Reseinformation från Venedig till Cortina d'Ampezzo
| 122 km | |
| Buss eller tåg | |
| 97 kr - 203 kr | |
| Buss • 97 kr • 2 h 15 min | |
| Buss • 97 kr • 2 h 15 min | |
| ATVO eller Regionale |
Res 122 km med buss eller tåg från Venedig till Cortina d'Ampezzo. ATVO eller Regionale är de bolag som normalt trafikerar denna tur. Resande kan även åka direkt med buss eller tåg från Venedig till Cortina d'Ampezzo.
Resealternativfrån Venedig till Cortina d'Ampezzo
Du kan ta dig från Venedig till Cortina d'Ampezzo med tåg, buss och flyg.
Vår rekommendation
Det bästa sättet att resa från Venedig till Cortina d'Ampezzo är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.
Venezia - Cortina LineaBilligast
Venezia - Cortina LineaSnabbast
Venezia Cortina Commerciale · Venezia Cortina CommercialeAndra alternativ
Regionale 16856 · Regionale 16552 · CORTINA LINK CO120
Venezia - Cortina Linea
FlixBus
FlixBusHitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .
JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg
Jämför priser för buss och tåg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.
20 dec.
21 dec.
22 dec.
23 dec.
24 dec.
25 dec.
26 dec.
27 dec.
28 dec.
29 dec.
30 dec.
31 dec.
01 jan.
02 jan.
03 jan.
04 jan.
05 jan.
06 jan.
07 jan.
08 jan.
09 jan.
Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.
Restips: Resor från Venedig to Cortina d'Ampezzo
Enkla resor till Cortina d'Ampezzo. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Venedig to Cortina d'Ampezzo.

Det finns 2 sätt att komma från Venedig till Cortina d'Ampezzo: buss eller tåg.
En buss resa är det billigaste sättet att resa från Venedig till Cortina d'Ampezzo, vilket kostar i genomsnitt 97 kr.
Detta är i jämförelse med andra sätt att ta sig till Cortina d'Ampezzo:
En buss resa kostar vanligen 106 kr mindre än en resa till Cortina d'Ampezzo med tåg, som kostar i genomsnitt 203 kr för samma tur.
Det snabbaste sättet att åka till Cortina d'Ampezzo från Venedig är med buss med en genomsnittlig restid på 2 h 15 min.
Det finns alternativa resval till Cortina d'Ampezzo som brukar ta längre tid:
Att åka till Cortina d'Ampezzo med tåg kan som jämförelse ta i genomsnitt 3 h 50 min.
Avståndet mellan Venedig och Cortina d'Ampezzo är omkring 122 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Venedig till Cortina d'Ampezzo är:
- 5 buss per dag.
Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din tur mellan Venedig och Cortina d'Ampezzo, eftersom reguljära turer med buss eller tåg kan variera beroende på säsong och veckodag.
Dessa är de mest populära avgångs- och ankomstplatserna när man reser från Venedig till Cortina d'Ampezzo:
- De flesta resande som boka en tåg biljett från Venedig till Cortina d'Ampezzo reser från Venedig Mestre till Cortina d'Ampezzo, Autostazione.
Om du framför allt vill hitta ett bra köp till din resa från Venedig till Cortina d'Ampezzo kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
- ATVO eller FlixBus kan ta dig till Cortina d'Ampezzo med buss. Du hittar en bra deal på buss biljetter med FlixBus från Venedig till Cortina d'Ampezzo för 97 kr hos Omio.
- Resa med Regionale för att åka till Cortina d'Ampezzo med tåg. För ett bra biljettköp kan du hitta Regionale Venedig till Cortina d'Ampezzo biljetter hos Omio för 203 kr.
Ja, det finns direktförbindelser mellan Venedig och Cortina d'Ampezzo med följande reseoperatörer:
- Du hittar 2 direkt buss om dagen med ATVO eller FlixBus.
- Du kan resa direkt med tåg med som har 0 direkt tåg om dagen.
Direktförbindelser spar i allmänhet tid åt dig plus att du får bättre komfort på din resa till Cortina d'Ampezzo eftersom du inte behöver göra något byte, vilket är värt att tänka på innan du bokar dina biljetter mellan Venedig och Cortina d'Ampezzo.
Resor från Venedig till Cortina d'Ampezzo: relaterad information
Här är några andra källor som kanske har den information du behöver
