Tåg från Stockholm till Borås

mån 17 juni
Enkelt som 1,2,3
Välj de billigaste och snabbaste rutterna från över 800 officiella partners
Ta dig dit på ditt sätt
Njut av att resa med tåg, buss och flyg över Europa
Varje gång, var som helst
Därför att din resa inte slutar med en biljett, vi finns här för dig hela vägen

De billigaste tågen

från Stockholm
till Borås

Visar tider och priser för 17 juni

Billigast

380 kr

Genomsnittligt pris

739 kr

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Stockholm till Borås kostar omkring 739 kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 380 kr.

billigast
carrier-logo
19:45Stockholm centralstation4h 5m 23:50Borås centralstation
1 byte
380 kr1Enkelresa
näst billigast
carrier-logo
17:44Stockholm centralstation4h 6m 21:50Borås centralstation
1 byte
447 kr1Enkelresa
carrier-logo
20:33Stockholm centralstation4h 54m 01:27Borås centralstation
1 byte
476 kr1Enkelresa
carrier-logo
18:28Stockholm centralstation4h 3m 22:31Borås centralstation
1 byte
496 kr1Enkelresa
carrier-logo
12:43Stockholm centralstation3h 25m 16:08Borås centralstation
1 byte
523 kr1Enkelresa

Tågtider

Stockholm till Borås

Visar tåg för imorgon, mån 17 juni
carrier-logo
06:08Stockholm centralstation3tim.3609:44Borås centralstation
0 changes
carrier-logo
07:42Stockholm centralstation3tim.2911:11Borås centralstation
0 changes
carrier-logo
08:33Stockholm centralstation4tim.2412:57Borås centralstation
0 changes
carrier-logo
10:24Stockholm centralstation3tim.2513:49Borås centralstation
0 changes
carrier-logo
10:42Stockholm centralstation3tim.4114:23Borås centralstation
0 changes
carrier-logo
11:29Stockholm centralstation4tim.2815:57Borås centralstation
0 changes
carrier-logo
12:43Stockholm centralstation3tim.2516:08Borås centralstation
0 changes
carrier-logo
13:29Stockholm centralstation3tim.1616:45Borås centralstation
0 changes
carrier-logo
14:32Stockholm centralstation4tim.1518:47Borås centralstation
0 changes
carrier-logo
15:43Stockholm centralstation3tim.3119:14Borås centralstation
0 changes
carrier-logo
16:03Stockholm centralstation3tim.5820:01Borås centralstation
0 changes
carrier-logo
16:14Stockholm centralstation3tim.4720:01Borås centralstation
0 changes
carrier-logo
17:05Stockholm centralstation4tim.2221:27Borås centralstation
0 changes
carrier-logo
17:44Stockholm centralstation4tim.621:50Borås centralstation
0 changes
carrier-logo
18:28Stockholm centralstation4tim.322:31Borås centralstation
0 changes
carrier-logo
19:45Stockholm centralstation4tim.523:50Borås centralstation
0 changes
carrier-logo
20:33Stockholm centralstation4tim.5401:27Borås centralstation
0 changes
carrier-logo
23:09Stockholm centralstation8tim.4907:58Borås centralstation
0 changes

Detta är det sista tåget för dagen.

Finn alla datum och tider för denna resa

JÄMFÖR

Priser för olika transportsätt

Train
Bus
Flight
sön
16 juni
447 krSJ
473 krNettbuss
Hitta priser
mån
17 juni
380 krMTR Express
223 krFlixbus
933 krNorwegian Air Shuttle
tis
18 juni
380 krMTR Express
244 krFlixbus
933 krNorwegian Air Shuttle
ons
19 juni
423 krMTR Express
275 krNettbuss
463 krNorwegian Air Shuttle
tors
20 juni
562 krSJ
322 krFlixbus
660 kramapola
fre
21 juni
Hitta priser
253 krNettbuss
980 krbraathens regional airways
lör
22 juni
481 krMTR Express
256 krFlixbus
766 krbraathens regional airways
sön
23 juni
Hitta priser
286 krNettbuss
463 krNorwegian Air Shuttle
mån
24 juni
353 krSL
223 krFlixbus
529 krNorwegian Air Shuttle
tis
25 juni
353 krSL
244 krFlixbus
766 krbraathens regional aviation
ons
26 juni
353 krSL
223 krFlixbus
463 krNorwegian Air Shuttle
tors
27 juni
353 krSL
233 krFlixbus
463 krNorwegian Air Shuttle
fre
28 juni
408 krSL
256 krFlixbus
709 krNorwegian Air Shuttle
lör
29 juni
408 krSL
223 krFlixbus
1025 krCityjet
sön
30 juni
Hitta priser
275 krNettbuss
463 krNorwegian Air Shuttle
mån
1 juli
Hitta priser
244 krFlixbus
470 krNorwegian Air Shuttle
tis
2 juli
353 krSL
222 krFlixbus
469 krNorwegian Air Shuttle
ons
3 juli
Hitta priser
223 krFlixbus
470 krNorwegian Air Shuttle
tors
4 juli
Hitta priser
223 krFlixbus
470 krNorwegian Air Shuttle
fre
5 juli
351 krSL
256 krFlixbus
475 krNorwegian Air Shuttle
lör
6 juli
353 krSL
255 krFlixbus
1025 krSas Airways

De snabbaste tågen

från Stockholm
till Borås

Visar tider och priser för 17 juni

Fastest Journey

3tim. 16m

Average

4tim. 11m

train per day

18

Distance

347 km

Of the 18 train that leave Stockholm for Borås every day 0 travel direct so it’s quite easy to avoid journeys where you’ll have to change along the way.

These direct train cover the 347 km distance in an average of 4tim. 11m but if you time it right, some train will get you there in just 3tim. 16m .

The slowest train will take 8tim. 49m and usually involve a change or two along the way, but you might be able to save a few pennies if you’re on a budget.

snabbast
carrier-logo
13:29Stockholm centralstation3h 16m 16:45Borås centralstation
1 byte
695 kr1Enkelresa
näst snabbast
carrier-logo
10:24Stockholm centralstation3h 25m 13:49Borås centralstation
1 byte
761 kr1Enkelresa
näst snabbast
carrier-logo
12:43Stockholm centralstation3h 25m 16:08Borås centralstation
1 byte
523 kr1Enkelresa
carrier-logo
07:42Stockholm centralstation3h 29m 11:11Borås centralstation
1 byte
743 kr1Enkelresa
carrier-logo
15:43Stockholm centralstation3h 31m 19:14Borås centralstation
1 byte
589 kr1Enkelresa

Dessa företag litar på oss.
Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

SJ
Öresundståg
Deutsche Bahn
MTR Express
train

Resesammanfattning

Stockholm till Borås tåginformation

Genomsnittlig tågtid:
5 timmar 44 minuter
Pris tågbiljett:370 kr
Tåg avgår från:Stockholm
Tåg anländer i:Borås
Distans:347 km
TrainTågbolag:SJ, SL, MTR Express
Jämför priser

Bästa tågresorna från Stockholm till Borås

Den här månaden
Nästa månad
tis 18 juni
Train
MTR Express
17:454h 5m21:50
StockholmBorås
ons 19 juni
Train
MTR Express
08:423h 41m12:23
StockholmBorås
tors 20 juni
Train
SJ
04:083h 36m07:44
StockholmBorås
Snabbaste tågen från Stockholm till Borås - total tid
fre 21 juni
Train
SJ
14:193h 33m17:52
StockholmBorås
tors 20 juni
Train
SJ
04:083h 36m07:44
StockholmBorås
ons 19 juni
Train
MTR Express
08:423h 41m12:23
StockholmBorås
Returresor med tåg från Borås till Stockholm
tis 18 juni
Train
Västtrafik
14:463h 37m18:23
BoråsStockholm
ons 19 juni
Train
Västtrafik
08:413h 37m12:18
BoråsStockholm
tors 20 juni
Train
Västtrafik
03:453h 29m07:14
BoråsStockholm
Stationer
Viktiga stationer och flygplatser för denna resa
Stockholm
Borås
TrainStockholm Central

Bekvämligheter

Mat & dryck
Toalett

Vanliga frågor

Var är tågstationen och hur tar man sig bäst dit?
Denna station är belägen inom gångavstånd och är förbunden med andra stadsdelar via lokaltrafik.
Tunnelbanelinjerna T10, T11, T13, T14, T17, T18, T19
Busslinjerna 47, 69

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone