De billigaste och snabbaste bussarna från Prag till Dresden Hauptbahnhof
Lägsta priset
114kr
Genomsnittspris
126kr
Snabbaste resan
1 tim. 55 m
Genomsnittlig restid
2 tim. 43 m
Bussar per dag
2
Distans
117 km
Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.
En genomsnittlig biljett från Prag till Dresden Hauptbahnhof kostar omkring 126kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 114kr.
Av 2 bussar som avgår från Prag till Dresden Hauptbahnhof dagligen så är 2 direktbussar, så det är ganska enkelt att undvika resor där du måste byta på vägen.
Den lör 21 mars kör direktbussarna sträckan på 117 km på i genomsnitt 2 tim. 43 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa bussar ta dig dit på bara 1 tim. 55 m .
De långsammaste bussarna tar 3 tim. 30 m och innebär vanligtvis ett byte eller två längs vägen, men du kanske kan spara några slantar om du är på en budget.




Reseinformation
Jämför buss och tåg för Prag till Dresden Hauptbahnhof
Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Prag till Dresden Hauptbahnhof. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 113kr. Ni som har ont om tid kan boka med buss, vilket tar er fram på 2h 10m. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 113kr och för tåg är det160kr.
Sträcka: 117 km
Jämför bus med
| Buss | Populärast Tåg |
|---|---|
169kr Genomsnittspris Billigast | 324kr Genomsnittspris |
2h 40m Genomsnittlig restid Snabbast 2h 10m Ombord + 30m Extra tid* | 2h 42m Genomsnittlig restid 2h 12m Ombord + 30m Extra tid* |
![]() Mest populära bussbolaget | ![]() Mest populära tågbolaget |
Direkta resor | Direkta resor |
Aktuella avgångar
Busstider Prag–Dresden Hauptbahnhof
Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånPrag till Dresden Hauptbahnhof bussar idag, fredag 20 mars. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med buss.
| Leverantör | Avgår | Restid | Anländer | Byten | Biljetter |
|---|---|---|---|---|---|
FlixBus | 11:00 Praha, ÚAN Florenc | 1tim.55 | 12:55 Dresden, Bayrische Straße (Hauptbahnhof) | 0 bytendirekt | |
(Prague -> Berlin) | 11:30 Praha, ÚAN Florenc | 1tim.55 | 13:25 Dresden, Bayerische Strasse (Hbf) | 0 bytendirekt | |
6709811 | 11:45 Praha, ÚAN Florenc | 3tim.30 | 15:15 Dresden, Bayrische Straße (Hauptbahnhof) | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 11:45 Praha, Hlavní Nádraží | 2tim.10 | 13:55 Dresden, Bayrische Straße (Hauptbahnhof) | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 12:00 Praha, ÚAN Florenc | 1tim.55 | 13:55 Dresden, Bayrische Straße (Hauptbahnhof) | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 13:00 Praha, ÚAN Florenc | 1tim.55 | 14:55 Dresden, Bayrische Straße (Hauptbahnhof) | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 13:30 Praha, ÚAN Florenc | 1tim.55 | 15:25 Dresden, Bayrische Straße (Hauptbahnhof) | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 13:45 Praha, Hlavní Nádraží | 2tim.10 | 15:55 Dresden, Bayrische Straße (Hauptbahnhof) | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 14:00 Praha, ÚAN Florenc | 1tim.55 | 15:55 Dresden, Bayrische Straße (Hauptbahnhof) | 0 bytendirekt | |
(Prague -> Berlin) | 14:30 Praha, ÚAN Florenc | 1tim.55 | 16:25 Dresden, Bayerische Strasse (Hbf) | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 14:45 Praha, Hlavní Nádraží | 2tim.10 | 16:55 Dresden, Bayrische Straße (Hauptbahnhof) | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 15:00 Praha, ÚAN Florenc | 1tim.55 | 16:55 Dresden, Bayrische Straße (Hauptbahnhof) | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 15:45 Praha, Hlavní Nádraží | 2tim.10 | 17:55 Dresden, Bayrische Straße (Hauptbahnhof) | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 16:00 Praha, ÚAN Florenc | 1tim.55 | 17:55 Dresden, Bayrische Straße (Hauptbahnhof) | 0 bytendirekt | |
(Prague -> Berlin) | 16:00 Praha, ÚAN Florenc | 1tim.55 | 17:55 Dresden, Bayerische Strasse (Hbf) | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 16:30 Praha, Hlavní Nádraží | 1tim.55 | 18:25 Dresden, Bayrische Straße (Hauptbahnhof) | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 17:00 Praha, ÚAN Florenc | 1tim.55 | 18:55 Dresden, Bayrische Straße (Hauptbahnhof) | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 17:45 Praha, Hlavní Nádraží | 2tim.10 | 19:55 Dresden, Bayrische Straße (Hauptbahnhof) | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 18:00 Praha, ÚAN Florenc | 1tim.55 | 19:55 Dresden, Bayrische Straße (Hauptbahnhof) | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 19:00 Praha, ÚAN Florenc | 1tim.55 | 20:55 Dresden, Bayrische Straße (Hauptbahnhof) | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 20:30 Praha, ÚAN Florenc | 1tim.55 | 22:25 Dresden, Bayrische Straße (Hauptbahnhof) | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 21:00 Praha, ÚAN Florenc | 1tim.55 | 22:55 Dresden, Bayrische Straße (Hauptbahnhof) | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 22:25 Praha, Hlavní Nádraží | 2tim.40 | 01:05 Dresden, Bayrische Straße (Hauptbahnhof) | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 22:40 Praha, ÚAN Florenc | 2tim.25 | 01:05 Dresden, Bayrische Straße (Hauptbahnhof) | 0 bytendirekt | |
Detta är den sista bussen för dagen. | |||||
Finn alla datum och tider för denna resa
JÄMFÖR Priser för olika transportsätt
Jämför priser för buss och tåg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.
21 mars
22 mars
23 mars
24 mars
25 mars
26 mars
27 mars
28 mars
29 mars
30 mars
31 mars
01 apr.
02 apr.
03 apr.
04 apr.
05 apr.
06 apr.
07 apr.
08 apr.
09 apr.
10 apr.
Varför ska man boka från Prag till Dresden Hauptbahnhof bussar med Omio?
Varför ska man boka med Omio istället för FlixBus?
- Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du inte bara köpa biljetter till FlixBus, utan också jämföra biljetter till exempelvis Infobus, ArdaTur eller Ourbus för att hitta det bästa alternativet för din resa från Prag till Dresden Hauptbahnhof.
- Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
- Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra FlixBus med alla tillgängliga resealternativ, som är bus och train för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från Prag till Dresden Hauptbahnhof.
Varför bör man boka med Omio istället för Wanderu, Trainline eller Busbud?
- Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du också jämföra biljetter från exempelvis Infobus, ArdaTur eller Ourbus för att hitta det bästa alternativet för din resa från Prag till Dresden Hauptbahnhof.
- Flera transportmedel: Omio låter dig jämföra resealternativ, inklusive bus och train, för att hitta det perfekta resealternativet från Prag till Dresden Hauptbahnhof.
Reseinformation
Översikt: Buss från Prag till Dresden Hauptbahnhof
Bussar från Prag till Dresden Hauptbahnhof avgår i genomsnitt 45 gånger per dag och tar cirka 2h 10m. Billiga bussbiljetter för den här resan kostar från 113kr om du bokar i förväg.
Det finns 45 bussar per dag. Tidigaste buss avgår 00:00, och senaste 21:00. Snabbaste buss täcker distansen 117 km på 1h 50m.
Sträcka 117 km |
Genomsnittlig restid med buss 2h 10m |
Lägsta biljettpris 113kr |
Bussar per dag 45 |
Direktbussar 45 |
Snabbaste buss 1h 50m |
Första buss 00:00 |
Sista buss 21:00 |
Bussbolag: FlixBus, Infobus, ArdaTur, Ourbus, BlaBlaCar från Prag till Dresden HauptbahnhofDu kan resa med buss mellan Prag och Dresden Hauptbahnhof med FlixBus, Infobus, ArdaTur, Ourbus, BlaBlaCar från så lite som 113kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.
FlixBus
Infobus
Ourbus
ArdaTur
BlaBlaCar
Restips: Bussar från Prag till Dresden Hauptbahnhof
Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Prag till Dresden Hauptbahnhof med buss. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste buss, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Dresden Hauptbahnhof.

- Infobus
- Bistånd
- Prioriterade sittplatser
- Transport för rullstolar och rörelsehjälpmedel.
- FlixBus
- Bistånd
- Prioriterad ombordstigning
- Rullstolsanpassade bussar.
- ArdaTur
- Passagerare med funktionsnedsättningar får rabatter och prioriterad sittplats, och hopfällbara rullstolar transporteras kostnadsfritt med förhandsregistrering.
- Infobus
- Du kan avboka din biljett upp till 24 timmar före avgång för en delvis återbetalning. Avbokningar inom 24 timmar kan medföra en avgift.
- FlixBus
- Du kan avboka din biljett upp till 15 minuter före avgång och få en kupong för framtida resor. Begäran om återbetalning för förseningar över 120 minuter är möjliga.
- ArdaTur
- Avbokningspolicyer varierar beroende på biljettklass, individuella resor eller kampanjer, med återbetalningar som sträcker sig från 50% till 100% beroende på tiden före avresa, och inga återbetalningar för avbokningar mindre än 24 timmar innan.
- Infobus
- En handbagage upp till 5 kg (40x20x25) och en incheckad väska upp till 20 kg (50x30x80).
- FlixBus
- En handbagage upp till 7 kg (42x30x18 cm) och en incheckad väska upp till 20 kg (80x50x30 cm).
- ArdaTur
- En bit handbagage upp till 15 kg och två incheckade väskor upp till 35 kg vardera ingår.
- Infobus
- 10 € per extra påse.
- FlixBus
- Extra bagage kan köpas till mot avgift.
- ArdaTur
- Ytterligare bagage eller frakt accepteras för transport om det finns ledigt utrymme och mot en separat avgift.
- Infobus
- Små husdjur tillåtna i bärare
- Större husdjur kan kräva en separat biljett.
- FlixBus
- Små husdjur i vagnar tillåtna
- Ledarhundar reser gratis.
populära busstationer
Viktiga stationer och flygplatser för denna resa
- 06.00-23.00
- Gratis Wi-Fi
- Cafeteria Florenc (på stationen)
- Bistro Florenc (0.2 km)
- Restaurant U Rozvařilů (0.5 km).
- Finns utanför huvudentrén.
- Hissar, ramper
- Finns på stationen.
- Buss: 133, 135, 175, 207 Tunnelbana: B, C
- 00:00-23:59
- Gratis Wi-Fi
- Czech Bistro (på stationen)
- Fast Food Express (på stationen)
- Bohemian Café (0.2 km).
- Finns utanför huvudentrén.
- Hissar, ramper
- Finns på stationen.
- Buss: 135, 175, 207 Tunnelbana: C Tåg: Alla större s
De populäraste bussanslutningarna
Bussar från Prag till Dresden Hauptbahnhof: relaterad information
Här är några andra källor som kanske har den information du behöver


