De billigaste och snabbaste färjorna från Teneriffa (Ö) till San Sebastián de La Gomera
Lägsta priset
402kr
Genomsnittspris
441kr
Snabbaste resan
50 m
Genomsnittlig restid
50 m
Färjor per dag
2
Distans
52 km
Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.
En genomsnittlig biljett från Teneriffa (Ö) till San Sebastián de La Gomera kostar omkring 441kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 402kr.
Av de 2 färjor som avgår från Teneriffa (Ö) till San Sebastián de La Gomera varje dag är 2 direktresor, så det är enkelt att undvika resor där du behöver byta längs vägen.
Den lör 31 jan. kör direktfärjorna sträckan på 52 km på i genomsnitt 50 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa färjor ta dig dit på bara 50 m .
De långsammaste färjorna tar 50 m och då ingår ofta ett byte eller två längs vägen, men du kan spara några kronor om du tänker på ekonomin.




Aktuella avgångar
Färjetider Teneriffa (Ö)–San Sebastián de La Gomera
Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånTeneriffa (Ö) till San Sebastián de La Gomera färjor idag, fredag 30 januari. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med färja.
| Leverantör | Avgår | Restid | Anländer | Byten | Biljetter |
|---|---|---|---|---|---|
![]() | 19:30 Teneriffa (Ö) | 0tim.50 | 20:20 San Sebastián de La Gomera | 0 bytendirekt | |
| lördag 31 januari | |||||
![]() | 08:00 Teneriffa (Ö) | 0tim.50 | 08:50 San Sebastián de La Gomera | 0 bytendirekt | |
![]() | 12:00 Teneriffa (Ö) | 0tim.50 | 12:50 San Sebastián de La Gomera | 0 bytendirekt | |
Det här dagens sista färja. | |||||
Finn alla datum och tider för denna resa
JÄMFÖR Priser för olika transportsätt
Jämför priser för färja under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.
31 jan.
01 feb.
02 feb.
03 feb.
04 feb.
05 feb.
06 feb.
Reseinformation
Översikt: Färja från Teneriffa (Ö) till San Sebastián de La Gomera
Färjor från Teneriffa (Ö) till San Sebastián de La Gomera avgår i genomsnitt 6 gånger per dag och tar cirka 51m. Billiga färjebiljetter för den här resan kostar från 402kr om du bokar i förväg.
Det finns 6 färjor per dag. Tidigaste färja avgår 07:00, och senaste 22:00. Snabbaste färja täcker distansen 28 nautiska mil (52 km) på 50m. Det går 16 avgångar per vecka. Färjor från Teneriffa (Ö) till San Sebastián de La Gomera är tillgängliga för fotpassagerare.


Sträcka 28 nautiska mil (52 km) |
Genomsnittlig restid 51m |
Lägsta biljettpris 402kr |
Färjor per dag 6 |
Direktfärjor Tillgängliga |
Genomsnittliga avgångar per vecka 16 |
Snabbaste färja 50m |
Första färja 07:00 |
Sista färja 22:00 |
Hytter Tillgängliga |
Fordon Tillgängliga |
Fotpassagerare Tillgängliga |
Färjeoperatörer: Naviera Armas, Fred. Olsen Express från Teneriffa (Ö) till San Sebastián de La GomeraDu kan resa med färja mellan Teneriffa (Ö) och San Sebastián de La Gomera med Naviera Armas, Fred. Olsen Express från så lite som 402kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.
Naviera Armas
Fred. Olsen Express
Restips: Resor från Teneriffa (Ö) to San Sebastián de La Gomera
Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Teneriffa (Ö) till San Sebastián de La Gomera med färja. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste färja, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till San Sebastián de La Gomera.

populära färjeterminaler
Viktiga stationer och flygplatser för denna resa
- 08.00 - 20.00
- lördag 08.00 - 14.00
- söndag stängt
- Gratis WiFi
- La Salamandra (0.3 km)
- El Pajar (0.4 km)
- La Tasca (0.6 km)
- Huvudbolag är Radio Taxi La Gomera och Taxi Gomera.
- Gratis
- Busslinje 1, hållplats Guaguas Station
Färja från Teneriffa (Ö) till San Sebastián de La Gomera: relaterad information
Här är några andra källor som kanske har den information du behöver
