Basel till Milan

tis 25 aug.
+ Lägg till returresa
Res med tåg, buss, flyg med
FlixBus
Trenitalia
Vueling
BlaBlaCar Bus
BlaBlaCar
1 000+ alternativ
FlixBus
Trenitalia
Vueling
BlaBlaCar Bus
BlaBlaCar
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför tåg, buss och flyg för Basel till Milan

Omio rekommenderar att boka med buss, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Basel till Milan. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 276kr. Ni som har ont om tid kan boka med flyg, vilket tar er fram på 3h 35m. Om du vill flyga med ett lågt koldioxidavtryck är tåg ditt säkra kort då det släpper endast ut 0.1 - 0.2kg. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 276kr och för flyg är det909kr.

Sträcka: 264 km

Jämför bus med

Populärast
Buss
Tåg
Flyg

404kr

Genomsnittspris

Billigast

1266kr

Genomsnittspris

2950kr

Genomsnittspris

5h 21m

Genomsnittlig restid

4h 51m

Ombord

+

30m

Extra tid*

5h 2m

Genomsnittlig restid

4h 32m

Ombord

+

30m

Extra tid*

6h 35m

Genomsnittlig restid

Snabbast

3h 35m

Ombord

+

3h 0m

Extra tid*

0.3 - 0.7kg

Koldioxidutsläpp

0.1 - 0.2kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

-

Koldioxidutsläpp

FlixBus

Mest populära bussbolaget

Trenitalia

Mest populära tågbolaget

Vueling

Mest populära flygbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Resealternativ
från Basel till Milan

Du kan ta dig från Basel till Milan med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

bus

Det bästa sättet att resa från Basel till Milan är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • FlixBusFlixBus
    11:454tim.20
    Basel, Bahnhof
    16:05Milano, Autostazione Lampugnano
    336 kr1Enkelresa
    0 byten

Billigast

  • FlixBusFlixBus
    11:454tim.20
    Basel, Bahnhof
    16:05Milano, Autostazione Lampugnano
    336 kr1Enkelresa
    0 byten

Snabbast

  • SBBTGV 9213 | 9213 · IC 2 1479 | 1479 · B 2 2055 | 2055
    15:333tim.40
    Basel SBB
    19:13Milan
    1061 kr1Enkelresa
    2 byten

Andra alternativ

  • SBBIC 3 583 | 583 · EC 29 | 29 · S 10 25139 | 25139 · B 523 579 | 579
    18:333tim.50
    Basel SBB
    22:23Milan
    889 kr1Enkelresa
    3 byten
  • SBBIC 21 659 | 659+TrenitaliaEuroCity 11+RegionaleS11 TRENORD 25035
    5:025tim.49
    Basel SBB
    10:51Milano Porta Garibaldi
    934 kr1Enkelresa
    2 byten
  • SBBIC 21 659 | 659+TrenitaliaEuroCity 11+RegionaleS11 TRENORD 25037
    5:026tim.19
    Basel SBB
    11:21Milano Porta Garibaldi
    934 kr1Enkelresa
    2 byten
  • FlixBusFlixBus
    12:304tim.20
    Basel, Bahnhof
    16:50Milano, Autostazione Lampugnano
    336 kr1Enkelresa
    0 byten
  • FlixBusFlixBus
    21:005tim.30
    Basel, Bahnhof
    2:30Milano, Autostazione Lampugnano
    336 kr1Enkelresa
    0 byten
  • FlixBusFlixBus
    23:205tim.50
    Basel, Bahnhof
    5:10Milano, Autostazione Lampugnano
    336 kr1Enkelresa
    0 byten
  • VuelingVY6263 · VY6330
    20:0512tim.55
    EuroAirport Basel Mulhouse Freiburg
    9:00Milano-Malpensa flygplats
    2119 kr1Enkelresa
    1 byte
  • VuelingVY6263 · VY6346
    20:0512tim.00
    EuroAirport Basel Mulhouse Freiburg
    8:05Milano-Malpensa flygplats
    2189 kr1Enkelresa
    1 byte
  • VuelingVY6261 · VY6334
    10:407tim.00
    EuroAirport Basel Mulhouse Freiburg
    17:40Milano-Malpensa flygplats
    2803 kr1Enkelresa
    1 byte

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

tis
25 aug.
ons
26 aug.
tors
27 aug.
fre
28 aug.
lör
29 aug.
sön
30 aug.
mån
31 aug.
tis
01 sep.
ons
02 sep.
tors
03 sep.
fre
04 sep.
lör
05 sep.
sön
06 sep.
mån
07 sep.
tis
08 sep.
ons
09 sep.
tors
10 sep.
fre
11 sep.
lör
12 sep.
sön
13 sep.
mån
14 sep.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Basel to Milan

Enkla resor till Milan. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Basel to Milan.

FAQs
Det finns 3 sätt att resa mellan Basel och Milan, inklusive att ta en/ett tåg, buss och flyg.
Det billigaste sättet att resa från Basel till Milan är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 404kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Milan:

En/Ett buss kostar 863kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Basel till Milan för ett genomsnittligt pris på 1266kr.

En/Ett buss kostar 2546kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Basel till Milan för ett genomsnittligt pris på 2950kr.

Snabbaste sättet att resa från Basel till Milan är med flyg med en genomsnittlig restid på 3h 35m.

Det finns alternativa resval till Milan som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 4h 32m.

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 4h 51m.

Avståndet från Basel till Milan är ungefär 264 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Basel till Milan är:
  • Omkring 13 bussar om dagen.
  • Omkring 5 flyg om dagen.
  • Omkring 5 tåg om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Basel och Milan, eftersom reguljära turer med tåg, buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Basel till Milan:
  • Flyg avgår för det mesta från EuroAirport Basel Mulhouse Freiburg och anländer till Milano-Linate flygplats.
  • Tåg avgår för det mesta från Basel SBB och anländer till Stazione di Milano Centrale.
  • Bussar avgår för det mesta från Basel, Bahnhof och anländer till Milano, Autostazione Lampugnano.
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Basel till Milan kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med Vueling för att åka till Milan med flyg.
  • Resa med FlixBus, BlaBlaCar Bus, BlaBlaCar, Marino Autolinee, Basler Verkehrs-Betriebe för att åka till Milan med buss.
  • Resa med Trenitalia, SBB, DSB, Swiss Federal Railways (SBB CFF FFS), Südostbahn för att åka till Milan med tåg.
Ja, det finns direktförbindelser mellan Basel och Milan med följande reseoperatörer:
  • Du kan hitta omkring 12 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direktbussar med FlixBus, BlaBlaCar Bus, BlaBlaCar, Marino Autolinee.
  • Du kan hitta omkring 4 direkt tåg om dagen och boka denna/detta direkttåg med Trenitalia, DSB.
Omios kunder som reser från Basel till Milan utökar också ofta sin semester för att åka till Paris, Rom, Venedig, Como, Florens . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Milan och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone