Buss från London-Stansted flygplats till Nottingham med National Express

mån 31 aug.
+ Lägg till returresa
National Express
Vy Bus4You
FlixBus
Lanstrafiken
Alsa
2 000 + resebolag
National Express
Vy Bus4You
FlixBus
Lanstrafiken
Alsa
2 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste bussarna från London-Stansted flygplats till Nottingham

Visar tider, priser och bokningsbara biljetter för 31 aug.

Lägsta pris den 31 aug.

340kr

Genomsnittligt biljettpris den 31 aug.

441kr

Snabbaste resa den 31 aug.

3 tim. 55 m

Genomsnittlig restid den 31 aug.

4 tim. 17 m

Bussar den 31 aug.

16

Distans

152 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från London-Stansted flygplats till Nottingham kostar omkring 441kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 340kr.

Snabba bussar

Det är svårt att ta sig från London-Stansted flygplats till Nottingham utan åtminstone en transfer.

  • National ExpressNXA8 · NX450
    23:5010tim.25
    Stansted, London Stansted Airport Coach Station
    10:15Nottingham, Broadmarsh Bus Station
    340 kr1Enkelresa
    1 byte
  • National ExpressNX777 · NX230
    21:304tim.00
    Stansted, London Stansted Airport Coach Station
    1:30Nottingham, Broadmarsh Bus Station
    380 kr1Enkelresa
    1 byte
  • National ExpressNX777 · NX230
    17:303tim.55
    Stansted, London Stansted Airport Coach Station
    21:25Nottingham, Broadmarsh Bus Station
    386 kr1Enkelresa
    1 byte
  • National ExpressNX777 · NX240
    15:304tim.50
    Stansted, London Stansted Airport Coach Station
    20:20Nottingham, Broadmarsh Bus Station
    386 kr1Enkelresa
    1 byte
  • National ExpressNX777 · NX240
    9:004tim.25
    Stansted, London Stansted Airport Coach Station
    13:25Nottingham, Broadmarsh Bus Station
    391 kr1Enkelresa
    1 byte

Reseinformation

Jämför tåg och buss för London-Stansted flygplats till Nottingham

Omio rekommenderar att boka med buss, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från London-Stansted flygplats till Nottingham. Om priset är viktigast för dig, välj buss, med ett genomsnittligt biljettpris på 353kr Om du har ont om tid kan du överväga att boka tåg, som har en genomsnittlig total restid på 3h 8m. De genomsnittliga biljettpriserna beror på färdmedlet: buss kostar i genomsnitt 353kr, medan tåg kostar i genomsnitt 375kr.

Sträcka: 152 km

Jämför bus med

Populärast
Buss
Tåg

353kr

Genomsnittspris

Billigast

375kr

Genomsnittspris

4h 14m

Genomsnittlig restid

3h 44m

Ombord

+

30m

Extra tid*

3h 8m

Genomsnittlig restid

Snabbast

2h 38m

Ombord

+

30m

Extra tid*

National Express

Mest populära bussbolaget

East Midlands Railway

Mest populära tågbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Aktuella avgångar

Busstider London-Stansted flygplats–Nottingham

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånLondon-Stansted flygplats till Nottingham bussar idag, söndag 30 augusti. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med buss.

Senast uppdaterad kl.
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
National ExpressNX777 · NX23017:30 Stansted, London Stansted Airport Coach Station
3tim.55
21:25 Nottingham, Broadmarsh Bus Station1 byte
National ExpressNX777 · NX23019:30 Stansted, London Stansted Airport Coach Station
4tim.25
23:55 Nottingham, Broadmarsh Bus Station1 byte
National ExpressNX777 · NX23021:30 Stansted, London Stansted Airport Coach Station
4tim.00
1:30 Nottingham, Broadmarsh Bus Station1 byte
National ExpressNX737 · NX23022:00 Stansted, London Stansted Airport Coach Station
6tim.50
4:50 Nottingham, Broadmarsh Bus Station1 byte
National ExpressNXA8 · NX45023:50 Stansted, London Stansted Airport Coach Station
10tim.05
9:55 Nottingham, Broadmarsh Bus Station1 byte
National ExpressNX777 · NX1961:05 Stansted, London Stansted Airport Coach Station
5tim.30
6:35 Nottingham, Broadmarsh Bus Station1 byte
National ExpressNXA6 · NX4502:45 Stansted, London Stansted Airport Coach Station
7tim.10
9:55 Nottingham, Broadmarsh Bus Station1 byte
National ExpressNX727 · NX2304:45 Stansted, London Stansted Airport Coach Station
6tim.25
11:10 Nottingham, Broadmarsh Bus Station1 byte
National ExpressNXA6 · NX4507:10 Stansted, London Stansted Airport Coach Station
4tim.40
11:50 Nottingham, Broadmarsh Bus Station1 byte
National ExpressNXA8 · NX4507:30 Stansted, London Stansted Airport Coach Station
5tim.50
13:20 Nottingham, Broadmarsh Bus Station1 byte
National ExpressNX777 · NX2409:00 Stansted, London Stansted Airport Coach Station
4tim.25
13:25 Nottingham, Broadmarsh Bus Station1 byte
National ExpressNX737 · NX2309:15 Stansted, London Stansted Airport Coach Station
5tim.35
14:50 Nottingham, Broadmarsh Bus Station1 byte
National ExpressNX777 · NX23011:30 Stansted, London Stansted Airport Coach Station
5tim.10
16:40 Nottingham, Broadmarsh Bus Station1 byte
National ExpressNXA6 · NX45014:10 Stansted, London Stansted Airport Coach Station
4tim.45
18:55 Nottingham, Broadmarsh Bus Station1 byte
National ExpressNX777 · NX15015:30 Stansted, London Stansted Airport Coach Station
4tim.50
20:20 Nottingham, Broadmarsh Bus Station1 byte
National ExpressNX777 · NX24015:30 Stansted, London Stansted Airport Coach Station
4tim.50
20:20 Nottingham, Broadmarsh Bus Station1 byte

Detta är den sista bussen för dagen.

Finn alla datum och tider för denna resa

JÄMFÖR Priser för olika transportsätt

Jämför priser för tåg och buss under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

mån
31 aug.
tis
01 sep.
ons
02 sep.
tors
03 sep.
fre
04 sep.
lör
05 sep.
sön
06 sep.
mån
07 sep.
tis
08 sep.
ons
09 sep.
tors
10 sep.
fre
11 sep.
lör
12 sep.
sön
13 sep.

Varför ska man boka från London-Stansted flygplats till Nottingham bussar med Omio?

National Express driver alla bussar från London-Stansted flygplats till Nottingham.
Omio är en officiell biljettåterförsäljare för alla dina resealternativ från London-Stansted flygplats till Nottingham.

Varför ska man boka med Omio istället för National Express?

  • Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
  • Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra National Express med alla tillgängliga resealternativ, som är train och bus för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från London-Stansted flygplats till Nottingham.

Varför bör man boka med Omio istället för Wanderu?

  • Flera transportmedel: Omio låter dig jämföra resealternativ, inklusive train och bus, för att hitta det perfekta resealternativet från London-Stansted flygplats till Nottingham.

Reseinformation

Översikt: Buss från London-Stansted flygplats till Nottingham

StorbritannienStorbritannien
StorbritannienStorbritannien
Icon of bus

Bussar från London-Stansted flygplats till Nottingham avgår i genomsnitt 17 gånger per dag och tar cirka 3h 44m. Billiga bussbiljetter för den här resan kostar från 257kr men du kan resa för endast 253kr och uppåt med tåg.

Tidigaste buss avgår 06:10, och senaste 22:50. Snabbaste buss täcker distansen 152 km på 4h 20m.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Tåg från 253kr
Sträcka
152 km
Genomsnittlig restid med buss
3h 44m
Lägsta biljettpris
257kr
Bussar per dag
17
Snabbaste buss
4h 20m
Första buss
6:10
Sista buss
22:50
Billigaste månaden
juli
Billigaste dagen
mån
Högsäsong
okt. - dec.
Lågsäsong
apr. - juni
Mest trafikerade dag
tis
Minst trafikerade dag
mån
Bästa tid att boka
14 dagar
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Tåg från 253kr

Bussbolag: National Express från London-Stansted flygplats till NottinghamDu kan resa med buss mellan London-Stansted flygplats och Nottingham med National Express från så lite som 253kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.

National Express

Information
National Express är Storbritanniens ledande långdistansbussföretag, som driver över 550 tjänster per dag och betjänar mer än 900 destinationer över hela landet. Det erbjuder också frekventa tjänster till stora brittiska flygplatser — inklusive Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton och Bristol — dygnet runt. Alla National Express-bussar är luftkonditionerade och erbjuder gratis Wi-Fi och underhållning ombord. De flesta fordon är utrustade med säkerhetsbälten och eluttag vid varje säte, vilket gör att du kan ladda din telefon eller laptop under resan. Biljettalternativen inkluderar Begränsad biljett, Standardbiljett och Helt flexibel biljett, där den sistnämnda ger maximal flexibilitet för avbokningar eller ändringar.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig National Express-varaktighet
4h 20m
Billigaste National Express-pris
257kr
National Express frekvens
16 per dag
Bagage ingår
Två medelstora resväskor upp till 20 kg vardera och en liten bit handbagage.
Extra bagage
10 € per extra påse.
Avbokningspolicy
Du kan avboka din biljett upp till 24 timmar före avgång för återbetalning minus avbokningsavgift. Ändringar kan göras fram till 24 timmar före avgång mot en avgift.
Bekvämligheter ombord på bussen
Wifi
Mat ombord
Platsbokning
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Bistånd; Prioriterade sittplatser; Tillgängliga toaletter.
Cyklar
Fällbara cyklar är tillåtna; Icke-hopfällbara cyklar är inte tillåtna.

Restips: Bussar från London-Stansted flygplats till Nottingham

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från London-Stansted flygplats till Nottingham med buss. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste buss, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Nottingham.

FAQs
Billiga bussbiljetter från London-Stansted flygplats till Nottingham kan kosta från så lite som 257kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga bussbiljettpriset mellan London-Stansted flygplats och Nottingham är 353kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
I genomsnitt tar det 4h 20m att resa från London-Stansted flygplats till Nottingham med buss, för den 152 km långa rutten, men restiden kan variera om du reser på helger och helgdagar.
Den tidigaste bussen från London-Stansted flygplats till Nottingham avgår klockan 6:10.
Den senaste bussen från London-Stansted flygplats till Nottingham avgår klockan 22:50.
Det går 17 bussar om dagen från London-Stansted flygplats till Nottingham som kräver minst ett byte med National Express. Tidtabellen kan variera på helgdagar eller helger med färre bussar.
När du tar en buss från London-Stansted flygplats till Nottingham, kan du räkna med National Express för det bästa sättet att ta dig till Nottingham. Du kan också kolla alla möjliga bussbolag som trafikerar sträckan mellan London-Stansted flygplats och Nottingham och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en bussbiljett.
En resa till Nottingham från London-Stansted flygplats är värd att göra men inte som en dagsutflykt med en restid på 4h 20m åt varje håll. Kolla i Omio-appen för det bästa sättet att resa.
Den billigaste månaden att åka buss från London-Stansted flygplats till Nottingham är juli.
Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 2 sätt att resa mellan London-Stansted flygplats och Nottingham inklusive att resa med tåg och buss.
Ja, följande tillgänglighetsalternativ finns när du reser med buss från London-Stansted flygplats till Nottingham:
  • National Express
    • Bistånd
    • Prioriterade sittplatser
    • Tillgängliga toaletter.
Ja, det finns toaletter ombord på bussar från London-Stansted flygplats till Nottingham som trafikeras av National Express.
Huruvida du kan avboka din bussbiljett från London-Stansted flygplats till Nottingham beror på bussbolaget:
  • National Express
    • Du kan avboka din biljett upp till 24 timmar före avgång för återbetalning minus avbokningsavgift. Ändringar kan göras fram till 24 timmar före avgång mot en avgift.
Ja, cyklar är tillåtna ombord på bussar som trafikeras av National Express.
Biljetter är ofta billigare när du bokar tidigt. Att resa under lågtrafik eller på vardagar kan hjälpa dig att spara pengar. Sortera resultaten efter pris för att snabbt hitta de mest prisvärda alternativen. Kolla efter erbjudanden eller rabatter på vår webbplats och i vår app.
Nej, det går inte att köpa mat ombord på bussar från London-Stansted flygplats till Nottingham.
Ja, följande bagagealternativ ingår när du bokar en bussbiljett från London-Stansted flygplats till Nottingham:
  • National Express
    • Två medelstora resväskor upp till 20 kg vardera och en liten bit handbagage.
Ja, följande extra bagagealternativ är tillgängliga när du bokar en bussbiljett från London-Stansted flygplats till Nottingham:
  • National Express
    • 10 € per extra påse.
Tyvärr är husdjur inte tillåtna på bussar från London-Stansted flygplats till Nottingham.
Du kan reservera din sittplats på bussar från London-Stansted flygplats till Nottingham med följande bussbolag: National Express
Ja, det finns USB-uttag ombord på bussar från London-Stansted flygplats till Nottingham som trafikeras av följande bussbolag: National Express.
Ja, det finns WiFi ombord på bussar från London-Stansted flygplats till Nottingham som trafikeras av följande bussbolag: National Express.

populära busstationer

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

De flesta bussar från London-Stansted flygplats till Nottingham avgår från London, Victoria Coach Station och ankommer till Nottingham, Broadmarsh Bus Station, medan vissa avgångar istället kommer till Nottingham, University of Nottingham. I den här guiden kan du jämföra busstationerna i London-Stansted flygplats och Nottingham, läsa mer om transportmöjligheter till och från stadskärnorna samt hitta praktisk information om stationernas faciliteter och service.

Busstationer för avgång i London
Busstationer för ankomst i Nottingham
Nottingham, Broadmarsh Bus StationCanal Street, Nottingham NG1 7EH, StorbritannienWifiParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettBiljettkontor
Transport till och från centrum

Att ta sig till Nottingham, Broadmarsh Bus Station från Nottingham centrum

BussLc9 · 4m · 24kr · var ~1 min

Faciliteter och service på Nottingham, Broadmarsh Bus Station busstation

På Nottingham, Broadmarsh Bus Station finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett och Biljettkontor.

Mat och dryck

Matalternativ inkluderar: Cafeteria Broadmarsh (på stationen), Fast Food Express (på stationen), Coffee Corner (på stationen).

Wi-Fi och bankomater

Gratis Wi-Fi. Bankomater är ligger nära huvudentrén

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Nottingham, Broadmarsh Bus Station.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Nottingham, Broadmarsh Bus Station: Parkering, Taxi, Toalett.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsfaciliteter finns tillgängliga på Nottingham, Broadmarsh Bus Station: Hissar, ramper.

Nottingham, University of NottinghamParkeringBankomatToalettCykelparkering
Transport till och från centrum

Att ta sig till Nottingham, University of Nottingham från Nottingham centrum

BussSn · 6m · 47kr · var ~12 min
18a · 11m · var ~1 min
Igo · 13m · 47kr · var ~24 min
36U, 34C · 19m · var ~4 min
SpårvagnTram · 14m · 47kr · var ~29 min
Tram · 16m · 47kr · var ~29 min

Faciliteter och service på Nottingham, University of Nottingham busstation

På Nottingham, University of Nottingham finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Parkering, Bankomat, Toalett och Cykelparkering.

Wi-Fi och bankomater

Bankomater finns på Nottingham, University of Nottingham.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Nottingham, University of Nottingham: Parkering, Toalett.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Nottingham, University of Nottingham: Cykelparkering.

Nottingham, Millennium Way East (Phoenix Park P+R)Millennium Way E, Nottingham, UKWifiParkeringBankomatTaxiTillgänglighetToalettDuschBiljettkontor
Transport till och från centrum

Att ta sig till Nottingham, Millennium Way East (Phoenix Park P+R) från Nottingham centrum

Nottingham, Millennium Way East (Phoenix Park P+R) ligger 5 km från centrala Nottingham. Du kan bland annat resa dit med:

Buss1 · 22m · 47kr · var ~18 min
1 · 23m · 47kr · var ~18 min
70B, 70, 71B, 71 · 25m · var ~8 min
631 · 31m
SpårvagnTram · 21m · 47kr · var ~26 min

Faciliteter och service på Nottingham, Millennium Way East (Phoenix Park P+R) busstation

På Nottingham, Millennium Way East (Phoenix Park P+R) finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Parkering, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Dusch och Biljettkontor.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Nottingham, Millennium Way East (Phoenix Park P+R). Bankomater finns på Nottingham, Millennium Way East (Phoenix Park P+R).

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Nottingham, Millennium Way East (Phoenix Park P+R).

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Nottingham, Millennium Way East (Phoenix Park P+R): Parkering, Taxi, Toalett.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsfaciliteter finns tillgängliga på Nottingham, Millennium Way East (Phoenix Park P+R): Rullstolsanpassade gångvägar finns tillgängliga.

Bussar från London-Stansted flygplats till Nottingham: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemBussarBussar i StorbritannienBussar London-Stansted flygplats Nottingham

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone