Hereford till London

mån 28 sep.
+ Lägg till returresa
Res med tåg, buss med
National Express
West Midlands Trains
Avanti West Coast
Chiltern Railways
Great Western Railway
1 000+ alternativ
National Express
West Midlands Trains
Avanti West Coast
Chiltern Railways
Great Western Railway
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför tåg och buss för Hereford till London

Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Hereford till London. Om priset är viktigast för dig, välj buss, med ett genomsnittligt biljettpris på 314kr Om du har ont om tid kan du överväga att boka tåg, som har en genomsnittlig total restid på 3h 23m. Om du vill minimera ditt koldioxidavtryck är tåg det bästa alternativet, med ett beräknat CO2-utsläpp på 0.1 - 0.2kg. De genomsnittliga biljettpriserna beror på färdmedlet: buss kostar i genomsnitt 314kr, medan tåg kostar i genomsnitt 791kr.

Sträcka: 188 km

Jämför train med

Populärast
Tåg
Buss
Med bil

791kr

Genomsnittspris

314kr

Genomsnittspris

Billigast

647kr

Genomsnittspris

(bränsle + vägtullar)

3h 23m

Genomsnittlig restid

Snabbast

2h 53m

Ombord

+

30m

Extra tid*

5h 10m

Genomsnittlig restid

4h 40m

Ombord

+

30m

Extra tid*

3h 21m

Genomsnittlig restid

(dörr till dörr)

0.1 - 0.2kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

0.2 - 0.5kg

Koldioxidutsläpp

-

Koldioxidutsläpp

Great Western Railway

Mest populära tågbolaget

National Express

Mest populära bussbolaget

Egen bil eller hyrbil

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Det billigaste sättet att resa från Hereford till London är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 314kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till London:

En/Ett buss kostar 477kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Hereford till London för ett genomsnittligt pris på 791kr.

Snabbaste sättet att resa från Hereford till London är med tåg med en genomsnittlig restid på 3h 23m.

Det finns alternativa resval till London som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 5h 10m.

Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 2 sätt att resa mellan Hereford och London inklusive att resa med tåg och buss.
Ta tåget. Det är betydligt snabbare än att köra bil, och den tid som sparas motiverar vanligtvis priset.

Du kommer fram ungefär 28m tidigare (2h 53m med tåg jämfört med 3h 21m med bil). Biljetterna börjar på runt 791kr jämfört med ungefär 647kr i bränsle och vägtullar – så du betalar lite mer, men får tillbaka timmar av din dag, en ankomst till stadens centrum och friheten att arbeta eller koppla av istället för att köra.

Att köra bil är mer meningsfullt om ni reser som en grupp (där bränslekostnaderna delas upp på flera sätt), vill stanna längs vägen eller behöver en bil när ni anländer.

Resealternativ
från Hereford till London

Du kan ta dig från Hereford till London med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

bus

Det bästa sättet att resa från Hereford till London är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • National ExpressNX445
    11:204tim.45
    Hereford, Commercial Road
    16:05London, Victoria Coach Station
    187 kr1Enkelresa
    0 byten

Billigast

  • National ExpressNX445
    11:204tim.45
    Hereford, Commercial Road
    16:05London, Victoria Coach Station
    187 kr1Enkelresa
    0 byten

Snabbast

  • Great Western RailwayG15046+Transport for WalesG38873
    11:432tim.29
    Hereford
    14:12Paddington Station (PAD)
    819 kr1Enkelresa
    1 byte

Andra alternativ

  • West Midlands TrainsC17072+Great Western RailwayW35390
    18:403tim.44
    Hereford
    22:24Paddington Station (PAD)
    490 kr1Enkelresa
    1 byte
  • West Midlands TrainsC17067+Great Western RailwayW35387
    17:403tim.48
    Hereford
    21:28Paddington Station (PAD)
    490 kr1Enkelresa
    1 byte
  • West Midlands TrainsC17062+Great Western RailwayW35385
    16:403tim.49
    Hereford
    20:29Paddington Station (PAD)
    490 kr1Enkelresa
    1 byte
  • National ExpressNX445 · NX444
    11:206tim.10
    Hereford, Commercial Road
    17:30London, Earl's Court
    275 kr1Enkelresa
    1 byte
  • National ExpressNX445
    8:554tim.40
    Hereford, Commercial Road
    13:35London, Victoria Coach Station
    290 kr1Enkelresa
    0 byten
  • National ExpressNX445 · NX444
    8:556tim.30
    Hereford, Commercial Road
    15:25London, Earl's Court
    294 kr1Enkelresa
    1 byte

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för tåg och buss under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

mån
28 sep.
tis
29 sep.
ons
30 sep.
tors
01 okt.
fre
02 okt.
lör
03 okt.
sön
04 okt.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Hereford to London

Enkla resor till London. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Hereford to London.

FAQs
Det finns 2 sätt att resa mellan Hereford och London, inklusive att ta en/ett tåg och buss.
Det billigaste sättet att resa från Hereford till London är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 314kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till London:

En/Ett buss kostar 477kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Hereford till London för ett genomsnittligt pris på 791kr.

Snabbaste sättet att resa från Hereford till London är med tåg med en genomsnittlig restid på 3h 23m.

Det finns alternativa resval till London som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 5h 10m.

Avståndet från Hereford till London är ungefär 188 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Hereford till London är:
  • Omkring 8 tåg om dagen.
  • Omkring 4 bussar om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Hereford och London, eftersom reguljära turer med tåg och buss kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Hereford till London:
  • Tåg avgår för det mesta från Hereford och anländer till Paddington Station (PAD).
  • Bussar avgår för det mesta från Hereford, Commercial Road och anländer till London, Victoria Coach Station.
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Hereford till London kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med West Midlands Trains, Avanti West Coast, Chiltern Railways, Great Western Railway för att åka till London med tåg.
  • Resa med National Express för att åka till London med buss.
Ja, det finns en direktrutt mellan Hereford och London
  • Du kan hitta omkring 3 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direkt bussar med National Express.
Omios kunder som reser från Hereford till London utökar också ofta sin semester för att åka till Paris, Edinburgh, Amsterdam, Manchester, Oxford . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan London och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Hereford till London: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone