Paris till Budapest

tis 25 aug.
+ Lägg till returresa
Res med buss, tåg, flyg med
Wizz Air
FlixBus
Deutsche Bahn
Ryanair
Air France
1 000+ alternativ
Wizz Air
FlixBus
Deutsche Bahn
Ryanair
Air France
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför buss, tåg och flyg för Paris till Budapest

Omio rekommenderar att boka med flyg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Paris till Budapest. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 824kr. Ni som har ont om tid kan boka med flyg, vilket tar er fram på 4h 51m. Om du vill flyga med ett lågt koldioxidavtryck är tåg ditt säkra kort då det släpper endast ut 0.4 - 1.1kg. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 824kr och för tåg är det3567kr.

Sträcka: 1244 km

Jämför flight med

Populärast
Flyg
Buss
Tåg

1763kr

Genomsnittspris

1207kr

Genomsnittspris

Billigast

4114kr

Genomsnittspris

7h 51m

Genomsnittlig restid

Snabbast

4h 51m

Ombord

+

3h 0m

Extra tid*

19h 24m

Genomsnittlig restid

18h 54m

Ombord

+

30m

Extra tid*

14h 42m

Genomsnittlig restid

14h 12m

Ombord

+

30m

Extra tid*

3.7 - 7.5kg

Koldioxidutsläpp

1.2 - 3.1kg

Koldioxidutsläpp

0.4 - 1.1kg

Koldioxidutsläpp

Lägst
Wizz Air

Mest populära flygbolaget

FlixBus

Mest populära bussbolaget

Deutsche Bahn

Mest populära tågbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Resealternativ
från Paris till Budapest

Du kan ta dig från Paris till Budapest med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

flight

Det bästa sättet att resa från Paris till Budapest är med flyg eftersom flyg erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • RyanairFR 4230
    19:252tim.10
    Paris-Beauvais Tillé flygplats
    21:35Budapest-Ferihegy flygplats
    608 kr1Enkelresa
    0 byten

Billigast

  • RyanairFR 4230
    19:252tim.10
    Paris-Beauvais Tillé flygplats
    21:35Budapest-Ferihegy flygplats
    608 kr1Enkelresa
    0 byten

Snabbast

  • RyanairFR 4230
    19:252tim.10
    Paris-Beauvais Tillé flygplats
    21:35Budapest-Ferihegy flygplats
    608 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • Deutsche BahnICE 9573 · ICE 567 · RJX 261 · IC 201
    10:5313tim.31
    Paris Gare de l'Est
    0:24Keleti pályaudvar
    3952 kr1Enkelresa
    3 byten
  • Deutsche BahnICE 9573 · ICE 567 · RJX 261
    10:5313tim.36
    Paris Gare de l'Est
    0:29Keleti pályaudvar
    3952 kr1Enkelresa
    2 byten
  • Deutsche Bahn4213 · ICE 563 · RJX 67+TGVTGV 9571
    6:4113tim.54
    Paris Gare de l'Est
    20:35Keleti pályaudvar
    3952 kr1Enkelresa
    3 byten
  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus
    7:2525tim.15
    Paris, Quai de Bercy (Bercy Seine)
    8:40Budapest, Keleti Vasútállomás (Kerepesi út)
    1112 kr1Enkelresa
    2 byten
  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus
    10:3026tim.25
    Paris, Quai de Bercy (Bercy Seine)
    12:55Budapest, Keleti Vasútállomás (Kerepesi út)
    1112 kr1Enkelresa
    2 byten
  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus
    20:4527tim.05
    Paris, Porte Maillot
    23:50Budapest, Kelenföld Vasútállomás
    1112 kr1Enkelresa
    2 byten
  • Wizz AirW62368
    9:102tim.10
    Paris-Orly flygplats
    11:20Budapest-Ferihegy flygplats
    789 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Condor FlugdienstDE4292 · DE4469
    8:2513tim.20
    Paris-Charles de Gaulle flygplats
    21:45Budapest-Ferihegy flygplats
    1686 kr1Enkelresa
    1 byte
  • Condor FlugdienstDE4264 · DE4467
    11:104tim.55
    Paris-Charles de Gaulle flygplats
    16:05Budapest-Ferihegy flygplats
    2287 kr1Enkelresa
    1 byte

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för buss, tåg och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

mån
24 aug.
tis
25 aug.
ons
26 aug.
tors
27 aug.
fre
28 aug.
lör
29 aug.
sön
30 aug.
mån
31 aug.
tis
01 sep.
ons
02 sep.
tors
03 sep.
fre
04 sep.
lör
05 sep.
sön
06 sep.
mån
07 sep.
tis
08 sep.
ons
09 sep.
tors
10 sep.
fre
11 sep.
lör
12 sep.
sön
13 sep.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Paris to Budapest

Enkla resor till Budapest. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Paris to Budapest.

FAQs
Det finns 3 sätt att resa mellan Paris och Budapest, inklusive att ta en/ett buss, tåg och flyg.
Det billigaste sättet att resa från Paris till Budapest är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 1207kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Budapest:

En/Ett buss kostar 556kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Paris till Budapest för ett genomsnittligt pris på 1763kr.

En/Ett buss kostar 2907kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Paris till Budapest för ett genomsnittligt pris på 4114kr.

Snabbaste sättet att resa från Paris till Budapest är med flyg med en genomsnittlig restid på 4h 51m.

Det finns alternativa resval till Budapest som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 14h 12m.

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 18h 54m.

Avståndet från Paris till Budapest är ungefär 1244 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Paris till Budapest är:
  • Omkring 75 flyg om dagen.
  • Omkring 19 bussar om dagen.
  • Omkring 2 tåg om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Paris och Budapest, eftersom reguljära turer med buss, tåg och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Paris till Budapest:
  • Flyg avgår för det mesta från Paris-Charles de Gaulle flygplats och anländer till Budapest-Ferihegy flygplats.
  • Tåg avgår för det mesta från Paris Gare de l'Est och anländer till Keleti pályaudvar.
  • Bussar avgår för det mesta från Paris, Quai de Bercy (Bercy Seine) och anländer till Budapest, Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér.
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Paris till Budapest kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med Wizz Air, Ryanair, easyJet, Air France, Lufthansa, Lot Polish Airlines, Austrian Airlines, Condor Flugdienst, Lufthansa City Airlines, KLM, Brussels Airlines, Air Baltic, Swiss, Air Dolomiti, Lufthansa Cityline, Helvetic Airways, Malta Air, British Airways, KLM Cityhopper, Iberia, Sas Airways, Luxair för att åka till Budapest med flyg.
  • Resa med Deutsche Bahn, TGV, ÖBB | Nightjet för att åka till Budapest med tåg.
  • Resa med FlixBus, Infobus, BlaBlaCar Bus, S.R.L. Ednateric - Trans för att åka till Budapest med buss.
Ja, det finns direktförbindelser mellan Paris och Budapest med följande reseoperatörer:
  • Du kan hitta omkring 5 direkt flyg om dagen och boka denna/detta direktflyg med Wizz Air, Ryanair, easyJet, Air France, Malta Air.
  • Du kan hitta omkring 5 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direktbussar med FlixBus, Infobus, BlaBlaCar Bus, S.R.L. Ednateric - Trans.
Omios kunder som reser från Paris till Budapest utökar också ofta sin semester för att åka till Wien, Prag, Bratislava, München, Zagreb . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Budapest och dessa populära resmål till ett superbra pris.
HemResorTill BudapestParis till Budapest

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone