De billigaste och snabbaste färjorna från Teneriffa (Ö) till Santa Cruz de La Palma
Lägsta priset
565kr
Genomsnittspris
590kr
Snabbaste resan
2 tim. 30 m
Genomsnittlig restid
2 tim. 30 m
Färjor per dag
3
Distans
119 km
Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.
En genomsnittlig biljett från Teneriffa (Ö) till Santa Cruz de La Palma kostar omkring 590kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 565kr.
Av de 3 färjor som avgår från Teneriffa (Ö) till Santa Cruz de La Palma varje dag är 3 direktresor, så det är enkelt att undvika resor där du behöver byta längs vägen.
Den lör 21 mars kör direktfärjorna sträckan på 119 km på i genomsnitt 2 tim. 30 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa färjor ta dig dit på bara 2 tim. 30 m .
De långsammaste färjorna tar 2 tim. 30 m och då ingår ofta ett byte eller två längs vägen, men du kan spara några kronor om du tänker på ekonomin.






Aktuella avgångar
Färjetider Teneriffa (Ö)–Santa Cruz de La Palma
Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånTeneriffa (Ö) till Santa Cruz de La Palma färjor idag, fredag 20 mars. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med färja.
| Leverantör | Avgår | Restid | Anländer | Byten | Biljetter |
|---|---|---|---|---|---|
![]() | 19:15 Teneriffa (Ö) | 3tim.30 | 22:45 Santa Cruz de La Palma | 0 bytendirekt | |
| lördag 21 mars | |||||
![]() | 08:30 Teneriffa (Ö) | 2tim.30 | 11:00 Santa Cruz de La Palma | 0 bytendirekt | |
![]() | 11:00 Teneriffa (Ö) | 2tim.30 | 13:30 Santa Cruz de La Palma | 0 bytendirekt | |
![]() | 12:30 Teneriffa (Ö) | 2tim.30 | 15:00 Santa Cruz de La Palma | 0 bytendirekt | |
Det här dagens sista färja. | |||||
Finn alla datum och tider för denna resa
JÄMFÖR Priser för olika transportsätt
Jämför priser för färja under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.
21 mars
22 mars
23 mars
24 mars
25 mars
26 mars
27 mars
Varför ska man boka från Teneriffa (Ö) till Santa Cruz de La Palma färjor med Omio?
Varför ska man boka med Omio istället för Fred. Olsen Express?
- Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du inte bara köpa biljetter till Fred. Olsen Express, utan också jämföra biljetter till exempelvis Naviera Armas eller Fred Olsen Express för att hitta det bästa alternativet för din resa från Teneriffa (Ö) till Santa Cruz de La Palma.
- Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
Reseinformation
Översikt: Färja från Teneriffa (Ö) till Santa Cruz de La Palma
Färjor från Teneriffa (Ö) till Santa Cruz de La Palma avgår i genomsnitt 3 gånger per dag och tar cirka 2h 44m. Billiga färjebiljetter för den här resan kostar från 475kr om du bokar i förväg.
Det finns 3 färjor per dag. Tidigaste färja avgår 06:00, och senaste 22:30. Snabbaste färja täcker distansen 64 nautiska mil (119 km) på 2h 30m. Det går 13 avgångar per vecka. Färjor från Teneriffa (Ö) till Santa Cruz de La Palma är tillgängliga för fotpassagerare.



Sträcka 64 nautiska mil (119 km) |
Genomsnittlig restid 2h 44m |
Lägsta biljettpris 475kr |
Färjor per dag 3 |
Direktfärjor Tillgängliga |
Genomsnittliga avgångar per vecka 13 |
Snabbaste färja 2h 30m |
Första färja 06:00 |
Sista färja 22:30 |
Hytter Tillgängliga |
Fordon Tillgängliga |
Fotpassagerare Tillgängliga |
Färjeoperatörer: Fred. Olsen Express, Naviera Armas, Fred Olsen Express från Teneriffa (Ö) till Santa Cruz de La PalmaDu kan resa med färja mellan Teneriffa (Ö) och Santa Cruz de La Palma med Fred. Olsen Express, Naviera Armas, Fred Olsen Express från så lite som 475kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.
Fred Olsen Express
Fred. Olsen Express
Naviera Armas
Restips: Resor från Teneriffa (Ö) to Santa Cruz de La Palma
Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Teneriffa (Ö) till Santa Cruz de La Palma med färja. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste färja, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Santa Cruz de La Palma.

populära färjeterminaler
Viktiga stationer och flygplatser för denna resa
- 08.00 - 20.00
- lördag 08.00 - 14.00
- söndag stängt
- Gratis WiFi
- La Hierbita Restaurant (0.6 km)
- Kazan Restaurant (0.8 km)
- La Concepción (0.9 km)
- Huvudbolagen är Radio Taxi Laguna och Tele Taxi Santa Cruz.
- Gratis
- Busslinje 910, hållplats Plaza de España
Färja från Teneriffa (Ö) till Santa Cruz de La Palma: relaterad information
Här är några andra källor som kanske har den information du behöver
