Berlin till Dessau-Rosslau

mån 03 aug.
+ Lägg till returresa
Res med tåg med
Deutsche Bahn
BlaBlaCar
Deutsche Bahn Intercity (DB IC)
Deutsche Bahn Regio (DB Regional)
SJ
1 000+ alternativ
Deutsche Bahn
BlaBlaCar
Deutsche Bahn Intercity (DB IC)
Deutsche Bahn Regio (DB Regional)
SJ
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Resealternativ
från Berlin till Dessau-Rosslau

Du kan ta dig från Berlin till Dessau-Rosslau med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

train

Det bästa sättet att resa från Berlin till Dessau-Rosslau är med tåg eftersom tåg erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • Deutsche Bahn3715
    9:201tim.33
    Berlin Charlottenburg station
    10:53Dessau Hbf
    427 kr1Enkelresa
    0 byten

Billigast

  • Deutsche Bahn3715
    9:201tim.33
    Berlin Charlottenburg station
    10:53Dessau Hbf
    427 kr1Enkelresa
    0 byten

Snabbast

  • Deutsche BahnICE 503 · 16110
    6:291tim.30
    Berlin Hauptbahnhof
    7:59Dessau Hbf
    444 kr1Enkelresa
    1 byte

Andra alternativ

  • Deutsche Bahn3721
    12:201tim.33
    Berlin Charlottenburg station
    13:53Dessau Hbf
    427 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Deutsche Bahn3717
    10:161tim.37
    Berlin Charlottenburg station
    11:53Dessau Hbf
    427 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Deutsche Bahn3719
    11:161tim.37
    Berlin Charlottenburg station
    12:53Dessau Hbf
    427 kr1Enkelresa
    0 byten

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för tåg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

mån
03 aug.
tis
04 aug.
ons
05 aug.
tors
06 aug.
fre
07 aug.
lör
08 aug.
sön
09 aug.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Berlin to Dessau-Rosslau

Enkla resor till Dessau-Rosslau. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Berlin to Dessau-Rosslau.

FAQs
Du kan resa mellan Berlin och Dessau-Rosslau med tåg.
Det billigaste sättet att resa från Berlin till Dessau-Rosslau är att ta en/ett tåg till ett genomsnittligt pris av 402kr.
Snabbaste sättet att resa från Berlin till Dessau-Rosslau är med buss med en genomsnittlig restid på 1h 27m.

Det finns alternativa resval till Dessau-Rosslau som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 1h 33m.

Avståndet från Berlin till Dessau-Rosslau är ungefär 110 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Berlin till Dessau-Rosslau är:
  • Omkring 7 tåg om dagen.
  • Omkring 4 bussar om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Berlin och Dessau-Rosslau, eftersom reguljära turer med tåg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Berlin till Dessau-Rosslau:
  • Tåg avgår för det mesta från Berlin Hauptbahnhof och anländer till Dessau Hbf.
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Berlin till Dessau-Rosslau kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med Deutsche Bahn, Deutsche Bahn Intercity (DB IC), Deutsche Bahn Regio (DB Regional) för att åka till Dessau-Rosslau med tåg.
  • Resa med BlaBlaCar för att åka till Dessau-Rosslau med buss.
Ja, det finns direktförbindelser mellan Berlin och Dessau-Rosslau med följande reseoperatörer:
  • Du kan hitta omkring 3 direkt tåg om dagen och boka denna/detta direkttåg med Deutsche Bahn, Deutsche Bahn Regio (DB Regional).
  • Du kan hitta omkring 4 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direktbussar med BlaBlaCar.
Omios kunder som reser från Berlin till Dessau-Rosslau utökar också ofta sin semester för att åka till Leipzig, Magdeburg, Prag, Frankfurt am Main, München . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Dessau-Rosslau och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Berlin till Dessau-Rosslau: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemResorRes till TysklandBerlin till Dessau-Rosslau

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone