Reseinformation
Jämför tåg, buss och flyg för Madrid till Santiago de Compostela (regionhuvudort)
Omio rekommenderar att boka med flyg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Madrid till Santiago de Compostela (regionhuvudort). Om priset är viktigast för dig, välj tåg, med ett genomsnittligt biljettpris på 286kr Om du har ont om tid kan du överväga att boka flyg, som har en genomsnittlig total restid på 3h 37m. Om du vill minimera ditt koldioxidavtryck är tåg det bästa alternativet, med ett beräknat CO2-utsläpp på 0.1 - 0.4kg. De genomsnittliga biljettpriserna beror på färdmedlet: tåg kostar i genomsnitt 286kr, medan flyg kostar i genomsnitt 2039kr.
Sträcka: 487 km
Jämför flight med
Populärast Flyg | Tåg | Buss | Med bil |
|---|---|---|---|
2039kr Genomsnittspris | 286kr Genomsnittspris Billigast | 611kr Genomsnittspris | 1198kr Genomsnittspris (bränsle + vägtullar) |
3h 37m Genomsnittlig restid Snabbast 1h 37m Ombord + 2h 0m Extra tid* | 3h 43m Genomsnittlig restid 3h 13m Ombord + 30m Extra tid* | 10h 21m Genomsnittlig restid 9h 51m Ombord + 30m Extra tid* | 5h 59m Genomsnittlig restid (dörr till dörr) |
1.5 - 2.9kg Koldioxidutsläpp | 0.1 - 0.4kg Koldioxidutsläpp Lägst | 0.5 - 1.2kg Koldioxidutsläpp | - Koldioxidutsläpp |
Direkta resor | Direkta resor | Direkta resor | Direkta resor |
Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.
Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Santiago de Compostela (regionhuvudort):
En/Ett tåg kostar 325kr mindre än en/ett buss på denna rutt med biljetter till en/ett buss från Madrid till Santiago de Compostela (regionhuvudort) för ett genomsnittligt pris på 611kr.
En/Ett tåg kostar 1752kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Madrid till Santiago de Compostela (regionhuvudort) för ett genomsnittligt pris på 2039kr.
Det finns alternativa resval till Santiago de Compostela (regionhuvudort) som brukar ta längre tid:
Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 3h 43m.
Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 10h 21m.
Du kommer fram ungefär 4h 22m tidigare (1h 37m med flyg jämfört med 5h 59m med bil). Biljetterna börjar på cirka 2039kr jämfört med ungefär 1198kr i bränsle och vägtullar – lite mer, men du får tillbaka tid och slipper en lång bilresa.
Att köra bil är mer meningsfullt om ni reser som en grupp, vill ha flexibilitet med tidsplanen eller planerar att stanna längs vägen.
Resealternativfrån Madrid till Santiago de Compostela (regionhuvudort)
Du kan ta dig från Madrid till Santiago de Compostela (regionhuvudort) med tåg, buss och flyg.
Vår rekommendation
Det bästa sättet att resa från Madrid till Santiago de Compostela (regionhuvudort) är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.
FlixBus · FlixBus16:4024tim.15Madrid, Estación Sur de Autobuses16:55Santiago de Compostela, Estación de Autobuses691 kr1Enkelresa1 byte
Billigast
FlixBus · FlixBus16:4024tim.15Madrid, Estación Sur de Autobuses16:55Santiago de Compostela, Estación de Autobuses691 kr1Enkelresa1 byte
Snabbast
IB5177:251tim.15Madrid-Barajas flygplats8:40Santiago - Rosalía de Castro Airport1557 kr1Enkelresa0 byten
Andra alternativ
0440520:233tim.02Madrid Chamartín23:25Santiago de Compostela-Daniel Castelao829 kr1Enkelresa0 byten
0439519:173tim.02Madrid Chamartín22:19Santiago de Compostela-Daniel Castelao924 kr1Enkelresa0 byten
04395+
3440519:174tim.08Madrid Chamartín23:25Santiago de Compostela-Daniel Castelao942 kr1Enkelresa1 byte
Normal0:308tim.30Madrid, Estación Sur de Autobuses9:00Santiago de Compostela, Estación de Autobuses717 kr1Enkelresa0 byten
Normal10:309tim.00Madrid, Calle de la Princesa / Paseo de Moret (Moncloa)19:30Santiago de Compostela, Estación de Autobuses717 kr1Enkelresa0 byten
Normal23:459tim.15Madrid, Terminal de autobuses T4 (Aeropuerto de Madrid)9:00Santiago de Compostela, Estación de Autobuses717 kr1Enkelresa0 byten
IB113719:501tim.15Madrid-Barajas flygplats21:05Santiago - Rosalía de Castro Airport2350 kr1Enkelresa0 byten
IB51911:501tim.15Madrid-Barajas flygplats13:05Santiago - Rosalía de Castro Airport4176 kr1Enkelresa0 byten
Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .
JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg
Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.
20 sep.
21 sep.
22 sep.
23 sep.
24 sep.
25 sep.
26 sep.
27 sep.
28 sep.
29 sep.
30 sep.
01 okt.
02 okt.
03 okt.
04 okt.
05 okt.
06 okt.
07 okt.
08 okt.
09 okt.
10 okt.
Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.
Restips: Resor från Madrid to Santiago de Compostela (regionhuvudort)
Enkla resor till Santiago de Compostela (regionhuvudort). Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Madrid to Santiago de Compostela (regionhuvudort).

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Santiago de Compostela (regionhuvudort):
En/Ett tåg kostar 325kr mindre än en/ett buss på denna rutt med biljetter till en/ett buss från Madrid till Santiago de Compostela (regionhuvudort) för ett genomsnittligt pris på 611kr.
En/Ett tåg kostar 1752kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Madrid till Santiago de Compostela (regionhuvudort) för ett genomsnittligt pris på 2039kr.
Det finns alternativa resval till Santiago de Compostela (regionhuvudort) som brukar ta längre tid:
Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 3h 43m.
Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 10h 21m.
- Omkring 31 tåg om dagen.
- Omkring 12 bussar om dagen.
- Omkring 3 flyg om dagen.
Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Madrid och Santiago de Compostela (regionhuvudort), eftersom reguljära turer med tåg, buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.
- Flyg avgår för det mesta från Madrid-Barajas flygplats och anländer till Santiago - Rosalía de Castro Airport.
- Tåg avgår för det mesta från Madrid Chamartín och anländer till Santiago de Compostela-Daniel Castelao.
- Bussar avgår för det mesta från Madrid, Estación Sur de Autobuses och anländer till Santiago de Compostela, Estación de Autobuses.
- Resa med Iberia, Ryanair, Air Europa, Air Nostrum, Vueling, Iberia Express, Edelweiss Air för att åka till Santiago de Compostela (regionhuvudort) med flyg.
- Resa med Alsa, BlaBlaCar, FlixBus, Alsa Supra för att åka till Santiago de Compostela (regionhuvudort) med buss.
- Resa med AVE, Renfe AVLO, Renfe ALVIA, Renfe, Renfe Viajeros för att åka till Santiago de Compostela (regionhuvudort) med tåg.
- Du kan hitta omkring 3 direkt flyg om dagen och boka denna/detta direktflyg med Ryanair, Air Nostrum, Iberia Express.
- Du kan hitta omkring 11 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direktbussar med Alsa, BlaBlaCar, Alsa Supra.
- Du kan hitta omkring 6 direkt tåg om dagen och boka denna/detta direkttåg med AVE, Renfe AVLO, Renfe ALVIA, Renfe Viajeros.
Resor från Madrid till Santiago de Compostela (regionhuvudort): relaterad information
Här är några andra källor som kanske har den information du behöver
