Toulouse till Rouen

mån 03 aug.
+ Lägg till returresa
Res med tåg, buss, flyg med
FlixBus
SNCF | TGV INOUI
easyJet
BlaBlaCar Bus
SNCF | Intercités de nuit
1 000+ alternativ
FlixBus
SNCF | TGV INOUI
easyJet
BlaBlaCar Bus
SNCF | Intercités de nuit
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför tåg, buss och flyg för Toulouse till Rouen

Omio rekommenderar att boka med buss, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Toulouse till Rouen. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 374kr. Ni som har ont om tid kan boka med flyg, vilket tar er fram på 1h 24m. Om du vill flyga med ett lågt koldioxidavtryck är tåg ditt säkra kort då det släpper endast ut 0.2 - 0.6kg. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 374kr och för tåg är det491kr.

Sträcka: 650 km

Jämför bus med

Populärast
Buss
Tåg
Flyg

615kr

Genomsnittspris

Billigast

1158kr

Genomsnittspris

1016kr

Genomsnittspris

10h 16m

Genomsnittlig restid

9h 46m

Ombord

+

30m

Extra tid*

8h 41m

Genomsnittlig restid

8h 11m

Ombord

+

30m

Extra tid*

4h 24m

Genomsnittlig restid

Snabbast

1h 24m

Ombord

+

3h 0m

Extra tid*

0.6 - 1.6kg

Koldioxidutsläpp

0.2 - 0.6kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

1.9 - 3.9kg

Koldioxidutsläpp

FlixBus

Mest populära bussbolaget

SNCF | Intercités de nuit

Mest populära tågbolaget

easyJet

Mest populära flygbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Resealternativ
från Toulouse till Rouen

Du kan ta dig från Toulouse till Rouen med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

bus

Det bästa sättet att resa från Toulouse till Rouen är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • BlaBlaCar Bus53634 · 7901
    6:1512tim.45
    Toulouse, Gare routière Pierre Semard (Matabiau)
    19:00Rouen, Avenue Champlain
    690 kr1Enkelresa
    1 byte

Billigast

  • BlaBlaCar Bus53634 · 7901
    6:1512tim.45
    Toulouse, Gare routière Pierre Semard (Matabiau)
    19:00Rouen, Avenue Champlain
    690 kr1Enkelresa
    1 byte

Snabbast

  • easyJetU24852
    21:051tim.20
    Toulouse Blagnac Airport
    22:25Paris-Orly flygplats
    1326 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • SNCF | Intercités de nuit3750+TER NOMAD | Operated by SNCF Voyageurs 118713113
    22:1611tim.28
    Toulouse Matabiau
    9:44Rouen Rive-Droite
    1256 kr1Enkelresa
    1 byte
  • SNCF | Intercités4758+SNCF | TGV INOUI8412+SNCF NOMAD RÉSA | Operated by SNCF Voyageurs 11873131
    13:187tim.42
    Toulouse Matabiau
    21:00Rouen Rive-Droite
    1398 kr1Enkelresa
    2 byten
  • SNCF | TGV INOUI8502+TER NOMAD | Operated by SNCF Voyageurs 118713123
    6:107tim.32
    Toulouse Matabiau
    13:42Rouen Rive-Droite
    1408 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    22:3516tim.35
    Toulouse, Gare routière Pierre Semard (Matabiau)
    15:10Rouen, Avenue Champlain
    789 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    8:1514tim.00
    Toulouse, Gare routière Pierre Semard (Matabiau)
    22:15Rouen, Avenue Champlain
    795 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus
    14:5517tim.35
    Toulouse, Gare routière Pierre Semard (Matabiau)
    8:30Rouen, Avenue Champlain
    830 kr1Enkelresa
    2 byten
  • Transavia FranceTO7113
    20:001tim.25
    Toulouse Blagnac Airport
    21:25Paris-Orly flygplats
    1158 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Transavia FranceTO7105
    19:151tim.25
    Toulouse Blagnac Airport
    20:40Paris-Orly flygplats
    1392 kr1Enkelresa
    0 byten
  • easyJetU24844
    12:151tim.20
    Toulouse Blagnac Airport
    13:35Paris-Orly flygplats
    1484 kr1Enkelresa
    0 byten

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

mån
03 aug.
tis
04 aug.
ons
05 aug.
tors
06 aug.
fre
07 aug.
lör
08 aug.
sön
09 aug.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Toulouse to Rouen

Enkla resor till Rouen. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Toulouse to Rouen.

FAQs
Det finns 3 sätt att resa mellan Toulouse och Rouen, inklusive att ta en/ett tåg, buss och flyg.
Det billigaste sättet att resa från Toulouse till Rouen är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 615kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Rouen:

En/Ett buss kostar 401kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Toulouse till Rouen för ett genomsnittligt pris på 1016kr.

En/Ett buss kostar 542kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Toulouse till Rouen för ett genomsnittligt pris på 1158kr.

Snabbaste sättet att resa från Toulouse till Rouen är med flyg med en genomsnittlig restid på 1h 24m.

Det finns alternativa resval till Rouen som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 8h 11m.

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 9h 46m.

Avståndet från Toulouse till Rouen är ungefär 650 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Toulouse till Rouen är:
  • Omkring 37 flyg om dagen.
  • Omkring 7 bussar om dagen.
  • Omkring 6 tåg om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Toulouse och Rouen, eftersom reguljära turer med tåg, buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Toulouse till Rouen:
  • Flyg avgår för det mesta från Toulouse Blagnac Airport och anländer till Paris-Charles de Gaulle flygplats.
  • Tåg avgår för det mesta från Toulouse Matabiau och anländer till Rouen Rive-Droite.
  • Bussar avgår för det mesta från Toulouse, Gare routière Pierre Semard (Matabiau) och anländer till Rouen, Avenue Champlain.
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Toulouse till Rouen kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med easyJet, Volotea, Transavia France, Air France för att åka till Rouen med flyg.
  • Resa med SNCF | TGV INOUI, SNCF | Intercités de nuit, SNCF | Intercités för att åka till Rouen med tåg.
  • Resa med FlixBus, BlaBlaCar Bus, BlaBlaCar för att åka till Rouen med buss.
Ja, det finns direktförbindelser mellan Toulouse och Rouen med följande reseoperatörer:
  • Du kan hitta omkring 21 direkt flyg om dagen och boka denna/detta direktflyg med easyJet, Volotea, Transavia France, Air France.
  • Du kan hitta omkring 1 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direktbussar med BlaBlaCar.
Omios kunder som reser från Toulouse till Rouen utökar också ofta sin semester för att åka till Paris, Le Havre, Étretat, Marseille, Beauvais . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Rouen och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Toulouse till Rouen: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone