Buss från Southampton till London-Stansted flygplats med National Express

tis 25 aug.
+ Lägg till returresa
National Express
Vy Bus4You
FlixBus
Lanstrafiken
Alsa
2 000 + resebolag
National Express
Vy Bus4You
FlixBus
Lanstrafiken
Alsa
2 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste bussarna från Southampton till London-Stansted flygplats

Visar tider och priser för 25 aug.

Lägsta priset

314kr

Genomsnittspris

554kr

Snabbaste resan

3 tim. 55 m

Genomsnittlig restid

4 tim. 12 m

Bussar per dag

17

Distans

159 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Southampton till London-Stansted flygplats kostar omkring 554kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 314kr.

Snabba bussar

Det är svårt att ta sig från Southampton till London-Stansted flygplats utan åtminstone en transfer.

  • National ExpressNX032 · NXA8
    12:156tim.05
    Southampton, Coach Station
    18:20Stansted, London Stansted Airport Coach Station
    314 kr1Enkelresa
    1 byte
  • National ExpressNX032 · NXA8
    12:355tim.45
    Southampton, University
    18:20Stansted, London Stansted Airport Coach Station
    314 kr1Enkelresa
    1 byte
  • National ExpressNX032 · NXA8
    2:205tim.00
    Southampton, University
    7:20Stansted, London Stansted Airport Coach Station
    446 kr1Enkelresa
    1 byte
  • National ExpressNX032 · NXA8
    2:055tim.15
    Southampton, Coach Station
    7:20Stansted, London Stansted Airport Coach Station
    446 kr1Enkelresa
    1 byte
  • National ExpressNX032 · NX727
    7:005tim.25
    Southampton, Coach Station
    12:25Stansted, London Stansted Airport Coach Station
    542 kr1Enkelresa
    1 byte

Reseinformation

Jämför buss och tåg för Southampton till London-Stansted flygplats

Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Southampton till London-Stansted flygplats. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 255kr. Ni som har ont om tid kan boka med tåg, vilket tar er fram på 2h 30m. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 255kr och för tåg är det149kr.

Sträcka: 159 km

Jämför bus med

Buss
Populärast
Tåg

370kr

Genomsnittspris

Billigast

413kr

Genomsnittspris

4h 25m

Genomsnittlig restid

3h 55m

Ombord

+

30m

Extra tid*

3h 0m

Genomsnittlig restid

Snabbast

2h 30m

Ombord

+

30m

Extra tid*

National Express

Mest populära bussbolaget

South Western Railway

Mest populära tågbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Aktuella avgångar

Busstider Southampton–London-Stansted flygplats

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor från Southampton till London-Stansted flygplats bussar imorgon, tisdag 25 augusti. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med buss.

Senast uppdaterad kl.
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
National ExpressNX032 · NXA82:05 Southampton, Coach Station
5tim.15
7:20 Stansted, London Stansted Airport Coach Station1 byte
National ExpressNX032 · NXA82:20 Southampton, University
5tim.00
7:20 Stansted, London Stansted Airport Coach Station1 byte
National ExpressNX032 · NX7284:15 Southampton, Coach Station
4tim.40
8:55 Stansted, London Stansted Airport Coach Station1 byte
National ExpressNX032 · NX7285:35 Southampton, Coach Station
5tim.00
10:35 Stansted, London Stansted Airport Coach Station1 byte
National ExpressNX032 · NX7285:50 Southampton, University
4tim.45
10:35 Stansted, London Stansted Airport Coach Station1 byte
National ExpressNX032 · NX7277:00 Southampton, Coach Station
5tim.25
12:25 Stansted, London Stansted Airport Coach Station1 byte
National ExpressNX032 · NX7279:05 Southampton, University
5tim.25
14:30 Stansted, London Stansted Airport Coach Station1 byte
National ExpressNX032 · NX72710:05 Southampton, Coach Station
4tim.25
14:30 Stansted, London Stansted Airport Coach Station1 byte
National ExpressNX032 · NXA812:15 Southampton, Coach Station
6tim.05
18:20 Stansted, London Stansted Airport Coach Station1 byte
National ExpressNX032 · NXA812:35 Southampton, University
5tim.45
18:20 Stansted, London Stansted Airport Coach Station1 byte
National ExpressNX032 · NX72713:30 Southampton, Coach Station
5tim.35
19:05 Stansted, London Stansted Airport Coach Station1 byte
National ExpressNX032 · NX72713:50 Southampton, University
5tim.15
19:05 Stansted, London Stansted Airport Coach Station1 byte
National ExpressNX032 · NX72715:20 Southampton, University
5tim.20
20:40 Stansted, London Stansted Airport Coach Station1 byte
National ExpressNX032 · NX72716:30 Southampton, Coach Station
4tim.10
20:40 Stansted, London Stansted Airport Coach Station1 byte
National ExpressNX032 · NX72718:30 Southampton, Coach Station
4tim.10
22:40 Stansted, London Stansted Airport Coach Station1 byte
National ExpressNX032 · NX72718:45 Southampton, University
3tim.55
22:40 Stansted, London Stansted Airport Coach Station1 byte
National ExpressNX032 · NX72720:30 Southampton, Coach Station
4tim.20
0:50 Stansted, London Stansted Airport Coach Station1 byte

Detta är den sista bussen för dagen.

Finn alla datum och tider för denna resa

JÄMFÖR Priser för olika transportsätt

Jämför priser för buss och tåg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

tis
25 aug.
ons
26 aug.
tors
27 aug.
fre
28 aug.
lör
29 aug.
sön
30 aug.
mån
31 aug.

Varför ska man boka från Southampton till London-Stansted flygplats bussar med Omio?

National Express driver alla bussar från Southampton till London-Stansted flygplats.
Omio är en officiell biljettåterförsäljare för alla dina resealternativ från Southampton till London-Stansted flygplats.

Varför ska man boka med Omio istället för National Express?

  • Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
  • Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra National Express med alla tillgängliga resealternativ, som är bus och train för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från Southampton till London-Stansted flygplats.

Varför bör man boka med Omio istället för Wanderu?

  • Flera transportmedel: Omio låter dig jämföra resealternativ, inklusive bus och train, för att hitta det perfekta resealternativet från Southampton till London-Stansted flygplats.

Reseinformation

Översikt: Buss från Southampton till London-Stansted flygplats

StorbritannienStorbritannien
StorbritannienStorbritannien
Icon of bus

Bussar från Southampton till London-Stansted flygplats avgår i genomsnitt 18 gånger per dag och tar cirka 3h 55m. Billiga bussbiljetter för den här resan kostar från 255kr men du kan resa för endast 149kr och uppåt med tåg.

Tidigaste buss avgår 01:05, och senaste 11:15. Snabbaste buss täcker distansen 159 km på 5h 15m.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Tåg från 149kr
Sträcka
159 km
Genomsnittlig restid med buss
3h 55m
Lägsta biljettpris
255kr
Bussar per dag
18
Snabbaste buss
5h 15m
Första buss
1:05
Sista buss
11:15
Billigaste månaden
juli
Billigaste dagen
ons
Högsäsong
juli - sep.
Lågsäsong
jan. - mars
Mest trafikerade dag
lör
Minst trafikerade dag
fre
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Tåg från 149kr

Bussbolag: National Express från Southampton till London-Stansted flygplatsDu kan resa med buss mellan Southampton och London-Stansted flygplats med National Express från så lite som 149kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.

National Express

Information
National Express är Storbritanniens ledande långdistansbussföretag, som driver över 550 tjänster per dag och betjänar mer än 900 destinationer över hela landet. Det erbjuder också frekventa tjänster till stora brittiska flygplatser — inklusive Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton och Bristol — dygnet runt. Alla National Express-bussar är luftkonditionerade och erbjuder gratis Wi-Fi och underhållning ombord. De flesta fordon är utrustade med säkerhetsbälten och eluttag vid varje säte, vilket gör att du kan ladda din telefon eller laptop under resan. Biljettalternativen inkluderar Begränsad biljett, Standardbiljett och Helt flexibel biljett, där den sistnämnda ger maximal flexibilitet för avbokningar eller ändringar.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig varaktighet
5h 15m
Billigaste pris
255kr
National Express frekvens
17 per dag
Bagage ingår
Två medelstora resväskor upp till 20 kg vardera och en liten bit handbagage.
Extra bagage
10 € per extra påse.
Avbokningspolicy
Du kan avboka din biljett upp till 24 timmar före avgång för återbetalning minus avbokningsavgift. Ändringar kan göras fram till 24 timmar före avgång mot en avgift.
Bekvämligheter ombord på bussen
Wifi
Mat ombord
Platsbokning
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Bistånd; Prioriterade sittplatser; Tillgängliga toaletter.
Cyklar
Fällbara cyklar är tillåtna; Icke-hopfällbara cyklar är inte tillåtna.

Restips: Bussar från Southampton till London-Stansted flygplats

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Southampton till London-Stansted flygplats med buss. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste buss, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till London-Stansted flygplats.

FAQs
Billiga bussbiljetter från Southampton till London-Stansted flygplats kan kosta från så lite som 255kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga bussbiljettpriset mellan Southampton och London-Stansted flygplats är 370kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
I genomsnitt tar det 5h 15m att resa från Southampton till London-Stansted flygplats med buss, för den 159 km långa rutten, men restiden kan variera om du reser på helger och helgdagar.
Den tidigaste bussen från Southampton till London-Stansted flygplats avgår klockan 1:05.
Den senaste bussen från Southampton till London-Stansted flygplats avgår klockan 11:15.
Det går 18 bussar om dagen från Southampton till London-Stansted flygplats som kräver minst ett byte med National Express. Tidtabellen kan variera på helgdagar eller helger med färre bussar.
När du tar en buss från Southampton till London-Stansted flygplats, kan du räkna med National Express för det bästa sättet att ta dig till London-Stansted flygplats. Du kan också kolla alla möjliga bussbolag som trafikerar sträckan mellan Southampton och London-Stansted flygplats och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en bussbiljett.
En resa till London-Stansted flygplats från Southampton är värd att göra men inte som en dagsutflykt med en restid på 5h 15m åt varje håll. Kolla i Omio-appen för det bästa sättet att resa.
Den billigaste månaden att åka buss från Southampton till London-Stansted flygplats är juli.
Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 2 sätt att resa mellan Southampton och London-Stansted flygplats inklusive att resa med buss och tåg.
Ja, följande tillgänglighetsalternativ finns när du reser med buss från Southampton till London-Stansted flygplats:
  • National Express
    • Bistånd
    • Prioriterade sittplatser
    • Tillgängliga toaletter.
Ja, det finns toaletter ombord på bussar från Southampton till London-Stansted flygplats som trafikeras av National Express.
Huruvida du kan avboka din bussbiljett från Southampton till London-Stansted flygplats beror på bussbolaget:
  • National Express
    • Du kan avboka din biljett upp till 24 timmar före avgång för återbetalning minus avbokningsavgift. Ändringar kan göras fram till 24 timmar före avgång mot en avgift.
Ja, cyklar är tillåtna ombord på bussar som trafikeras av National Express.
Biljetter är ofta billigare när du bokar tidigt. Att resa under lågtrafik eller på vardagar kan hjälpa dig att spara pengar. Sortera resultaten efter pris för att snabbt hitta de mest prisvärda alternativen. Kolla efter erbjudanden eller rabatter på vår webbplats och i vår app.
Nej, det går inte att köpa mat ombord på bussar från Southampton till London-Stansted flygplats.
Ja, följande bagagealternativ ingår när du bokar en bussbiljett från Southampton till London-Stansted flygplats:
  • National Express
    • Två medelstora resväskor upp till 20 kg vardera och en liten bit handbagage.
Ja, följande extra bagagealternativ är tillgängliga när du bokar en bussbiljett från Southampton till London-Stansted flygplats:
  • National Express
    • 10 € per extra påse.
Tyvärr är husdjur inte tillåtna på bussar från Southampton till London-Stansted flygplats.
Du kan reservera din sittplats på bussar från Southampton till London-Stansted flygplats med följande bussbolag: National Express
Ja, det finns USB-uttag ombord på bussar från Southampton till London-Stansted flygplats som trafikeras av följande bussbolag: National Express.
Ja, det finns WiFi ombord på bussar från Southampton till London-Stansted flygplats som trafikeras av följande bussbolag: National Express.

populära busstationer

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

De flesta bussar från Southampton till London-Stansted flygplats avgår från Southampton, Coach Station och ankommer till London, Victoria Coach Station. I den här guiden kan du jämföra busstationerna i Southampton och London-Stansted flygplats, läsa mer om transportmöjligheter till och från stadskärnorna samt hitta praktisk information om stationernas faciliteter och service.

Busstationer för avgång i Southampton
Busstationer för ankomst i London
Southampton, Coach StationHarbour Parade, Southampton SO15 1BA, StorbritannienWifiParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettBiljettkontor
Transport till och från centrum

Att ta sig till Southampton, Coach Station från Southampton centrum

BussX4, X5 · 5m · 24kr · var ~20 min

Faciliteter och service på Southampton, Coach Station busstation

På Southampton, Coach Station finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett och Biljettkontor.

Mat och dryck

Matalternativ inkluderar: Café Express (på stationen), Sandwich Bar (på stationen).

Wi-Fi och bankomater

Gratis Wi-Fi. Bankomater är ligger nära ingången för kontantuttag

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Southampton, Coach Station.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Southampton, Coach Station: Parkering, Taxi, Toalett.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsfaciliteter finns tillgängliga på Southampton, Coach Station: Hissar, ramper.

Southampton, Burgess Rd / Broadlands Rd (Southampton University)University Rd, Southampton SO17 1BJ, UKWifiParkeringBankomatTaxiTillgänglighetToalettDuschBiljettkontor
Transport till och från centrum

Att ta sig till Southampton, Burgess Rd / Broadlands Rd (Southampton University) från Southampton centrum

Southampton, Burgess Rd / Broadlands Rd (Southampton University) ligger 3 km från centrala Southampton. Du kan bland annat resa dit med:

BussU2b, U2 · 13m · 24kr · var ~6 min
U1a, U1n, U1e · 24m · 24kr · var ~37 min
U1a, U1n, U1e · 28m · 24kr · var ~37 min

Faciliteter och service på Southampton, Burgess Rd / Broadlands Rd (Southampton University) busstation

På Southampton, Burgess Rd / Broadlands Rd (Southampton University) finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Parkering, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Dusch och Biljettkontor.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Southampton, Burgess Rd / Broadlands Rd (Southampton University). Bankomater finns på Southampton, Burgess Rd / Broadlands Rd (Southampton University).

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Southampton, Burgess Rd / Broadlands Rd (Southampton University).

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Southampton, Burgess Rd / Broadlands Rd (Southampton University): Parkering, Taxi, Toalett.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsfaciliteter finns tillgängliga på Southampton, Burgess Rd / Broadlands Rd (Southampton University): Busshållplatsen är tillgänglig för personer med funktionsnedsättningar.

Southampton, UniversityUniversity Rd, Southampton SO17 1BJ, UKWifiParkeringBankomatTaxiTillgänglighetToalettDuschBiljettkontor
Transport till och från centrum

Att ta sig till Southampton, University från Southampton centrum

Southampton, University ligger 3 km från centrala Southampton. Du kan bland annat resa dit med:

BussU2b, U2 · 11m · 24kr · var ~6 min
U1a, U1n, U1e · 25m · 24kr · var ~37 min
U1a, U1n, U1e · 29m · 24kr · var ~37 min

Faciliteter och service på Southampton, University busstation

På Southampton, University finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Parkering, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Dusch och Biljettkontor.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Southampton, University. Bankomater finns på Southampton, University.

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Southampton, University.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Southampton, University: Parkering, Taxi, Toalett.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsfaciliteter finns tillgängliga på Southampton, University: Grundläggande tillgänglighetsfunktioner finns tillgängliga för passagerare.

Bussar från Southampton till London-Stansted flygplats: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemBussarBussar i StorbritannienBussar London-Stansted flygplatsBussar Southampton London-Stansted flygplats

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone