Reseinformation
Jämför tåg, buss och flyg för Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort)
Omio rekommenderar att boka med flyg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort). Om priset är viktigast för dig, välj tåg, med ett genomsnittligt biljettpris på 380kr Om du har ont om tid kan du överväga att boka tåg, som har en genomsnittlig total restid på 5h 38m. Om du vill minimera ditt koldioxidavtryck är tåg det bästa alternativet, med ett beräknat CO2-utsläpp på 0.2 - 0.7kg. De genomsnittliga biljettpriserna beror på färdmedlet: tåg kostar i genomsnitt 380kr, medan flyg kostar i genomsnitt 4803kr.
Sträcka: 781 km
Jämför flight med
Populärast Flyg | Tåg | Buss | Med bil |
|---|---|---|---|
4803kr Genomsnittspris | 380kr Genomsnittspris Billigast | 2248kr Genomsnittspris | 1892kr Genomsnittspris (bränsle + vägtullar) |
6h 0m Genomsnittlig restid 4h 0m Ombord + 2h 0m Extra tid* | 5h 38m Genomsnittlig restid Snabbast 5h 8m Ombord + 30m Extra tid* | 38h 43m Genomsnittlig restid 38h 13m Ombord + 30m Extra tid* | 9h 27m Genomsnittlig restid (dörr till dörr) |
2.3 - 4.7kg Koldioxidutsläpp | 0.2 - 0.7kg Koldioxidutsläpp Lägst | 0.8 - 2.0kg Koldioxidutsläpp | - Koldioxidutsläpp |
![]() Mest populära flygbolaget | ![]() Mest populära tågbolaget | ![]() Mest populära bussbolaget | Egen bil eller hyrbil |
Direkta resor | Direkta resor | Direkta resor | Direkta resor |
Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.
Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Santiago de Compostela (regionhuvudort):
En/Ett tåg kostar 1868kr mindre än en/ett buss på denna rutt med biljetter till en/ett buss från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort) för ett genomsnittligt pris på 2248kr.
En/Ett tåg kostar 4423kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort) för ett genomsnittligt pris på 4803kr.
Det finns alternativa resval till Santiago de Compostela (regionhuvudort) som brukar ta längre tid:
Som jämförelse kan en resa med Flyg ta i genomsnitt 6h 0m.
Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 38h 43m.
Du kommer fram ungefär 5h 27m tidigare (4h 0m med flyg jämfört med 9h 27m med bil). Biljetterna börjar på cirka 4803kr jämfört med ungefär 1892kr i bränsle och vägtullar – lite mer, men du får tillbaka tid och slipper en lång bilresa.
Att köra bil är mer meningsfullt om ni reser som en grupp, vill ha flexibilitet med tidsplanen eller planerar att stanna längs vägen.
Resealternativfrån Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort)
Du kan ta dig från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort) med tåg, buss och flyg.
Vår rekommendation
Det bästa sättet att resa från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort) är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.
FlixBus · FlixBus · FlixBus21:1043tim.45Valencia, Estació d'autobusos16:55Santiago de Compostela, Estación de Autobuses2068 kr1Enkelresa2 byten
Billigast
FlixBus · FlixBus · FlixBus21:1043tim.45Valencia, Estació d'autobusos16:55Santiago de Compostela, Estación de Autobuses2068 kr1Enkelresa2 byten
Snabbast
IB2314 · IB235610:003tim.10Valencia Airport13:10Santiago - Rosalía de Castro Airport6025 kr1Enkelresa1 byte
Andra alternativ
IB1084 · IB5196:156tim.50Valencia Airport13:05Santiago - Rosalía de Castro Airport5039 kr1Enkelresa1 byte
LH1165 · LH11106:0510tim.45Valencia Airport16:50Santiago - Rosalía de Castro Airport6405 kr1Enkelresa1 byte
IB1082 · IB113717:403tim.25Valencia Airport21:05Santiago - Rosalía de Castro Airport6674 kr1Enkelresa1 byte
Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .
JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg
Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.
24 sep.
25 sep.
26 sep.
27 sep.
28 sep.
29 sep.
30 sep.
01 okt.
02 okt.
03 okt.
04 okt.
05 okt.
06 okt.
07 okt.
08 okt.
09 okt.
10 okt.
11 okt.
12 okt.
13 okt.
14 okt.
Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.
Restips: Resor från Valencia to Santiago de Compostela (regionhuvudort)
Enkla resor till Santiago de Compostela (regionhuvudort). Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Valencia to Santiago de Compostela (regionhuvudort).

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Santiago de Compostela (regionhuvudort):
En/Ett tåg kostar 1868kr mindre än en/ett buss på denna rutt med biljetter till en/ett buss från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort) för ett genomsnittligt pris på 2248kr.
En/Ett tåg kostar 4423kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort) för ett genomsnittligt pris på 4803kr.
Det finns alternativa resval till Santiago de Compostela (regionhuvudort) som brukar ta längre tid:
Som jämförelse kan en resa med Flyg ta i genomsnitt 6h 0m.
Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 38h 43m.
- Omkring 36 tåg om dagen.
- Omkring 7 flyg om dagen.
- Omkring 1 bussar om dagen.
Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Valencia och Santiago de Compostela (regionhuvudort), eftersom reguljära turer med tåg, buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.
- Flyg avgår för det mesta från Valencia Airport och anländer till Santiago - Rosalía de Castro Airport.
- Tåg avgår för det mesta från Valencia Joaquín Sorolla och anländer till Santiago de Compostela-Daniel Castelao.
- Bussar avgår för det mesta från Valencia, Estació d'autobusos och anländer till Santiago de Compostela, Estación de Autobuses.
- Resa med FlixBus för att åka till Santiago de Compostela (regionhuvudort) med buss.
- Resa med Lufthansa, Vueling, Ryanair, Austrian Airlines, Edelweiss Air, Iberia för att åka till Santiago de Compostela (regionhuvudort) med flyg.
- Resa med AVE, Renfe AVLO för att åka till Santiago de Compostela (regionhuvudort) med tåg.
- Du kan hitta omkring 0 direkt flyg om dagen och boka denna/detta direkt flyg med Ryanair.
Resor från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort): relaterad information
Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

