Schiedam till Amsterdam

tors 24 sep.
+ Lägg till returresa
Res med tåg, buss med
BlaBlaCar Bus
Eurocity Direct
NS International | IC Brussel
NMBS
NS Domestic
1 000+ alternativ
BlaBlaCar Bus
Eurocity Direct
NS International | IC Brussel
NMBS
NS Domestic
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför tåg och buss för Schiedam till Amsterdam

Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Schiedam till Amsterdam. Om priset är viktigast för dig, välj buss, med ett genomsnittligt biljettpris på 94kr Om du har ont om tid kan du överväga att boka tåg, som har en genomsnittlig total restid på 1h 29m. Om du vill minimera ditt koldioxidavtryck är tåg det bästa alternativet, med ett beräknat CO2-utsläpp på 0.0 - 0.1kg. De genomsnittliga biljettpriserna beror på färdmedlet: buss kostar i genomsnitt 94kr, medan tåg kostar i genomsnitt 240kr.

Sträcka: 61 km

Jämför train med

Populärast
Tåg
Buss
Med bil

240kr

Genomsnittspris

94kr

Genomsnittspris

Billigast

165kr

Genomsnittspris

(bränsle + vägtullar)

1h 29m

Genomsnittlig restid

Snabbast

59m

Ombord

+

30m

Extra tid*

1h 48m

Genomsnittlig restid

1h 18m

Ombord

+

30m

Extra tid*

1h 19m

Genomsnittlig restid

(dörr till dörr)

0.0 - 0.1kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

0.1 - 0.2kg

Koldioxidutsläpp

-

Koldioxidutsläpp

NS Domestic

Mest populära tågbolaget

FlixBus

Mest populära bussbolaget

Egen bil eller hyrbil

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Det billigaste sättet att resa från Schiedam till Amsterdam är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 94kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Amsterdam:

En/Ett buss kostar 147kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Schiedam till Amsterdam för ett genomsnittligt pris på 240kr.

Snabbaste sättet att resa från Schiedam till Amsterdam är med tåg med en genomsnittlig restid på 1h 29m.

Det finns alternativa resval till Amsterdam som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 1h 48m.

Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 2 sätt att resa mellan Schiedam och Amsterdam inklusive att resa med tåg och buss.
Ta tåget. Det är betydligt snabbare än att köra bil, och den tid som sparas motiverar vanligtvis priset.

Du kommer fram ungefär 20m tidigare (59m med tåg jämfört med 1h 19m med bil). Biljetterna börjar på runt 240kr jämfört med ungefär 165kr i bränsle och vägtullar – så du betalar lite mer, men får tillbaka timmar av din dag, en ankomst till stadens centrum och friheten att arbeta eller koppla av istället för att köra.

Att köra bil är mer meningsfullt om ni reser som en grupp (där bränslekostnaderna delas upp på flera sätt), vill stanna längs vägen eller behöver en bil när ni anländer.

Resealternativ
från Schiedam till Amsterdam

Du kan ta dig från Schiedam till Amsterdam med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

bus

Det bästa sättet att resa från Schiedam till Amsterdam är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • BlaBlaCar Bus
    21:251tim.05
    Schiedam
    22:30Amsterdam
    46 kr1Enkelresa
    0 byten

Billigast

  • BlaBlaCar Bus
    21:251tim.05
    Schiedam
    22:30Amsterdam
    46 kr1Enkelresa
    0 byten

Snabbast

  • BlaBlaCar Bus
    14:020tim.59
    Schiedam
    15:01Amsterdam
    46 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • BlaBlaCar Bus
    5:151tim.41
    Schiedam
    6:56Amsterdam
    46 kr1Enkelresa
    0 byten
  • BlaBlaCar Bus
    4:051tim.55
    Schiedam
    6:00Amsterdam
    46 kr1Enkelresa
    0 byten
  • FlixBus
    14:551tim.15
    Schiedam
    16:10Amsterdam
    76 kr1Enkelresa
    0 byten

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för tåg och buss under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

tors
24 sep.
fre
25 sep.
lör
26 sep.
sön
27 sep.
mån
28 sep.
tis
29 sep.
ons
30 sep.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Schiedam to Amsterdam

Enkla resor till Amsterdam. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Schiedam to Amsterdam.

FAQs
Det finns 2 sätt att resa mellan Schiedam och Amsterdam, inklusive att ta en/ett tåg och buss.
Det billigaste sättet att resa från Schiedam till Amsterdam är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 94kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Amsterdam:

En/Ett buss kostar 147kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Schiedam till Amsterdam för ett genomsnittligt pris på 240kr.

Snabbaste sättet att resa från Schiedam till Amsterdam är med tåg med en genomsnittlig restid på 1h 29m.

Det finns alternativa resval till Amsterdam som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 1h 48m.

Avståndet från Schiedam till Amsterdam är ungefär 61 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Schiedam till Amsterdam är:
  • Omkring 35 bussar om dagen.
  • Omkring 29 tåg om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Schiedam och Amsterdam, eftersom reguljära turer med tåg och buss kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Schiedam till Amsterdam:
  • Tåg avgår för det mesta från Schiedam Centrum och anländer till Amsterdam Centraal.
  • Bussar avgår för det mesta från Rotterdam, Conradstraat (Centraal Station) och anländer till Amsterdam, Piarcoplein (Amsterdam Sloterdijk).
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Schiedam till Amsterdam kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med BlaBlaCar Bus, FlixBus för att åka till Amsterdam med buss.
  • Resa med Eurocity Direct, NS International | IC Brussel, NMBS, NS Domestic, Eurostar, NS International för att åka till Amsterdam med tåg.
Ja, det finns direktförbindelser mellan Schiedam och Amsterdam med följande reseoperatörer:
  • Du kan hitta omkring 35 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direktbussar med BlaBlaCar Bus, FlixBus.
  • Du kan hitta omkring 5 direkt tåg om dagen och boka denna/detta direkttåg med NS International | IC Brussel, NS Domestic.
Omios kunder som reser från Schiedam till Amsterdam utökar också ofta sin semester för att åka till Paris, Bryssel, Berlin, London, Köpenhamn . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Amsterdam och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Schiedam till Amsterdam: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone