Lägsta priset
521kr
Genomsnittspris
731kr
Snabbaste resan
16 tim. 35 m
Genomsnittlig restid
20 tim. 10 m
Bussar per dag
5
Distans
881 km
Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.
En genomsnittlig biljett från Paris till Florens-Peretolas flygplats (FLR) kostar omkring 731kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 521kr.
Av 5 bussar som avgår från Paris till Florens-Peretolas flygplats (FLR) dagligen så är 5 direktbussar, så det är ganska enkelt att undvika resor där du måste byta på vägen.
Den ons 25 juni kör direktbussarna sträckan på 881 km på i genomsnitt 20 tim. 10 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa bussar ta dig dit på bara 16 tim. 35 m .
De långsammaste bussarna tar 21 tim. 30 m och innebär vanligtvis ett byte eller två längs vägen, men du kanske kan spara några slantar om du är på en budget.
Omio rekommenderar att boka med flyg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Paris till Florens-Peretolas flygplats (FLR). Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 521kr. Ni som har ont om tid kan boka med flyg, vilket tar er fram på 4h 40m.
Buss | Populärast Flyg |
---|---|
1086kr Genomsnittspris Billigast | 1508kr Genomsnittspris |
1d 24h 1m Genomsnittlig restid 23h 31m Ombord + 30m Extra tid* | 7h 40m Genomsnittlig restid Snabbast 4h 40m Ombord + 3h 0m Extra tid* |
Direkta resor | Direkta resor |
Sträcka 881 km |
Genomsnittlig restid med buss 23h 31m |
Lägsta biljettpris 521kr |
Bussar per dag 16 |
Direktbussar 4 |
Snabbaste buss 16h 35m |
Första buss 00:10 |
Sista buss 22:40 |
BlaBlaCar, BlaBlaCar Bus och FlixBus bussar kan erbjuda dig bussbiljetter från Paris till Florens-Peretolas flygplats (FLR) från 379 kr. Med över 1 000 resebolag hos Omio hittar du de bästa och biljetterna för din resa.
BlaBlaCar Bus (tidigare känt som Ouibus eller iDBUS), ett dotterbolag till den populära franska bildelningstjänsten BlaBlaCar, är en trafikentreprenör som tillhandahåller tjänster med långfärdsbuss i 10 länder i Europa. BlaBlaCar Bus, som grundades i Frankrike, har förbindelser till över 300 destinationer. Standard på bussar innefattar luftkonditionering, toaletter, USB och eluttag för laddning av mobiler, läsplattor och bärbara datorer under långa buss resor, extra benutrymme och justerbara säten. På utvalda rutter finns också fri WiFi. BlaBlaCar Bus erbjuder bara standardbiljett på alla sina rutter, och det är tillåtet att ta med en kabinväska och upp till två incheckade väskor per person.
BlaBlaCar Bus Paris till Florens-Peretolas flygplats (FLR) buss information:
Följ dessa tips för att hitta de billigaste bussbiljetterna för din resa från Paris till Florens-Peretolas flygplats (FLR):
Börja söka nu och jämför biljettpriser för att hitta det bästa erbjudandet!
Här är några andra källor som kanske har den information du behöver