De billigaste och snabbaste bussarna från Prag till Hradec Králové
Lägsta priset
65kr
Genomsnittspris
88kr
Snabbaste resan
9 m
Genomsnittlig restid
59 m
Bussar per dag
19
Distans
102 km
Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.
En genomsnittlig biljett från Prag till Hradec Králové kostar omkring 88kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 65kr.
Av 19 bussar som avgår från Prag till Hradec Králové dagligen så är 19 direktbussar, så det är ganska enkelt att undvika resor där du måste byta på vägen.
Den sön 21 dec. kör direktbussarna sträckan på 102 km på i genomsnitt 59 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa bussar ta dig dit på bara 9 m .
De långsammaste bussarna tar 1 tim. 15 m och innebär vanligtvis ett byte eller två längs vägen, men du kanske kan spara några slantar om du är på en budget.









FlixBusReseinformation
Jämför tåg och buss för Prag till Hradec Králové
Omio rekommenderar att boka med buss, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Prag till Hradec Králové. Om det är låga priser du är ute efter, välj tåg med priser från 46kr. Ni som har ont om tid kan boka med tåg, vilket tar er fram på 1h 12m. Om du vill flyga med ett lågt koldioxidavtryck är tåg ditt säkra kort då det släpper endast ut 0.0 - 0.1kg. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för tåg är 46kr och för buss är det46kr.
Sträcka: 102 km
Jämför bus med
Populärast Buss | Tåg |
|---|---|
67kr Genomsnittspris | 51kr Genomsnittspris Billigast |
1h 51m Genomsnittlig restid 1h 21m Ombord + 30m Extra tid* | 1h 42m Genomsnittlig restid Snabbast 1h 12m Ombord + 30m Extra tid* |
0.1 - 0.3kg Koldioxidutsläpp | 0.0 - 0.1kg Koldioxidutsläpp Lägst |
![]() Mest populära bussbolaget | ![]() Mest populära tågbolaget |
Direkta resor | Direkta resor |
Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.
Aktuella avgångar
Busstider Prag–Hradec Králové
Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånPrag till Hradec Králové bussar idag, lördag 20 december. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med buss.
| Leverantör | Avgår | Restid | Anländer | Byten | Biljetter |
|---|---|---|---|---|---|
FlixBus | 11:50 Praha, ÚAN Florenc | 1tim.30 | 13:20 Hradec Králové, Terminál HD | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 17:50 Praha, ÚAN Florenc | 1tim.40 | 19:30 Hradec Králové, Terminál HD | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 18:15 Praha, Černý Most | 1tim.15 | 19:30 Hradec Králové, Terminál HD | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 20:00 Praha, ÚAN Florenc | 1tim.25 | 21:25 Hradec Králové, Terminál HD | 0 bytendirekt | |
| söndag 21 december | |||||
FlixBus | 09:40 Praha, Nádraží Holešovice | 2tim.10 | 11:50 Hradec Králové, Terminál HD | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 10:00 Praha, ÚAN Florenc | 1tim.50 | 11:50 Hradec Králové, Terminál HD | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 10:35 Praha, Černý Most | 1tim.15 | 11:50 Hradec Králové, Terminál HD | 0 bytendirekt | |
Detta är den sista bussen för dagen. | |||||
Finn alla datum och tider för denna resa
JÄMFÖR Priser för olika transportsätt
Jämför priser för tåg och buss under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.
21 dec.
22 dec.
23 dec.
24 dec.
25 dec.
26 dec.
27 dec.
28 dec.
29 dec.
30 dec.
31 dec.
01 jan.
02 jan.
03 jan.
Reseinformation
Översikt: Buss från Prag till Hradec Králové
Bussar från Prag till Hradec Králové avgår i genomsnitt 22 gånger per dag och tar cirka 1h 21m. Billiga bussbiljetter för den här resan kostar från 46kr om du bokar i förväg.
Det finns 22 bussar per dag. Tidigaste buss avgår 05:10, och senaste 21:10. Snabbaste buss täcker distansen 102 km på 1h 7m.
Sträcka 102 km |
Genomsnittlig restid med buss 1h 21m |
Lägsta biljettpris 46kr |
Bussar per dag 22 |
Direktbussar 22 |
Snabbaste buss 1h 7m |
Första buss 05:10 |
Sista buss 21:10 |
Bussbolag: FlixBus, CDS Náchod, Trutnovská Autobusová Doprava, H.F. Tour, AGAT från Prag till Hradec KrálovéDu kan resa med buss mellan Prag och Hradec Králové med FlixBus, CDS Náchod, Trutnovská Autobusová Doprava, H.F. Tour, AGAT från så lite som 46kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.
FlixBus
Trutnovská Autobusová Doprava
CDS Náchod
H.F. Tour
AGAT
Restips: Bussar från Prag till Hradec Králové
Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Prag till Hradec Králové med buss. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste buss, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Hradec Králové.

När du avreser från Prag har du olika busstation alternativ att starta din tur från, inklusive Praha, Hlavní Nádraží och Prague, Kobylisy. När du kommer fram till Hradec Králové kan du avsluta din tur på busstationer som Hradec Králové, Terminál HD, Hradec Králové, Pospíšilova, Hradec Králové, Stoletá och Hradec Králové, Šimkova.
Passagerare går ombord på buss mest frekvent från Praha, Hlavní Nádraží, som ligger cirka från stadens centrum, och de kliver av buss vid Hradec Králové, Terminál HD, som ligger cirka från stadens centrum.
- FlixBus
- Bistånd
- Prioriterad ombordstigning
- Rullstolsanpassade bussar.
- CDS Náchod
- En betydande del av bussarna är lågt insteg för enklare påstigning.
Följ dessa tips för att hitta de billigaste bussbiljetterna för din resa från Prag till Hradec Králové:
Börja söka nu och jämför biljettpriser för att hitta det bästa erbjudandet!
populära busstationer
Viktiga stationer och flygplatser för denna resa
- 06.00-23.00
- Gratis Wi-Fi
- Cafeteria Florenc (på stationen)
- Bistro Florenc (0.2 km)
- Restaurant U Rozvařilů (0.5 km).
- Finns utanför huvudentrén.
- Hissar, ramper
- Finns på stationen.
- Buss: 133, 135, 175, 207 Tunnelbana: B, C
- 00:00-23:59
- Gratis Wi-Fi
- Cafeteria Černý Most (på stationen)
- tjeckisk bistro (på stationen)
- snabbmatsexpress (på stationen).
- Finns utanför huvudentrén.
- Hissar, ramper
- Finns på stationen.
- Buss: 177, 195, 201 Tunnelbana: B
De populäraste bussanslutningarna
Bussar från Prag till Hradec Králové: relaterad information
Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

