Buss från Madrid till Roquetas de Mar med Bus BAM

sön 21 juni
+ Lägg till returresa
Bus BAM
BlaBlaCar
Alsa
Alsa Supra
BusbamSL
2 000 + resebolag
Bus BAM
BlaBlaCar
Alsa
Alsa Supra
BusbamSL
2 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste bussarna från Madrid till Roquetas de Mar

Visar tider och priser för 21 juni

Lägsta priset

432kr

Genomsnittspris

432kr

Snabbaste resan

6 tim. 45 m

Genomsnittlig restid

7 tim. 15 m

Bussar per dag

2

Distans

417 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Madrid till Roquetas de Mar kostar omkring 432kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 432kr.

Snabba bussar

Av 2 bussar som avgår från Madrid till Roquetas de Mar dagligen så är 2 direktbussar, så det är ganska enkelt att undvika resor där du måste byta på vägen.

Den sön 21 juni kör direktbussarna sträckan på 417 km på i genomsnitt 7 tim. 15 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa bussar ta dig dit på bara 6 tim. 45 m .

De långsammaste bussarna tar 7 tim. 45 m och innebär vanligtvis ett byte eller två längs vägen, men du kanske kan spara några slantar om du är på en budget.

  • Bus BAMNormal
    16:007tim.45
    Madrid, Terminal de autobuses T4 (Aeropuerto de Madrid)
    23:45Roquetas de Mar, Estación de Autobuses
    432 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Bus BAMNormal
    17:006tim.45
    Madrid, Estación Sur de Autobuses
    23:45Roquetas de Mar, Estación de Autobuses
    432 kr1Enkelresa
    0 byten

Reseinformation

Jämför buss och flyg för Madrid till Roquetas de Mar

Omio rekommenderar att boka med buss, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Madrid till Roquetas de Mar. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 421kr. Ni som har ont om tid kan boka med flyg, vilket tar er fram på 3h 10m. Om du vill flyga med ett lågt koldioxidavtryck är buss ditt säkra kort då det släpper endast ut 0.4 - 1.0kg. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 421kr och för flyg är det501kr.

Sträcka: 417 km

Jämför bus med

Populärast
Buss
Flyg

442kr

Genomsnittspris

Billigast

2747kr

Genomsnittspris

6h 55m

Genomsnittlig restid

6h 25m

Ombord

+

30m

Extra tid*

6h 10m

Genomsnittlig restid

Snabbast

3h 10m

Ombord

+

3h 0m

Extra tid*

0.4 - 1.0kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

1.2 - 2.5kg

Koldioxidutsläpp

Bus BAM

Mest populära bussbolaget

Iberia

Mest populära flygbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Aktuella avgångar

Busstider Madrid–Roquetas de Mar

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor från Madrid till Roquetas de Mar bussar imorgon, söndag 21 juni. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med buss.

Senast uppdaterad kl.
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
Bus BAMNormal16:00 Madrid, Terminal de autobuses T4 (Aeropuerto de Madrid)
7tim.45
23:45 Roquetas de Mar, Estación de Autobuses0 bytendirekt
Bus BAMNormal17:00 Madrid, Estación Sur de Autobuses
6tim.45
23:45 Roquetas de Mar, Estación de Autobuses0 bytendirekt

Detta är den sista bussen för dagen.

Finn alla datum och tider för denna resa

JÄMFÖR Priser för olika transportsätt

Jämför priser för buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

sön
21 juni
mån
22 juni
tis
23 juni
ons
24 juni
tors
25 juni
fre
26 juni
lör
27 juni
sön
28 juni
mån
29 juni
tis
30 juni
ons
01 juli
tors
02 juli
fre
03 juli
lör
04 juli
sön
05 juli
mån
06 juli
tis
07 juli
ons
08 juli
tors
09 juli
fre
10 juli
lör
11 juli

Varför ska man boka från Madrid till Roquetas de Mar bussar med Omio?

Bus BAM liksom Alsa, Alsa Supra, BusbamSL och andra erbjuder bussar tjänster från Madrid till Roquetas de Mar.
Omio är en officiell biljettåterförsäljare för alla dina resealternativ från Madrid till Roquetas de Mar.

Varför ska man boka med Omio istället för Bus BAM?

  • Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du inte bara köpa biljetter till Bus BAM, utan också jämföra biljetter till exempelvis Alsa, Alsa Supra eller BusbamSL för att hitta det bästa alternativet för din resa från Madrid till Roquetas de Mar.
  • Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
  • Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra Bus BAM med alla tillgängliga resealternativ, som är bus och flight för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från Madrid till Roquetas de Mar.

Varför bör man boka med Omio istället för Checkmybus, Rome2rio eller Busbud?

  • Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du också jämföra biljetter från exempelvis Alsa, Alsa Supra eller BusbamSL för att hitta det bästa alternativet för din resa från Madrid till Roquetas de Mar.
  • Flera transportmedel: Omio låter dig jämföra resealternativ, inklusive bus och flight, för att hitta det perfekta resealternativet från Madrid till Roquetas de Mar.

Reseinformation

Översikt: Buss från Madrid till Roquetas de Mar

SpanienSpanien
SpanienSpanien
Icon of bus

Bussar från Madrid till Roquetas de Mar avgår i genomsnitt 6 gånger per dag och tar cirka 6h 25m. Billiga bussbiljetter för den här resan kostar från 421kr om du bokar i förväg.

Det finns 6 bussar per dag. Tidigaste buss avgår 09:30, och senaste 22:15. Snabbaste buss täcker distansen 417 km på 6h 45m.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Sträcka
417 km
Genomsnittlig restid med buss
6h 25m
Lägsta biljettpris
421kr
Bussar per dag
6
Direktbussar
6
Snabbaste buss
6h 45m
Första buss
9:30
Sista buss
22:15
Billigaste månaden
feb.
Billigaste dagen
fre
Högsäsong
juli - sep.
Lågsäsong
okt. - dec.
Mest trafikerade dag
mån
Minst trafikerade dag
tors
Bästa tid att boka
5 dagar
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation

Bussbolag: Bus BAM, BlaBlaCar, Alsa, Alsa Supra, BusbamSL från Madrid till Roquetas de MarDu kan resa med buss mellan Madrid och Roquetas de Mar med Bus BAM, BlaBlaCar, Alsa, Alsa Supra, BusbamSL från så lite som 421kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.

Bus BAM

Information
Bus BAM, grundat 2011, är ett spanskt transportföretag som specialiserar sig på bussuthyrning och rese tjänster, särskilt mellan Almería och Madrid. De trafikerar också viktiga rutter som Murcia-Torrevieja och Almería-Cartagena-Alicante, och hanterar stads transport i Úbeda. Bus BAM fokuserar på pålitlighet, komfort och kundnöjdhet, och erbjuder moderna bussar utrustade med bekvämligheter som Wi-Fi, multimedia system och tillgänglighetsfunktioner. De tillhandahåller skräddarsydda lösningar för gruppresor, evenemang och företags transport, med målet att vara ett ledande val för busstransport i sina tjänsteområden.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig varaktighet
6h 45m
Billigaste pris
421kr
Bus BAM frekvens
3 per dag
Bagage ingår
En handbagage upp till 8 kg (40x30x20) och en incheckad väska upp till 25 kg (70x50x30).
Extra bagage
10 € per extra påse upp till 20 kg.
Avbokningspolicy
Du kan avboka din biljett upp till 24 timmar före avgång för full återbetalning. Avbokningar inom 24 timmar medför en avgift på 20 %.
Bekvämligheter ombord på bussen
Wifi
Mat ombord
Platsbokning
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Bistånd; Prioriterade sittplatser; Tillgängliga toaletter.
Cyklar
Cyklar är tillåtna; Bokning krävs.
Husdjur
Små husdjur tillåtna i bärare; Ledarhundar tillåtna utan bärare.

Alsa

Information
Alsa är den främsta leverantören av busstransport i Spanien och ett dotterbolag till Storbritanniens National Express. Det driver ett omfattande nätverk av regionala, nationella och internationella rutter, som transporterar mer än 300 miljoner passagerare årligen. Alsas moderna flotta erbjuder olika nivåer av komfort och bekvämligheter. De standard Alsa Normal-bussarna inkluderar gratis Wi-Fi, toaletter ombord, fotstöd och underhållning. För en mer premiumupplevelse erbjuder Alsa Supra, Alsa Eurobus och Alsa Premium-tjänster förbättrad komfort och lyxiga funktioner.
Bagage- och avbokningspolicy
Bagage ingår
En handbagage upp till 10 kg och en incheckad väska upp till 25 kg.
Extra bagage
Extra bagage kan köpas till mot avgift.
Avbokningspolicy
Du kan avboka din biljett upp till 48 timmar före avgång för en delvis återbetalning. Ändringar tillåtna mot en avgift.
Bekvämligheter ombord på bussen
Wifi
Mat ombord
Platsbokning
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Bistånd; Prioriterad ombordstigning; Tillgängliga sittplatser.
Cyklar
Cyklar är tillåtna mot en extra avgift; måste packas.
Husdjur
Små husdjur tillåtna i bärare; Större husdjur måste resa i lastrummet.

Alsa Supra

Information
Alsa Supra es un servicio premium ofrecido por Alsa, una destacada compañía de autobuses española. Proporciona un alto nivel de confort y comodidades para los viajeros, con el objetivo de hacer de cada viaje una experiencia única. Las características clave de los autobuses Alsa Supra incluyen asientos de cuero reclinables con reposapiés, filas de asientos individuales, Wi-Fi de alta velocidad, cargadores USB y un sistema de entretenimiento a bordo "Ociobus" con películas, documentales y música. Los pasajeros también pueden disfrutar de periódicos diarios y un servicio de comida y bebida, con un menú especial disponible en la clase Premium. Alsa Supra también ofrece servicios para personas con movilidad reducida, incluyendo asientos reservados y espacios para sillas de ruedas. Estos servicios están disponibles en varias rutas nacionales e internacionales.
Bagage- och avbokningspolicy
Bagage ingår
En handbagage upp till 10 kg och en incheckad väska upp till 25 kg.
Extra bagage
Extra bagage kan köpas till mot avgift.
Avbokningspolicy
Du kan avboka din biljett upp till 48 timmar före avgång för en delvis återbetalning. Inom 48 timmar tillkommer en avgift.
Bekvämligheter ombord på bussen
Wifi
Mat ombord
Platsbokning
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Bistånd; Prioriterad ombordstigning; Tillgängliga toaletter.
Cyklar
Cyklar är tillåtna; förbokning krävs.
Husdjur
Små husdjur tillåtna i bärare; Ledarhundar reser gratis.

BlaBlaCar

Information
BlaBlaCar är en fransk online-marknadsplats för samåkning, som kopplar samman förare med lediga platser och passagerare som reser till samma destination för att dela kostnader. Företaget grundades 2006 och verkar i Europa och Latinamerika, med 26 miljoner aktiva medlemmar. Plattformen inkluderar också BlaBlaCar Bus, en intercity-bussservice. BlaBlaCars namn kommer från deras betygssystem för förarnas pratsamhet: "Bla" för tyst, "BlaBla" för pratsam och "BlaBlaBla" för mycket pratsam. Företaget strävar efter att vara den ledande marknadsplatsen för delad resa, och erbjuder prisvärda och hållbara lösningar genom att kombinera samåkning med busresor.
Bagage- och avbokningspolicy
BlaBlaCar frekvens
4 per dag

BusbamSL

Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig varaktighet
6h 45m
Billigaste pris
410kr
BusbamSL frekvens
4 per dag

Restips: Bussar från Madrid till Roquetas de Mar

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Madrid till Roquetas de Mar med buss. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste buss, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Roquetas de Mar.

FAQs
Billiga bussbiljetter från Madrid till Roquetas de Mar kan kosta från så lite som 421kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga bussbiljettpriset mellan Madrid och Roquetas de Mar är 442kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
I genomsnitt tar det 6h 45m att resa från Madrid till Roquetas de Mar med buss, för den 417 km långa rutten, men restiden kan variera om du reser på helger och helgdagar.
Den tidigaste bussen från Madrid till Roquetas de Mar avgår klockan 9:30.
Den senaste bussen från Madrid till Roquetas de Mar avgår klockan 22:15.
Ja, det går 6 direktbussar om dagen från Madrid till Roquetas de Mar med Bus BAM, BlaBlaCar, BusbamSL. Tidtabellen kan variera på helgdagar eller helger med färre direktbussar.
När du tar en buss från Madrid till Roquetas de Mar, kan du räkna med Bus BAM, BlaBlaCar, Alsa, Alsa Supra, BusbamSL för det bästa sättet att ta dig till Roquetas de Mar. Du kan också kolla alla möjliga bussbolag som trafikerar sträckan mellan Madrid och Roquetas de Mar och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en bussbiljett.
När du reser från Madrid finns det olika busstationer du kan åka ifrån, inklusive Madrid, Estación Sur de Autobuses, Madrid, Terminal de autobuses T4 (Aeropuerto de Madrid). När du kommer fram till Roquetas de Mar kan du hoppa av på stationer som Roquetas de Mar, Estación de Autobuses. Flest passagerare hoppar på bussen på Madrid, Estación Sur de Autobuses som ligger cirka 3 km från stadskärnan, och flest hoppar av på Roquetas de Mar, Estación de Autobuses, som ligger cirka 0 från stadskärnan.
En resa till Roquetas de Mar från Madrid är värd att göra men inte som en dagsutflykt med en restid på 6h 45m åt varje håll. Kolla i Omio-appen för det bästa sättet att resa.
Den billigaste månaden att åka buss från Madrid till Roquetas de Mar är februari.
Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 2 sätt att resa mellan Madrid och Roquetas de Mar inklusive att resa med buss och flyg.
Ja, det finns toaletter ombord på bussar från Madrid till Roquetas de Mar som trafikeras av Bus BAM, Alsa, Alsa Supra.
Ja, följande tillgänglighetsalternativ finns när du reser med buss från Madrid till Roquetas de Mar:
  • Bus BAM
    • Bistånd
    • Prioriterade sittplatser
    • Tillgängliga toaletter.
  • Alsa
    • Bistånd
    • Prioriterad ombordstigning
    • Tillgängliga sittplatser.
  • Alsa Supra
    • Bistånd
    • Prioriterad ombordstigning
    • Tillgängliga toaletter.
Huruvida du kan avboka din bussbiljett från Madrid till Roquetas de Mar beror på bussbolaget:
  • Bus BAM
    • Du kan avboka din biljett upp till 24 timmar före avgång för full återbetalning. Avbokningar inom 24 timmar medför en avgift på 20 %.
  • Alsa
    • Du kan avboka din biljett upp till 48 timmar före avgång för en delvis återbetalning. Ändringar tillåtna mot en avgift.
  • Alsa Supra
    • Du kan avboka din biljett upp till 48 timmar före avgång för en delvis återbetalning. Inom 48 timmar tillkommer en avgift.
Ja, cyklar är tillåtna ombord på bussar som trafikeras av Bus BAM, Alsa, Alsa Supra.
Biljetter är ofta billigare när du bokar tidigt. Att resa under lågtrafik eller på vardagar kan hjälpa dig att spara pengar. Sortera resultaten efter pris för att snabbt hitta de mest prisvärda alternativen. Kolla efter erbjudanden eller rabatter på vår webbplats och i vår app.
Nej, det går inte att köpa mat ombord på bussar från Madrid till Roquetas de Mar.
Ja, följande bagagealternativ ingår när du bokar en bussbiljett från Madrid till Roquetas de Mar:
  • Bus BAM
    • En handbagage upp till 8 kg (40x30x20) och en incheckad väska upp till 25 kg (70x50x30).
  • Alsa
    • En handbagage upp till 10 kg och en incheckad väska upp till 25 kg.
  • Alsa Supra
    • En handbagage upp till 10 kg och en incheckad väska upp till 25 kg.
Ja, följande extra bagagealternativ är tillgängliga när du bokar en bussbiljett från Madrid till Roquetas de Mar:
  • Bus BAM
    • 10 € per extra påse upp till 20 kg.
  • Alsa
    • Extra bagage kan köpas till mot avgift.
  • Alsa Supra
    • Extra bagage kan köpas till mot avgift.
Ja, du kan ta med ditt husdjur på bussar från Madrid till Roquetas de Mar. Följande villkor gäller:
  • Bus BAM
    • Små husdjur tillåtna i bärare
    • Ledarhundar tillåtna utan bärare.
  • Alsa
    • Små husdjur tillåtna i bärare
    • Större husdjur måste resa i lastrummet.
  • Alsa Supra
    • Små husdjur tillåtna i bärare
    • Ledarhundar reser gratis.
Du kan reservera din sittplats på bussar från Madrid till Roquetas de Mar med följande bussbolag: Bus BAM, Alsa, Alsa Supra
Ja, det finns USB-uttag ombord på bussar från Madrid till Roquetas de Mar som trafikeras av följande bussbolag: Bus BAM, Alsa, Alsa Supra.
Ja, det finns WiFi ombord på bussar från Madrid till Roquetas de Mar som trafikeras av följande bussbolag: Bus BAM, Alsa, Alsa Supra.

populära busstationer

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

Madrid
Roquetas de Mar
Den stora busstationen för avgångar i Madrid är Madrid, Estación Sur de Autobuses. Hitta all information du behöver veta om tjänster, bekvämligheter och anslutningar på Madrid, Estación Sur de Autobuses för din resa från Madrid till Roquetas de Mar.
Madrid, Estación Sur de AutobusesWifiParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettBiljettkontor
Bekvämligheter vid busstationen
WifiWifi
ParkeringParkering
MatsalMatsal
BankomatBankomat
TaxiTaxi
TillgänglighetTillgänglighet
ToalettToalett
BiljettkontorBiljettkontor
information
ticketOfficeHours
Biljettkontorstider
  • 06.00-23.00
ticketOfficeHours
Avstånd till centrum
3 km
carConnection
Med bil
Méndez Álvaro Street
Wifi
Wifi
  • Gratis Wi-Fi
Matsal
Matsal
  • Café de la Estación (på stationen)
  • Restaurante El Brillante (0.5 km)
  • La Taberna de Domínguez (0.7 km).
Taxi
Taxi
  • Finns utanför huvudentrén
Tillgänglighet
Tillgänglighet
  • Hissar, ramper
Toalett
Toalett
  • Finns på stationen
Alternativ för kollektivtrafik för Madrid, Estación Sur de Autobuses
  • Buss: 8, 102, 148 Tunnelbana: L6 Tåg: C1, C5
Madrid, Terminal de autobuses T4 (Aeropuerto de Madrid)MatsalBankomatTillgänglighetToalettDuschBiljettkontor
Bekvämligheter vid busstationen
MatsalMatsal
BankomatBankomat
TillgänglighetTillgänglighet
ToalettToalett
DuschDusch
BiljettkontorBiljettkontor
information
ticketOfficeHours
Biljettkontorstider
  • 06:00-23:00
ticketOfficeHours
Avstånd till centrum
12 km
carConnection
Med bil
M-40, M-14
Matsal
Matsal
  • Rodilla, Mahoudrid
Toalett
Toalett
  • Beläget inne i terminalen, väl skyltat, tillgängligt och generellt rent
Dusch
Dusch
  • Inga offentliga duschar i busstationsområdet; duschar finns i flygplatslounger (ca 15–30 euro för loungetillgång)
Alternativ för kollektivtrafik för Madrid, Terminal de autobuses T4 (Aeropuerto de Madrid)
  • Tunnelbanelinje 8, Aeropuerto T4, 12 km

Bussar från Madrid till Roquetas de Mar: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemBussarBussar i SpanienBussar Madrid Roquetas de Mar

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone