De billigaste och snabbaste färjorna från Playa Santiago till San Sebastián de La Gomera
Lägsta priset
210kr
Genomsnittspris
222kr
Snabbaste resan
30 m
Genomsnittlig restid
30 m
Färjor per dag
2
Distans
11 km
Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.
En genomsnittlig biljett från Playa Santiago till San Sebastián de La Gomera kostar omkring 222kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 210kr.
Av de 2 färjor som avgår från Playa Santiago till San Sebastián de La Gomera varje dag är 2 direktresor, så det är enkelt att undvika resor där du behöver byta längs vägen.
Den fre 14 aug. kör direktfärjorna sträckan på 11 km på i genomsnitt 30 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa färjor ta dig dit på bara 30 m .
De långsammaste färjorna tar 30 m och då ingår ofta ett byte eller två längs vägen, men du kan spara några kronor om du tänker på ekonomin.
7:400tim.30Playa Santiago8:10San Sebastián de La Gomera210 kr1Enkelresa0 byten
8:400tim.30Playa Santiago9:10San Sebastián de La Gomera233 kr1Enkelresa0 byten
8:400tim.30Playa Santiago9:10San Sebastián de La Gomera233 kr1Enkelresa0 byten
7:400tim.30Playa Santiago8:10San Sebastián de La Gomera210 kr1Enkelresa0 byten
Tidtabeller för färja Playa Santiago–San Sebastián de La Gomera
| Operatör | Avgångstid | Ankomsttid | Restid | Avgångsdagar för färja |
|---|---|---|---|---|
Operatör Fred Olsen Express | Avgångstid 07:40 | Ankomsttid 08:10 | Restid 0tim.30 | Avgångsdagar för färja Ons, Fre, Sön |
Operatör Fred Olsen Express | Avgångstid 08:40 | Ankomsttid 09:10 | Restid 0tim.30 | Avgångsdagar för färja Varje dag |
Operatör Fred Olsen Express | Avgångstid 16:40 | Ankomsttid 17:10 | Restid 0tim.30 | Avgångsdagar för färja Tor, Lör |
Aktuella avgångar
Färjetider Playa Santiago–San Sebastián de La Gomera
Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor från Playa Santiago till San Sebastián de La Gomera färjor imorgon, fredag 14 augusti. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med färja.
| Leverantör | Avgår | Restid | Anländer | Byten | Biljetter |
|---|---|---|---|---|---|
![]() | 7:40 Playa Santiago | 0tim.30 | 8:10 San Sebastián de La Gomera | 0 bytendirekt | |
![]() | 8:40 Playa Santiago | 0tim.30 | 9:10 San Sebastián de La Gomera | 0 bytendirekt | |
Det här dagens sista färja. | |||||
Finn alla datum och tider för denna resa
JÄMFÖR Priser för olika transportsätt
Jämför priser för färja under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.
14 aug.
15 aug.
16 aug.
17 aug.
18 aug.
19 aug.
20 aug.
Varför ska man boka från Playa Santiago till San Sebastián de La Gomera färjor med Omio?
Varför ska man boka med Omio istället för Fred Olsen?
- Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
Reseinformation
Översikt: Färja från Playa Santiago till San Sebastián de La Gomera
Färjor från Playa Santiago till San Sebastián de La Gomera avgår i genomsnitt 2 gånger per dag och tar cirka 30m. Billiga färjebiljetter för den här resan kostar från 188kr om du bokar i förväg.
Det finns 2 färjor per dag. Tidigaste färja avgår 08:40, och senaste 18:45. Snabbaste färja täcker distansen 5 nautiska mil (11 km) på 30m. Det går 7 avgångar per vecka. Färjor från Playa Santiago till San Sebastián de La Gomera är tillgängliga för fotpassagerare.

Sträcka 5 nautiska mil (11 km) |
Genomsnittlig restid 30m |
Lägsta biljettpris 188kr |
Färjor per dag 2 |
Direktfärjor Tillgängliga |
Genomsnittliga avgångar per vecka 7 |
Snabbaste färja 30m |
Första färja 8:40 |
Sista färja 18:45 |
Hytter Tillgängliga |
Fordon Tillgängliga |
Fotpassagerare Tillgängliga |
Billigaste månaden juli |
Billigaste dagen tis |
Högsäsong jan. - mars |
Lågsäsong juli - sep. |
Färjeoperatörer: Fred Olsen från Playa Santiago till San Sebastián de La GomeraDu kan resa med färja mellan Playa Santiago och San Sebastián de La Gomera med Fred Olsen från så lite som 188kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.
Fred Olsen
Restips: Resor från Playa Santiago to San Sebastián de La Gomera
Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Playa Santiago till San Sebastián de La Gomera med färja. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste färja, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till San Sebastián de La Gomera.

populära färjeterminaler
Viktiga stationer och flygplatser för denna resa
De flesta färjor mellan Playa Santiago och San Sebastián de La Gomera avgår från Port of Playa Santiago och ankommer till Port of San Sebastián de La Gomera. I den här guiden kan du jämföra hamnarna i Playa Santiago och San Sebastián de La Gomera, läsa mer om transportmöjligheter till och från stadskärnorna samt hitta praktisk information om hamnarnas faciliteter och service.
Vilken hamn i Playa Santiago avgår färjorna till San Sebastián de La Gomera från?
Att ta sig till Port of Playa Santiago från Playa Santiago centrum
Port of Playa Santiago ligger 8 km från centrala Playa Santiago. Du kan bland annat resa dit med:
Faciliteter och service i Port of Playa Santiago hamn
På Port of Playa Santiago finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Parkering, Matsal, Taxi, Tillgänglighet och Toalett.
Mat och dryck
Matalternativ inkluderar: La Cuevita (0.3 km), Tasca Enyesque (0.5 km), Restaurante Junonia (0.7 km)
Parkering, taxibilar och toaletter
Tillgänglig på Port of Playa Santiago: Parkering, Taxi, Toalett.
Tillgänglighet
Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Port of Playa Santiago.
Vilken hamn i San Sebastián de La Gomera ankommer färjorna från Playa Santiago till?
Att ta sig till Port of San Sebastián de La Gomera från San Sebastián de La Gomera centrum
Port of San Sebastián de La Gomera ligger 11 km från centrala San Sebastián de La Gomera. Du kan bland annat resa dit med:
Faciliteter och service i Port of San Sebastián de La Gomera hamn
På Port of San Sebastián de La Gomera finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett och Biljettkontor.
Mat och dryck
Matalternativ inkluderar: La Salamandra (0.3 km), El Pajar (0.4 km), La Tasca (0.6 km)
Wi-Fi och bankomater
Gratis WiFi. Bankomater är ligger i terminalen
Biljetter och information
Biljettservice finns tillgänglig på Port of San Sebastián de La Gomera.
Parkering, taxibilar och toaletter
Tillgänglig på Port of San Sebastián de La Gomera: Parkering, Taxi, Toalett.
Tillgänglighet
Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Port of San Sebastián de La Gomera.
