Paris till Saint-Tropez

sön 27 sep.
+ Lägg till returresa
Res med buss, tåg, flyg med
FlixBus
SNCF | TGV INOUI
Lufthansa Cityline
BA Euroflyer
asl airlines
1 000+ alternativ
FlixBus
SNCF | TGV INOUI
Lufthansa Cityline
BA Euroflyer
asl airlines
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför buss, tåg och flyg för Paris till Saint-Tropez

Omio rekommenderar att boka med flyg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Paris till Saint-Tropez. Om priset är viktigast för dig, välj buss, med ett genomsnittligt biljettpris på 923kr Om du har ont om tid kan du överväga att boka flyg, som har en genomsnittlig total restid på 4h 22m. Om du vill minimera ditt koldioxidavtryck är tåg det bästa alternativet, med ett beräknat CO2-utsläpp på 0.2 - 0.6kg. De genomsnittliga biljettpriserna beror på färdmedlet: buss kostar i genomsnitt 923kr, medan flyg kostar i genomsnitt 4144kr.

Sträcka: 703 km

Jämför flight med

Populärast
Flyg
Tåg
Buss
Med bil

4144kr

Genomsnittspris

1427kr

Genomsnittspris

923kr

Genomsnittspris

Billigast

2675kr

Genomsnittspris

(bränsle + vägtullar)

4h 22m

Genomsnittlig restid

Snabbast

2h 22m

Ombord

+

2h 0m

Extra tid*

5h 54m

Genomsnittlig restid

5h 24m

Ombord

+

30m

Extra tid*

13h 23m

Genomsnittlig restid

12h 53m

Ombord

+

30m

Extra tid*

9h 3m

Genomsnittlig restid

(dörr till dörr)

2.1 - 4.2kg

Koldioxidutsläpp

0.2 - 0.6kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

0.7 - 1.8kg

Koldioxidutsläpp

-

Koldioxidutsläpp

Air Corsica

Mest populära flygbolaget

SNCF | TGV INOUI

Mest populära tågbolaget

FlixBus

Mest populära bussbolaget

Egen bil eller hyrbil

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Det billigaste sättet att resa från Paris till Saint-Tropez är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 923kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Saint-Tropez:

En/Ett buss kostar 504kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Paris till Saint-Tropez för ett genomsnittligt pris på 1427kr.

En/Ett buss kostar 3221kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Paris till Saint-Tropez för ett genomsnittligt pris på 4144kr.

Snabbaste sättet att resa från Paris till Saint-Tropez är med flyg med en genomsnittlig restid på 4h 22m.

Det finns alternativa resval till Saint-Tropez som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 5h 54m.

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 13h 23m.

Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 3 sätt att resa mellan Paris och Saint-Tropez inklusive att resa med buss, tåg och flyg.
Ta flyget. Det är det snabbaste sättet att göra den här resan, och den tid som sparas motiverar vanligtvis den något högre kostnaden.

Du kommer fram ungefär 6h 41m tidigare (2h 22m med flyg jämfört med 9h 3m med bil). Biljetterna börjar på cirka 4144kr jämfört med ungefär 2675kr i bränsle och vägtullar – lite mer, men du får tillbaka tid och slipper en lång bilresa.

Att köra bil är mer meningsfullt om ni reser som en grupp, vill ha flexibilitet med tidsplanen eller planerar att stanna längs vägen.

Resealternativ
från Paris till Saint-Tropez

Du kan ta dig från Paris till Saint-Tropez med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

train

Det bästa sättet att resa från Paris till Saint-Tropez är med tåg eftersom tåg erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • SNCF | TGV INOUI6181
    17:224tim.40
    Paris Lyon järnvägsstation
    22:02Saint-Raphaël - Valescure
    1035 kr1Enkelresa
    0 byten

Billigast

  • SNCF | TGV INOUI6181
    17:224tim.40
    Paris Lyon järnvägsstation
    22:02Saint-Raphaël - Valescure
    1035 kr1Enkelresa
    0 byten

Snabbast

  • Transavia FranceTO7130
    7:001tim.25
    Paris-Orly flygplats
    8:25Nice Côte d'Azur flygplats
    1685 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • SNCF | TGV INOUI6181+ZOU!881262
    17:225tim.31
    Paris Lyon järnvägsstation
    22:53Frejus
    1073 kr1Enkelresa
    1 byte
  • SNCF | TGV INOUI6181+ZOU!17497 · 881263
    17:225tim.18
    Paris Lyon järnvägsstation
    22:40Frejus
    1165 kr1Enkelresa
    2 byten
  • SNCF | TGV INOUI6181+ZOU!17497
    17:225tim.15
    Paris Lyon järnvägsstation
    22:37Saint-Raphaël - Valescure
    1171 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus
    21:4016tim.20
    Paris, Porte Maillot
    14:00Puget Sur Argen, Péage de Fréjus-Ouest
    1070 kr1Enkelresa
    2 byten
  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    23:1016tim.50
    Paris, Porte Maillot
    16:00Puget Sur Argen, Péage de Fréjus-Ouest
    1071 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    23:3016tim.30
    Paris, Quai de Bercy (Bercy Seine)
    16:00Puget Sur Argen, Péage de Fréjus-Ouest
    1167 kr1Enkelresa
    1 byte
  • easyJetU24859
    6:101tim.30
    Paris-Orly flygplats
    7:40Nice Côte d'Azur flygplats
    1692 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Air FranceAF7302
    7:151tim.35
    Paris-Charles de Gaulle flygplats
    8:50Nice Côte d'Azur flygplats
    2053 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Transavia FranceTO7026
    9:001tim.30
    Paris-Orly flygplats
    10:30Toulon-Hyères flygplats
    2070 kr1Enkelresa
    0 byten

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för buss, tåg och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

sön
27 sep.
mån
28 sep.
tis
29 sep.
ons
30 sep.
tors
01 okt.
fre
02 okt.
lör
03 okt.
sön
04 okt.
mån
05 okt.
tis
06 okt.
ons
07 okt.
tors
08 okt.
fre
09 okt.
lör
10 okt.
sön
11 okt.
mån
12 okt.
tis
13 okt.
ons
14 okt.
tors
15 okt.
fre
16 okt.
lör
17 okt.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Paris to Saint-Tropez

Enkla resor till Saint-Tropez. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Paris to Saint-Tropez.

FAQs
Det finns 3 sätt att resa mellan Paris och Saint-Tropez, inklusive att ta en/ett buss, tåg och flyg.
Det billigaste sättet att resa från Paris till Saint-Tropez är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 923kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Saint-Tropez:

En/Ett buss kostar 504kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Paris till Saint-Tropez för ett genomsnittligt pris på 1427kr.

En/Ett buss kostar 3221kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Paris till Saint-Tropez för ett genomsnittligt pris på 4144kr.

Snabbaste sättet att resa från Paris till Saint-Tropez är med flyg med en genomsnittlig restid på 4h 22m.

Det finns alternativa resval till Saint-Tropez som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 5h 54m.

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 13h 23m.

Avståndet från Paris till Saint-Tropez är ungefär 703 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Paris till Saint-Tropez är:
  • Omkring 74 flyg om dagen.
  • Omkring 24 tåg om dagen.
  • Omkring 6 bussar om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Paris och Saint-Tropez, eftersom reguljära turer med buss, tåg och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Paris till Saint-Tropez:
  • Flyg avgår för det mesta från Paris-Charles de Gaulle flygplats och anländer till Nice Côte d'Azur flygplats.
  • Tåg avgår för det mesta från Paris Lyon järnvägsstation och anländer till Frejus.
  • Bussar avgår för det mesta från Paris, Quai de Bercy (Bercy Seine) och anländer till Puget Sur Argen, Péage de Fréjus-Ouest.
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Paris till Saint-Tropez kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med FlixBus, BlaBlaCar Bus för att åka till Saint-Tropez med buss.
  • Resa med SNCF | TGV INOUI, SNCF | Intercités de nuit för att åka till Saint-Tropez med tåg.
  • Resa med Lufthansa Cityline, BA Euroflyer, asl airlines, Swiss, BA Cityflyer, Brussels Airlines, Transavia France, Lufthansa City Airlines, Air France, Austrian Airlines, Luxair, Lufthansa, Air Serbia, Air Baltic, Helvetic Airways, Amelia, Air Corsica, ITA, British Airways, Edelweiss Air, easyJet för att åka till Saint-Tropez med flyg.
Ja, det finns direktförbindelser mellan Paris och Saint-Tropez med följande reseoperatörer:
  • Du kan hitta omkring 2 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direktbussar med FlixBus, BlaBlaCar Bus.
  • Du kan hitta omkring 5 direkt tåg om dagen och boka denna/detta direkttåg med SNCF | TGV INOUI, SNCF | Intercités de nuit.
  • Du kan hitta omkring 28 direkt flyg om dagen och boka denna/detta direktflyg med asl airlines, Transavia France, Air France, easyJet.
Omios kunder som reser från Paris till Saint-Tropez utökar också ofta sin semester för att åka till Nice, Marseille, Cannes, Saint-Raphaël, Toulon . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Saint-Tropez och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone