Paris till Kassel

mån 03 aug.
+ Lägg till returresa
Res med buss, tåg, flyg med
Deutsche Bahn
FlixBus
Lufthansa
TGV
Condor Flugdienst
1 000+ alternativ
Deutsche Bahn
FlixBus
Lufthansa
TGV
Condor Flugdienst
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför buss, tåg och flyg för Paris till Kassel

Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Paris till Kassel. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 403kr. Ni som har ont om tid kan boka med flyg, vilket tar er fram på 2h 40m. Om du vill flyga med ett lågt koldioxidavtryck är tåg ditt säkra kort då det släpper endast ut 0.2 - 0.5kg. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 403kr och för flyg är det964kr.

Sträcka: 579 km

Jämför train med

Populärast
Tåg
Buss
Flyg

1664kr

Genomsnittspris

688kr

Genomsnittspris

Billigast

2000kr

Genomsnittspris

6h 21m

Genomsnittlig restid

5h 51m

Ombord

+

30m

Extra tid*

10h 52m

Genomsnittlig restid

10h 22m

Ombord

+

30m

Extra tid*

5h 40m

Genomsnittlig restid

Snabbast

2h 40m

Ombord

+

3h 0m

Extra tid*

0.2 - 0.5kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

0.6 - 1.4kg

Koldioxidutsläpp

1.7 - 3.5kg

Koldioxidutsläpp

Deutsche Bahn

Mest populära tågbolaget

FlixBus

Mest populära bussbolaget

Lufthansa

Mest populära flygbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Resealternativ
från Paris till Kassel

Du kan ta dig från Paris till Kassel med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

bus

Det bästa sättet att resa från Paris till Kassel är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    4:1014tim.15
    Paris, Porte Maillot
    18:25Kassel, Fernbusbahnhof
    807 kr1Enkelresa
    1 byte

Billigast

  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    4:1014tim.15
    Paris, Porte Maillot
    18:25Kassel, Fernbusbahnhof
    807 kr1Enkelresa
    1 byte

Snabbast

  • LufthansaLH1031
    11:201tim.15
    Paris-Charles de Gaulle flygplats
    12:35Frankfurt Mains flygplats
    6880 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • Deutsche BahnICE 9555 · ICE 274
    17:105tim.34
    Paris Gare de l'Est
    22:44Kassel-Wilhelmshöhe
    971 kr1Enkelresa
    1 byte
  • Deutsche BahnICE 9557 · ICE 1272 · 24001
    19:0610tim.07
    Paris Gare de l'Est
    5:13Kassel Hbf
    971 kr1Enkelresa
    2 byten
  • Deutsche BahnICE 9555 · 4166
    17:106tim.24
    Paris Gare de l'Est
    23:34Kassel Hbf
    1017 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    7:0014tim.20
    Paris, Quai de Bercy (Bercy Seine)
    21:20Kassel, Kaufungen Papierfabrik
    807 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    23:2016tim.50
    Paris, Quai de Bercy (Bercy Seine)
    16:10Kassel, Kaufungen Papierfabrik
    813 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixBusFlixBus
    20:1511tim.40
    Paris, Quai de Bercy (Bercy Seine)
    7:55Kassel, Fernbusbahnhof
    842 kr1Enkelresa
    0 byten
  • British AirwaysBA315 · BA904+Deutsche BahnICE 129 · ICE 572
    7:5014tim.21
    Paris-Charles de Gaulle flygplats
    22:11Kassel-Wilhelmshöhe
    2437 kr1Enkelresa
    3 byten
  • Brussels AirlinesSN3632 · SN2611+Hessische Landesbahn24343+Deutsche BahnICE 794
    8:309tim.16
    Paris-Charles de Gaulle flygplats
    17:46Kassel-Wilhelmshöhe
    2939 kr1Enkelresa
    3 byten
  • Air FranceKL2016+KLMKL1825
    16:105tim.50
    Paris-Charles de Gaulle flygplats
    22:00Frankfurt Mains flygplats
    3133 kr1Enkelresa
    1 byte

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för buss, tåg och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

mån
03 aug.
tis
04 aug.
ons
05 aug.
tors
06 aug.
fre
07 aug.
lör
08 aug.
sön
09 aug.
mån
10 aug.
tis
11 aug.
ons
12 aug.
tors
13 aug.
fre
14 aug.
lör
15 aug.
sön
16 aug.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Paris to Kassel

Enkla resor till Kassel. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Paris to Kassel.

FAQs
Det finns 3 sätt att resa mellan Paris och Kassel, inklusive att ta en/ett buss, tåg och flyg.
Det billigaste sättet att resa från Paris till Kassel är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 688kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Kassel:

En/Ett buss kostar 976kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Paris till Kassel för ett genomsnittligt pris på 1664kr.

En/Ett buss kostar 1312kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Paris till Kassel för ett genomsnittligt pris på 2000kr.

Snabbaste sättet att resa från Paris till Kassel är med flyg med en genomsnittlig restid på 2h 40m.

Det finns alternativa resval till Kassel som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 5h 51m.

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 10h 22m.

Avståndet från Paris till Kassel är ungefär 579 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Paris till Kassel är:
  • Omkring 71 flyg om dagen.
  • Omkring 8 bussar om dagen.
  • Omkring 7 tåg om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Paris och Kassel, eftersom reguljära turer med buss, tåg och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Paris till Kassel:
  • Flyg avgår för det mesta från Paris-Charles de Gaulle flygplats och anländer till Frankfurt Mains flygplats.
  • Tåg avgår för det mesta från Paris Gare de l'Est och anländer till Kassel-Wilhelmshöhe.
  • Bussar avgår för det mesta från Paris, Quai de Bercy (Bercy Seine) och anländer till Kassel, Fernbusbahnhof.
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Paris till Kassel kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med Lufthansa, Condor Flugdienst för att åka till Kassel med flyg.
  • Resa med FlixBus, BlaBlaCar för att åka till Kassel med buss.
  • Resa med Deutsche Bahn, TGV, Hessische Landesbahn för att åka till Kassel med tåg.
Ja, det finns direktförbindelser mellan Paris och Kassel med följande reseoperatörer:
  • Du kan hitta omkring 7 direkt flyg om dagen och boka denna/detta direktflyg med Lufthansa, Condor Flugdienst.
  • Du kan hitta omkring 1 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direktbussar med FlixBus, BlaBlaCar.
Omios kunder som reser från Paris till Kassel utökar också ofta sin semester för att åka till Berlin, Frankfurt am Main, Amsterdam, München, Hamburg . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Kassel och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Paris till Kassel: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone