Berlin till Arnhem

tis 28 juli
+ Lägg till returresa
Res med tåg, buss, flyg med
Deutsche Bahn
FlixBus
easyJet
FlixTrain
Eurowings
1 000+ alternativ
Deutsche Bahn
FlixBus
easyJet
FlixTrain
Eurowings
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför tåg, buss och flyg för Berlin till Arnhem

Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Berlin till Arnhem. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 25kr. Ni som har ont om tid kan boka med flyg, vilket tar er fram på 1h 58m. Om du vill flyga med ett lågt koldioxidavtryck är tåg ditt säkra kort då det släpper endast ut 0.2 - 0.5kg. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 25kr och för flyg är det56kr.

Sträcka: 514 km

Jämför train med

Populärast
Tåg
Buss
Flyg

121kr

Genomsnittspris

43kr

Genomsnittspris

Billigast

173kr

Genomsnittspris

6h 18m

Genomsnittlig restid

5h 48m

Ombord

+

30m

Extra tid*

8h 21m

Genomsnittlig restid

7h 51m

Ombord

+

30m

Extra tid*

4h 58m

Genomsnittlig restid

Snabbast

1h 58m

Ombord

+

3h 0m

Extra tid*

0.2 - 0.5kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

0.5 - 1.3kg

Koldioxidutsläpp

1.5 - 3.1kg

Koldioxidutsläpp

Deutsche Bahn

Mest populära tågbolaget

FlixBus

Mest populära bussbolaget

easyJet

Mest populära flygbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Resealternativ
från Berlin till Arnhem

Du kan ta dig från Berlin till Arnhem med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

bus

Det bästa sättet att resa från Berlin till Arnhem är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • FlixTrainFlixTrain+FlixBusFlixBus · FlixBus
    18:3110tim.09
    Bahnhof Berlin-Spandau
    4:40Arnheim, Amsterdamseweg (Centraal Station/Sonsbeek)
    41 kr1Enkelresa
    2 byten

Billigast

  • FlixTrainFlixTrain+FlixBusFlixBus · FlixBus
    18:3110tim.09
    Bahnhof Berlin-Spandau
    4:40Arnheim, Amsterdamseweg (Centraal Station/Sonsbeek)
    41 kr1Enkelresa
    2 byten

Snabbast

  • EurowingsEW8040
    7:101tim.05
    Berlin Brandenburgs flygplats
    8:15Düsseldorfs flygplats
    62 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • Deutsche BahnICE 1540 · IC 60402
    23:517tim.52
    Berlin Hauptbahnhof
    7:43Arnhem
    44 kr1Enkelresa
    1 byte
  • Deutsche BahnICE 844+VIAS Rail GmbH20040
    17:476tim.26
    Berlin Hauptbahnhof
    0:13Arnhem
    56 kr1Enkelresa
    1 byte
  • Deutsche BahnICE 240 · IC 3633
    6:145tim.05
    Berlin Hauptbahnhof
    11:19Arnhem
    60 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixTrainFlixTrain+FlixBusFlixBus · FlixBus
    18:1810tim.22
    Berlin Hauptbahnhof
    4:40Arnheim, Amsterdamseweg (Centraal Station/Sonsbeek)
    41 kr1Enkelresa
    2 byten
  • FlixTrainFlixTrain+FlixBusFlixBus · FlixBus
    17:5510tim.45
    Bahnhof Berlin Südkreuz
    4:40Arnheim, Amsterdamseweg (Centraal Station/Sonsbeek)
    41 kr1Enkelresa
    2 byten
  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    14:009tim.30
    Berlin, Zentraler Omnibusbahnhof (ZOB)
    23:30Arnheim, Amsterdamseweg (Centraal Station/Sonsbeek)
    41 kr1Enkelresa
    1 byte
  • EurowingsEW9049
    18:501tim.05
    Berlin Brandenburgs flygplats
    19:55Düsseldorfs flygplats
    83 kr1Enkelresa
    0 byten
  • EurowingsEW9
    20:101tim.05
    Berlin Brandenburgs flygplats
    21:15Köln-Bonns flygplats
    98 kr1Enkelresa
    0 byten
  • EurowingsEW9041
    8:301tim.05
    Berlin Brandenburgs flygplats
    9:35Düsseldorfs flygplats
    104 kr1Enkelresa
    0 byten

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

tis
28 juli
ons
29 juli
tors
30 juli
fre
31 juli
lör
01 aug.
sön
02 aug.
mån
03 aug.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Berlin to Arnhem

Enkla resor till Arnhem. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Berlin to Arnhem.

FAQs
Det finns 3 sätt att resa mellan Berlin och Arnhem, inklusive att ta en/ett tåg, buss och flyg.
Det billigaste sättet att resa från Berlin till Arnhem är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 43kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Arnhem:

En/Ett buss kostar 78kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Berlin till Arnhem för ett genomsnittligt pris på 121kr.

En/Ett buss kostar 130kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Berlin till Arnhem för ett genomsnittligt pris på 173kr.

Snabbaste sättet att resa från Berlin till Arnhem är med flyg med en genomsnittlig restid på 1h 58m.

Det finns alternativa resval till Arnhem som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 5h 48m.

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 7h 51m.

Avståndet från Berlin till Arnhem är ungefär 514 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Berlin till Arnhem är:
  • Omkring 77 flyg om dagen.
  • Omkring 8 tåg om dagen.
  • Omkring 5 bussar om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Berlin och Arnhem, eftersom reguljära turer med tåg, buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Berlin till Arnhem:
  • Flyg avgår för det mesta från Berlin Brandenburgs flygplats och anländer till Amsterdam-Schiphols flygplats.
  • Tåg avgår för det mesta från Berlin Hauptbahnhof och anländer till Arnhem.
  • Bussar avgår för det mesta från Berlin, Zentraler Omnibusbahnhof (ZOB) och anländer till Arnheim, Amsterdamseweg (Centraal Station/Sonsbeek).
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Berlin till Arnhem kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med FlixBus för att åka till Arnhem med buss.
  • Resa med Deutsche Bahn, FlixTrain, Deutsche Bahn Intercity (DB IC), Nederlandse Spoorwegen (NS) för att åka till Arnhem med tåg.
  • Resa med easyJet, Eurowings, Sas Airways, KLM Cityhopper, KLM, Cityjet för att åka till Arnhem med flyg.
Ja, det finns direktförbindelser mellan Berlin och Arnhem med följande reseoperatörer:
  • Du kan hitta omkring 1 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direktbussar med FlixBus.
  • Du kan hitta omkring 12 direkt flyg om dagen och boka denna/detta direktflyg med easyJet, Eurowings, KLM Cityhopper, KLM.
Omios kunder som reser från Berlin till Arnhem utökar också ofta sin semester för att åka till Amsterdam, Düsseldorf, Paris, Köln, Frankfurt am Main . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Arnhem och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Berlin till Arnhem: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone