Buss från Oslo till Ålesund med Vy Bus4You

tors 22 okt.
+ Lägg till returresa
Vy Bus4You
Vy Express Norway
FlixBus
Lanstrafiken
Alsa
2 000 + resebolag
Vy Bus4You
Vy Express Norway
FlixBus
Lanstrafiken
Alsa
2 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste bussarna från Oslo till Ålesund

Visar tider, priser och bokningsbara biljetter för 22 okt.

Lägsta pris den 22 okt.

1 018 kr

Genomsnittligt biljettpris den 22 okt.

1 286 kr

Snabbaste resa den 22 okt.

8 tim. 56 m

Genomsnittlig restid den 22 okt.

9 tim. 52 m

Bussar den 22 okt.

6

Distans

376 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Oslo till Ålesund kostar omkring 1 286 kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 1 018 kr.

Snabba bussar

Den tors 22 okt. hittade vi 6 bussar från Oslo till Ålesund, varav 3 är direktförbindelser.

Den tors 22 okt. kör direktbussarna sträckan på 376 km på i genomsnitt 9 tim. 52 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa bussar ta dig dit på bara 8 tim. 56 m .

De långsammaste bussarna tar 11 tim. 14 m och innebär vanligtvis ett byte eller två längs vägen, men du kanske kan spara några slantar om du är på en budget.

  • Vy Express NorwayVY148
    22:159tim.03
    Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)
    7:18Ålesund, Skateflukaia
    1 018 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Vy Express NorwayVY148
    22:158tim.56
    Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)
    7:11Ålesund, Campus Ålesund
    1 018 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Vy Express NorwayVY148
    22:159tim.01
    Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)
    7:16Ålesund, Korsegata
    1 018 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Vy Express NorwayVY146 · VY146 · VY430
    22:1511tim.06
    Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)
    9:21Ålesund, Campus Ålesund
    1 499 kr1Enkelresa
    2 byten
  • Vy Express NorwayVY146 · VY146 · VY430
    22:1511tim.15
    Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)
    9:30Ålesund, Skateflukaia
    1 583 kr1Enkelresa
    2 byten

Reseinformation

Översikt: Buss från Oslo till Ålesund

NorgeNorge
NorgeNorge
Icon of bus

Bussar från Oslo till Ålesund avgår i genomsnitt 7 gånger per dag och tar cirka 10h 9m. Billiga bussbiljetter för den här resan kostar från 537 kr men du kan resa för endast 318 kr och uppåt med flyg.

Det finns 4 bussar per dag. Tidigaste buss avgår 08:30, och senaste 22:40. Snabbaste buss täcker distansen 376 km på 8h 20m.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Flyg från 318 kr
Sträcka
376 km
Genomsnittlig restid med buss
10h 9m
Lägsta biljettpris
537 kr
Bussar per dag
7
Direktbussar
4
Snabbaste buss
8h 20m
Första buss
8:30
Sista buss
22:40
Billigaste månaden
juli
Billigaste dagen
tis
Högsäsong
juli - sep.
Lågsäsong
jan. - mars
Mest trafikerade dag
sön
Minst trafikerade dag
tors
Bästa tid att boka
35 dagar
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Flyg från 318 kr

Vanliga frågor om din resa från Oslo till Ålesund

Använd de här snabba ruttsvaren för att kontrollera priser, restid, avgångsalternativ och direkta förbindelser innan du bokar från Oslo till Ålesund.

Billiga bussbiljetter från Oslo till Ålesund kan kosta från så lite som 537 kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga bussbiljettpriset mellan Oslo och Ålesund är 1 159 kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
Den tidigaste bussen från Oslo till Ålesund avgår klockan 8:30.
Den senaste bussen från Oslo till Ålesund avgår klockan 22:40.
Ja, det går 4 direktbussar om dagen från Oslo till Ålesund med Vy Bus4You, Vy Express Norway. Tidtabellen kan variera på helgdagar eller helger med färre direktbussar.

Aktuella avgångar

Busstider Oslo–Ålesund

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånOslo till Ålesund bussar idag, onsdag 21 oktober. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med buss.

Senast uppdaterad kl.
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
Vy Express NorwayVY146 · VY146 · VY43022:15 Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)
11tim.15
9:30 Ålesund, Skateflukaia2 byten
Vy Express NorwayVY146 · VY146 · VY43022:15 Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)
11tim.14
9:29 Ålesund, Korsegata2 byten
Vy Express NorwayVY14822:15 Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)
9tim.01
7:16 Ålesund, Korsegata0 bytendirekt
Vy Express NorwayVY14822:15 Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)
8tim.56
7:11 Ålesund, Campus Ålesund0 bytendirekt
Vy Express NorwayVY146 · VY146 · VY43022:15 Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)
11tim.06
9:21 Ålesund, Campus Ålesund2 byten
Vy Express NorwayVY14822:15 Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)
9tim.03
7:18 Ålesund, Skateflukaia0 bytendirekt

Detta är den sista bussen för dagen.

Finn alla datum och tider för denna resa

Bussbolag: Vy Bus4You, Vy Express Norway från Oslo till ÅlesundDu kan resa med buss mellan Oslo och Ålesund med Vy Bus4You, Vy Express Norway från så lite som 318 kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.

Vy Bus4You

Information
Vy Bus4You, tidigare Nettbuss Bus4You, är ett svenskt expressbussvarumärke som började sin verksamhet 2007. Det är ett dotterbolag till den norska bussoperatören Vy Buss, som är en del av Vygruppen, en av de största transportgrupperna i Norden. Vy Bus4You erbjuder intercity-busslinjer med destinationer över hela Sverige, Norge och Danmark, inklusive populära rutter som Oslo till Köpenhamn och Stockholm till Göteborg. De erbjuder bekväm resa med funktioner som fällbara säten, gratis Wi-Fi och strömuttag, och har erkänts för hög kundnöjdhet.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig Vy Bus4You-varaktighet
8h 20m
Billigaste Vy Bus4You-pris
537 kr
Vy Bus4You frekvens
11 per dag
Bagage ingår
En incheckad väska och en handbagage med en total maxvikt på 25 kg ingår för svenska tjänster, medan norska tjänster tillåter två incheckade väskor och en handbagage med maximala mått på 175 cm (höjd + längd + djup) och 23 kg per föremål.
Extra bagage
Ytterligare bagage kan vara en annan väska upp till 25 kg, och specialbagage som en golfbag, skidor eller ett instrument får väga högst 20 kg.
Avbokningspolicy
Biljetter med avbokningsförsäkring kan avbokas upp till en timme före avresa för full återbetalning, exklusive premien för avbokningsförsäkringen.
Återbetalningar
Om en försening på 120 minuter eller mer inträffar och du väljer att inte resa, har du rätt till en fullständig återbetalning av din oanvända biljett.
Gravid ombord
Att vara gravid ombord är tillåtet, men det rekommenderas att tänka på personlig komfort vid långa resor.
Bekvämligheter ombord på bussen
Wifi
Platsbokning
Sätesreservation är möjlig mot en extra avgift, vilket garanterar en specifik plats under hela resan.
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Vy Bus4You strävar efter att alla ska kunna resa bekvämt, säkert och självständigt, genom att anpassa digitala tjänster, fordon och biljettslösningar i enlighet med det nya tillgänglighetsdirektivet (Europeiska tillgänglighetsakten) som träder i kraft i juni 2025.
Husdjur
Mindre husdjur får tas med i burar som inte är större än en vanlig sittplats (max 50x40x40 cm) och kräver en barnbiljett för svenska rutter, medan ledarhundar är gratis.

Vy Express Norway

Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig Vy Express Norway-varaktighet
8h 31m
Billigaste Vy Express Norway-pris
624 kr
Vy Express Norway frekvens
6 per dag

Bolag, biljetter och bekvämligheter ombord mellan Oslo och Ålesund

Gå igenom detaljerna bakom din bokning, från operatörer och biljettregler till bagage, bekvämligheter ombord, tillgänglighet och ruttspecifika resevillkor.

När du tar en buss från Oslo till Ålesund, kan du räkna med Vy Bus4You, Vy Express Norway för det bästa sättet att ta dig till Ålesund. Du kan också kolla alla möjliga bussbolag som trafikerar sträckan mellan Oslo och Ålesund och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en bussbiljett.
Ja, följande tillgänglighetsalternativ finns när du reser med buss från Oslo till Ålesund:
  • Vy Bus4You
    • Vy Bus4You strävar efter att alla ska kunna resa bekvämt, säkert och självständigt, genom att anpassa digitala tjänster, fordon och biljettslösningar i enlighet med det nya tillgänglighetsdirektivet (Europeiska tillgänglighetsakten) som träder i kraft i juni 2025.
Ja, det finns toaletter ombord på bussar från Oslo till Ålesund som trafikeras av Vy Bus4You.
Nej, cyklar är inte tillåtna ombord på bussar mellan Oslo och Ålesund.
Huruvida du kan avboka din bussbiljett från Oslo till Ålesund beror på bussbolaget:
  • Vy Bus4You
    • Biljetter med avbokningsförsäkring kan avbokas upp till en timme före avresa för full återbetalning, exklusive premien för avbokningsförsäkringen.
Ja, det går att köpa mat ombord på bussar från Oslo till Ålesund.
Ja, följande bagagealternativ ingår när du bokar en bussbiljett från Oslo till Ålesund:
  • Vy Bus4You
    • En incheckad väska och en handbagage med en total maxvikt på 25 kg ingår för svenska tjänster, medan norska tjänster tillåter två incheckade väskor och en handbagage med maximala mått på 175 cm (höjd + längd + djup) och 23 kg per föremål.
Ja, följande extra bagagealternativ är tillgängliga när du bokar en bussbiljett från Oslo till Ålesund:
  • Vy Bus4You
    • Ytterligare bagage kan vara en annan väska upp till 25 kg, och specialbagage som en golfbag, skidor eller ett instrument får väga högst 20 kg.
Ja, du kan ta med ditt husdjur på bussar från Oslo till Ålesund. Följande villkor gäller:
  • Vy Bus4You
    • Mindre husdjur får tas med i burar som inte är större än en vanlig sittplats (max 50x40x40 cm) och kräver en barnbiljett för svenska rutter, medan ledarhundar är gratis.
Du kan reservera din sittplats på bussar från Oslo till Ålesund med följande bussbolag: Vy Bus4You
Ja, det finns USB-uttag ombord på bussar från Oslo till Ålesund som trafikeras av följande bussbolag: Vy Bus4You.
Ja, det finns WiFi ombord på bussar från Oslo till Ålesund som trafikeras av följande bussbolag: Vy Bus4You.

Restips: Bussar från Oslo till Ålesund

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Oslo till Ålesund med buss. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste buss, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Ålesund.

FAQs
Billiga bussbiljetter från Oslo till Ålesund kan kosta från så lite som 537 kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga bussbiljettpriset mellan Oslo och Ålesund är 1 159 kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
I genomsnitt tar det 8h 20m att resa från Oslo till Ålesund med buss, för den 376 km långa rutten, men restiden kan variera om du reser på helger och helgdagar.
Den tidigaste bussen från Oslo till Ålesund avgår klockan 8:30.
Den senaste bussen från Oslo till Ålesund avgår klockan 22:40.
Ja, det går 4 direktbussar om dagen från Oslo till Ålesund med Vy Bus4You, Vy Express Norway. Tidtabellen kan variera på helgdagar eller helger med färre direktbussar.
När du tar en buss från Oslo till Ålesund, kan du räkna med Vy Bus4You, Vy Express Norway för det bästa sättet att ta dig till Ålesund. Du kan också kolla alla möjliga bussbolag som trafikerar sträckan mellan Oslo och Ålesund och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en bussbiljett.
När du reser från Oslo finns det olika busstationer du kan åka ifrån, inklusive Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal). När du kommer fram till Ålesund kan du hoppa av på stationer som Ålesund, Korsegata, Ålesund, Campus Ålesund, Ålesund, Moa trafikkterminal. Flest passagerare hoppar på bussen på Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal) som ligger cirka från stadskärnan, och flest hoppar av på Ålesund, Korsegata, som ligger cirka 0 från stadskärnan.
Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 2 sätt att resa mellan Oslo och Ålesund inklusive att resa med buss och flyg.
Ja, följande tillgänglighetsalternativ finns när du reser med buss från Oslo till Ålesund:
  • Vy Bus4You
    • Vy Bus4You strävar efter att alla ska kunna resa bekvämt, säkert och självständigt, genom att anpassa digitala tjänster, fordon och biljettslösningar i enlighet med det nya tillgänglighetsdirektivet (Europeiska tillgänglighetsakten) som träder i kraft i juni 2025.
Ja, det finns toaletter ombord på bussar från Oslo till Ålesund som trafikeras av Vy Bus4You.
Nej, cyklar är inte tillåtna ombord på bussar mellan Oslo och Ålesund.
Huruvida du kan avboka din bussbiljett från Oslo till Ålesund beror på bussbolaget:
  • Vy Bus4You
    • Biljetter med avbokningsförsäkring kan avbokas upp till en timme före avresa för full återbetalning, exklusive premien för avbokningsförsäkringen.
Biljetter är ofta billigare när du bokar tidigt. Att resa under lågtrafik eller på vardagar kan hjälpa dig att spara pengar. Sortera resultaten efter pris för att snabbt hitta de mest prisvärda alternativen. Kolla efter erbjudanden eller rabatter på vår webbplats och i vår app.
Ja, det går att köpa mat ombord på bussar från Oslo till Ålesund.
Ja, följande bagagealternativ ingår när du bokar en bussbiljett från Oslo till Ålesund:
  • Vy Bus4You
    • En incheckad väska och en handbagage med en total maxvikt på 25 kg ingår för svenska tjänster, medan norska tjänster tillåter två incheckade väskor och en handbagage med maximala mått på 175 cm (höjd + längd + djup) och 23 kg per föremål.
Ja, följande extra bagagealternativ är tillgängliga när du bokar en bussbiljett från Oslo till Ålesund:
  • Vy Bus4You
    • Ytterligare bagage kan vara en annan väska upp till 25 kg, och specialbagage som en golfbag, skidor eller ett instrument får väga högst 20 kg.
Ja, du kan ta med ditt husdjur på bussar från Oslo till Ålesund. Följande villkor gäller:
  • Vy Bus4You
    • Mindre husdjur får tas med i burar som inte är större än en vanlig sittplats (max 50x40x40 cm) och kräver en barnbiljett för svenska rutter, medan ledarhundar är gratis.
Du kan reservera din sittplats på bussar från Oslo till Ålesund med följande bussbolag: Vy Bus4You
Ja, det finns USB-uttag ombord på bussar från Oslo till Ålesund som trafikeras av följande bussbolag: Vy Bus4You.
Ja, det finns WiFi ombord på bussar från Oslo till Ålesund som trafikeras av följande bussbolag: Vy Bus4You.

populära busstationer

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

De flesta bussar från Oslo till Ålesund avgår från Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal) och ankommer till Ålesund, Korsegata, medan vissa avgångar istället kommer till Ålesund, Campus Ålesund. I den här guiden kan du jämföra busstationerna i Oslo och Ålesund, läsa mer om transportmöjligheter till och från stadskärnorna samt hitta praktisk information om stationernas faciliteter och service.

Busstationer för avgång i Oslo
Busstationer för ankomst i Ålesund

Vilken busstation i Oslo avgår bussarna till Ålesund från?

Bussar från Oslo till Ålesund avgår från Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal). Hållplatsen ligger 1 km från Oslo centrum, på Schweigaards gate 6, 0185 Oslo, Norge.
Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)Schweigaards gate 6, 0185 Oslo, NorgeWifiParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettBiljettkontor
Transport till och från centrum

Att ta sig till Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal) från Oslo centrum

Buss37 · 7m · 72 kr · var ~19 min
2N · 6m · 72 kr

Faciliteter och service på Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal) busstation

På Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal) finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett och Biljettkontor.

Mat och dryck

Matalternativ inkluderar: Bageri & Café (på stationen), Fast Food Outlet (på stationen).

Wi-Fi och bankomater

Gratis Wi-Fi. Bankomater är beläget nära huvudentrén och inne i terminalen

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal).

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal): Parkering, Taxi, Toalett.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsfaciliteter finns tillgängliga på Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal): Hissar, ramper.

Busstationer för Oslo till Ålesund

Kontrollera information om busstationerna i Oslo och Ålesund, inklusive var bussarna avgår och anländer på den här rutten.

När du reser från Oslo finns det olika busstationer du kan åka ifrån, inklusive Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal). När du kommer fram till Ålesund kan du hoppa av på stationer som Ålesund, Korsegata, Ålesund, Campus Ålesund, Ålesund, Moa trafikkterminal. Flest passagerare hoppar på bussen på Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal) som ligger cirka 1 km från stadskärnan, och flest hoppar av på Ålesund, Korsegata, som ligger cirka 0 från stadskärnan.

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone