De billigaste och snabbaste bussarna från Oslo till Västerås resecentrum
Lägsta pris den 11 sep.
418kr
Genomsnittligt biljettpris den 11 sep.
662kr
Snabbaste resa den 11 sep.
5 tim. 55 m
Genomsnittlig restid den 11 sep.
6 tim. 2 m
Bussar den 11 sep.
11
Distans
327 km
Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.
En genomsnittlig biljett från Oslo till Västerås resecentrum kostar omkring 662kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 418kr.
Den fre 11 sep. hittade vi 11 bussar från Oslo till Västerås resecentrum, varav 5 är direktförbindelser.
Den fre 11 sep. kör direktbussarna sträckan på 327 km på i genomsnitt 6 tim. 2 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa bussar ta dig dit på bara 5 tim. 55 m .
De långsammaste bussarna tar 6 tim. 10 m och innebär vanligtvis ett byte eller två längs vägen, men du kanske kan spara några slantar om du är på en budget.
FlixBus8:005tim.55Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)13:55Västerås, Resecentrum418 kr1Enkelresa0 byten
8507:506tim.00Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)13:50Västerås, Resecentrum539 kr1Enkelresa0 byten
85012:406tim.10Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)18:50Västerås, Resecentrum643 kr1Enkelresa0 byten
850 · 85012:408tim.50Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)21:30Västerås, Resecentrum690 kr1Enkelresa1 byte
850 · 8507:508tim.00Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)15:50Västerås, Resecentrum699 kr1Enkelresa1 byte
FlixBus13:005tim.55Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)18:55Västerås, Resecentrum717 kr1Enkelresa0 byten
FlixBus8:005tim.55Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)13:55Västerås, Resecentrum418 kr1Enkelresa0 byten
8507:506tim.00Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)13:50Västerås, Resecentrum539 kr1Enkelresa0 byten
85012:406tim.10Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)18:50Västerås, Resecentrum643 kr1Enkelresa0 byten
85022:506tim.10Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal)5:00Västerås, Resecentrum723 kr1Enkelresa0 byten
Reseinformation
Jämför tåg, buss och flyg för Oslo till Västerås resecentrum
Omio rekommenderar att boka med buss, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Oslo till Västerås resecentrum. Om priset är viktigast för dig, välj buss, med ett genomsnittligt biljettpris på 438kr Om du har ont om tid kan du överväga att boka flyg, som har en genomsnittlig total restid på 3h 2m. De genomsnittliga biljettpriserna beror på färdmedlet: buss kostar i genomsnitt 438kr, medan flyg kostar i genomsnitt 849kr.
Sträcka: 327 km
Jämför bus med
Populärast Buss | Tåg | Flyg | Med bil |
|---|---|---|---|
438kr Genomsnittspris Billigast | 578kr Genomsnittspris | 849kr Genomsnittspris | 1092kr Genomsnittspris (bränsle + vägtullar) |
6h 30m Genomsnittlig restid 6h 0m Ombord + 30m Extra tid* | 5h 59m Genomsnittlig restid 5h 29m Ombord + 30m Extra tid* | 3h 2m Genomsnittlig restid Snabbast 1h 2m Ombord + 2h 0m Extra tid* | 4h 54m Genomsnittlig restid (dörr till dörr) |
Direkta resor | Direkta resor | Direkta resor | Direkta resor |
Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Västerås resecentrum:
En/Ett buss kostar 140kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Oslo till Västerås resecentrum för ett genomsnittligt pris på 578kr.
En/Ett buss kostar 411kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Oslo till Västerås resecentrum för ett genomsnittligt pris på 849kr.
Det finns alternativa resval till Västerås resecentrum som brukar ta längre tid:
Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 5h 29m.
Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 6h 0m.
Biljetter börjar på runt 438kr jämfört med ungefär 1092kr i bränsle och vägtullar – en besparing på cirka 654kr. Resan tar 6h 0m jämfört med 4h 54m med bil, så du kommer fram lite senare, men du kan använda tiden produktivt istället för att spendera den bakom ratten. Ingen parkering att sortera, inga tankstopp, och de flesta bussar har Wi-Fi och eluttag.
Direktlinjer drivs av Vy Bus4You, FlixBus, Infobus, Vy Buss.
Att köra bil är värt att överväga om du har ett pressat schema, reser som en grupp (där bränslekostnaderna delas upp på flera sätt) eller vill ha flexibiliteten att stanna längs vägen.
Aktuella avgångar
Busstider Oslo–Västerås resecentrum
Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor från Oslo till Västerås resecentrum bussar imorgon, fredag 11 september. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med buss.
| Leverantör | Avgår | Restid | Anländer | Byten | Biljetter |
|---|---|---|---|---|---|
850 · 850 | 7:50 Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal) | 8tim.00 | 15:50 Västerås, Resecentrum | 1 byte | |
850 · 850 | 7:50 Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal) | 11tim.00 | 18:50 Västerås, Resecentrum | 1 byte | |
850 · 850 | 7:50 Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal) | 9tim.55 | 17:45 Västerås, Resecentrum | 1 byte | |
850 | 7:50 Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal) | 6tim.00 | 13:50 Västerås, Resecentrum | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 8:00 Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal) | 5tim.55 | 13:55 Västerås, Resecentrum | 0 bytendirekt | |
850 · 850 | 12:40 Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal) | 8tim.50 | 21:30 Västerås, Resecentrum | 1 byte | |
850 | 12:40 Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal) | 6tim.10 | 18:50 Västerås, Resecentrum | 0 bytendirekt | |
850 · 850 | 12:40 Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal) | 14tim.00 | 2:40 Västerås, Resecentrum | 1 byte | |
850 · 850 | 12:40 Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal) | 7tim.55 | 20:35 Västerås, Resecentrum | 1 byte | |
FlixBus | 13:00 Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal) | 5tim.55 | 18:55 Västerås, Resecentrum | 0 bytendirekt | |
850 | 22:50 Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal) | 6tim.10 | 5:00 Västerås, Resecentrum | 0 bytendirekt | |
Detta är den sista bussen för dagen. | |||||
Finn alla datum och tider för denna resa
JÄMFÖR Priser för olika transportsätt
Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.
11 sep.
12 sep.
13 sep.
14 sep.
15 sep.
16 sep.
17 sep.
Varför ska man boka från Oslo till Västerås resecentrum bussar med Omio?
Varför ska man boka med Omio istället för Vy Bus4You?
- Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du inte bara köpa biljetter till Vy Bus4You, utan också jämföra biljetter till exempelvis FlixBus, Infobus eller Vy Buss för att hitta det bästa alternativet för din resa från Oslo till Västerås resecentrum.
- Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
- Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra Vy Bus4You med alla tillgängliga resealternativ, som är train, bus och flight för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från Oslo till Västerås resecentrum.
Reseinformation
Översikt: Buss från Oslo till Västerås resecentrum
Bussar från Oslo till Västerås resecentrum avgår i genomsnitt 5 gånger per dag och tar cirka 6h 0m. Billiga bussbiljetter för den här resan kostar från 345kr men du kan resa för endast 309kr och uppåt med tåg.
Det finns 4 bussar per dag. Tidigaste buss avgår 06:00, och senaste 11:30. Snabbaste buss täcker distansen 327 km på 5h 45m.
Sträcka 327 km |
Genomsnittlig restid med buss 6h 0m |
Lägsta biljettpris 345kr |
Bussar per dag 5 |
Direktbussar 4 |
Snabbaste buss 5h 45m |
Första buss 6:00 |
Sista buss 11:30 |
Billigaste månaden jan. |
Billigaste dagen fre |
Högsäsong juli - sep. |
Lågsäsong jan. - mars |
Mest trafikerade dag tis |
Minst trafikerade dag mån |
Bussbolag: Vy Bus4You, FlixBus, Infobus, Vy Buss från Oslo till Västerås resecentrumDu kan resa med buss mellan Oslo och Västerås resecentrum med Vy Bus4You, FlixBus, Infobus, Vy Buss från så lite som 309kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.
FlixBus
Infobus
Vy Bus4You
Vy Buss
Restips: Bussar från Oslo till Västerås resecentrum
Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Oslo till Västerås resecentrum med buss. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste buss, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Västerås resecentrum.

- Vy Bus4You
- Vy Bus4You strävar efter att alla ska kunna resa bekvämt, säkert och självständigt, genom att anpassa digitala tjänster, fordon och biljettslösningar i enlighet med det nya tillgänglighetsdirektivet (Europeiska tillgänglighetsakten) som träder i kraft i juni 2025.
- Infobus
- Bistånd
- Prioriterade sittplatser
- Transport för rullstolar och rörelsehjälpmedel.
- FlixBus
- Bistånd
- Prioriterad ombordstigning
- Rullstolsanpassade bussar.
- Vy Bus4You
- Biljetter med avbokningsförsäkring kan avbokas upp till en timme före avresa för full återbetalning, exklusive premien för avbokningsförsäkringen.
- Infobus
- Du kan avboka din biljett upp till 24 timmar före avgång för en delvis återbetalning. Avbokningar inom 24 timmar kan medföra en avgift.
- FlixBus
- Du kan avboka din biljett upp till 15 minuter före avgång och få en kupong för framtida resor. Begäran om återbetalning för förseningar över 120 minuter är möjliga.
- Vy Bus4You
- En incheckad väska och en handbagage med en total maxvikt på 25 kg ingår för svenska tjänster, medan norska tjänster tillåter två incheckade väskor och en handbagage med maximala mått på 175 cm (höjd + längd + djup) och 23 kg per föremål.
- Infobus
- En handbagage upp till 5 kg (40x20x25) och en incheckad väska upp till 20 kg (50x30x80).
- FlixBus
- En handbagage upp till 7 kg (42x30x18 cm) och en incheckad väska upp till 20 kg (80x50x30 cm).
- Vy Bus4You
- Ytterligare bagage kan vara en annan väska upp till 25 kg, och specialbagage som en golfbag, skidor eller ett instrument får väga högst 20 kg.
- Infobus
- 10 € per extra påse.
- FlixBus
- Extra bagage kan köpas till mot avgift.
- Vy Bus4You
- Mindre husdjur får tas med i burar som inte är större än en vanlig sittplats (max 50x40x40 cm) och kräver en barnbiljett för svenska rutter, medan ledarhundar är gratis.
- Infobus
- Små husdjur tillåtna i bärare
- Större husdjur kan kräva en separat biljett.
- FlixBus
- Små husdjur i vagnar tillåtna
- Ledarhundar reser gratis.
populära busstationer
Viktiga stationer och flygplatser för denna resa
De flesta bussar från Oslo till Västerås resecentrum avgår från Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal) och ankommer till Västerås, Resecentrum. I den här guiden kan du jämföra busstationerna i Oslo och Västerås resecentrum, läsa mer om transportmöjligheter till och från stadskärnorna samt hitta praktisk information om stationernas faciliteter och service.
Att ta sig till Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal) från Oslo centrum
Faciliteter och service på Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal) busstation
På Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal) finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett och Biljettkontor.
Mat och dryck
Matalternativ inkluderar: Bageri & Café (på stationen), Fast Food Outlet (på stationen).
Wi-Fi och bankomater
Gratis Wi-Fi. Bankomater är beläget nära huvudentrén och inne i terminalen
Biljetter och information
Biljettservice finns tillgänglig på Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal).
Parkering, taxibilar och toaletter
Tillgänglig på Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal): Parkering, Taxi, Toalett.
Tillgänglighet
Tillgänglighetsfaciliteter finns tillgängliga på Oslo, Schweigaards gate (Bussterminal): Hissar, ramper.
De populäraste bussanslutningarna
Bussar från Oslo till Västerås resecentrum: relaterad information
Här är några andra källor som kanske har den information du behöver
