Paris till Dortmund

tors 22 okt.
+ Lägg till returresa
Res med tåg, buss, flyg med
Eurostar
FlixBus
Air France
Deutsche Bahn
TGV
1 000+ alternativ
Eurostar
FlixBus
Air France
Deutsche Bahn
TGV
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför tåg, buss och flyg för Paris till Dortmund

Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Paris till Dortmund. Om priset är viktigast för dig, välj buss, med ett genomsnittligt biljettpris på 677 kr Om du har ont om tid kan du överväga att boka flyg, som har en genomsnittlig total restid på 4h 57m. Om du vill minimera ditt koldioxidavtryck är tåg det bästa alternativet, med ett beräknat CO2-utsläpp på 0.1 - 0.4kg. De genomsnittliga biljettpriserna beror på färdmedlet: buss kostar i genomsnitt 677 kr, medan flyg kostar i genomsnitt 5 232 kr.

Sträcka: 469 km

Jämför train med

Populärast
Tåg
Buss
Flyg
Med bil

1 147 kr

Genomsnittspris

677 kr

Genomsnittspris

Billigast

5 232 kr

Genomsnittspris

1 277 kr

Genomsnittspris

(bränsle + vägtullar)

5h 34m

Genomsnittlig restid

5h 4m

Ombord

+

30m

Extra tid*

10h 32m

Genomsnittlig restid

10h 2m

Ombord

+

30m

Extra tid*

4h 57m

Genomsnittlig restid

Snabbast

2h 57m

Ombord

+

2h 0m

Extra tid*

6h 54m

Genomsnittlig restid

(dörr till dörr)

0.1 - 0.4kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

0.5 - 1.2kg

Koldioxidutsläpp

-

Koldioxidutsläpp

-

Koldioxidutsläpp

Eurostar

Mest populära tågbolaget

FlixBus

Mest populära bussbolaget

Air France

Mest populära flygbolaget

Egen bil eller hyrbil

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Jämför sätt att resa från Paris till Dortmund

Jämför de tillgängliga sätten att ta dig från Paris till Dortmund, med viktiga detaljer om pris, hastighet, bekvämlighet och direkta förbindelser.

Det billigaste sättet att resa från Paris till Dortmund är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 677 kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Dortmund:

En/Ett buss kostar 470 kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Paris till Dortmund för ett genomsnittligt pris på 1 147 kr.

En/Ett buss kostar 4 555 kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Paris till Dortmund för ett genomsnittligt pris på 5 232 kr.

Snabbaste sättet att resa från Paris till Dortmund är med flyg med en genomsnittlig restid på 4h 57m.

Det finns alternativa resval till Dortmund som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 5h 34m.

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 10h 32m.

Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 3 sätt att resa mellan Paris och Dortmund inklusive att resa med tåg, buss och flyg.
Ta tåget. På den här sträckan är det bättre än att köra bil, både tidsmässigt och ekonomiskt.

Resan är ungefär 1h 50m snabbare (5h 4m med tåg jämfört med 6h 54m med bil) och ungefär 131 kr billigare när man räknar in bränsle och vägtullar (1 147 kr jämfört med 1 277 kr). Du kommer också att anlända till stadens centrum istället för att leta efter parkering, och du kan arbeta, läsa eller titta på landskapet istället för att koncentrera dig på vägen.

Att köra bil är fortfarande värt att överväga om du vill stanna längs vägen eller behöver en bil när du väl är framme.

Resealternativ
från Paris till Dortmund

Du kan ta dig från Paris till Dortmund med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

bus

Det bästa sättet att resa från Paris till Dortmund är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • BlaBlaCar Bus51121
    8:2511tim.10
    Paris, Quai de Bercy (Bercy Seine)
    19:35Dortmund, ZOB am Hbf
    533 kr1Enkelresa
    0 byten

Billigast

  • BlaBlaCar Bus51121
    8:2511tim.10
    Paris, Quai de Bercy (Bercy Seine)
    19:35Dortmund, ZOB am Hbf
    533 kr1Enkelresa
    0 byten

Snabbast

  • Air FranceAF1006
    17:301tim.10
    Paris-Charles de Gaulle flygplats
    18:40Düsseldorfs flygplats
    7 110 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • Eurostar9411+Deutsche BahnICE 200
    7:556tim.26
    Paris Gare du Nord
    14:21Dortmund Hbf
    1 054 kr1Enkelresa
    1 byte
  • Eurostar9411+Deutsche BahnICE 108
    7:558tim.26
    Paris Gare du Nord
    16:21Dortmund Hbf
    1 054 kr1Enkelresa
    1 byte
  • Eurostar9411+Deutsche BahnICE 518
    7:559tim.28
    Paris Gare du Nord
    17:23Dortmund Hbf
    1 078 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixBusFlixBus
    16:459tim.05
    Paris, Quai de Bercy (Bercy Seine)
    1:50Dortmund, ZOB am Hbf
    675 kr1Enkelresa
    0 byten
  • FlixBusFlixBus+FlixTrainFlixTrain
    23:0010tim.48
    Paris, Porte Maillot
    9:48Dortmund Hbf
    835 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixBusFlixBus
    10:3010tim.40
    Paris, Quai de Bercy (Bercy Seine)
    21:10Dortmund, ZOB am Hbf
    877 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Air FranceKL2008+KLMKL1803
    11:455tim.45
    Paris-Charles de Gaulle flygplats
    17:30Düsseldorfs flygplats
    3 374 kr1Enkelresa
    1 byte
  • LufthansaLH1041 · LH78
    18:453tim.00
    Paris-Charles de Gaulle flygplats
    21:45Düsseldorfs flygplats
    3 390 kr1Enkelresa
    1 byte
  • KLMKL1402 · KL1799
    8:552tim.55
    Paris-Charles de Gaulle flygplats
    11:50Düsseldorfs flygplats
    3 405 kr1Enkelresa
    1 byte

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

ons
21 okt.
tors
22 okt.
fre
23 okt.
lör
24 okt.
sön
25 okt.
mån
26 okt.
tis
27 okt.
ons
28 okt.
tors
29 okt.
fre
30 okt.
lör
31 okt.
sön
01 nov.
mån
02 nov.
tis
03 nov.
ons
04 nov.
tors
05 nov.
fre
06 nov.
lör
07 nov.
sön
08 nov.
mån
09 nov.
tis
10 nov.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Paris to Dortmund

Enkla resor till Dortmund. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Paris to Dortmund.

FAQs
Det finns 3 sätt att resa mellan Paris och Dortmund, inklusive att ta en/ett tåg, buss och flyg.
Det billigaste sättet att resa från Paris till Dortmund är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 677 kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Dortmund:

En/Ett buss kostar 470 kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Paris till Dortmund för ett genomsnittligt pris på 1 147 kr.

En/Ett buss kostar 4 555 kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Paris till Dortmund för ett genomsnittligt pris på 5 232 kr.

Snabbaste sättet att resa från Paris till Dortmund är med flyg med en genomsnittlig restid på 4h 57m.

Det finns alternativa resval till Dortmund som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 5h 34m.

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 10h 32m.

Avståndet från Paris till Dortmund är ungefär 469 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Paris till Dortmund är:
  • Omkring 36 flyg om dagen.
  • Omkring 9 tåg om dagen.
  • Omkring 7 bussar om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Paris och Dortmund, eftersom reguljära turer med tåg, buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Paris till Dortmund:
  • Flyg avgår för det mesta från Paris-Charles de Gaulle flygplats och anländer till Düsseldorfs flygplats.
  • Tåg avgår för det mesta från Paris Gare du Nord och anländer till Dortmund Hbf.
  • Bussar avgår för det mesta från Paris, Quai de Bercy (Bercy Seine) och anländer till Dortmund, ZOB am Hbf.
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Paris till Dortmund kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med FlixBus, BlaBlaCar Bus för att åka till Dortmund med buss.
  • Resa med Air France, Lufthansa City Airlines, Lufthansa Cityline, Swiss, Eurowings, KLM, Air Dolomiti, Qatar Airways, Austrian Airlines, Lufthansa, Vueling, Air Baltic, GetJet Airlines, Helvetic Airways, ITA, British Airways, Edelweiss Air för att åka till Dortmund med flyg.
  • Resa med Eurostar, Deutsche Bahn, TGV, Regional, Intercity för att åka till Dortmund med tåg.
Ja, det finns direktförbindelser mellan Paris och Dortmund med följande reseoperatörer:
  • Du kan hitta omkring 3 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direktbussar med FlixBus, BlaBlaCar Bus.
  • Du kan hitta omkring 1 direkt flyg om dagen och boka denna/detta direktflyg med Air France.
  • Du kan hitta omkring 1 direkt tåg om dagen och boka denna/detta direkttåg med Eurostar.
Omios kunder som reser från Paris till Dortmund utökar också ofta sin semester för att åka till Amsterdam, Köln, Berlin, London, Palma de Mallorca . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Dortmund och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Paris till Dortmund: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone