Sevilla till Nantes

lör 29 aug.
+ Lägg till returresa
Res med tåg, buss, flyg med
Ryanair
FlixBus
SNCF | TGV INOUI
Transavia France
Vueling
1 000+ alternativ
Ryanair
FlixBus
SNCF | TGV INOUI
Transavia France
Vueling
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför tåg, buss och flyg för Sevilla till Nantes

Omio rekommenderar att boka med flyg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Sevilla till Nantes. Om priset är viktigast för dig, välj buss, med ett genomsnittligt biljettpris på 1333kr Om du har ont om tid kan du överväga att boka flyg, som har en genomsnittlig total restid på 4h 57m. De genomsnittliga biljettpriserna beror på färdmedlet: buss kostar i genomsnitt 1333kr, medan tåg kostar i genomsnitt 3346kr.

Sträcka: 1152 km

Jämför flight med

Populärast
Flyg
Buss
Tåg

1484kr

Genomsnittspris

1333kr

Genomsnittspris

Billigast

3346kr

Genomsnittspris

4h 57m

Genomsnittlig restid

Snabbast

2h 57m

Ombord

+

2h 0m

Extra tid*

22h 7m

Genomsnittlig restid

21h 37m

Ombord

+

30m

Extra tid*

15h 9m

Genomsnittlig restid

14h 39m

Ombord

+

30m

Extra tid*

Ryanair

Mest populära flygbolaget

FlixBus

Mest populära bussbolaget

SNCF | TGV INOUI

Mest populära tågbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Resealternativ
från Sevilla till Nantes

Du kan ta dig från Sevilla till Nantes med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

bus

Det bästa sättet att resa från Sevilla till Nantes är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus
    7:5032tim.25
    Sevilla, Estación de Autobuses (Plaza de Armas)
    16:15Pôle d'échange multimodal Gare Sud SNCF, 44000 Nantes
    2892 kr1Enkelresa
    2 byten

Billigast

  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus
    7:5032tim.25
    Sevilla, Estación de Autobuses (Plaza de Armas)
    16:15Pôle d'échange multimodal Gare Sud SNCF, 44000 Nantes
    2892 kr1Enkelresa
    2 byten

Snabbast

  • Air FranceKL2076 · KL2052
    17:155tim.15
    Sevilla
    22:30Nantes Atlantique Airport
    5124 kr1Enkelresa
    1 byte

Andra alternativ

  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus
    0:1531tim.35
    Sevilla, Estación de Autobuses (Plaza de Armas)
    7:50Pôle d'échange multimodal Gare Sud SNCF, 44000 Nantes
    2939 kr1Enkelresa
    2 byten
  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus
    12:5531tim.35
    Sevilla, Estación de Autobuses (Plaza de Armas)
    20:30Pôle d'échange multimodal Gare Sud SNCF, 44000 Nantes
    3010 kr1Enkelresa
    2 byten
  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus
    23:5529tim.55
    Sevilla, Estación de Autobuses (Plaza de Armas)
    5:50Pôle d'échange multimodal Gare Sud SNCF, 44000 Nantes
    3140 kr1Enkelresa
    2 byten
  • VuelingVY2223 · VY2974
    22:4514tim.40
    Sevilla
    13:25Nantes Atlantique Airport
    3452 kr1Enkelresa
    1 byte
  • VuelingVY2211 · VY2972
    9:4012tim.55
    Sevilla
    22:35Nantes Atlantique Airport
    4036 kr1Enkelresa
    1 byte
  • Air FranceKL2009 · KL2052+Transavia FranceKL2686
    9:5512tim.35
    Sevilla
    22:30Nantes Atlantique Airport
    4103 kr1Enkelresa
    2 byten

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

lör
29 aug.
sön
30 aug.
mån
31 aug.
tis
01 sep.
ons
02 sep.
tors
03 sep.
fre
04 sep.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Sevilla to Nantes

Enkla resor till Nantes. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Sevilla to Nantes.

FAQs
Det finns 3 sätt att resa mellan Sevilla och Nantes, inklusive att ta en/ett tåg, buss och flyg.
Det billigaste sättet att resa från Sevilla till Nantes är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 1333kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Nantes:

En/Ett buss kostar 151kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Sevilla till Nantes för ett genomsnittligt pris på 1484kr.

En/Ett buss kostar 2013kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Sevilla till Nantes för ett genomsnittligt pris på 3346kr.

Snabbaste sättet att resa från Sevilla till Nantes är med flyg med en genomsnittlig restid på 4h 57m.

Det finns alternativa resval till Nantes som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 15h 9m.

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 22h 7m.

Avståndet från Sevilla till Nantes är ungefär 1152 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Sevilla till Nantes är:
  • Omkring 19 flyg om dagen.
  • Omkring 3 bussar om dagen.
  • Omkring 2 tåg om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Sevilla och Nantes, eftersom reguljära turer med tåg, buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Sevilla till Nantes:
  • Flyg avgår för det mesta från Sevilla och anländer till Nantes Atlantique Airport.
  • Bussar avgår för det mesta från Sevilla, Estación de Autobuses (Plaza de Armas) och anländer till Pôle d'échange multimodal Gare Sud SNCF, 44000 Nantes.
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Sevilla till Nantes kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med FlixBus, BlaBlaCar Bus, BlaBlaCar för att åka till Nantes med buss.
  • Resa med SNCF | TGV INOUI, AVE, Renfe Viajeros, Ouigo, iryo för att åka till Nantes med tåg.
  • Resa med Ryanair, Transavia France, Vueling för att åka till Nantes med flyg.
Ja, det finns en direktrutt mellan Sevilla och Nantes
  • Du kan hitta omkring 0 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direkt bussar med BlaBlaCar.
Omios kunder som reser från Sevilla till Nantes utökar också ofta sin semester för att åka till Paris, Barcelona, Marseille, London, Lyon . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Nantes och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Sevilla till Nantes: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone