Buss från Alicante flygplats till Alicante-Terminal med BlaBlaCar

lör 21 mars
+ Lägg till returresa
BlaBlaCar
Grupo Subús
Vectalia - Grupo SuBús
Vy Bus4You
FlixBus
2 000 + resebolag
BlaBlaCar
Grupo Subús
Vectalia - Grupo SuBús
Vy Bus4You
FlixBus
2 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste bussarna från Alicante flygplats till Alicante-Terminal

Visar tider och priser för 21 mars

Lägsta priset

23kr

Genomsnittspris

27kr

Snabbaste resan

10 m

Genomsnittlig restid

16 m

Bussar per dag

5

Distans

9 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Alicante flygplats till Alicante-Terminal kostar omkring 27kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 23kr.

Snabba bussar

Av 5 bussar som avgår från Alicante flygplats till Alicante-Terminal dagligen så är 5 direktbussar, så det är ganska enkelt att undvika resor där du måste byta på vägen.

Den lör 21 mars kör direktbussarna sträckan på 9 km på i genomsnitt 16 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa bussar ta dig dit på bara 10 m .

De långsammaste bussarna tar 20 m och innebär vanligtvis ett byte eller två längs vägen, men du kanske kan spara några slantar om du är på en budget.

BlaBlaCar
08:500tim.10
Alicante flygplats
09:00Alicante-Terminal
23 kr1Enkelresa
0 byten
BlaBlaCar
15:300tim.10
Alicante flygplats
15:40Alicante-Terminal
23 kr1Enkelresa
0 byten
BlaBlaCar
16:300tim.20
Alicante flygplats
16:50Alicante-Terminal
23 kr1Enkelresa
0 byten
BlaBlaCar
13:300tim.20
Alicante flygplats
13:50Alicante-Terminal
34 kr1Enkelresa
0 byten
BlaBlaCar
08:000tim.20
Alicante flygplats
08:20Alicante-Terminal
34 kr1Enkelresa
0 byten

Reseinformation

Jämför buss och tåg för Alicante flygplats till Alicante-Terminal

Omio rekommenderar att boka med buss, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Alicante flygplats till Alicante-Terminal. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 20kr. Ni som har ont om tid kan boka med tåg, vilket tar er fram på 23m. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 20kr och för tåg är det23kr.

Sträcka: 9 km

Jämför bus med

Populärast
Buss
Tåg

20kr

Genomsnittspris

Billigast

25kr

Genomsnittspris

1h 0m

Genomsnittlig restid

30m

Ombord

+

30m

Extra tid*

53m

Genomsnittlig restid

Snabbast

23m

Ombord

+

30m

Extra tid*

BlaBlaCar

Mest populära bussbolaget

Cercanías

Mest populära tågbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Aktuella avgångar

Busstider Alicante flygplats–Alicante-Terminal

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånAlicante flygplats till Alicante-Terminal bussar idag, fredag 20 mars. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med buss.

Senast uppdaterad kl. 16:16
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
blablacar19:50 Alicante flygplats
0tim.10
20:00 Alicante-Terminal0 bytendirekt
lördag 21 mars
blablacar07:00 Alicante flygplats
0tim.20
07:20 Alicante-Terminal0 bytendirekt
blablacar07:50 Alicante flygplats
0tim.10
08:00 Alicante-Terminal0 bytendirekt
blablacar12:30 Alicante flygplats
0tim.20
12:50 Alicante-Terminal0 bytendirekt
blablacar14:30 Alicante flygplats
0tim.10
14:40 Alicante-Terminal0 bytendirekt
blablacar15:30 Alicante flygplats
0tim.20
15:50 Alicante-Terminal0 bytendirekt

Detta är den sista bussen för dagen.

Finn alla datum och tider för denna resa

JÄMFÖR Priser för olika transportsätt

Jämför priser för buss och tåg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

lör
21 mars
sön
22 mars
mån
23 mars
tis
24 mars
ons
25 mars
tors
26 mars
fre
27 mars
lör
28 mars
sön
29 mars
mån
30 mars
tis
31 mars
ons
01 apr.
tors
02 apr.
fre
03 apr.

Varför ska man boka från Alicante flygplats till Alicante-Terminal bussar med Omio?

Grupo Subús liksom Vectalia - Grupo SuBús erbjuder bussar tjänster från Alicante flygplats till Alicante-Terminal.
Omio är en officiell biljettåterförsäljare för alla dina resealternativ från Alicante flygplats till Alicante-Terminal.

Varför ska man boka med Omio istället för Grupo Subús?

  • Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du inte bara köpa biljetter till Grupo Subús, utan också jämföra biljetter till exempelvis Vectalia - Grupo SuBús för att hitta det bästa alternativet för din resa från Alicante flygplats till Alicante-Terminal.
  • Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
  • Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra Grupo Subús med alla tillgängliga resealternativ, som är bus och train för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från Alicante flygplats till Alicante-Terminal.

Varför bör man boka med Omio istället för Checkmybus eller Rome2rio?

  • Flera transportmedel: Omio låter dig jämföra resealternativ, inklusive bus och train, för att hitta det perfekta resealternativet från Alicante flygplats till Alicante-Terminal.

Reseinformation

Översikt: Buss från Alicante flygplats till Alicante-Terminal

SpanienSpanien
SpanienSpanien
Icon of bus

Bussar från Alicante flygplats till Alicante-Terminal avgår i genomsnitt 10 gånger per dag och tar cirka 30m. Billiga bussbiljetter för den här resan kostar från 20kr om du bokar i förväg.

Det finns 10 bussar per dag. Tidigaste buss avgår 11:55, och senaste 12:20. Snabbaste buss täcker distansen 9 km på 20m.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Sträcka
9 km
Genomsnittlig restid med buss
30m
Lägsta biljettpris
20kr
Bussar per dag
10
Direktbussar
10
Snabbaste buss
20m
Första buss
11:55
Sista buss
12:20
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation

Bussbolag: BlaBlaCar, Grupo Subús, Vectalia - Grupo SuBús från Alicante flygplats till Alicante-TerminalDu kan resa med buss mellan Alicante flygplats och Alicante-Terminal med BlaBlaCar, Grupo Subús, Vectalia - Grupo SuBús från så lite som 20kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.

Grupo Subús

Information
Grupo Subús es una empresa de transporte español, parte del grupo Vectalia, que ofrece servicios de autobús principalmente en las regiones de Alicante, Elche, Murcia y Valencia en España. Son conocidos por ofrecer soluciones de movilidad con un enfoque en la calidad y la seguridad, cumpliendo con los exigentes estándares de la Unión Europea. Grupo Subús invierte en su flota y tecnología para mejorar la experiencia del pasajero y ofrece diversas rutas, incluidas conexiones urbanas e interurbanas. También gestionan el transporte urbano en varias ciudades como Alicante, El Campello y San Vicente del Raspeig.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig varaktighet
20m
Billigaste pris
20kr
Bagage ingår
En handbagage upp till 10 kg (55x40x20) och en incheckad väska upp till 25 kg (70x50x30).
Extra bagage
10 € per extra påse.
Avbokningspolicy
Du kan avboka din biljett upp till 24 timmar före avgång för full återbetalning. Avbokningar inom 24 timmar medför en avgift på 20 %.
Bekvämligheter ombord på bussen
Wifi
Mat ombord
Platsbokning
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Bistånd; Prioriterade sittplatser; Ramper för enkel på- och avstigning.
Cyklar
Cyklar är tillåtna; måste vikas eller demonteras.
Husdjur
Små husdjur tillåtna i bärare; Större husdjur måste vara kopplade och munkorg.

BlaBlaCar

Information
BlaBlaCar är en fransk online-marknadsplats för samåkning, som kopplar samman förare med lediga platser och passagerare som reser till samma destination för att dela kostnader. Företaget grundades 2006 och verkar i Europa och Latinamerika, med 26 miljoner aktiva medlemmar. Plattformen inkluderar också BlaBlaCar Bus, en intercity-bussservice. BlaBlaCars namn kommer från deras betygssystem för förarnas pratsamhet: "Bla" för tyst, "BlaBla" för pratsam och "BlaBlaBla" för mycket pratsam. Företaget strävar efter att vara den ledande marknadsplatsen för delad resa, och erbjuder prisvärda och hållbara lösningar genom att kombinera samåkning med busresor.
Bagage- och avbokningspolicy
BlaBlaCar frekvens
5 per dag

Vectalia - Grupo SuBús

Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig varaktighet
16m
Billigaste pris
46kr
Vectalia - Grupo SuBús frekvens
50 per dag

Restips: Bussar från Alicante flygplats till Alicante-Terminal

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Alicante flygplats till Alicante-Terminal med buss. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste buss, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Alicante-Terminal.

FAQs
Billiga bussbiljetter från Alicante flygplats till Alicante-Terminal kan kosta från så lite som 20kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga bussbiljettpriset mellan Alicante flygplats och Alicante-Terminal är 20kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
I genomsnitt tar det 20m att resa från Alicante flygplats till Alicante-Terminal med buss, för den 9 km långa rutten, men restiden kan variera om du reser på helger och helgdagar.
Den tidigaste bussen från Alicante flygplats till Alicante-Terminal avgår klockan 11:55.
Den senaste bussen från Alicante flygplats till Alicante-Terminal avgår klockan 12:20.
Ja, det går 10 direktbussar om dagen från Alicante flygplats till Alicante-Terminal med BlaBlaCar, Vectalia - Grupo SuBús. Tidtabellen kan variera på helgdagar eller helger med färre direktbussar.
När du tar en buss från Alicante flygplats till Alicante-Terminal, kan du räkna med BlaBlaCar, Grupo Subús, Vectalia - Grupo SuBús för det bästa sättet att ta dig till Alicante-Terminal. Du kan också kolla alla möjliga bussbolag som trafikerar sträckan mellan Alicante flygplats och Alicante-Terminal och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en bussbiljett.
En dagsutflykt till Alicante-Terminal från Alicante flygplats är värd att göra med en restid på 20m åt varje håll. Kolla i Omio-appen för det bästa sättet att resa.
Den billigaste månaden att åka buss från Alicante flygplats till Alicante-Terminal är juni.
Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 2 sätt att resa mellan Alicante flygplats och Alicante-Terminal inklusive att resa med buss och tåg.
Ja, det finns toaletter ombord på bussar från Alicante flygplats till Alicante-Terminal som trafikeras av Grupo Subús.
Ja, följande tillgänglighetsalternativ finns när du reser med buss från Alicante flygplats till Alicante-Terminal:
  • Grupo Subús
    • Bistånd
    • Prioriterade sittplatser
    • Ramper för enkel på- och avstigning.
Huruvida du kan avboka din bussbiljett från Alicante flygplats till Alicante-Terminal beror på bussbolaget:
  • Grupo Subús
    • Du kan avboka din biljett upp till 24 timmar före avgång för full återbetalning. Avbokningar inom 24 timmar medför en avgift på 20 %.
Ja, cyklar är tillåtna ombord på bussar som trafikeras av Grupo Subús.
Biljetter är ofta billigare när du bokar tidigt. Att resa under lågtrafik eller på vardagar kan hjälpa dig att spara pengar. Sortera resultaten efter pris för att snabbt hitta de mest prisvärda alternativen. Kolla efter erbjudanden eller rabatter på vår webbplats och i vår app.
Nej, det går inte att köpa mat ombord på bussar från Alicante flygplats till Alicante-Terminal.
Ja, följande bagagealternativ ingår när du bokar en bussbiljett från Alicante flygplats till Alicante-Terminal:
  • Grupo Subús
    • En handbagage upp till 10 kg (55x40x20) och en incheckad väska upp till 25 kg (70x50x30).
Ja, följande extra bagagealternativ är tillgängliga när du bokar en bussbiljett från Alicante flygplats till Alicante-Terminal:
  • Grupo Subús
    • 10 € per extra påse.
Ja, du kan ta med ditt husdjur på bussar från Alicante flygplats till Alicante-Terminal. Följande villkor gäller:
  • Grupo Subús
    • Små husdjur tillåtna i bärare
    • Större husdjur måste vara kopplade och munkorg.
Du kan reservera din sittplats på bussar från Alicante flygplats till Alicante-Terminal med följande bussbolag: Grupo Subús
Ja, det finns USB-uttag ombord på bussar från Alicante flygplats till Alicante-Terminal som trafikeras av följande bussbolag: Grupo Subús.
Ja, det finns WiFi ombord på bussar från Alicante flygplats till Alicante-Terminal som trafikeras av följande bussbolag: Grupo Subús.

Bussar från Alicante flygplats till Alicante-Terminal: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemBussarBussar i SpanienBussar Alicante flygplats Alicante-Terminal

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone