Buss från Valencia till Alicante-Terminal med Alsa

ons 04 feb.
+ Lägg till returresa
Alsa
BlaBlaCar
FlixBus
Vy Bus4You
Lanstrafiken
1 000 + resebolag
Alsa
BlaBlaCar
FlixBus
Vy Bus4You
Lanstrafiken
1 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste bussarna från Valencia till Alicante-Terminal

Visar tider och priser för 04 feb.

Lägsta priset

78kr

Genomsnittspris

229kr

Snabbaste resan

50 m

Genomsnittlig restid

1 tim. 20 m

Bussar per dag

12

Distans

126 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Valencia till Alicante-Terminal kostar omkring 229kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 78kr.

Snabba bussar

Av 12 bussar som avgår från Valencia till Alicante-Terminal dagligen så är 5 direktbussar, så det är ganska enkelt att undvika resor där du måste byta på vägen.

Den ons 04 feb. kör direktbussarna sträckan på 126 km på i genomsnitt 1 tim. 20 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa bussar ta dig dit på bara 50 m .

De långsammaste bussarna tar 1 tim. 40 m och innebär vanligtvis ett byte eller två längs vägen, men du kanske kan spara några slantar om du är på en budget.

BlaBlaCar
16:000tim.50
Valencia
16:50Alicante-Terminal
78 kr1Enkelresa
0 byten
BlaBlaCar
14:001tim.30
Valencia
15:30Alicante-Terminal
93 kr1Enkelresa
0 byten
BlaBlaCar
06:501tim.40
Valencia
08:30Alicante-Terminal
93 kr1Enkelresa
0 byten
BlaBlaCar
19:201tim.20
Valencia
20:40Alicante-Terminal
112 kr1Enkelresa
0 byten
BlaBlaCar
10:001tim.20
Valencia
11:20Alicante-Terminal
112 kr1Enkelresa
0 byten

Reseinformation

Jämför tåg och buss för Valencia till Alicante-Terminal

Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Valencia till Alicante-Terminal. Om det är låga priser du är ute efter, välj tåg med priser från 20kr. Ni som har ont om tid kan boka med buss, vilket tar er fram på 2h 11m. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för tåg är 20kr och för buss är det213kr.

Sträcka: 126 km

Jämför bus med

Buss
Populärast
Tåg

290kr

Genomsnittspris

204kr

Genomsnittspris

Billigast

2h 41m

Genomsnittlig restid

Snabbast

2h 11m

Ombord

+

30m

Extra tid*

3h 0m

Genomsnittlig restid

2h 30m

Ombord

+

30m

Extra tid*

Alsa

Mest populära bussbolaget

Renfe EUROMED

Mest populära tågbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Aktuella avgångar

Busstider Valencia–Alicante-Terminal

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånValencia till Alicante-Terminal bussar idag, tisdag 3 februari. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med buss.

Senast uppdaterad kl. 17:50
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
alsaNormal20:30 Valencia, Estació d'autobusos
2tim.30
23:00 Alicante, Estación de Autobuses0 bytendirekt
alsaNormal21:15 Valencia, Estació d'autobusos
3tim.00
00:15 Alicante, Estación de Autobuses0 bytendirekt
onsdag 4 februari
alsaNormal · Normal10:30 Valencia, Estació d'autobusos
3tim.50
14:20 Alicante, Estacion ADIF1 byte
alsaNormal · Normal11:35 Valencia, Carrer de Bailèn (Estació Joaquín Sorolla)
5tim.45
17:20 Alicante, Estacion ADIF1 byte
alsaNormal · Normal12:15 Valencia, Estació d'autobusos
4tim.05
16:20 Alicante, Estacion ADIF1 byte
alsaNormal · Normal14:15 Valencia, Estació d'autobusos
3tim.05
17:20 Alicante, Estacion ADIF1 byte
alsaNormal · Normal14:35 Valencia, Carrer de Bailèn (Estació Joaquín Sorolla)
6tim.15
20:50 Alicante, Estacion ADIF1 byte
alsaNormal · Normal15:15 Valencia, Estació d'autobusos
6tim.35
21:50 Alicante, Estacion ADIF1 byte
alsaNormal · Normal16:15 Valencia, Estació d'autobusos
4tim.35
20:50 Alicante, Estacion ADIF1 byte

Detta är den sista bussen för dagen.

Finn alla datum och tider för denna resa

JÄMFÖR Priser för olika transportsätt

Jämför priser för tåg och buss under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

ons
04 feb.
tors
05 feb.
fre
06 feb.
lör
07 feb.
sön
08 feb.
mån
09 feb.
tis
10 feb.
ons
11 feb.
tors
12 feb.
fre
13 feb.
lör
14 feb.
sön
15 feb.
mån
16 feb.
tis
17 feb.
ons
18 feb.
tors
19 feb.
fre
20 feb.
lör
21 feb.
sön
22 feb.
mån
23 feb.
tis
24 feb.

Reseinformation

Översikt: Buss från Valencia till Alicante-Terminal

SpanienSpanien
SpanienSpanien
Icon of bus

Bussar från Valencia till Alicante-Terminal avgår i genomsnitt 9 gånger per dag och tar cirka 2h 11m. Billiga bussbiljetter för den här resan kostar från 213kr men du kan resa för endast 20kr och uppåt med tåg.

Det finns 4 bussar per dag. Tidigaste buss avgår 10:15, och senaste 20:15. Snabbaste buss täcker distansen 126 km på 2h 30m.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Tåg från 20kr
Sträcka
126 km
Genomsnittlig restid med buss
2h 11m
Lägsta biljettpris
213kr
Bussar per dag
9
Direktbussar
4
Snabbaste buss
2h 30m
Första buss
10:15
Sista buss
20:15
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Tåg från 20kr

Bussbolag: Alsa, BlaBlaCar, FlixBus från Valencia till Alicante-TerminalDu kan resa med buss mellan Valencia och Alicante-Terminal med Alsa, BlaBlaCar, FlixBus från så lite som 20kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.

Alsa

Information
Alsa är den främsta leverantören av busstransport i Spanien och ett dotterbolag till Storbritanniens National Express. Det driver ett omfattande nätverk av regionala, nationella och internationella rutter, som transporterar mer än 300 miljoner passagerare årligen. Alsas moderna flotta erbjuder olika nivåer av komfort och bekvämligheter. De standard Alsa Normal-bussarna inkluderar gratis Wi-Fi, toaletter ombord, fotstöd och underhållning. För en mer premiumupplevelse erbjuder Alsa Supra, Alsa Eurobus och Alsa Premium-tjänster förbättrad komfort och lyxiga funktioner.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig varaktighet
2h 30m
Billigaste pris
213kr
Alsa frekvens
7 per dag
Bagage ingår
En handbagage upp till 10 kg och en incheckad väska upp till 25 kg.
Extra bagage
Extra bagage kan köpas till mot avgift.
Avbokningspolicy
Du kan avboka din biljett upp till 48 timmar före avgång för en delvis återbetalning. Ändringar tillåtna mot en avgift.
Bekvämligheter ombord på bussen
Wifi
Mat ombord
Platsbokning
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Bistånd; Prioriterad ombordstigning; Tillgängliga sittplatser.
Cyklar
Cyklar är tillåtna mot en extra avgift; måste packas.
Husdjur
Små husdjur tillåtna i bärare; Större husdjur måste resa i lastrummet.

FlixBus

Information
FlixBus är ett av Europas ledande lågkostnadsbussföretag, grundat i Tyskland och erbjuder nu långdistansresor över hela Europa och USA. Förutom sitt omfattande dagsnätverk, kör FlixBus även nattbussar på utvalda europeiska rutter. Standardfaciliteter inkluderar gratis Wi-Fi, eluttag för att ladda enheter, extra benutrymme, bagageutrymme och toaletter ombord, med snacks och drycker tillgängliga för köp. FlixBus erbjuder en enda standardbiljett för alla rutter, som inkluderar en handbagage och en incheckad väska per passagerare. Ytterligare avgifter tillkommer för extra bagage och för att reservera specifika platser, såsom Extra Seats, Table Seats eller Panorama Seats. Denna kombination av prisvärdhet, komfort och bred täckning gör FlixBus till ett populärt val för budgetmedvetna resenärer.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig varaktighet
2h 30m
Billigaste pris
168kr
FlixBus frekvens
2 per dag
Bagage ingår
En handbagage upp till 7 kg (42x30x18 cm) och en incheckad väska upp till 20 kg (80x50x30 cm).
Extra bagage
Extra bagage kan köpas till mot avgift.
Avbokningspolicy
Du kan avboka din biljett upp till 15 minuter före avgång och få en kupong för framtida resor. Begäran om återbetalning för förseningar över 120 minuter är möjliga.
Bekvämligheter ombord på bussen
Wifi
Mat ombord
Platsbokning
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Bistånd; Prioriterad ombordstigning; Rullstolsanpassade bussar.
Cyklar
Cyklar är tillåtna mot en avgift; måste bokas.
Husdjur
Små husdjur i vagnar tillåtna; Ledarhundar reser gratis.

BlaBlaCar

Information
BlaBlaCar är en fransk online-marknadsplats för samåkning, som kopplar samman förare med lediga platser och passagerare som reser till samma destination för att dela kostnader. Företaget grundades 2006 och verkar i Europa och Latinamerika, med 26 miljoner aktiva medlemmar. Plattformen inkluderar också BlaBlaCar Bus, en intercity-bussservice. BlaBlaCars namn kommer från deras betygssystem för förarnas pratsamhet: "Bla" för tyst, "BlaBla" för pratsam och "BlaBlaBla" för mycket pratsam. Företaget strävar efter att vara den ledande marknadsplatsen för delad resa, och erbjuder prisvärda och hållbara lösningar genom att kombinera samåkning med busresor.
Bagage- och avbokningspolicy
BlaBlaCar frekvens
5 per dag

Restips: Bussar från Valencia till Alicante-Terminal

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Valencia till Alicante-Terminal med buss. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste buss, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Alicante-Terminal.

FAQs
Billiga bussbiljetter från Valencia till Alicante-Terminal kan kosta från så lite som 213kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga bussbiljettpriset mellan Valencia och Alicante-Terminal är 290kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
I genomsnitt tar det 2h 30m att resa från Valencia till Alicante-Terminal med buss, för den 126 km långa rutten, men restiden kan variera om du reser på helger och helgdagar.
Den tidigaste bussen från Valencia till Alicante-Terminal avgår klockan 10:15.
Den senaste bussen från Valencia till Alicante-Terminal avgår klockan 20:15.
Ja, det går 4 direktbussar om dagen från Valencia till Alicante-Terminal med Alsa, BlaBlaCar, FlixBus. Tidtabellen kan variera på helgdagar eller helger med färre direktbussar.
När du tar en buss från Valencia till Alicante-Terminal, kan du räkna med Alsa, BlaBlaCar, FlixBus för det bästa sättet att ta dig till Alicante-Terminal. Du kan också kolla alla möjliga bussbolag som trafikerar sträckan mellan Valencia och Alicante-Terminal och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en bussbiljett.
En resa till Alicante-Terminal från Valencia är värd att göra men inte som en dagsutflykt med en restid på 2h 30m åt varje håll. Kolla i Omio-appen för det bästa sättet att resa.
Den billigaste månaden att åka buss från Valencia till Alicante-Terminal är maj.
Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 2 sätt att resa mellan Valencia och Alicante-Terminal inklusive att resa med tåg och buss.
Ja, följande tillgänglighetsalternativ finns när du reser med buss från Valencia till Alicante-Terminal:
  • Alsa
    • Bistånd
    • Prioriterad ombordstigning
    • Tillgängliga sittplatser.
  • FlixBus
    • Bistånd
    • Prioriterad ombordstigning
    • Rullstolsanpassade bussar.
Ja, det finns toaletter ombord på bussar från Valencia till Alicante-Terminal som trafikeras av Alsa, FlixBus.
Huruvida du kan avboka din bussbiljett från Valencia till Alicante-Terminal beror på bussbolaget:
  • Alsa
    • Du kan avboka din biljett upp till 48 timmar före avgång för en delvis återbetalning. Ändringar tillåtna mot en avgift.
  • FlixBus
    • Du kan avboka din biljett upp till 15 minuter före avgång och få en kupong för framtida resor. Begäran om återbetalning för förseningar över 120 minuter är möjliga.
Ja, cyklar är tillåtna ombord på bussar som trafikeras av Alsa, FlixBus.
Biljetter är ofta billigare när du bokar tidigt. Att resa under lågtrafik eller på vardagar kan hjälpa dig att spara pengar. Sortera resultaten efter pris för att snabbt hitta de mest prisvärda alternativen. Kolla efter erbjudanden eller rabatter på vår webbplats och i vår app.
Nej, det går inte att köpa mat ombord på bussar från Valencia till Alicante-Terminal.
Ja, följande bagagealternativ ingår när du bokar en bussbiljett från Valencia till Alicante-Terminal:
  • Alsa
    • En handbagage upp till 10 kg och en incheckad väska upp till 25 kg.
  • FlixBus
    • En handbagage upp till 7 kg (42x30x18 cm) och en incheckad väska upp till 20 kg (80x50x30 cm).
Ja, följande extra bagagealternativ är tillgängliga när du bokar en bussbiljett från Valencia till Alicante-Terminal:
  • Alsa
    • Extra bagage kan köpas till mot avgift.
  • FlixBus
    • Extra bagage kan köpas till mot avgift.
Ja, du kan ta med ditt husdjur på bussar från Valencia till Alicante-Terminal. Följande villkor gäller:
  • Alsa
    • Små husdjur tillåtna i bärare
    • Större husdjur måste resa i lastrummet.
  • FlixBus
    • Små husdjur i vagnar tillåtna
    • Ledarhundar reser gratis.
Du kan reservera din sittplats på bussar från Valencia till Alicante-Terminal med följande bussbolag: Alsa, FlixBus
Ja, det finns USB-uttag ombord på bussar från Valencia till Alicante-Terminal som trafikeras av följande bussbolag: Alsa, FlixBus.
Ja, det finns WiFi ombord på bussar från Valencia till Alicante-Terminal som trafikeras av följande bussbolag: Alsa, FlixBus.

populära busstationer

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

Valencia
Alicante
Valencia, Estació d'autobusosWifiParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettBiljettkontor
Bekvämligheter vid busstationen
WifiWifi
ParkeringParkering
MatsalMatsal
BankomatBankomat
TaxiTaxi
TillgänglighetTillgänglighet
ToalettToalett
BiljettkontorBiljettkontor
information
ticketOfficeHours
Biljettkontorstider
  • 06.00-23.00
ticketOfficeHours
Avstånd till centrum
1 km
carConnection
Med bil
Carrer de Menéndez Pidal
Wifi
Wifi
  • Gratis Wi-Fi
Matsal
Matsal
  • Cafetería de la estación (på stationen)
  • Snabbmatsexpress (på stationen)
  • Local Cuisine Corner (på stationen).
Taxi
Taxi
  • Finns utanför huvudentrén.
Tillgänglighet
Tillgänglighet
  • Hissar, ramper
Toalett
Toalett
  • Finns på stationen.
Alternativ för kollektivtrafik för Valencia, Estació d'autobusos
  • Buss: 1, 8, 79, 95 Tunnelbana: L1, L2 Tåg: C1, C2
Valencia, Carrer de Bailèn (Estació Joaquín Sorolla)
information

Bussar från Valencia till Alicante-Terminal: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemBussarBussar i SpanienBussar Valencia Alicante-Terminal

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone