Lausanne till Stuttgart

ons 29 juli
+ Lägg till returresa
Res med tåg, buss, flyg med
Deutsche Bahn
FlixBus
Air Dolomiti
Sindbad
Swiss Federal Railways (SBB CFF FFS)
1 000+ alternativ
Deutsche Bahn
FlixBus
Air Dolomiti
Sindbad
Swiss Federal Railways (SBB CFF FFS)
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför tåg, buss och flyg för Lausanne till Stuttgart

Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Lausanne till Stuttgart. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 28kr. Ni som har ont om tid kan boka med flyg, vilket tar er fram på 1h 55m. Om du vill flyga med ett lågt koldioxidavtryck är tåg ditt säkra kort då det släpper endast ut 0.1 - 0.3kg. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 28kr och för flyg är det82kr.

Sträcka: 316 km

Jämför train med

Populärast
Tåg
Buss
Flyg

87kr

Genomsnittspris

38kr

Genomsnittspris

Billigast

315kr

Genomsnittspris

5h 34m

Genomsnittlig restid

5h 4m

Ombord

+

30m

Extra tid*

7h 26m

Genomsnittlig restid

6h 56m

Ombord

+

30m

Extra tid*

4h 55m

Genomsnittlig restid

Snabbast

1h 55m

Ombord

+

3h 0m

Extra tid*

0.1 - 0.3kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

0.3 - 0.8kg

Koldioxidutsläpp

0.9 - 1.9kg

Koldioxidutsläpp

Deutsche Bahn

Mest populära tågbolaget

FlixBus

Mest populära bussbolaget

Air Dolomiti

Mest populära flygbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Resealternativ
från Lausanne till Stuttgart

Du kan ta dig från Lausanne till Stuttgart med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

bus

Det bästa sättet att resa från Lausanne till Stuttgart är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • Sindbad0
    12:156tim.25
    Lausanne, Parking du Vélodrome
    18:40Stuttgart
    23 kr1Enkelresa
    0 byten

Billigast

  • Sindbad0
    12:156tim.25
    Lausanne, Parking du Vélodrome
    18:40Stuttgart
    23 kr1Enkelresa
    0 byten

Snabbast

  • SwissLX2809 · LX1168
    11:002tim.40
    Aéroport international de Genève
    13:40Stuttgarts flygplats
    276 kr1Enkelresa
    1 byte

Andra alternativ

  • Deutsche BahnIC 715 · IC 188
    10:095tim.23
    Lausanne
    15:32Stuttgart Hauptbahnhof
    40 kr1Enkelresa
    1 byte
  • Deutsche BahnIR 2513 · IC 964 · ICE 108 · IC 2161
    8:405tim.18
    Lausanne
    13:58Stuttgart Hauptbahnhof
    54 kr1Enkelresa
    3 byten
  • Deutsche BahnIC 711 · IC 280
    8:095tim.23
    Lausanne
    13:32Stuttgart Hauptbahnhof
    60 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    11:0010tim.10
    Lausanne, Parking du Vélodrome
    21:10Stuttgart, Flughafen/Messe
    41 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    2:208tim.55
    Lausanne, Parking du Vélodrome
    11:15Stuttgart, Flughafen/Messe
    44 kr1Enkelresa
    1 byte
  • SwissLX2805+Helvetic AirwaysLX1164
    7:152tim.50
    Aéroport international de Genève
    10:05Stuttgarts flygplats
    276 kr1Enkelresa
    1 byte
  • SwissLX2801+Helvetic AirwaysLX1164
    6:004tim.05
    Aéroport international de Genève
    10:05Stuttgarts flygplats
    276 kr1Enkelresa
    1 byte
  • SwissLX2805 · LX1168
    7:156tim.25
    Aéroport international de Genève
    13:40Stuttgarts flygplats
    276 kr1Enkelresa
    1 byte

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

ons
29 juli
tors
30 juli
fre
31 juli
lör
01 aug.
sön
02 aug.
mån
03 aug.
tis
04 aug.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Lausanne to Stuttgart

Enkla resor till Stuttgart. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Lausanne to Stuttgart.

FAQs
Det finns 3 sätt att resa mellan Lausanne och Stuttgart, inklusive att ta en/ett tåg, buss och flyg.
Det billigaste sättet att resa från Lausanne till Stuttgart är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 38kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Stuttgart:

En/Ett buss kostar 48kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Lausanne till Stuttgart för ett genomsnittligt pris på 87kr.

En/Ett buss kostar 277kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Lausanne till Stuttgart för ett genomsnittligt pris på 315kr.

Snabbaste sättet att resa från Lausanne till Stuttgart är med flyg med en genomsnittlig restid på 1h 55m.

Det finns alternativa resval till Stuttgart som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 5h 4m.

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 6h 56m.

Avståndet från Lausanne till Stuttgart är ungefär 316 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Lausanne till Stuttgart är:
  • Omkring 16 flyg om dagen.
  • Omkring 8 tåg om dagen.
  • Omkring 4 bussar om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Lausanne och Stuttgart, eftersom reguljära turer med tåg, buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Lausanne till Stuttgart:
  • Flyg avgår för det mesta från Aéroport international de Genève och anländer till Stuttgarts flygplats.
  • Tåg avgår för det mesta från Lausanne och anländer till Stuttgart Hauptbahnhof.
  • Bussar avgår för det mesta från Lausanne, Parking du Vélodrome och anländer till Stuttgart, Flughafen/Messe.
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Lausanne till Stuttgart kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med Air Dolomiti för att åka till Stuttgart med flyg.
  • Resa med FlixBus, Sindbad för att åka till Stuttgart med buss.
  • Resa med Deutsche Bahn, Swiss Federal Railways (SBB CFF FFS) för att åka till Stuttgart med tåg.
Ja, det finns en direktrutt mellan Lausanne och Stuttgart
  • Du kan hitta omkring 0 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direkt bussar med Sindbad.
Omios kunder som reser från Lausanne till Stuttgart utökar också ofta sin semester för att åka till Paris, Berlin, München, Barcelona, Wien . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Stuttgart och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Lausanne till Stuttgart: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone