London till Venedig

tors 02 juli
+ Lägg till returresa
Res med buss, flyg med
Ryanair
FlixBus
easyJet
Malta Air
British Airways
1 000+ alternativ
Ryanair
FlixBus
easyJet
Malta Air
British Airways
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför buss och flyg för London till Venedig

Omio rekommenderar att boka med flyg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från London till Venedig. Om det är låga priser du är ute efter, välj flyg med priser från 194kr. Ni som har ont om tid kan boka med flyg, vilket tar er fram på 3h 3m. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för flyg är 194kr och för buss är det1050kr.

Sträcka: 1137 km

Jämför flight med

Populärast
Flyg
Buss

1299kr

Genomsnittspris

Billigast

1755kr

Genomsnittspris

6h 3m

Genomsnittlig restid

Snabbast

3h 3m

Ombord

+

3h 0m

Extra tid*

28h 23m

Genomsnittlig restid

27h 53m

Ombord

+

30m

Extra tid*

Ryanair

Mest populära flygbolaget

FlixBus

Mest populära bussbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Resealternativ
från London till Venedig

Du kan ta dig från London till Venedig med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

flight

Det bästa sättet att resa från London till Venedig är med flyg eftersom flyg erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • Wizz Air MaltaW46748
    20:502tim.15
    Luton Airport
    0:05Venedig Marco Polos flygplats
    892 kr1Enkelresa
    0 byten

Billigast

  • Wizz Air MaltaW46748
    20:502tim.15
    Luton Airport
    0:05Venedig Marco Polos flygplats
    892 kr1Enkelresa
    0 byten

Snabbast

  • RyanairFR 792
    6:252tim.05
    London-Stansted flygplats
    9:30Venedig Marco Polos flygplats
    1625 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    22:0033tim.40
    London, Victoria Coach Station
    8:40Venezia, Viale Stazione / Via Dante (Mestre Stazione)
    2076 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    22:0034tim.00
    London, Victoria Coach Station
    9:00Venezia, Tronchetto Vaporetti
    2076 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus
    20:3031tim.15
    London, Victoria Coach Station
    4:45Venezia, Viale Stazione / Via Dante (Mestre Stazione)
    2418 kr1Enkelresa
    2 byten
  • VuelingVY6027 · VY6404
    13:357tim.10
    London-Gatwick flygplats
    21:45Venedig Marco Polos flygplats
    1559 kr1Enkelresa
    1 byte
  • VuelingVY7833 · VY6404
    13:057tim.40
    London-Gatwick flygplats
    21:45Venedig Marco Polos flygplats
    1559 kr1Enkelresa
    1 byte
  • easyJetU28293
    6:402tim.05
    London-Gatwick flygplats
    9:45Venedig Marco Polos flygplats
    1635 kr1Enkelresa
    0 byten

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

ons
01 juli
tors
02 juli
fre
03 juli
lör
04 juli
sön
05 juli
mån
06 juli
tis
07 juli
ons
08 juli
tors
09 juli
fre
10 juli
lör
11 juli
sön
12 juli
mån
13 juli
tis
14 juli
ons
15 juli
tors
16 juli
fre
17 juli
lör
18 juli
sön
19 juli
mån
20 juli
tis
21 juli

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från London to Venedig

Enkla resor till Venedig. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från London to Venedig.

FAQs
Det finns 2 sätt att resa mellan London och Venedig, inklusive att ta en/ett buss och flyg.
Det billigaste sättet att resa från London till Venedig är att ta en/ett flyg till ett genomsnittligt pris av 1299kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Venedig:

En/Ett flyg kostar 456kr mindre än en/ett buss på denna rutt med biljetter till en/ett buss från London till Venedig för ett genomsnittligt pris på 1755kr.

Snabbaste sättet att resa från London till Venedig är med flyg med en genomsnittlig restid på 3h 3m.

Det finns alternativa resval till Venedig som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 27h 53m.

Avståndet från London till Venedig är ungefär 1137 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från London till Venedig är:
  • Omkring 110 flyg om dagen.
  • Omkring 8 bussar om dagen.
  • Omkring 1 tåg om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan London och Venedig, eftersom reguljära turer med buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från London till Venedig:
  • Flyg avgår för det mesta från London-Heathrow flygplats och anländer till Venedig Marco Polos flygplats.
  • Bussar avgår för det mesta från London, Victoria Coach Station och anländer till Venezia, Viale Stazione / Via Dante (Mestre Stazione).
Om du främst söker ett bra pris för din resa från London till Venedig kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med FlixBus, BlaBlaCar Bus för att åka till Venedig med buss.
  • Resa med Ryanair, easyJet, Malta Air, British Airways, BA Euroflyer, KLM, Lufthansa, Brussels Airlines, Vueling, ITA, Swiss, Air France, KLM Cityhopper, Iberia Express, Eurowings, Austrian Airlines, Luxair, Air Baltic, Iberia för att åka till Venedig med flyg.
Ja, det finns en direktrutt mellan London och Venedig
  • Du kan hitta omkring 9 direkt flyg om dagen och boka denna/detta direkt flyg med Ryanair, easyJet, Malta Air, British Airways.
Omios kunder som reser från London till Venedig utökar också ofta sin semester för att åka till Florens, Rom, Milan, Paris, Verona . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Venedig och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone