Reseinformation
Jämför tåg, buss och flyg för Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort)
Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort). Om det är låga priser du är ute efter, välj tåg med priser från 753kr. Ni som har ont om tid kan boka med flyg, vilket tar er fram på 2h 24m. Om du vill flyga med ett lågt koldioxidavtryck är tåg ditt säkra kort då det släpper endast ut 0.2 - 0.7kg. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för tåg är 753kr och för flyg är det464kr.
Sträcka: 781 km
Jämför train med
Populärast Tåg | Flyg | Buss |
|---|---|---|
1057kr Genomsnittspris Billigast | 3617kr Genomsnittspris | 2244kr Genomsnittspris |
5h 16m Genomsnittlig restid 4h 46m Ombord + 30m Extra tid* | 5h 24m Genomsnittlig restid Snabbast 2h 24m Ombord + 3h 0m Extra tid* | 19h 12m Genomsnittlig restid 18h 42m Ombord + 30m Extra tid* |
0.2 - 0.7kg Koldioxidutsläpp Lägst | 2.3 - 4.7kg Koldioxidutsläpp | 0.8 - 2.0kg Koldioxidutsläpp |
![]() Mest populära tågbolaget | ![]() Mest populära flygbolaget | ![]() Mest populära bussbolaget |
Direkta resor | Direkta resor | Direkta resor |
Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.
Resealternativfrån Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort)
Du kan ta dig från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort) med tåg, buss och flyg.
Vår rekommendation
Det bästa sättet att resa från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort) är med tåg eftersom tåg erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.
05155 · 0440515:327tim.53Valencia Joaquín Sorolla23:25Santiago de Compostela-Daniel Castelao440 kr1Enkelresa1 byte
Billigast
05155 · 0440515:327tim.53Valencia Joaquín Sorolla23:25Santiago de Compostela-Daniel Castelao440 kr1Enkelresa1 byte
Snabbast
06123+
0434512:275tim.15Valencia Joaquín Sorolla17:42Santiago de Compostela-Daniel Castelao970 kr1Enkelresa1 byte
Andra alternativ
05155 · 0497515:325tim.52Valencia Joaquín Sorolla21:24Santiago de Compostela-Daniel Castelao556 kr1Enkelresa1 byte
06143+
0440513:579tim.28Valencia Joaquín Sorolla23:25Santiago de Compostela-Daniel Castelao464 kr1Enkelresa1 byte
06163+
0440516:127tim.13Valencia Joaquín Sorolla23:25Santiago de Compostela-Daniel Castelao523 kr1Enkelresa1 byte
FlixBus · FlixBus · FlixBus21:1043tim.45Valencia, Estació d'autobusos16:55Santiago de Compostela, Estación de Autobuses2583 kr1Enkelresa2 byten
Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .
JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg
Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.
11 maj
12 maj
13 maj
14 maj
15 maj
16 maj
17 maj
Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.
Restips: Resor från Valencia to Santiago de Compostela (regionhuvudort)
Enkla resor till Santiago de Compostela (regionhuvudort). Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Valencia to Santiago de Compostela (regionhuvudort).

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Santiago de Compostela (regionhuvudort):
En/Ett tåg kostar 1187kr mindre än en/ett buss på denna rutt med biljetter till en/ett buss från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort) för ett genomsnittligt pris på 2244kr.
En/Ett tåg kostar 2560kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort) för ett genomsnittligt pris på 3617kr.
Det finns alternativa resval till Santiago de Compostela (regionhuvudort) som brukar ta längre tid:
Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 4h 46m.
Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 18h 42m.
- Omkring 5 tåg om dagen.
- Omkring 4 flyg om dagen.
- Omkring 1 bussar om dagen.
Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Valencia och Santiago de Compostela (regionhuvudort), eftersom reguljära turer med tåg, buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.
- Flyg avgår för det mesta från Valencia Airport och anländer till Santiago - Rosalía de Castro Airport.
- Bussar avgår för det mesta från Valencia, Estació d'autobusos och anländer till Santiago de Compostela, Estación de Autobuses.
- Resa med Ryanair, Iberia, Air Europa, Vueling, Volotea, Air Nostrum för att åka till Santiago de Compostela (regionhuvudort) med flyg.
- Resa med BlaBlaCar, Alsa, FlixBus, Alsa Supra, Avanza för att åka till Santiago de Compostela (regionhuvudort) med buss.
- Resa med AVE, Renfe AVLO, Renfe ALVIA, Renfe Viajeros, iryo, Ouigo för att åka till Santiago de Compostela (regionhuvudort) med tåg.
- Du kan hitta omkring 1 direkt flyg om dagen och boka denna/detta direktflyg med Ryanair.
- Du kan hitta omkring 0 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direktbussar med BlaBlaCar.
Resor från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort): relaterad information
Här är några andra källor som kanske har den information du behöver


