Zaragoza till Barcelona

mån 03 aug.
+ Lägg till returresa
Res med tåg, buss med
AVE
Alsa
SNCF OUIGO
iryo
Renfe AVLO
1 000+ alternativ
AVE
Alsa
SNCF OUIGO
iryo
Renfe AVLO
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför tåg och buss för Zaragoza till Barcelona

Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Zaragoza till Barcelona. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 90kr. Ni som har ont om tid kan boka med tåg, vilket tar er fram på 2h 22m. Om du vill flyga med ett lågt koldioxidavtryck är tåg ditt säkra kort då det släpper endast ut 0.1 - 0.2kg. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 90kr och för tåg är det75kr.

Sträcka: 255 km

Jämför train med

Populärast
Tåg
Buss

236kr

Genomsnittspris

215kr

Genomsnittspris

Billigast

2h 52m

Genomsnittlig restid

Snabbast

2h 22m

Ombord

+

30m

Extra tid*

3h 52m

Genomsnittlig restid

3h 22m

Ombord

+

30m

Extra tid*

0.1 - 0.2kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

0.3 - 0.6kg

Koldioxidutsläpp

iryo

Mest populära tågbolaget

Alsa

Mest populära bussbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Resealternativ
från Zaragoza till Barcelona

Du kan ta dig från Zaragoza till Barcelona med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

bus

Det bästa sättet att resa från Zaragoza till Barcelona är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • AlsaNormal
    15:353tim.45
    Zaragoza, Estación Central de Autobuses
    19:20Barcelona, Estación de Autobuses de Sants
    192 kr1Enkelresa
    0 byten

Billigast

  • AlsaNormal
    15:353tim.45
    Zaragoza, Estación Central de Autobuses
    19:20Barcelona, Estación de Autobuses de Sants
    192 kr1Enkelresa
    0 byten

Snabbast

  • SNCF OUIGO06425
    21:501tim.38
    Zaragoza-Delicias
    23:28Barcelona Sants
    257 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • AVE03941
    20:542tim.06
    Zaragoza-Delicias
    23:00Barcelona Sants
    235 kr1Enkelresa
    0 byten
  • AVE03931
    20:542tim.06
    Zaragoza-Delicias
    23:00Barcelona Sants
    281 kr1Enkelresa
    0 byten
  • iryo06121
    13:581tim.41
    Zaragoza-Delicias
    15:39Barcelona Sants
    289 kr1Enkelresa
    0 byten
  • AlsaNormal
    15:354tim.00
    Zaragoza, Estación Central de Autobuses
    19:35Barcelona, Estació d'Autobusos Nord
    192 kr1Enkelresa
    0 byten
  • AlsaNormal
    23:453tim.40
    Zaragoza, Estación Central de Autobuses
    3:25Barcelona, Estación de Autobuses de Sants
    230 kr1Enkelresa
    0 byten
  • AlsaNormal
    20:353tim.45
    Zaragoza, Estación Central de Autobuses
    0:20Barcelona, Estación de Autobuses de Sants
    230 kr1Enkelresa
    0 byten
  • AVE03062+IberiaIB423
    7:3912tim.41
    Zaragoza-Delicias
    20:20Barcelonas internationella flygplats
    1479 kr1Enkelresa
    1 byte
  • AVE03152+IberiaIB427
    16:296tim.21
    Zaragoza-Delicias
    22:50Barcelonas internationella flygplats
    1527 kr1Enkelresa
    1 byte
  • AVE03082+IberiaIB423
    9:4810tim.32
    Zaragoza-Delicias
    20:20Barcelonas internationella flygplats
    1663 kr1Enkelresa
    1 byte

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för tåg och buss under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

mån
03 aug.
tis
04 aug.
ons
05 aug.
tors
06 aug.
fre
07 aug.
lör
08 aug.
sön
09 aug.
mån
10 aug.
tis
11 aug.
ons
12 aug.
tors
13 aug.
fre
14 aug.
lör
15 aug.
sön
16 aug.
mån
17 aug.
tis
18 aug.
ons
19 aug.
tors
20 aug.
fre
21 aug.
lör
22 aug.
sön
23 aug.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Zaragoza to Barcelona

Enkla resor till Barcelona. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Zaragoza to Barcelona.

FAQs
Det finns 2 sätt att resa mellan Zaragoza och Barcelona, inklusive att ta en/ett tåg och buss.
Det billigaste sättet att resa från Zaragoza till Barcelona är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 215kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Barcelona:

En/Ett buss kostar 21kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Zaragoza till Barcelona för ett genomsnittligt pris på 236kr.

Snabbaste sättet att resa från Zaragoza till Barcelona är med tåg med en genomsnittlig restid på 2h 22m.

Det finns alternativa resval till Barcelona som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 3h 22m.

Avståndet från Zaragoza till Barcelona är ungefär 255 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Zaragoza till Barcelona är:
  • Omkring 33 tåg om dagen.
  • Omkring 23 bussar om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Zaragoza och Barcelona, eftersom reguljära turer med tåg och buss kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Zaragoza till Barcelona:
  • Tåg avgår för det mesta från Zaragoza-Delicias och anländer till Barcelona Sants.
  • Bussar avgår för det mesta från Zaragoza, Estación Central de Autobuses och anländer till Barcelona, Estación de Autobuses de Sants.
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Zaragoza till Barcelona kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med Alsa, BlaBlaCar, Agreda, Hife för att åka till Barcelona med buss.
  • Resa med AVE, SNCF OUIGO, iryo, Renfe AVLO, Renfe ALVIA, Renfe, Renfe INTERCITY, Renfe Viajeros, Ouigo för att åka till Barcelona med tåg.
Ja, det finns direktförbindelser mellan Zaragoza och Barcelona med följande reseoperatörer:
  • Du kan hitta omkring 23 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direktbussar med Alsa, BlaBlaCar.
  • Du kan hitta omkring 33 direkt tåg om dagen och boka denna/detta direkttåg med AVE, SNCF OUIGO, iryo, Renfe AVLO, Renfe ALVIA, Renfe, Renfe INTERCITY, Renfe Viajeros, Ouigo.
Omios kunder som reser från Zaragoza till Barcelona utökar också ofta sin semester för att åka till Madrid, Paris, Valencia, Sevilla, Rom . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Barcelona och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone