Rom till Manchester

tis 20 okt.
+ Lägg till returresa
Res med buss, flyg med
Malta Air
FlixBus
Ryanair
Jet2.com
easyJet
1 000+ alternativ
Malta Air
FlixBus
Ryanair
Jet2.com
easyJet
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför buss och flyg för Rom till Manchester

Omio rekommenderar att boka med flyg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Rom till Manchester. Om priset är viktigast för dig, välj buss, med ett genomsnittligt biljettpris på 2 180 kr Om du har ont om tid kan du överväga att boka flyg, som har en genomsnittlig total restid på 7h 15m. Om du vill minimera ditt koldioxidavtryck är buss det bästa alternativet, med ett beräknat CO2-utsläpp på 1.7 - 4.2kg. De genomsnittliga biljettpriserna beror på färdmedlet: buss kostar i genomsnitt 2 180 kr, medan flyg kostar i genomsnitt 7 518 kr.

Sträcka: 1689 km

Jämför flight med

Populärast
Flyg
Buss
Med bil

7 518 kr

Genomsnittspris

2 180 kr

Genomsnittspris

Billigast

6 060 kr

Genomsnittspris

(bränsle + vägtullar)

7h 15m

Genomsnittlig restid

Snabbast

5h 15m

Ombord

+

2h 0m

Extra tid*

36h 44m

Genomsnittlig restid

36h 14m

Ombord

+

30m

Extra tid*

22h 40m

Genomsnittlig restid

(dörr till dörr)

5.1 - 10.1kg

Koldioxidutsläpp

1.7 - 4.2kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

-

Koldioxidutsläpp

British Airways

Mest populära flygbolaget

FlixBus

Mest populära bussbolaget

Egen bil eller hyrbil

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Det billigaste sättet att resa från Rom till Manchester är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 2 180 kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Manchester:

En/Ett buss kostar 5 339 kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Rom till Manchester för ett genomsnittligt pris på 7 518 kr.

Snabbaste sättet att resa från Rom till Manchester är med flyg med en genomsnittlig restid på 7h 15m.

Det finns alternativa resval till Manchester som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 36h 44m.

Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 2 sätt att resa mellan Rom och Manchester inklusive att resa med buss och flyg.
Ta flyget. Det är det snabbaste sättet att göra den här resan, och den tid som sparas motiverar vanligtvis den något högre kostnaden.

Du kommer fram ungefär 17h 25m tidigare (5h 15m med flyg jämfört med 22h 40m med bil). Biljetterna börjar på cirka 7 518 kr jämfört med ungefär 6 060 kr i bränsle och vägtullar – lite mer, men du får tillbaka tid och slipper en lång bilresa.

Att köra bil är mer meningsfullt om ni reser som en grupp, vill ha flexibilitet med tidsplanen eller planerar att stanna längs vägen.

Resealternativ
från Rom till Manchester

Du kan ta dig från Rom till Manchester med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

flight

Det bästa sättet att resa från Rom till Manchester är med flyg eftersom flyg erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • VuelingVY6103 · VY8746
    21:2516tim.15
    Rom-Fiumicino flygplats
    12:40Manchester Airport
    1 301 kr1Enkelresa
    1 byte

Billigast

  • VuelingVY6103 · VY8746
    21:2516tim.15
    Rom-Fiumicino flygplats
    12:40Manchester Airport
    1 301 kr1Enkelresa
    1 byte

Snabbast

  • Malta AirFR 3205
    9:202tim.50
    Rom-Ciampino flygplats
    11:10Manchester Airport
    3 959 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus · FlixBus
    22:4542tim.00
    Roma, Autostazione Tiburtina
    15:45Manchester, Princess Road / Moss Lane East
    1 692 kr1Enkelresa
    3 byten
  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus · FlixBus
    22:4540tim.35
    Roma, Autostazione Tiburtina
    14:20Manchester, Shudehill Interchange
    1 704 kr1Enkelresa
    3 byten
  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus · FlixBus
    12:1042tim.40
    Roma, Autostazione Tiburtina
    5:50Manchester, Princess Road / Moss Lane East
    1 799 kr1Enkelresa
    3 byten
  • Air FranceAF1405 · AF1668
    20:1014tim.50
    Rom-Fiumicino flygplats
    10:00Manchester Airport
    2 729 kr1Enkelresa
    1 byte
  • KLMKL1600 · KL1039
    6:3016tim.30
    Rom-Fiumicino flygplats
    22:00Manchester Airport
    3 277 kr1Enkelresa
    1 byte
  • EurowingsEW9887 · EW9340
    20:1012tim.05
    Rom-Fiumicino flygplats
    7:15Manchester Airport
    3 433 kr1Enkelresa
    1 byte

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

tis
20 okt.
ons
21 okt.
tors
22 okt.
fre
23 okt.
lör
24 okt.
sön
25 okt.
mån
26 okt.
tis
27 okt.
ons
28 okt.
tors
29 okt.
fre
30 okt.
lör
31 okt.
sön
01 nov.
mån
02 nov.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Rom to Manchester

Enkla resor till Manchester. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Rom to Manchester.

FAQs
Det finns 2 sätt att resa mellan Rom och Manchester, inklusive att ta en/ett buss och flyg.
Det billigaste sättet att resa från Rom till Manchester är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 2 180 kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Manchester:

En/Ett buss kostar 5 339 kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Rom till Manchester för ett genomsnittligt pris på 7 518 kr.

Snabbaste sättet att resa från Rom till Manchester är med flyg med en genomsnittlig restid på 7h 15m.

Det finns alternativa resval till Manchester som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 36h 44m.

Avståndet från Rom till Manchester är ungefär 1689 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Rom till Manchester är:
  • Omkring 73 flyg om dagen.
  • Omkring 13 bussar om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Rom och Manchester, eftersom reguljära turer med buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Rom till Manchester:
  • Flyg avgår för det mesta från Rom-Fiumicino flygplats och anländer till Manchester Airport.
  • Bussar avgår för det mesta från Roma, Autostazione Tiburtina och anländer till Manchester, Shudehill Interchange.
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Rom till Manchester kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med FlixBus för att åka till Manchester med buss.
  • Resa med Malta Air, Ryanair, Jet2.com, easyJet, KLM, Vueling, Eurowings, British Airways, Helvetic Airways, Air France, Lufthansa, Indigo Airlines, Brussels Airlines, Qatar Airways, Norwegian Air Shuttle, Air Baltic, Edelweiss Air, Swiss, Transavia France, Lufthansa City Airlines, Air Dolomiti, Luxair, Turkish Airlines, GetJet Airlines, ITA för att åka till Manchester med flyg.
Ja, det finns en direktrutt mellan Rom och Manchester
  • Du kan hitta omkring 3 direkt flyg om dagen och boka denna/detta direkt flyg med Malta Air, Ryanair, Jet2.com, easyJet.
Omios kunder som reser från Rom till Manchester utökar också ofta sin semester för att åka till London, Paris, Liverpool, Edinburgh, Amsterdam . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Manchester och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Rom till Manchester: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone