Flyg från Stockholm till Köpenhamn

tis 21 maj
Enkelt som 1,2,3
Välj de billigaste och snabbaste rutterna från över 800 officiella partners
Ta dig dit på ditt sätt
Njut av att resa med tåg, buss och flyg över Europa
Varje gång, var som helst
Därför att din resa inte slutar med en biljett, vi finns här för dig hela vägen

Sorterat efter

billigast
carrier-logo
08:40Stockholm Arlanda Airport1h 10m 09:50Köpenhamn
1005 kr
1Enkelresa
1005 kr1Enkelresa
billigast
carrier-logo
12:00Stockholm Arlanda Airport1h 10m 13:10Köpenhamn
1005 kr
1Enkelresa
1005 kr1Enkelresa
billigast
carrier-logo
14:15Stockholm Arlanda Airport1h 10m 15:25Köpenhamn
1005 kr
1Enkelresa
1005 kr1Enkelresa
billigast
carrier-logo
15:30Stockholm Arlanda Airport1h 10m 16:40Köpenhamn
1005 kr
1Enkelresa
1005 kr1Enkelresa
näst billigast
carrier-logo
09:00Stockholm Arlanda Airport4h 40m 13:40Köpenhamn
1518 kr
1Enkelresa
1518 kr1Enkelresa
icn_success

Denna sträcka drivs av

Malmö Aviation, Ryanair, Cityjet, Norwegian Air Shuttle, Sas Airways

icn_success

Allt i en app

Boka och spara alla dina biljetter i Frankrike snabbt och smidigt hos Omio

icn_success

Vi finns där för dig

När du väl har bokat din biljett, så är vår kundtjänst här för att assistera dig

Dessa företag litar på oss.
Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Ryanair
Easyjet
Eurowings
Vueling

JÄMFÖR

Priser för olika transportsätt

Train
Bus
Flight
mån
20 maj
433 krSJ
379 krFlixbus
815 krNorwegian Air Shuttle
tis
21 maj
396 krSnälltåget
366 krFlixbus
928 krNorwegian Air Shuttle
ons
22 maj
699 krSJ
367 krFlixbus
697 krEurowings
tors
23 maj
536 krSnälltåget
144 krFlixbus
815 krNorwegian Air Shuttle
fre
24 maj
699 krSJ
Hitta priser
554 krNorwegian Air Shuttle
lör
25 maj
342 krSnälltåget
379 krFlixbus
1179 krAir Baltic
sön
26 maj
724 krSnälltåget
367 krFlixbus
554 krNorwegian Air Shuttle
mån
27 maj
373 krSnälltåget
367 krFlixbus
554 krNorwegian Air Shuttle
tis
28 maj
342 krSnälltåget
Hitta priser
554 krNorwegian Air Shuttle
ons
29 maj
617 krSJ
379 krFlixbus
554 krNorwegian Air Shuttle
tors
30 maj
536 krSJ
379 krFlixbus
554 krNorwegian Air Shuttle
fre
31 maj
454 krSJ
419 krNettbuss
648 krNorwegian Air Shuttle
lör
1 juni
646 krSnälltåget
379 krFlixbus
648 krNorwegian Air Shuttle
sön
2 juni
1053 krSnälltåget
Hitta priser
554 krNorwegian Air Shuttle
mån
3 juni
342 krSnälltåget
379 krFlixbus
427 krNorwegian Air Shuttle
tis
4 juni
341 krSnälltåget
367 krFlixbus
427 krNorwegian Air Shuttle
ons
5 juni
504 krSJ
367 krFlixbus
554 krNorwegian Air Shuttle
tors
6 juni
332 krSJ
379 krFlixbus
554 krNorwegian Air Shuttle
fre
7 juni
546 krSJ
379 krFlixbus
554 krNorwegian Air Shuttle
lör
8 juni
672 krSJ
379 krFlixbus
553 krNorwegian Air Shuttle
sön
9 juni
724 krSnälltåget
434 krFlixbus
554 krNorwegian Air Shuttle
flight

Resesammanfattning

Stockholm till Köpenhamn flyginformation

Genomsnittlig flygtid:
1 timmar 23 minuter
Pris flyg:588 kr
Flyg avgår från:Stockholm
Flyg anländer i:Köpenhamn
Distans:522 Kms
FlightFlygbolag:Eurowings, Norwegian Air Shuttle, Air Baltic, Sas Airways

Flyg från Stockholm till Köpenhamn

Resan från Stockholm till Köpenhamn med flyg tar inte mer än timme och du kan snart se fram emot att välkomnas av den gemytliga danska stämningen. Strosa på Ströget och njut av lugnet. Som flygresenär kan du välja att resa till Köpenhamn från såväl Bromma flygplats som från Arlanda. Flygen går dygnet runt årets alla dagar. Du kan givetvis även välja mellan flera olika flygbolag som trafikerar rutten. Det stora utbudet av flygbiljetter gör dessutom att det är enkelt att hitta billiga flygbiljetter. Flexibiliteten är med andra ord stor oavsett om du ska till Köpenhamn för en semester eller på en affärsresa.

Flyg från Stockholm till Köpenhamn - mer information

Stockholm Arlanda Airport är Sveriges största flygplats. Flygplatsen är belägen cirka 4,2 mil från Stockholm city och avståndet till Uppsala centrum är cirka 3,6 mil. Kör du bil till Arlanda från Stockholm följer du E4:an norrut och skyltning mot flygplatsen finns på vägen. Kommer du från Uppsala följer du E4:an söderut. Det avgår även expresståg samt flygbussar från Stockholm centrum till Arlanda. Ett annat alternativ är att välja att åka taxi till flygplatsen. På Stockholm Arlanda Airport finns ett stort utbud av restauranger, kaféer och butiker för dig som vill shoppa innan avfärd.

Bromma flygplats är Sveriges tredje största. Den ligger cirka 7 kilometer från Stockholm centrum. Åker du dit med bil följer du skyltningen via Ulvsundavägen. Ett prisvärt alternativ är att ta flygbuss eller resa med kollektivtrafiken till Bromma Stockholm Airport.

 

Ankomsten i Köpenhamn

Kastrups flygplats, eller Copenhagen Airport, är Köpenhamns internationella flygplats och även Skandinaviens största flygplats. Varje år passerar hela 20 miljoner passagerare flygplatsen. Den är belägen i Tårnby kommun som ligger 8 km sydost om Köpenhamn centrum. Avståndet härifrån till Malmö är bara 32 kilometer. På flygplatsen finns ett stort utbud av modebutiker liksom taxfreeshopping. Avstånden mellan de tre sammanbyggda terminalerna är relativt kort och flygplatsen är direkt ansluten till tågstationen där du kan hoppa på Öresundstågen. Flygplatsen har smidiga landförbindelser med resten av Danmark liksom med södra Sverige. Med kollektivtrafiken tar du dig lätt in till centrala Köpenhamn efter att ha landat, antingen med tåg eller med metro.

Att se och göra i Köpenhamn

I Köpenhamn finns mycket att se och uppleva. Ett måste för både stora och små är så klart att roa sig med en åktur på Tivoli. Missa inte heller mysiga Nyhavn där restaurangerna och barerna är många. Vad sägs om Danmarks nationalrätt, ett smörrebröd? Är det modeshopping som lockar hittar du allt från lyxiga butiker till rolig vintage och loppmarknader i huvudstaden. Eller varför inte passa på att besöka inredningsbutiker och köpa dansk design till hemmet? Du som gillar att shoppa måste givetvis även bege dig till Ströget som faktiskt är en av världens längsta gågator. Välkommen till vårt härliga grannland Danmark!

Jämför priser

Bästa resorna för flyg från Stockholm till Köpenhamn

Den här helgen
Den här månaden
Nästa månad
lör 25 maj
Flight
Air Baltic
07:004h 40m11:40
StockholmKöpenhamn
sön 26 maj
Flight
Norwegian Air Shuttle
06:001h 15m07:15
StockholmKöpenhamn
Snabbaste flygen från Stockholm till Köpenhamn - total tid
tors 23 maj
Flight
Norwegian Air Shuttle
06:401h 10m07:50
StockholmKöpenhamn
mån 27 maj
Flight
Norwegian Air Shuttle
06:401h 10m07:50
StockholmKöpenhamn
ons 29 maj
Flight
Norwegian Air Shuttle
06:401h 10m07:50
StockholmKöpenhamn
Returresor med flyg från Köpenhamn till Stockholm
ons 22 maj
Flight
Norwegian Air Shuttle
11:501h 10m13:00
KöpenhamnStockholm
tors 23 maj
Flight
Norwegian Air Shuttle
11:501h 10m13:00
KöpenhamnStockholm
fre 24 maj
Flight
Norwegian Air Shuttle
06:451h 10m07:55
KöpenhamnStockholm
Stationer
Viktiga stationer och flygplatser för denna resa
Köpenhamn
FlightCopenhagen Central Station

Bekvämligheter

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone