Florens till Barcelona

fre 23 okt.
+ Lägg till returresa
Res med buss, flyg med
Vueling
FlixBus
Ryanair
Malta Air
Itabus
1 000+ alternativ
Vueling
FlixBus
Ryanair
Malta Air
Itabus
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför buss och flyg för Florens till Barcelona

Omio rekommenderar att boka med flyg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Florens till Barcelona. Om priset är viktigast för dig, välj buss, med ett genomsnittligt biljettpris på 935 kr Om du har ont om tid kan du överväga att boka flyg, som har en genomsnittlig total restid på 5h 29m. Om du vill minimera ditt koldioxidavtryck är buss det bästa alternativet, med ett beräknat CO2-utsläpp på 0.8 - 2.0kg. De genomsnittliga biljettpriserna beror på färdmedlet: buss kostar i genomsnitt 935 kr, medan flyg kostar i genomsnitt 3 786 kr.

Sträcka: 789 km

Jämför flight med

Populärast
Flyg
Buss
Med bil

3 786 kr

Genomsnittspris

935 kr

Genomsnittspris

Billigast

3 422 kr

Genomsnittspris

(bränsle + vägtullar)

5h 29m

Genomsnittlig restid

Snabbast

3h 29m

Ombord

+

2h 0m

Extra tid*

18h 14m

Genomsnittlig restid

17h 44m

Ombord

+

30m

Extra tid*

11h 15m

Genomsnittlig restid

(dörr till dörr)

2.4 - 4.7kg

Koldioxidutsläpp

0.8 - 2.0kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

-

Koldioxidutsläpp

Air France

Mest populära flygbolaget

FlixBus

Mest populära bussbolaget

Egen bil eller hyrbil

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Jämför sätt att resa från Florens till Barcelona

Jämför de tillgängliga sätten att ta dig från Florens till Barcelona, med viktiga detaljer om pris, hastighet, bekvämlighet och direkta förbindelser.

Det billigaste sättet att resa från Florens till Barcelona är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 935 kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Barcelona:

En/Ett buss kostar 2 851 kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Florens till Barcelona för ett genomsnittligt pris på 3 786 kr.

Snabbaste sättet att resa från Florens till Barcelona är med flyg med en genomsnittlig restid på 5h 29m.

Det finns alternativa resval till Barcelona som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 18h 14m.

Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 2 sätt att resa mellan Florens och Barcelona inklusive att resa med buss och flyg.
Ta flyget. Det är det snabbaste sättet att göra den här resan, och den tid som sparas motiverar vanligtvis den något högre kostnaden.

Du kommer fram ungefär 7h 46m tidigare (3h 29m med flyg jämfört med 11h 15m med bil). Biljetterna börjar på cirka 3 786 kr jämfört med ungefär 3 422 kr i bränsle och vägtullar – lite mer, men du får tillbaka tid och slipper en lång bilresa.

Att köra bil är mer meningsfullt om ni reser som en grupp, vill ha flexibilitet med tidsplanen eller planerar att stanna längs vägen.

Resealternativ
från Florens till Barcelona

Du kan ta dig från Florens till Barcelona med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

bus

Det bästa sättet att resa från Florens till Barcelona är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • FlixBusFlixBus
    18:1514tim.15
    Scandicci, Villa Costanza (Firenze)
    8:30Barcelona, Estació d'Autobusos Nord
    1 149 kr1Enkelresa
    0 byten

Billigast

  • FlixBusFlixBus
    18:1514tim.15
    Scandicci, Villa Costanza (Firenze)
    8:30Barcelona, Estació d'Autobusos Nord
    1 149 kr1Enkelresa
    0 byten

Snabbast

  • Malta AirFR 2097
    6:201tim.45
    Bologna flygplats
    8:05Barcelonas internationella flygplats
    2 168 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    23:2518tim.45
    Scandicci, Villa Costanza (Firenze)
    18:10Barcelona, Estació d'Autobusos Nord
    1 398 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    23:0519tim.05
    Firenze, Piazzale Montelungo
    18:10Barcelona, Estació d'Autobusos Nord
    1 398 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    11:4518tim.25
    Scandicci, Villa Costanza (Firenze)
    6:10Barcelona, Estació d'Autobusos Nord
    1 409 kr1Enkelresa
    1 byte
  • ITAAZ1682 · AZ78
    15:307tim.45
    Florens-Peretolas flygplats
    23:15Barcelonas internationella flygplats
    1 679 kr1Enkelresa
    1 byte
  • VuelingVY6028
    21:551tim.50
    Florens-Peretolas flygplats
    23:45Barcelonas internationella flygplats
    1 694 kr1Enkelresa
    0 byten
  • RegionaleRegionale Veloce 4101 · Regionale 20485+Wizz Air MaltaW46019
    9:0411tim.56
    Florens Santa Maria Novella
    21:00Barcelonas internationella flygplats
    1 763 kr1Enkelresa
    2 byten

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

fre
23 okt.
lör
24 okt.
sön
25 okt.
mån
26 okt.
tis
27 okt.
ons
28 okt.
tors
29 okt.
fre
30 okt.
lör
31 okt.
sön
01 nov.
mån
02 nov.
tis
03 nov.
ons
04 nov.
tors
05 nov.
fre
06 nov.
lör
07 nov.
sön
08 nov.
mån
09 nov.
tis
10 nov.
ons
11 nov.
tors
12 nov.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Florens to Barcelona

Enkla resor till Barcelona. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Florens to Barcelona.

FAQs
Det finns 2 sätt att resa mellan Florens och Barcelona, inklusive att ta en/ett buss och flyg.
Det billigaste sättet att resa från Florens till Barcelona är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 935 kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Barcelona:

En/Ett buss kostar 2 851 kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Florens till Barcelona för ett genomsnittligt pris på 3 786 kr.

Snabbaste sättet att resa från Florens till Barcelona är med flyg med en genomsnittlig restid på 5h 29m.

Det finns alternativa resval till Barcelona som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 18h 14m.

Avståndet från Florens till Barcelona är ungefär 789 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Florens till Barcelona är:
  • Omkring 61 flyg om dagen.
  • Omkring 11 bussar om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Florens och Barcelona, eftersom reguljära turer med buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Florens till Barcelona:
  • Flyg avgår för det mesta från Florens-Peretolas flygplats och anländer till Barcelonas internationella flygplats.
  • Bussar avgår för det mesta från Scandicci, Villa Costanza (Firenze) och anländer till Barcelona, Estació d'Autobusos Nord.
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Florens till Barcelona kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med Vueling, Ryanair, Malta Air, ITA, Swiss, Lufthansa, Air France, KLM Cityhopper, Air Baltic, CitizenPlane, Lufthansa Cityline, Icelandair, BA Cityflyer, Brussels Airlines, Avion Express Malta, Helvetic Airways, British Airways, Edelweiss Air, Iberia, Air Europa, Transavia France, Eurowings, Lufthansa City Airlines, KLM, Luxair, Austrian Airlines, Turkish Airlines för att åka till Barcelona med flyg.
  • Resa med FlixBus, Itabus, BlaBlaCar Bus för att åka till Barcelona med buss.
Ja, det finns direktförbindelser mellan Florens och Barcelona med följande reseoperatörer:
  • Du kan hitta omkring 9 direkt flyg om dagen och boka denna/detta direktflyg med Vueling, Ryanair, Malta Air, CitizenPlane.
  • Du kan hitta omkring 1 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direktbussar med FlixBus.
Omios kunder som reser från Florens till Barcelona utökar också ofta sin semester för att åka till Madrid, Paris, Valencia, Sevilla, Zaragoza . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Barcelona och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone