Bussar från Linköping till Stockholm

lör 25 maj
Enkelt som 1,2,3
Välj de billigaste och snabbaste rutterna från över 800 officiella partners
Ta dig dit på ditt sätt
Njut av att resa med tåg, buss och flyg över Europa
Varje gång, var som helst
Därför att din resa inte slutar med en biljett, vi finns här för dig hela vägen

Sorterat efter

billigast
carrier-logo
14:30Linköping, Fjärrbussterminal2h 25m 16:55Stockholm, Cityterminalen
150 kr
1Enkelresa
150 kr1Enkelresa
billigast
carrier-logo
16:40Linköping, Fjärrbussterminal2h 45m 19:25Stockholm, Cityterminalen
150 kr
1Enkelresa
150 kr1Enkelresa
billigast
carrier-logo
15:45Linköping, Fjärrbussterminal2h 45m 18:30Stockholm, Cityterminalen
150 kr
1Enkelresa
150 kr1Enkelresa
billigast
carrier-logo
19:35Linköping, Fjärrbussterminal2h 25m 22:00Stockholm, Cityterminalen
150 kr
1Enkelresa
150 kr1Enkelresa
billigast
carrier-logo
16:40Linköping, Fjärrbussterminal2h 30m 19:10Stockholm
150 kr
1Enkelresa
150 kr1Enkelresa
icn_success

Jämför, hitta & spara

Hitta det bästa priset genom att jämföra bussbiljetter från Nettbuss, Swebus och Flixbus

icn_success

Skippa kön: res mobilt

Slipp krånglet med att skriva ut med mobilbiljetter

icn_success

Service som du kan lita på

När du väl har bokat din biljett, så är vår kundtjänst här för att assistera dig

JÄMFÖR

Priser för olika transportsätt

Train
Bus
fre
24 maj
Hitta priser
129 krFlixbus
lör
25 maj
162 krSnälltåget
150 krFlixbus
sön
26 maj
162 krSnälltåget
155 krFlixbus
mån
27 maj
162 krSnälltåget
129 krFlixbus
tis
28 maj
162 krSnälltåget
129 krFlixbus
ons
29 maj
162 krSnälltåget
129 krFlixbus
tors
30 maj
124 krSJ
133 krFlixbus
fre
31 maj
162 krSnälltåget
150 krFlixbus
lör
1 juni
162 krSnälltåget
128 krFlixbus
sön
2 juni
162 krSnälltåget
Hitta priser
mån
3 juni
124 krSJ
129 krFlixbus
tis
4 juni
124 krSJ
133 krFlixbus
ons
5 juni
124 krSJ
133 krFlixbus
tors
6 juni
124 krSJ
133 krFlixbus
fre
7 juni
124 krSJ
133 krFlixbus
lör
8 juni
162 krSnälltåget
129 krFlixbus
sön
9 juni
162 krSnälltåget
133 krFlixbus
mån
10 juni
103 krSJ
133 krFlixbus
tis
11 juni
102 krSJ
128 krNettbuss
ons
12 juni
103 krSJ
133 krFlixbus
tors
13 juni
103 krSJ
129 krFlixbus

Dessa företag litar på oss.
Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Nettbuss
Alsa
National Express
Swebus
bus

Resesammanfattning

Linköping till Stockholm bussinformation

Genomsnittlig busstid:
3 timmar 43 minuter
Pris bussbiljett:127 kr
Bussar avgår från:Linköping
Buss anländer i:Stockholm
Distans:174 km
BusBussbolag:Flixbus, Nettbuss

Buss från Linköping till Stockholm

Följer man E4:an är avståndet mellan Linköping och Stockholm ganska exakt 20 mil. En sträcka som tar mellan två och en halv och tre timmar med buss. Med ett stort antal avgångar från flera olika operatörer är det enkelt att åka buss från Linköping till Stockholm vid en tidpunkt som passar dig. Köper du din resa i god tid, och väljer att resa vid en tidpunkt då inte så många andra reser kan du hitta bussresor till riktiga fyndpriser (man kan komma undan med priser under 50-lappen om man har tur). Här nedan hittar du praktisk information om bussförbindelserna mellan de båda städerna.

Med vilka bolag kan jag åka buss från Linköping till Stockholm?

Swebus har mellan sex och åtta direktavgångar från Linköping till Stockholm måndag till torsdag samt lördag, varav den första avgår klockan 1:50 på natten och den sista klockan 16:15. På fredagar och söndagar går det tio avgångar, varav den första startar klockan 1:50 och den sista klockan 19:30.

Nettbuss, med varumärkena Bus4You och Nettbuss Express, samt samarbetspartnern Svenska Bussar, har flera dagliga direktavgångar med buss från Linköping till Stockholm. Lägg märke till att det går betydligt fler avgångar på populära resdagar som fredagar och söndagar. På måndagar går det fyra avgångar med Bus4You, varav den första klockan 10:25 och den sista klockan 18:55. På tisdagar går det tre avgångar, varav den första är med Nettbuss Express klockan 9:10 och den sista med Bus4You klockan 16:15. På tisdagar går det fem avgångar, varav den första och sista är med Bus4You, klockan 7:45, respektive klockan 16:15. På torsdagar går det fem avgångar med Bus4You. Den första avgången är klockan 7:45 och den sista klockan 18:45. På fredagar går det tio avgångar. Den första är med Bus4You, klockan 9:45, och den sista är med Nettbuss Express klockan 21:15. På lördagar går det fem avgångar, varav den första går klockan 8:35 och den sista klockan 16:30. På söndagar går det hela 13 avgångar, varav den första och sista är med Nettbuss Express: klockan 9:31 respektive klockan 23:05.

Flixbus har fem eller sex direktbussar måndag till torsdag samt lördag, varav den första avgår klockan 3:15 och den sista klockan 6:50. På fredagar och söndagar går dessutom en sen buss klockan 21:35. Restiden är satt på mellan två timmar och 20 minuter och två timmar och 45 minuter, beroende på avgång.

Varifrån avgår bussarna i Linköping?

Från Fjärrbussterminalen, som är belägen på Järnvägsgatan, några hundra meter från Linköping Centralstation.

Var ankommer bussen i Stockholm?

Till Cityterminalen, som ligger i anslutning till Stockholm Central och T-centralen. Här finns gott om kiosker, butiker, restauranger och barer, samt förvaringsskåp och toaletter.

Jämför priser

Bästa resorna för bussar från Linköping till Stockholm

Den här helgen
Den här månaden
Nästa månad
sön 26 maj
Bus
Flixbus
13:452h 45m16:30
LinköpingStockholm
Snabbaste bussarna från Linköping till Stockholm - total tid
ons 29 maj
Bus
Flixbus
16:152h 25m18:40
LinköpingStockholm
lör 1 juni
Bus
Flixbus
12:302h 25m14:55
LinköpingStockholm
mån 3 juni
Bus
Flixbus
12:052h 25m14:30
LinköpingStockholm
Returresor med buss från Stockholm till Linköping
sön 26 maj
Bus
Flixbus
05:552h 30m08:25
StockholmLinköping
mån 27 maj
Bus
Flixbus
16:452h 30m19:15
StockholmLinköping
tis 28 maj
Bus
Flixbus
04:502h 45m07:35
StockholmLinköping
Stationer
Viktiga stationer och flygplatser för denna resa
Linköping
Stockholm
BusLinkoping

Bekvämligheter

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone