Tåg från Köpenhamn till Berlin

tis 21 maj
Enkelt som 1,2,3
Välj de billigaste och snabbaste rutterna från över 800 officiella partners
Ta dig dit på ditt sätt
Njut av att resa med tåg, buss och flyg över Europa
Varje gång, var som helst
Därför att din resa inte slutar med en biljett, vi finns här för dig hela vägen

Den billigaste Tåg

från Köpenhamn
till Berlin

Billigast

968 kr

Genomsnittligt pris

1161 kr

Visar tider och priser för 21 maj

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Köpenhamn till Berlin kostar omkring 1161 kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 968 kr.

billigast
carrier-logo
02:01København H10h 19m 12:20Berlin Hbf (tief)
968 kr
1Enkelresa
968 kr1Enkelresa
billigast
carrier-logo
17:20København H13h 33m 06:53Berlin Hbf (tief)
968 kr
1Enkelresa
968 kr1Enkelresa
billigast
carrier-logo
18:12København H12h 41m 06:53Berlin Hbf (tief)
968 kr
1Enkelresa
968 kr1Enkelresa
billigast
carrier-logo
22:12København H10h 8m 08:20Berlin Hbf (tief)
968 kr
1Enkelresa
968 kr1Enkelresa
näst billigast
carrier-logo
08:20København H8h 0m 16:20Berlin Hbf (tief)
1089 kr
1Enkelresa
1089 kr1Enkelresa

Dessa företag litar på oss.
Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

SJ
Öresundståg
Deutsche Bahn
MTR Express

JÄMFÖR

Priser för olika transportsätt

Train
Bus
Flight
mån
20 maj
1575 krDeutsche Bahn
223 krFlixbus
726 kreasyJet
tis
21 maj
894 krDeutsche Bahn
215 krFlixbus
416 kreasyJet
ons
22 maj
670 krDeutsche Bahn
223 krFlixbus
352 kreasyJet
tors
23 maj
502 krDeutsche Bahn
223 krFlixbus
456 kreasyJet
fre
24 maj
502 krDeutsche Bahn
279 krFlixbus
511 kreasyJet
lör
25 maj
1117 krDeutsche Bahn with connection
223 krFlixbus
877 kreasyJet
sön
26 maj
1229 krDeutsche Bahn
223 krDeutsche Bahn
352 kreasyJet
mån
27 maj
1006 krDeutsche Bahn
223 krFlixbus
225 kreasyJet
tis
28 maj
446 krDeutsche Bahn
223 krFlixbus
281 kreasyJet
ons
29 maj
1006 krDeutsche Bahn
414 krFlixbus
321 kreasyJet
tors
30 maj
1229 krDeutsche Bahn
279 krFlixbus
416 kreasyJet
fre
31 maj
502 krDeutsche Bahn
279 krFlixbus
358 krair mediterranean
lör
1 juni
894 krDeutsche Bahn
279 krFlixbus
583 kreasyJet
sön
2 juni
1565 krDeutsche Bahn
447 krcomati
358 krNorwegian Air Shuttle
mån
3 juni
502 krDeutsche Bahn
223 krFlixbus
521 krNorwegian Air Shuttle
tis
4 juni
446 krDeutsche Bahn
223 krFlixbus
432 kreasyJet
ons
5 juni
446 krDeutsche Bahn
223 krFlixbus
257 kreasyJet
tors
6 juni
782 krDeutsche Bahn
279 krFlixbus
337 kreasyJet
fre
7 juni
1117 krDeutsche Bahn
334 krFlixbus
591 kreasyJet
lör
8 juni
670 krDeutsche Bahn
294 krFlixbus
392 kreasyJet
sön
9 juni
502 krDeutsche Bahn
334 krFlixbus
337 kreasyJet
train

Resesammanfattning

Köpenhamn till Berlin tåginformation

Genomsnittlig tågtid:
10 timmar 5 minuter
Pris tågbiljett:756 kr
Tåg avgår från:Köpenhamn
Tåg anländer i:Berlin
Distans:355 Kms
TrainTågbolag:Deutsche Bahn with connection, Deutsche Bahn

Tåg från Köpenhamn till Berlin: reseinformation

Att resa med tåg från Köpenhamn till Berlin är ett klimatsmart sätt att ta sig till den tyska huvudstaden och samtidigt få tid över att läsa en bok, jobba eller bara njuta av lanskapets växlingar utanför fönstret.

Hur ofta åker tågen från Köpenhamn till Berlin?

Under vardagar har du nio olika avgångar för tåg från Köpenhamn till Berlin som du kan välja mellan. Den tidigaste lämnar Köpenhamns centralstation klockan 2:50 och den senaste klockan 18:55

.

Hur ser rutten ut för tåg från Köpenhamn till Berlin?

Alla tåg tar vägen via Hamburg. Vissa avgångar kör dit direkt, via färjan mellan Rödby och Puttgarten, medan andra avgångar kör landvägen, vilket innebär byte i danska Fredericia och ofta i tyska Flensburg.

Vilka tågbolag trafikerar sträckan Köpenhamn - Berlin?

Avgångarna som går direkt till Hamburg trafikeras av tyska Deutsche Bahn, som också har all trafik på tysk mark, medan DSB kör sträckorna fram till byten inom Danmark.

Dessutom säljer Deutsche Bahn resor till en direktförbindelse mellan Köpenhamn och Berlin. I själva verket rör det sig om en buss, som trafikeras av deras bussbolag IC Bus. Resan tar sju och en halv timme, vilket är drygt 40 minuter längre än tågen med byte i Hamburg, men priset är betydligt lägre. På fredags- och lördags- och söndagskvällar går denna bussförbindelse även klockan 22:10. Här kan du läsa mer om buss från Köpenhamn till Berlin.

På helger kan man tidigast åka tåg från Köpenhamn till Berlin klockan 7:37.

 

Ta tåget från Köpenhamn till Berloin

Alla tåg från Köpenhamn till Berlin avgår från Köpenhamns centralstation, eller Hovedbanegården, som den heter på danska. Stationen ligger centralt i staden, intill Tivoli och Rådhusplatsen. Till Hovedbanegården går såväl pendeltågen S-tog, som tunnelbana och bussar. Det går bussar till stationen även nattetid. I stationsbyggnaden finns det gott om butiker, kiosker, snabbmatställen och kaféer.

OBS! Avgången som körs av IC Bus avgår inte från Hovedbanegården, utan från fjärrhållplatsen på Ingerslevsgade, ett par hundra meter från tågstationen.

Åka tåg till Berlin från Köpenhamn

Alla tåg från Köpenhamn till Berlin ankommer till Berlins centralstation, Berlin Hauptbahnhof. Stationen har fem våningar, och stod färdig så sent som 2006. I byggnaden, som är öppen dygnet runt, finns gott om restauranger, kiosker, barer och kaféer. Läget är centralt, med nära till Brandenburger Tor. Vill man ta sig till andra delar av Berlin finns det gott om alternativ med kollektivtrafik: tunnelbanan U-Bahn, pendeltåget S-Bahn, spårvagnar och bussar går från stationen. Vissa linjer ersätts av bussar nattetid.

Jämför priser

Bästa tågresorna från Köpenhamn till Berlin

Den här helgen
Den här månaden
Nästa månad
fre 24 maj
Train
Deutsche Bahn
20:1210h 8m06:20
KöpenhamnBerlin
lör 25 maj
Train
Deutsche Bahn with connection
14:1213h 24m03:36
KöpenhamnBerlin
sön 26 maj
Train
Deutsche Bahn
07:107h 10m14:20
KöpenhamnBerlin
Snabbaste tågen från Köpenhamn till Berlin - total tid
sön 26 maj
Train
Deutsche Bahn
07:107h 10m14:20
KöpenhamnBerlin
mån 10 juni
Train
Deutsche Bahn
07:107h 10m14:20
KöpenhamnBerlin
lör 15 juni
Train
Deutsche Bahn
07:107h 10m14:20
KöpenhamnBerlin
Returresor med tåg från Berlin till Köpenhamn
fre 24 maj
Train
Deutsche Bahn
19:389h 15m04:53
BerlinKöpenhamn
lör 25 maj
Train
Deutsche Bahn
16:3810h 38m03:16
BerlinKöpenhamn
mån 27 maj
Train
Deutsche Bahn
16:3810h 33m03:11
BerlinKöpenhamn
Stationer
Viktiga stationer och flygplatser för denna resa
Köpenhamn
Berlin
TrainKoebenhavn H

Bekvämligheter

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone