Paris till Verona

mån 31 aug.
+ Lägg till returresa
Res med tåg, buss, flyg med
Volotea
Trenitalia
FlixBus
BlaBlaCar Bus
Itabus
1 000+ alternativ
Volotea
Trenitalia
FlixBus
BlaBlaCar Bus
Itabus
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför tåg, buss och flyg för Paris till Verona

Omio rekommenderar att boka med flyg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Paris till Verona. Om priset är viktigast för dig, välj buss, med ett genomsnittligt biljettpris på 899kr Om du har ont om tid kan du överväga att boka flyg, som har en genomsnittlig total restid på 5h 48m. Om du vill minimera ditt koldioxidavtryck är buss det bästa alternativet, med ett beräknat CO2-utsläpp på 0.8 - 1.9kg. De genomsnittliga biljettpriserna beror på färdmedlet: buss kostar i genomsnitt 899kr, medan tåg kostar i genomsnitt 1905kr.

Sträcka: 756 km

Jämför flight med

Populärast
Flyg
Buss
Tåg

1899kr

Genomsnittspris

899kr

Genomsnittspris

Billigast

1905kr

Genomsnittspris

5h 48m

Genomsnittlig restid

Snabbast

3h 48m

Ombord

+

2h 0m

Extra tid*

12h 1m

Genomsnittlig restid

11h 31m

Ombord

+

30m

Extra tid*

8h 58m

Genomsnittlig restid

8h 28m

Ombord

+

30m

Extra tid*

2.3 - 4.5kg

Koldioxidutsläpp

0.8 - 1.9kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

-

Koldioxidutsläpp

Volotea

Mest populära flygbolaget

FlixBus

Mest populära bussbolaget

Trenitalia

Mest populära tågbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Resealternativ
från Paris till Verona

Du kan ta dig från Paris till Verona med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

bus

Det bästa sättet att resa från Paris till Verona är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • BlaBlaCar Bus51991 · 4781
    15:2019tim.10
    Paris, Porte Maillot
    10:30Verona, Viale Andrea Palladio (Tamoil)
    852 kr1Enkelresa
    1 byte

Billigast

  • BlaBlaCar Bus51991 · 4781
    15:2019tim.10
    Paris, Porte Maillot
    10:30Verona, Viale Andrea Palladio (Tamoil)
    852 kr1Enkelresa
    1 byte

Snabbast

  • VoloteaV71785
    13:201tim.35
    Paris-Orly flygplats
    14:55Verona-Villafrancas flygplats
    1509 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • TrenitaliaFRECCIAROSSA 1000 9287+RegionaleRegionale TRENORD 2645
    15:258tim.52
    Paris Lyon järnvägsstation
    0:17Verona Porta Nuova
    1488 kr1Enkelresa
    1 byte
  • TrenitaliaFRECCIAROSSA 1000 9281+Italo8989
    7:309tim.17
    Paris Lyon järnvägsstation
    16:47Verona Porta Nuova
    1976 kr1Enkelresa
    1 byte
  • TrenitaliaFRECCIAROSSA 1000 9281+Italo8993
    7:3011tim.17
    Paris Lyon järnvägsstation
    18:47Verona Porta Nuova
    1976 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    21:4017tim.45
    Paris, Porte Maillot
    15:25Verona, Viale Andrea Palladio, 37138
    1024 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    22:0017tim.25
    Paris, Quai de Bercy (Bercy Seine)
    15:25Verona, Viale Andrea Palladio, 37138
    1047 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus
    23:1017tim.40
    Paris, Porte Maillot
    16:50Verona, Viale Andrea Palladio, 37138
    1065 kr1Enkelresa
    2 byten
  • Transavia FranceTO3948+Malpensa ExpressRegionale TRENORD 80374+RegionaleRegionale TRENORD 2641
    15:556tim.22
    Paris-Orly flygplats
    22:17Verona Porta Nuova
    1181 kr1Enkelresa
    2 byten
  • Transavia FranceTO3940+Malpensa ExpressRegionale TRENORD 80338+RegionaleRegionale TRENORD 2625
    7:306tim.47
    Paris-Orly flygplats
    14:17Verona Porta Nuova
    1181 kr1Enkelresa
    2 byten
  • Transavia FranceTO3948+Malpensa ExpressRegionale TRENORD 80378+RegionaleRegionale TRENORD 2643
    15:557tim.22
    Paris-Orly flygplats
    23:17Verona Porta Nuova
    1181 kr1Enkelresa
    2 byten

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

sön
30 aug.
mån
31 aug.
tis
01 sep.
ons
02 sep.
tors
03 sep.
fre
04 sep.
lör
05 sep.
sön
06 sep.
mån
07 sep.
tis
08 sep.
ons
09 sep.
tors
10 sep.
fre
11 sep.
lör
12 sep.
sön
13 sep.
mån
14 sep.
tis
15 sep.
ons
16 sep.
tors
17 sep.
fre
18 sep.
lör
19 sep.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Paris to Verona

Enkla resor till Verona. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Paris to Verona.

FAQs
Det finns 3 sätt att resa mellan Paris och Verona, inklusive att ta en/ett tåg, buss och flyg.
Det billigaste sättet att resa från Paris till Verona är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 899kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Verona:

En/Ett buss kostar 1000kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Paris till Verona för ett genomsnittligt pris på 1899kr.

En/Ett buss kostar 1006kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Paris till Verona för ett genomsnittligt pris på 1905kr.

Snabbaste sättet att resa från Paris till Verona är med flyg med en genomsnittlig restid på 5h 48m.

Det finns alternativa resval till Verona som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 8h 58m.

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 12h 1m.

Avståndet från Paris till Verona är ungefär 756 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Paris till Verona är:
  • Omkring 24 flyg om dagen.
  • Omkring 9 bussar om dagen.
  • Omkring 2 tåg om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Paris och Verona, eftersom reguljära turer med tåg, buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Paris till Verona:
  • Flyg avgår för det mesta från Paris-Charles de Gaulle flygplats och anländer till Verona-Villafrancas flygplats.
  • Tåg avgår för det mesta från Paris Lyon järnvägsstation och anländer till Verona Porta Nuova.
  • Bussar avgår för det mesta från Paris, Quai de Bercy (Bercy Seine) och anländer till Verona, Viale Andrea Palladio, 37138.
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Paris till Verona kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med FlixBus, BlaBlaCar Bus, Itabus, BlaBlaCar för att åka till Verona med buss.
  • Resa med Trenitalia, SNCF | TGV INOUI, SNCF | TGV Lyria, Regionale för att åka till Verona med tåg.
  • Resa med Volotea, Lufthansa, Air Dolomiti, Air France, Transavia France, Lufthansa Cityline, Eurowings för att åka till Verona med flyg.
Ja, det finns direktförbindelser mellan Paris och Verona med följande reseoperatörer:
  • Du kan hitta omkring 1 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direktbussar med FlixBus, BlaBlaCar Bus, BlaBlaCar.
  • Du kan hitta omkring 1 direkt flyg om dagen och boka denna/detta direktflyg med Transavia France.
Omios kunder som reser från Paris till Verona utökar också ofta sin semester för att åka till Venedig, Milan, Rom, München, Florens . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Verona och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Paris till Verona: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone