Rom till Isernia

lör 26 sep.
+ Lägg till returresa
Res med tåg, buss med
Marino Autolinee
Frecciarossa
Intercity
Regionale
Intercity Notte
1 000+ alternativ
Marino Autolinee
Frecciarossa
Intercity
Regionale
Intercity Notte
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför tåg och buss för Rom till Isernia

Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Rom till Isernia. Om priset är viktigast för dig, välj buss, med ett genomsnittligt biljettpris på 206kr Om du har ont om tid kan du överväga att boka buss, som har en genomsnittlig total restid på 3h 8m. Om du vill minimera ditt koldioxidavtryck är tåg det bästa alternativet, med ett beräknat CO2-utsläpp på 0.0 - 0.1kg. De genomsnittliga biljettpriserna beror på färdmedlet: buss kostar i genomsnitt 206kr, medan tåg kostar i genomsnitt 329kr.

Sträcka: 149 km

Jämför train med

Populärast
Tåg
Buss
Med bil

329kr

Genomsnittspris

206kr

Genomsnittspris

Billigast

491kr

Genomsnittspris

(bränsle + vägtullar)

3h 18m

Genomsnittlig restid

2h 48m

Ombord

+

30m

Extra tid*

3h 8m

Genomsnittlig restid

Snabbast

2h 38m

Ombord

+

30m

Extra tid*

2h 12m

Genomsnittlig restid

(dörr till dörr)

0.0 - 0.1kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

0.1 - 0.4kg

Koldioxidutsläpp

-

Koldioxidutsläpp

Regionale

Mest populära tågbolaget

FlixBus

Mest populära bussbolaget

Egen bil eller hyrbil

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Det billigaste sättet att resa från Rom till Isernia är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 206kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Isernia:

En/Ett buss kostar 124kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Rom till Isernia för ett genomsnittligt pris på 329kr.

Snabbaste sättet att resa från Rom till Isernia är med buss med en genomsnittlig restid på 3h 8m.

Det finns alternativa resval till Isernia som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 3h 18m.

Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 2 sätt att resa mellan Rom och Isernia inklusive att resa med tåg och buss.
Ta tåget. Det är det billigare alternativet, och den extra tiden ombord är oftast mer avkopplande än att köra.

Biljetter börjar på runt 329kr jämfört med ungefär 491kr i bränsle och vägtullar – en besparing på cirka 162kr. Resan tar 2h 48m jämfört med 2h 12m med bil, så du kommer fram lite senare, men du kan arbeta, läsa eller sova längs vägen istället för att spendera tiden bakom ratten. Du slipper också besväret med att parkera i andra änden.

Att köra bil är värt det om du har ett pressat schema, reser som en grupp eller vill stanna någonstans längs vägen.

Resealternativ
från Rom till Isernia

Du kan ta dig från Rom till Isernia med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

bus

Det bästa sättet att resa från Rom till Isernia är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • Marino Autolinee058
    16:302tim.30
    Roma, Autostazione Tiburtina
    19:00Isernia, Piazza della Repubblica (Autostazione F. Martino)
    144 kr1Enkelresa
    0 byten

Billigast

  • Marino Autolinee058
    16:302tim.30
    Roma, Autostazione Tiburtina
    19:00Isernia, Piazza della Repubblica (Autostazione F. Martino)
    144 kr1Enkelresa
    0 byten

Snabbast

  • RegionaleRegionale 23369
    14:352tim.05
    Rom Termini
    16:40Isernia
    169 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • RegionaleRegionale 23365
    9:072tim.08
    Rom Termini
    11:15Isernia
    169 kr1Enkelresa
    0 byten
  • RegionaleRegionale 23363
    6:152tim.12
    Rom Termini
    8:27Isernia
    169 kr1Enkelresa
    0 byten
  • RegionaleRegionale 23425
    17:382tim.14
    Rom Tiburtina
    19:52Isernia
    169 kr1Enkelresa
    0 byten
  • FlixBusFlixBus
    14:502tim.25
    Roma, Autostazione Tiburtina
    17:15Isernia, Piazza della Repubblica (Autostazione F. Martino)
    174 kr1Enkelresa
    0 byten

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för tåg och buss under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

lör
26 sep.
sön
27 sep.
mån
28 sep.
tis
29 sep.
ons
30 sep.
tors
01 okt.
fre
02 okt.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Rom to Isernia

Enkla resor till Isernia. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Rom to Isernia.

FAQs
Det finns 2 sätt att resa mellan Rom och Isernia, inklusive att ta en/ett tåg och buss.
Det billigaste sättet att resa från Rom till Isernia är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 206kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Isernia:

En/Ett buss kostar 124kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Rom till Isernia för ett genomsnittligt pris på 329kr.

Snabbaste sättet att resa från Rom till Isernia är med buss med en genomsnittlig restid på 3h 8m.

Det finns alternativa resval till Isernia som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 3h 18m.

Avståndet från Rom till Isernia är ungefär 149 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Rom till Isernia är:
  • Omkring 10 tåg om dagen.
  • Omkring 2 bussar om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Rom och Isernia, eftersom reguljära turer med tåg och buss kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Rom till Isernia:
  • Tåg avgår för det mesta från Rom Termini och anländer till Isernia.
  • Bussar avgår för det mesta från Roma, Autostazione Tiburtina och anländer till Isernia, Piazza della Repubblica (Autostazione F. Martino).
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Rom till Isernia kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med Frecciarossa, Intercity, Regionale, Intercity Notte för att åka till Isernia med tåg.
  • Resa med Marino Autolinee, FlixBus för att åka till Isernia med buss.
Ja, det finns direktförbindelser mellan Rom och Isernia med följande reseoperatörer:
  • Du kan hitta omkring 5 direkt tåg om dagen och boka denna/detta direkttåg med Regionale.
  • Du kan hitta omkring 1 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direktbussar med Marino Autolinee, FlixBus.
Omios kunder som reser från Rom till Isernia utökar också ofta sin semester för att åka till Neapel, Campobasso, Pescara, Venafro, Bojano . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Isernia och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Rom till Isernia: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemResorRes till ItalienRom till Isernia

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone