München till Hallstatt

ons 23 sep.
+ Lägg till returresa
Res med tåg, buss, flyg med
Lufthansa Cityline
ÖBB | ICE
ÖBB | InterCity
CitizenPlane
ÖBB | Nightjet
1 000+ alternativ
Lufthansa Cityline
ÖBB | ICE
ÖBB | InterCity
CitizenPlane
ÖBB | Nightjet
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför tåg, buss och flyg för München till Hallstatt

Omio rekommenderar att boka med flyg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från München till Hallstatt. Om priset är viktigast för dig, välj tåg, med ett genomsnittligt biljettpris på 589kr Om du har ont om tid kan du överväga att boka flyg, som har en genomsnittlig total restid på 4h 0m. Om du vill minimera ditt koldioxidavtryck är tåg det bästa alternativet, med ett beräknat CO2-utsläpp på 0.1 - 0.2kg. De genomsnittliga biljettpriserna beror på färdmedlet: tåg kostar i genomsnitt 589kr, medan flyg kostar i genomsnitt 3840kr.

Sträcka: 167 km

Jämför flight med

Populärast
Flyg
Tåg
Med bil

3840kr

Genomsnittspris

589kr

Genomsnittspris

Billigast

427kr

Genomsnittspris

(bränsle + vägtullar)

4h 0m

Genomsnittlig restid

Snabbast

2h 0m

Ombord

+

2h 0m

Extra tid*

4h 27m

Genomsnittlig restid

3h 57m

Ombord

+

30m

Extra tid*

2h 44m

Genomsnittlig restid

(dörr till dörr)

-

Koldioxidutsläpp

0.1 - 0.2kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

-

Koldioxidutsläpp

Lufthansa

Mest populära flygbolaget

Deutsche Bahn

Mest populära tågbolaget

Egen bil eller hyrbil

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Det billigaste sättet att resa från München till Hallstatt är att ta en/ett tåg till ett genomsnittligt pris av 589kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Hallstatt:

En/Ett tåg kostar 3251kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från München till Hallstatt för ett genomsnittligt pris på 3840kr.

Snabbaste sättet att resa från München till Hallstatt är med flyg med en genomsnittlig restid på 4h 0m.

Det finns alternativa resval till Hallstatt som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 4h 27m.

Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 3 sätt att resa mellan München och Hallstatt inklusive att resa med tåg, buss och flyg.
Ta flyget. Det är det snabbaste sättet att göra den här resan, och den tid som sparas motiverar vanligtvis den något högre kostnaden.

Du kommer fram ungefär 44m tidigare (2h 0m med flyg jämfört med 2h 44m med bil). Biljetterna börjar på cirka 3840kr jämfört med ungefär 427kr i bränsle och vägtullar – lite mer, men du får tillbaka tid och slipper en lång bilresa.

Att köra bil är mer meningsfullt om ni reser som en grupp, vill ha flexibilitet med tidsplanen eller planerar att stanna längs vägen.

Resealternativ
från München till Hallstatt

Du kan ta dig från München till Hallstatt med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

train

Det bästa sättet att resa från München till Hallstatt är med tåg eftersom tåg erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • ÖBB | ICEICE 119+ÖBB | InterCityIC 743+ÖBB | REXREX 70
    14:164tim.08
    München Hauptbahnhof
    18:24Hallstatt Bahnhof
    309 kr1Enkelresa
    2 byten

Billigast

  • ÖBB | ICEICE 119+ÖBB | InterCityIC 743+ÖBB | REXREX 70
    14:164tim.08
    München Hauptbahnhof
    18:24Hallstatt Bahnhof
    309 kr1Enkelresa
    2 byten

Snabbast

  • LufthansaLH109 · LH1106
    15:003tim.05
    Münchens flygplats
    18:05Salzburgs flygplats
    6945 kr1Enkelresa
    1 byte

Andra alternativ

  • ÖBB | Euro City (EC)EC 115+ÖBB | InterCityIC 645+ÖBB | REXREX 70
    10:164tim.08
    München Hauptbahnhof
    14:24Hallstatt Bahnhof
    426 kr1Enkelresa
    2 byten
  • ÖBB | ICEICE 117+ÖBB | InterCityIC 649+ÖBB | REXREX 70
    12:164tim.08
    München Hauptbahnhof
    16:24Hallstatt Bahnhof
    751 kr1Enkelresa
    2 byten
  • ÖBBRJX 65+ÖBB | InterCityIC 647+ÖBB | RegionalzugR 70
    11:134tim.34
    München Hauptbahnhof
    15:47Hallstatt Bahnhof
    751 kr1Enkelresa
    2 byten
  • EurowingsEW4345+GetJet AirlinesEW7173
    16:304tim.25
    Münchens flygplats
    20:55Salzburgs flygplats
    2654 kr1Enkelresa
    1 byte
  • LufthansaLH97 · LH1104
    10:003tim.30
    Münchens flygplats
    13:30Salzburgs flygplats
    4187 kr1Enkelresa
    1 byte
  • LufthansaLH95 · LH1104
    9:004tim.30
    Münchens flygplats
    13:30Salzburgs flygplats
    4187 kr1Enkelresa
    1 byte

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

ons
23 sep.
tors
24 sep.
fre
25 sep.
lör
26 sep.
sön
27 sep.
mån
28 sep.
tis
29 sep.
ons
30 sep.
tors
01 okt.
fre
02 okt.
lör
03 okt.
sön
04 okt.
mån
05 okt.
tis
06 okt.
ons
07 okt.
tors
08 okt.
fre
09 okt.
lör
10 okt.
sön
11 okt.
mån
12 okt.
tis
13 okt.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från München to Hallstatt

Enkla resor till Hallstatt. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från München to Hallstatt.

FAQs
Det finns 3 sätt att resa mellan München och Hallstatt, inklusive att ta en/ett tåg, buss och flyg.
Det billigaste sättet att resa från München till Hallstatt är att ta en/ett tåg till ett genomsnittligt pris av 589kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Hallstatt:

En/Ett tåg kostar 3251kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från München till Hallstatt för ett genomsnittligt pris på 3840kr.

Snabbaste sättet att resa från München till Hallstatt är med flyg med en genomsnittlig restid på 4h 0m.

Det finns alternativa resval till Hallstatt som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 4h 27m.

Avståndet från München till Hallstatt är ungefär 167 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från München till Hallstatt är:
  • Omkring 10 flyg om dagen.
  • Omkring 6 tåg om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan München och Hallstatt, eftersom reguljära turer med tåg, buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från München till Hallstatt:
  • Flyg avgår för det mesta från Münchens flygplats och anländer till Salzburgs flygplats.
  • Tåg avgår för det mesta från München Hauptbahnhof och anländer till Hallstatt Bahnhof.
  • Bussar avgår för det mesta från München, Fröttmaning P+R Parkplatz och anländer till Schladming.
Om du främst söker ett bra pris för din resa från München till Hallstatt kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med Lufthansa Cityline, CitizenPlane, Eurowings, Lufthansa City Airlines, Air Dolomiti, Avion Express Malta, Lufthansa, GetJet Airlines, Cityjet för att åka till Hallstatt med flyg.
  • Resa med ÖBB | ICE, ÖBB | InterCity, ÖBB | Nightjet, Bayerische Regiobahn, ÖBB, ÖBB | REX, ÖBB | Euro City (EC), ÖBB | Railjet, Deutsche Bahn, ÖBB | Regionalzug för att åka till Hallstatt med tåg.
Omios kunder som reser från München till Hallstatt utökar också ofta sin semester för att åka till Wien, Salzburg, Prag, Budapest, Innsbruck . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Hallstatt och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från München till Hallstatt: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone