Amsterdam till Sevilla

fre 28 aug.
+ Lägg till returresa
Res med tåg, buss, flyg med
Transavia France
FlixBus
Eurostar
easyJet
Vueling
1 000+ alternativ
Transavia France
FlixBus
Eurostar
easyJet
Vueling
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför tåg, buss och flyg för Amsterdam till Sevilla

Omio rekommenderar att boka med flyg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Amsterdam till Sevilla. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 915kr. Ni som har ont om tid kan boka med flyg, vilket tar er fram på 3h 47m. Om du vill flyga med ett lågt koldioxidavtryck är buss ditt säkra kort då det släpper endast ut 1.9 - 4.7kg. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 915kr och för tåg är det5783kr.

Sträcka: 1869 km

Jämför flight med

Populärast
Flyg
Buss
Tåg

2084kr

Genomsnittspris

1763kr

Genomsnittspris

Billigast

6079kr

Genomsnittspris

5h 47m

Genomsnittlig restid

Snabbast

3h 47m

Ombord

+

2h 0m

Extra tid*

42h 44m

Genomsnittlig restid

42h 14m

Ombord

+

30m

Extra tid*

26h 54m

Genomsnittlig restid

26h 24m

Ombord

+

30m

Extra tid*

5.6 - 11.2kg

Koldioxidutsläpp

1.9 - 4.7kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

-

Koldioxidutsläpp

Transavia France

Mest populära flygbolaget

FlixBus

Mest populära bussbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Resealternativ
från Amsterdam till Sevilla

Du kan ta dig från Amsterdam till Sevilla med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

flight

Det bästa sättet att resa från Amsterdam till Sevilla är med flyg eftersom flyg erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • easyJetU27809
    7:003tim.05
    Amsterdam-Schiphols flygplats
    10:05Sevilla
    1174 kr1Enkelresa
    0 byten

Billigast

  • easyJetU27809
    7:003tim.05
    Amsterdam-Schiphols flygplats
    10:05Sevilla
    1174 kr1Enkelresa
    0 byten

Snabbast

  • Transavia FranceHV6733
    16:252tim.55
    Amsterdam-Schiphols flygplats
    19:20Sevilla
    1360 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus · FlixBus
    11:3542tim.10
    Schiphol, Airport Terminal 1
    5:45Sevilla, Estación de Autobuses (Plaza de Armas)
    1241 kr1Enkelresa
    3 byten
  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus
    13:1540tim.30
    Amsterdam, Piarcoplein (Amsterdam Sloterdijk)
    5:45Sevilla, Estación de Autobuses (Plaza de Armas)
    1247 kr1Enkelresa
    2 byten
  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus · FlixBus
    12:0541tim.40
    Amsterdam, Station Bijlmer Arena
    5:45Sevilla, Estación de Autobuses (Plaza de Armas)
    1253 kr1Enkelresa
    3 byten
  • IberiaIB740+iryo06196
    7:2014tim.24
    Amsterdam-Schiphols flygplats
    21:44Sevilla-Santa Justa
    1920 kr1Enkelresa
    1 byte
  • KLMKL1501+iryo06196
    7:0014tim.44
    Amsterdam-Schiphols flygplats
    21:44Sevilla-Santa Justa
    1925 kr1Enkelresa
    1 byte
  • IberiaIB740+iryo06014
    7:2012tim.19
    Amsterdam-Schiphols flygplats
    19:39Sevilla-Santa Justa
    2041 kr1Enkelresa
    1 byte

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

fre
28 aug.
lör
29 aug.
sön
30 aug.
mån
31 aug.
tis
01 sep.
ons
02 sep.
tors
03 sep.
fre
04 sep.
lör
05 sep.
sön
06 sep.
mån
07 sep.
tis
08 sep.
ons
09 sep.
tors
10 sep.
fre
11 sep.
lör
12 sep.
sön
13 sep.
mån
14 sep.
tis
15 sep.
ons
16 sep.
tors
17 sep.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Amsterdam to Sevilla

Enkla resor till Sevilla. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Amsterdam to Sevilla.

FAQs
Det finns 3 sätt att resa mellan Amsterdam och Sevilla, inklusive att ta en/ett tåg, buss och flyg.
Det billigaste sättet att resa från Amsterdam till Sevilla är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 1763kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Sevilla:

En/Ett buss kostar 321kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Amsterdam till Sevilla för ett genomsnittligt pris på 2084kr.

En/Ett buss kostar 4316kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Amsterdam till Sevilla för ett genomsnittligt pris på 6079kr.

Snabbaste sättet att resa från Amsterdam till Sevilla är med flyg med en genomsnittlig restid på 3h 47m.

Det finns alternativa resval till Sevilla som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 26h 24m.

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 42h 14m.

Avståndet från Amsterdam till Sevilla är ungefär 1869 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Amsterdam till Sevilla är:
  • Omkring 35 flyg om dagen.
  • Omkring 8 bussar om dagen.
  • Omkring 1 tåg om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Amsterdam och Sevilla, eftersom reguljära turer med tåg, buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Amsterdam till Sevilla:
  • Flyg avgår för det mesta från Amsterdam-Schiphols flygplats och anländer till Sevilla.
  • Bussar avgår för det mesta från Amsterdam, Piarcoplein (Amsterdam Sloterdijk) och anländer till Sevilla, Estación de Autobuses (Plaza de Armas).
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Amsterdam till Sevilla kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med FlixBus för att åka till Sevilla med buss.
  • Resa med Transavia France, easyJet, Vueling, Iberia, Edelweiss Air, Iberia Express, CitizenPlane, Lufthansa, TAP Portugal, Air France, Austrian Airlines för att åka till Sevilla med flyg.
  • Resa med Eurostar för att åka till Sevilla med tåg.
Ja, det finns en direktrutt mellan Amsterdam och Sevilla
  • Du kan hitta omkring 2 direkt flyg om dagen och boka denna/detta direkt flyg med Transavia France, easyJet, CitizenPlane.
Omios kunder som reser från Amsterdam till Sevilla utökar också ofta sin semester för att åka till Madrid, Málaga, Grenada, Barcelona, Córdoba . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Sevilla och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Amsterdam till Sevilla: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone