Porto till Santiago de Compostela (regionhuvudort)

lör 28 feb.
+ Lägg till returresa
Res med tåg, buss, flyg med
Alsa
Renfe
BlaBlaCar Bus
FlixBus
BlaBlaCar
1 000+ alternativ
Alsa
Renfe
BlaBlaCar Bus
FlixBus
BlaBlaCar
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför tåg, buss och flyg för Porto till Santiago de Compostela (regionhuvudort)

Omio rekommenderar att boka med buss, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Porto till Santiago de Compostela (regionhuvudort). Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 159kr. Ni som har ont om tid kan boka med buss, vilket tar er fram på 3h 34m. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 159kr och för tåg är det261kr.

Sträcka: 193 km

Jämför bus med

Populärast
Buss
Tåg

222kr

Genomsnittspris

Billigast

261kr

Genomsnittspris

4h 4m

Genomsnittlig restid

Snabbast

3h 34m

Ombord

+

30m

Extra tid*

4h 22m

Genomsnittlig restid

3h 52m

Ombord

+

30m

Extra tid*

Alsa

Mest populära bussbolaget

Renfe

Mest populära tågbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Resealternativ
från Porto till Santiago de Compostela (regionhuvudort)

Du kan ta dig från Porto till Santiago de Compostela (regionhuvudort) med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

bus

Det bästa sättet att resa från Porto till Santiago de Compostela (regionhuvudort) är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

AlsaNormal
10:003tim.30
Porto, Aeroporto Francisco Sá Carneiro
14:30Santiago de Compostela, Estación de Autobuses
220 kr1Enkelresa
0 byten

Billigast

AlsaNormal
10:003tim.30
Porto, Aeroporto Francisco Sá Carneiro
14:30Santiago de Compostela, Estación de Autobuses
220 kr1Enkelresa
0 byten

Snabbast

FlixBusFlixBus
07:003tim.20
Porto, Terminal Intermodal de Campanhã
11:20Santiago de Compostela, Estación de Autobuses
363 kr1Enkelresa
0 byten

Andra alternativ

BlaBlaCar Bus93265
11:453tim.40
Porto, Terminal Intermodal de Campanhã
16:25Santiago de Compostela, Estación de Autobuses
240 kr1Enkelresa
0 byten
AlsaNormal
13:003tim.29
Porto, Aeroporto Francisco Sá Carneiro
17:29Santiago de Compostela, Estación de Autobuses
246 kr1Enkelresa
0 byten
AlsaNormal
17:303tim.30
Porto, Aeroporto Francisco Sá Carneiro
22:00Santiago de Compostela, Estación de Autobuses
220 kr1Enkelresa
0 byten
Vueling AirlinesVY8475 · VY1676
08:458tim.35
Porto flygplats
18:20Santiago - Rosalía de Castro Airport
3000 kr1Enkelresa
1 byte
Vueling AirlinesVY8475 · VY1684
08:4513tim.10
Porto flygplats
22:55Santiago - Rosalía de Castro Airport
2864 kr1Enkelresa
1 byte
Vueling AirlinesVY8479 · VY1668
21:5512tim.05
Porto flygplats
11:00Santiago - Rosalía de Castro Airport
3376 kr1Enkelresa
1 byte

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

lör
28 feb.
sön
01 mars
mån
02 mars
tis
03 mars
ons
04 mars
tors
05 mars
fre
06 mars
lör
07 mars
sön
08 mars
mån
09 mars
tis
10 mars
ons
11 mars
tors
12 mars
fre
13 mars
lör
14 mars
sön
15 mars
mån
16 mars
tis
17 mars
ons
18 mars
tors
19 mars
fre
20 mars

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Porto to Santiago de Compostela (regionhuvudort)

Enkla resor till Santiago de Compostela (regionhuvudort). Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Porto to Santiago de Compostela (regionhuvudort).

FAQs
Det finns 3 sätt att resa mellan Porto och Santiago de Compostela (regionhuvudort), inklusive att ta en/ett tåg, buss och flyg.
Det billigaste sättet att resa från Porto till Santiago de Compostela (regionhuvudort) är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 159kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Santiago de Compostela (regionhuvudort):

En/Ett buss kostar 91kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Porto till Santiago de Compostela (regionhuvudort) för ett genomsnittligt pris på 250kr.

En/Ett buss kostar 618kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Porto till Santiago de Compostela (regionhuvudort) för ett genomsnittligt pris på 777kr.

Snabbaste sättet att resa från Porto till Santiago de Compostela (regionhuvudort) är med buss med en genomsnittlig restid på 3h 20m.

Det finns alternativa resval till Santiago de Compostela (regionhuvudort) som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 5h 53m.

Som jämförelse kan en resa med Flyg ta i genomsnitt 3h 25m.

Avståndet från Porto till Santiago de Compostela (regionhuvudort) är ungefär 193 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Porto till Santiago de Compostela (regionhuvudort) är:
  • Omkring 13 bussar om dagen.
  • Omkring 7 flyg om dagen.
  • Omkring 1 tåg om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Porto och Santiago de Compostela (regionhuvudort), eftersom reguljära turer med tåg, buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Porto till Santiago de Compostela (regionhuvudort):
  • Flyg avgår för det mesta från Porto flygplats och anländer till Santiago - Rosalía de Castro Airport.
  • Bussar avgår för det mesta från Porto, Terminal Intermodal de Campanhã och anländer till Santiago de Compostela, Estación de Autobuses.
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Porto till Santiago de Compostela (regionhuvudort) kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med Alsa, BlaBlaCar Bus, FlixBus, BlaBlaCar, Infobus, Autna för att åka till Santiago de Compostela (regionhuvudort) med buss.
  • Resa med Renfe, Renfe Viajeros för att åka till Santiago de Compostela (regionhuvudort) med tåg.
Ja, det finns en direktrutt mellan Porto och Santiago de Compostela (regionhuvudort)
  • Du kan hitta omkring 13 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direkt bussar med Alsa, BlaBlaCar Bus, FlixBus, BlaBlaCar.
Omios kunder som reser från Porto till Santiago de Compostela (regionhuvudort) utökar också ofta sin semester för att åka till Madrid, Sarria, Barcelona, Vigo, A Coruña . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Santiago de Compostela (regionhuvudort) och dessa populära resmål till ett superbra pris.
HemResorRes till SpanienTill Santiago de Compostela (regionhuvudort)Porto till Santiago de Compostela (regionhuvudort)

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone