De billigaste och snabbaste bussarna från Stockholm till Dresden Hauptbahnhof
Lägsta priset
693kr
Genomsnittspris
1302kr
Snabbaste resan
22 tim. 50 m
Genomsnittlig restid
23 tim. 14 m
Bussar per dag
2
Distans
962 km
Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.
En genomsnittlig biljett från Stockholm till Dresden Hauptbahnhof kostar omkring 1302kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 693kr.
Av 2 bussar som avgår från Stockholm till Dresden Hauptbahnhof dagligen så är 2 direktbussar, så det är ganska enkelt att undvika resor där du måste byta på vägen.
Den lör 21 mars kör direktbussarna sträckan på 962 km på i genomsnitt 23 tim. 14 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa bussar ta dig dit på bara 22 tim. 50 m .
De långsammaste bussarna tar 23 tim. 38 m och innebär vanligtvis ett byte eller två längs vägen, men du kanske kan spara några slantar om du är på en budget.




Reseinformation
Jämför tåg, buss och flyg för Stockholm till Dresden Hauptbahnhof
Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Stockholm till Dresden Hauptbahnhof. Om det är låga priser du är ute efter, välj tåg med priser från 685kr. Ni som har ont om tid kan boka med flyg, vilket tar er fram på 3h 10m. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för tåg är 685kr och för flyg är det1865kr.
Sträcka: 962 km
Jämför bus med
| Buss | Populärast Tåg | Flyg |
|---|---|---|
1276kr Genomsnittspris | 831kr Genomsnittspris Billigast | 5354kr Genomsnittspris |
21h 30m Genomsnittlig restid 21h 0m Ombord + 30m Extra tid* | 17h 39m Genomsnittlig restid 17h 9m Ombord + 30m Extra tid* | 6h 10m Genomsnittlig restid Snabbast 3h 10m Ombord + 3h 0m Extra tid* |
![]() Mest populära bussbolaget | ![]() Mest populära tågbolaget | ![]() Mest populära flygbolaget |
Direkta resor | Direkta resor | Direkta resor |
Aktuella avgångar
Busstider Stockholm–Dresden Hauptbahnhof
Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånStockholm till Dresden Hauptbahnhof bussar idag, fredag 20 mars. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med buss.
| Leverantör | Avgår | Restid | Anländer | Byten | Biljetter |
|---|---|---|---|---|---|
![]() | 22:30 Stockholm | 24tim.15 | 22:45 Dresden Hauptbahnhof | 0 bytendirekt | |
| lördag 21 mars | |||||
![]() | 11:50 Stockholm | 22tim.50 | 10:40 Dresden Hauptbahnhof | 0 bytendirekt | |
Detta är den sista bussen för dagen. | |||||
Finn alla datum och tider för denna resa
JÄMFÖR Priser för olika transportsätt
Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.
21 mars
22 mars
23 mars
24 mars
25 mars
26 mars
27 mars
Varför ska man boka från Stockholm till Dresden Hauptbahnhof bussar med Omio?
Varför ska man boka med Omio istället för FlixBus?
- Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du inte bara köpa biljetter till FlixBus, utan också jämföra biljetter till exempelvis Comati PSG för att hitta det bästa alternativet för din resa från Stockholm till Dresden Hauptbahnhof.
- Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
- Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra FlixBus med alla tillgängliga resealternativ, som är train, bus och flight för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från Stockholm till Dresden Hauptbahnhof.
Varför bör man boka med Omio istället för Wanderu eller Trainline?
- Flera transportmedel: Omio låter dig jämföra resealternativ, inklusive train, bus och flight, för att hitta det perfekta resealternativet från Stockholm till Dresden Hauptbahnhof.
Reseinformation
Översikt: Buss från Stockholm till Dresden Hauptbahnhof
Bussar från Stockholm till Dresden Hauptbahnhof avgår i genomsnitt 3 gånger per dag och tar cirka 21h 0m. Billiga bussbiljetter för den här resan kostar från 693kr men du kan resa för endast 685kr och uppåt med tåg.
Tidigaste buss avgår 11:50, och senaste 22:30. Snabbaste buss täcker distansen 962 km på 22h 50m.
Sträcka 962 km |
Genomsnittlig restid med buss 21h 0m |
Lägsta biljettpris 693kr |
Bussar per dag 3 |
Snabbaste buss 22h 50m |
Första buss 11:50 |
Sista buss 22:30 |
Bussbolag: FlixBus, Comati PSG från Stockholm till Dresden HauptbahnhofDu kan resa med buss mellan Stockholm och Dresden Hauptbahnhof med FlixBus, Comati PSG från så lite som 685kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.
FlixBus
Comati PSG
Restips: Bussar från Stockholm till Dresden Hauptbahnhof
Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Stockholm till Dresden Hauptbahnhof med buss. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste buss, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Dresden Hauptbahnhof.

- FlixBus
- Bistånd
- Prioriterad ombordstigning
- Rullstolsanpassade bussar.
- FlixBus
- Du kan avboka din biljett upp till 15 minuter före avgång och få en kupong för framtida resor. Begäran om återbetalning för förseningar över 120 minuter är möjliga.
- FlixBus
- En handbagage upp till 7 kg (42x30x18 cm) och en incheckad väska upp till 20 kg (80x50x30 cm).
- FlixBus
- Extra bagage kan köpas till mot avgift.
- FlixBus
- Små husdjur i vagnar tillåtna
- Ledarhundar reser gratis.
populära busstationer
Viktiga stationer och flygplatser för denna resa
- 06.00-23.00
- Gratis Wi-Fi
- Cafeteria Cityterminalen (på stationen)
- Fast Food Express (på stationen)
- Swedish Bites (på stationen).
- Finns utanför huvudentrén.
- Hissar, ramper
- Finns på stationen.
- Buss: 1, 2, 3, 4, 50, 53, 57, 65 Tunnelbana: T-Centralen (alla s) Tåg: Stockholms centralstation
Bussar från Stockholm till Dresden Hauptbahnhof: relaterad information
Här är några andra källor som kanske har den information du behöver


