Madrid till Zürich

fre 28 aug.
+ Lägg till returresa
Res med tåg, buss, flyg med
Iberia
Alsa
AVE
Air Europa
Swiss
1 000+ alternativ
Iberia
Alsa
AVE
Air Europa
Swiss
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför tåg, buss och flyg för Madrid till Zürich

Omio rekommenderar att boka med flyg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Madrid till Zürich. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 603kr. Ni som har ont om tid kan boka med flyg, vilket tar er fram på 4h 9m. Om du vill flyga med ett lågt koldioxidavtryck är buss ditt säkra kort då det släpper endast ut 1.2 - 3.1kg. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 603kr och för tåg är det3193kr.

Sträcka: 1247 km

Jämför flight med

Populärast
Flyg
Buss
Tåg

1997kr

Genomsnittspris

1113kr

Genomsnittspris

Billigast

3293kr

Genomsnittspris

6h 9m

Genomsnittlig restid

Snabbast

4h 9m

Ombord

+

2h 0m

Extra tid*

21h 56m

Genomsnittlig restid

21h 26m

Ombord

+

30m

Extra tid*

12h 53m

Genomsnittlig restid

12h 23m

Ombord

+

30m

Extra tid*

3.7 - 7.5kg

Koldioxidutsläpp

1.2 - 3.1kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

-

Koldioxidutsläpp

Iberia

Mest populära flygbolaget

Alsa

Mest populära bussbolaget

AVE

Mest populära tågbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Resealternativ
från Madrid till Zürich

Du kan ta dig från Madrid till Zürich med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

flight

Det bästa sättet att resa från Madrid till Zürich är med flyg eftersom flyg erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • IberiaIB629
    11:402tim.20
    Madrid-Barajas flygplats
    14:00Zürich flygplats
    2266 kr1Enkelresa
    0 byten

Billigast

  • IberiaIB629
    11:402tim.20
    Madrid-Barajas flygplats
    14:00Zürich flygplats
    2266 kr1Enkelresa
    0 byten

Snabbast

  • Air EuropaUX1675
    7:502tim.15
    Madrid-Barajas flygplats
    10:05Zürich flygplats
    2431 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus
    23:5932tim.01
    Madrid, Terminal de autobuses T4 (Aeropuerto de Madrid)
    8:00Kloten, Zürich Flughafen (Bahnhof)
    3027 kr1Enkelresa
    2 byten
  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus
    23:3532tim.25
    Madrid, Estación Sur de Autobuses
    8:00Kloten, Zürich Flughafen (Bahnhof)
    3287 kr1Enkelresa
    2 byten
  • ITAAZ59+SwissAZ7186
    5:555tim.20
    Madrid-Barajas flygplats
    11:15Zürich flygplats
    2661 kr1Enkelresa
    1 byte
  • Air EuropaUX1671
    14:552tim.15
    Madrid-Barajas flygplats
    17:10Zürich flygplats
    2680 kr1Enkelresa
    0 byten
  • KLMKL1508 · KL1917
    20:3012tim.05
    Madrid-Barajas flygplats
    8:35Zürich flygplats
    2721 kr1Enkelresa
    1 byte

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

tors
27 aug.
fre
28 aug.
lör
29 aug.
sön
30 aug.
mån
31 aug.
tis
01 sep.
ons
02 sep.
tors
03 sep.
fre
04 sep.
lör
05 sep.
sön
06 sep.
mån
07 sep.
tis
08 sep.
ons
09 sep.
tors
10 sep.
fre
11 sep.
lör
12 sep.
sön
13 sep.
mån
14 sep.
tis
15 sep.
ons
16 sep.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Madrid to Zürich

Enkla resor till Zürich. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Madrid to Zürich.

FAQs
Det finns 3 sätt att resa mellan Madrid och Zürich, inklusive att ta en/ett tåg, buss och flyg.
Det billigaste sättet att resa från Madrid till Zürich är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 1113kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Zürich:

En/Ett buss kostar 884kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Madrid till Zürich för ett genomsnittligt pris på 1997kr.

En/Ett buss kostar 2180kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Madrid till Zürich för ett genomsnittligt pris på 3293kr.

Snabbaste sättet att resa från Madrid till Zürich är med flyg med en genomsnittlig restid på 4h 9m.

Det finns alternativa resval till Zürich som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 12h 23m.

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 21h 26m.

Avståndet från Madrid till Zürich är ungefär 1247 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Madrid till Zürich är:
  • Omkring 66 flyg om dagen.
  • Omkring 4 bussar om dagen.
  • Omkring 1 tåg om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Madrid och Zürich, eftersom reguljära turer med tåg, buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Madrid till Zürich:
  • Flyg avgår för det mesta från Madrid-Barajas flygplats och anländer till Zürich flygplats.
  • Bussar avgår för det mesta från Madrid, Terminal de autobuses T4 (Aeropuerto de Madrid) och anländer till Zürich, Sihlquai Bus Terminal (Carparkplatz Sihlquai).
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Madrid till Zürich kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med AVE, Renfe Viajeros för att åka till Zürich med tåg.
  • Resa med Alsa, FlixBus, BlaBlaCar Bus, Infobus för att åka till Zürich med buss.
  • Resa med Iberia, Air Europa, Swiss, Helvetic Airways, easyJet, Air Baltic, KLM, Vueling, British Airways, ITA, TAP Portugal, Lufthansa, Edelweiss Air, Air France, Brussels Airlines, Lufthansa City Airlines, Air Nostrum, Pascan Aviation, Alba Star, Iberojet för att åka till Zürich med flyg.
Ja, det finns direktförbindelser mellan Madrid och Zürich med följande reseoperatörer:
  • Du kan hitta omkring 0 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direktbussar med Infobus.
  • Du kan hitta omkring 8 direkt flyg om dagen och boka denna/detta direktflyg med Iberia, Air Europa, Swiss, Helvetic Airways, easyJet, Air Baltic, Edelweiss Air, Air Nostrum, Alba Star, Iberojet.
Omios kunder som reser från Madrid till Zürich utökar också ofta sin semester för att åka till Paris, Milan, München, Wien, Luzern . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Zürich och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Madrid till Zürich: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemResorTill ZürichMadrid till Zürich

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone