Sankt Gallen till Zürich

mån 28 sep.
+ Lägg till returresa
Res med tåg, buss med
SBB
Voralpen Express
SJ
Oresundstag
Vy Bus4You
1 000+ alternativ
SBB
Voralpen Express
SJ
Oresundstag
Vy Bus4You
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför tåg och buss för Sankt Gallen till Zürich

Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Sankt Gallen till Zürich. Om priset är viktigast för dig, välj tåg, med ett genomsnittligt biljettpris på 333kr Om du har ont om tid kan du överväga att boka tåg, som har en genomsnittlig total restid på 1h 35m. Om du vill minimera ditt koldioxidavtryck är tåg det bästa alternativet, med ett beräknat CO2-utsläpp på 0.0 - 0.1kg. De genomsnittliga biljettpriserna beror på färdmedlet: tåg kostar i genomsnitt 333kr, medan tåg kostar i genomsnitt 333kr.

Sträcka: 62 km

Jämför train med

Populärast
Tåg
Med bil

333kr

Genomsnittspris

Billigast

722kr

Genomsnittspris

(bränsle + vägtullar)

1h 35m

Genomsnittlig restid

Snabbast

1h 5m

Ombord

+

30m

Extra tid*

1h 0m

Genomsnittlig restid

(dörr till dörr)

0.0 - 0.1kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

-

Koldioxidutsläpp

SBB

Mest populära tågbolaget

Egen bil eller hyrbil

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Det billigaste sättet att resa från Sankt Gallen till Zürich är att ta en/ett tåg till ett genomsnittligt pris av 333kr.
Snabbaste sättet att resa från Sankt Gallen till Zürich är med tåg med en genomsnittlig restid på 1h 35m.
Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 2 sätt att resa mellan Sankt Gallen och Zürich inklusive att resa med tåg och buss.
Ta tåget. Det är det billigare alternativet, och den extra tiden ombord är oftast mer avkopplande än att köra.

Biljetter börjar på runt 333kr jämfört med ungefär 722kr i bränsle och vägtullar – en besparing på cirka 389kr. Resan tar 1h 5m jämfört med 1h 0m med bil, så du kommer fram lite senare, men du kan arbeta, läsa eller sova längs vägen istället för att spendera tiden bakom ratten. Du slipper också besväret med att parkera i andra änden.

Att köra bil är värt det om du har ett pressat schema, reser som en grupp eller vill stanna någonstans längs vägen.

Resealternativ
från Sankt Gallen till Zürich

Du kan ta dig från Sankt Gallen till Zürich med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

train

Det bästa sättet att resa från Sankt Gallen till Zürich är med tåg eftersom tåg erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • SBBIC 1 720 | 720
    12:071tim.07
    St. Gallen
    13:14Zürich Oerlikon
    240 kr1Enkelresa
    0 byten

Billigast

  • SBBIC 1 720 | 720
    12:071tim.07
    St. Gallen
    13:14Zürich Oerlikon
    240 kr1Enkelresa
    0 byten

Snabbast

  • SBBEC 194 | 194
    13:290tim.59
    St. Gallen
    14:28Zürich Hauptbahnhof
    436 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • SBBIC 1 722 | 722
    13:071tim.07
    St. Gallen
    14:14Zürich Oerlikon
    240 kr1Enkelresa
    0 byten
  • SBBIC 1 726 | 726
    15:071tim.07
    St. Gallen
    16:14Zürich Oerlikon
    240 kr1Enkelresa
    0 byten
  • SBBIC 1 706 | 706
    5:071tim.07
    St. Gallen
    6:14Zürich Oerlikon
    240 kr1Enkelresa
    0 byten

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för tåg och buss under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

mån
28 sep.
tis
29 sep.
ons
30 sep.
tors
01 okt.
fre
02 okt.
lör
03 okt.
sön
04 okt.
mån
05 okt.
tis
06 okt.
ons
07 okt.
tors
08 okt.
fre
09 okt.
lör
10 okt.
sön
11 okt.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Sankt Gallen to Zürich

Enkla resor till Zürich. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Sankt Gallen to Zürich.

FAQs
Det finns 2 sätt att resa mellan Sankt Gallen och Zürich, inklusive att ta en/ett tåg och buss.
Det billigaste sättet att resa från Sankt Gallen till Zürich är att ta en/ett tåg till ett genomsnittligt pris av 333kr.
Snabbaste sättet att resa från Sankt Gallen till Zürich är med tåg med en genomsnittlig restid på 1h 35m.
Avståndet från Sankt Gallen till Zürich är ungefär 62 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Sankt Gallen till Zürich är:
  • Omkring 30 tåg om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Sankt Gallen och Zürich, eftersom reguljära turer med tåg och buss kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Sankt Gallen till Zürich:
  • Tåg avgår för det mesta från St. Gallen och anländer till Zürich Hauptbahnhof.
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Sankt Gallen till Zürich kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med SBB, Voralpen Express för att åka till Zürich med tåg.
Ja, det finns en direktrutt mellan Sankt Gallen och Zürich
  • Du kan hitta omkring 13 direkt tåg om dagen och boka denna/detta direkt tåg med SBB.
Omios kunder som reser från Sankt Gallen till Zürich utökar också ofta sin semester för att åka till Paris, Milan, Wien, München, Luzern . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Zürich och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Sankt Gallen till Zürich: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemResorTill ZürichSankt Gallen till Zürich

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone