Florens till Padua

mån 03 aug.
+ Lägg till returresa
Res med tåg, buss med
Italo
Itabus
Frecciarossa
Regionale
FlixBus
1 000+ alternativ
Italo
Itabus
Frecciarossa
Regionale
FlixBus
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför tåg och buss för Florens till Padua

Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Florens till Padua. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 82kr. Ni som har ont om tid kan boka med tåg, vilket tar er fram på 2h 47m. Om du vill flyga med ett lågt koldioxidavtryck är tåg ditt säkra kort då det släpper endast ut 0.1 - 0.2kg. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 82kr och för tåg är det154kr.

Sträcka: 190 km

Jämför train med

Populärast
Tåg
Buss

245kr

Genomsnittspris

143kr

Genomsnittspris

Billigast

3h 17m

Genomsnittlig restid

Snabbast

2h 47m

Ombord

+

30m

Extra tid*

3h 39m

Genomsnittlig restid

3h 9m

Ombord

+

30m

Extra tid*

0.1 - 0.2kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

0.2 - 0.5kg

Koldioxidutsläpp

Italo

Mest populära tågbolaget

Itabus

Mest populära bussbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Resealternativ
från Florens till Padua

Du kan ta dig från Florens till Padua med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

bus

Det bästa sättet att resa från Florens till Padua är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • FlixBusFlixBus
    17:303tim.15
    Scandicci, Villa Costanza (Firenze)
    20:45Padua, Via Fra Paolo Sarpi (Parcheggio Ex Pesa Pubblica)
    87 kr1Enkelresa
    0 byten

Billigast

  • FlixBusFlixBus
    17:303tim.15
    Scandicci, Villa Costanza (Firenze)
    20:45Padua, Via Fra Paolo Sarpi (Parcheggio Ex Pesa Pubblica)
    87 kr1Enkelresa
    0 byten

Snabbast

  • FrecciarossaFRECCIAROSSA 9430
    19:201tim.44
    Florens Santa Maria Novella
    21:04Padova
    455 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • RegionaleRegionale 34078 · Regionale 17808 · Regionale Veloce 3970
    7:093tim.42
    Florens Santa Maria Novella
    10:51Padova
    222 kr1Enkelresa
    2 byten
  • RegionaleRegionale 34098 · Regionale 17828 · Regionale Veloce 3982
    13:093tim.42
    Florens Santa Maria Novella
    16:51Padova
    222 kr1Enkelresa
    2 byten
  • RegionaleRegionale 34082 · Regionale TTPER 17814 · Regionale Veloce 3972
    8:093tim.42
    Florens Santa Maria Novella
    11:51Padova
    222 kr1Enkelresa
    2 byten
  • Itabus2726
    17:552tim.55
    Scandicci, Villa Costanza (Firenze)
    20:50Padua, Via Fra Paolo Sarpi (Parcheggio Ex Pesa Pubblica)
    105 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Itabus2790
    13:202tim.55
    Scandicci, Villa Costanza (Firenze)
    16:15Padua, Via Fra Paolo Sarpi (Parcheggio Ex Pesa Pubblica)
    129 kr1Enkelresa
    0 byten
  • FlixBusFlixBus
    20:253tim.40
    Scandicci, Villa Costanza (Firenze)
    0:05Padua, Via Fra Paolo Sarpi (Parcheggio Ex Pesa Pubblica)
    134 kr1Enkelresa
    0 byten
  • ITAAZ1676 · AZ1463
    6:254tim.00
    Florens-Peretolas flygplats
    10:25Venedig Marco Polos flygplats
    3963 kr1Enkelresa
    1 byte
  • ITAAZ1684 · AZ1473
    19:003tim.50
    Florens-Peretolas flygplats
    22:50Venedig Marco Polos flygplats
    6243 kr1Enkelresa
    1 byte
  • Air DolomitiAZ7414+LufthansaAZ4772+Air DolomitiAZ7483
    14:308tim.00
    Florens-Peretolas flygplats
    22:30Venedig Marco Polos flygplats
    7117 kr1Enkelresa
    2 byten

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för tåg och buss under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

mån
03 aug.
tis
04 aug.
ons
05 aug.
tors
06 aug.
fre
07 aug.
lör
08 aug.
sön
09 aug.
mån
10 aug.
tis
11 aug.
ons
12 aug.
tors
13 aug.
fre
14 aug.
lör
15 aug.
sön
16 aug.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Florens to Padua

Enkla resor till Padua. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Florens to Padua.

FAQs
Det finns 2 sätt att resa mellan Florens och Padua, inklusive att ta en/ett tåg och buss.
Det billigaste sättet att resa från Florens till Padua är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 143kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Padua:

En/Ett buss kostar 103kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Florens till Padua för ett genomsnittligt pris på 245kr.

Snabbaste sättet att resa från Florens till Padua är med tåg med en genomsnittlig restid på 2h 47m.

Det finns alternativa resval till Padua som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 3h 9m.

Avståndet från Florens till Padua är ungefär 190 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Florens till Padua är:
  • Omkring 41 tåg om dagen.
  • Omkring 19 bussar om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Florens och Padua, eftersom reguljära turer med tåg och buss kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Florens till Padua:
  • Tåg avgår för det mesta från Florens Santa Maria Novella och anländer till Padova.
  • Bussar avgår för det mesta från Scandicci, Villa Costanza (Firenze) och anländer till Padua, Via Fra Paolo Sarpi (Parcheggio Ex Pesa Pubblica).
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Florens till Padua kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med Itabus, FlixBus, BlaBlaCar, Busitalia, Infobus för att åka till Padua med buss.
  • Resa med Italo, Frecciarossa, Regionale, Intercity, Intercity Notte, Trenitalia för att åka till Padua med tåg.
Ja, det finns direktförbindelser mellan Florens och Padua med följande reseoperatörer:
  • Du kan hitta omkring 13 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direktbussar med Itabus, FlixBus, BlaBlaCar, Infobus.
  • Du kan hitta omkring 27 direkt tåg om dagen och boka denna/detta direkttåg med Italo, Frecciarossa, Intercity, Intercity Notte.
Omios kunder som reser från Florens till Padua utökar också ofta sin semester för att åka till Venedig, Rom, Milan, Bologna, Verona . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Padua och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Florens till Padua: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemResorRes till ItalienFlorens till Padua

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone