Buss från San Sebastián till Alicante med FlixBus

sön 25 okt.
+ Lägg till returresa
Bilman Bus
FlixBus
TRANSPORTES DE VIAJEROS ZARAGOZA TERUEL S.L
Vy Bus4You
Lanstrafiken
2 000 + resebolag
Bilman Bus
FlixBus
TRANSPORTES DE VIAJEROS ZARAGOZA TERUEL S.L
Vy Bus4You
Lanstrafiken
2 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste bussarna från San Sebastián till Alicante

Visar tider, priser och bokningsbara biljetter för 25 okt.

Lägsta pris den 25 okt.

632 kr

Genomsnittligt biljettpris den 25 okt.

1 204 kr

Snabbaste resa den 25 okt.

10 tim. 35 m

Genomsnittlig restid den 25 okt.

21 tim. 35 m

Bussar den 25 okt.

3

Distans

566 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från San Sebastián till Alicante kostar omkring 1 204 kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 632 kr.

Snabba bussar

Hittade bussavgångar den sön 25 okt. på sträckan San Sebastián–Alicante: 3. Direktavgångar: 1.

Den sön 25 okt. kör direktbussarna sträckan på 566 km på i genomsnitt 21 tim. 35 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa bussar ta dig dit på bara 10 tim. 35 m .

De långsammaste bussarna tar 1 d 4 tim. 10 m och innebär vanligtvis ett byte eller två längs vägen, men du kanske kan spara några slantar om du är på en budget.

  • Bilman BusBILMAN
    8:4510tim.35
    Donostia-San Sebastian, Estación de Autobuses
    19:20Alicante, Estación de Autobuses
    632 kr1Enkelresa
    0 byten
  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus
    7:1026tim.00
    Donostia-San Sebastian, Estación de Autobuses
    9:10Alicante, Estación de Autobuses
    1 025 kr1Enkelresa
    2 byten
  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus
    8:0028tim.10
    Donostia-San Sebastian, Estación de Autobuses
    12:10Alicante, Estación de Autobuses
    1 955 kr1Enkelresa
    2 byten

Reseinformation

Översikt: Buss från San Sebastián till Alicante

SpanienSpanien
SpanienSpanien
Icon of bus

Bussar från San Sebastián till Alicante avgår i genomsnitt 4 gånger per dag och tar cirka 16h 13m. Billiga bussbiljetter för den här resan kostar från 116 kr men du kan resa för endast 107 kr och uppåt med tåg.

Det finns 2 bussar per dag. Tidigaste buss avgår 00:01, och senaste 23:50. Snabbaste buss täcker distansen 566 km på 9h 30m.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Tåg från 107 kr
Sträcka
566 km
Genomsnittlig restid med buss
16h 13m
Lägsta biljettpris
116 kr
Bussar per dag
4
Direktbussar
2
Snabbaste buss
9h 30m
Första buss
0:01
Sista buss
23:50
Billigaste månaden
juni
Billigaste dagen
ons
Högsäsong
juli - sep.
Lågsäsong
okt. - dec.
Mest trafikerade dag
fre
Minst trafikerade dag
lör
Bästa tid att boka
28 dagar
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Tåg från 107 kr

Vanliga frågor om din resa från San Sebastián till Alicante

Använd de här snabba ruttsvaren för att kontrollera priser, restid, avgångsalternativ och direkta förbindelser innan du bokar från San Sebastián till Alicante.

Billiga bussbiljetter från San Sebastián till Alicante kan kosta från så lite som 116 kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga bussbiljettpriset mellan San Sebastián och Alicante är 1 052 kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
Den tidigaste bussen från San Sebastián till Alicante avgår klockan 0:01.
Den senaste bussen från San Sebastián till Alicante avgår klockan 23:50.
Ja, det går 2 direktbussar om dagen från San Sebastián till Alicante med Bilman Bus. Tidtabellen kan variera på helgdagar eller helger med färre direktbussar.

Aktuella avgångar

Busstider San Sebastián–Alicante

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånSan Sebastián till Alicante bussar idag, lördag 24 oktober. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med buss.

Senast uppdaterad kl.
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus23:35 Donostia-San Sebastian, Estación de Autobuses
34tim.35
9:10 Alicante, Estación de Autobuses2 byten
söndag 25 oktober
FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus7:10 Donostia-San Sebastian, Estación de Autobuses
26tim.00
9:10 Alicante, Estación de Autobuses2 byten
FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus8:00 Donostia-San Sebastian, Estación de Autobuses
28tim.10
12:10 Alicante, Estación de Autobuses2 byten
Bilman BusBILMAN8:45 Donostia-San Sebastian, Estación de Autobuses
10tim.35
19:20 Alicante, Estación de Autobuses0 bytendirekt

Detta är den sista bussen för dagen.

Finn alla datum och tider för denna resa

Varför ska man boka från San Sebastián till Alicante bussar med Omio?

Bilman Bus liksom FlixBus eller TRANSPORTES DE VIAJEROS ZARAGOZA TERUEL S.L erbjuder bussar tjänster från San Sebastián till Alicante.
Omio är en officiell biljettåterförsäljare för alla dina resealternativ från San Sebastián till Alicante.

Varför ska man boka med Omio istället för Bilman Bus?

  • Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du inte bara köpa biljetter till Bilman Bus, utan också jämföra biljetter till exempelvis FlixBus eller TRANSPORTES DE VIAJEROS ZARAGOZA TERUEL S.L för att hitta det bästa alternativet för din resa från San Sebastián till Alicante.
  • Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
  • Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra Bilman Bus med alla tillgängliga resealternativ, som är train, bus och flight för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från San Sebastián till Alicante.

Varför bör man boka med Omio istället för Checkmybus, Busbud eller Rome2rio?

  • Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du också jämföra biljetter från exempelvis FlixBus eller TRANSPORTES DE VIAJEROS ZARAGOZA TERUEL S.L för att hitta det bästa alternativet för din resa från San Sebastián till Alicante.
  • Flera transportmedel: Omio låter dig jämföra resealternativ, inklusive train, bus och flight, för att hitta det perfekta resealternativet från San Sebastián till Alicante.

Bussbolag: FlixBus, Bilman Bus, TRANSPORTES DE VIAJEROS ZARAGOZA TERUEL S.L från San Sebastián till AlicanteDu kan resa med buss mellan San Sebastián och Alicante med FlixBus, Bilman Bus, TRANSPORTES DE VIAJEROS ZARAGOZA TERUEL S.L från så lite som 107 kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.

FlixBus

Information
FlixBus är ett av Europas ledande lågkostnadsbussföretag, grundat i Tyskland och erbjuder nu långdistansresor över hela Europa och USA. Förutom sitt omfattande dagsnätverk, kör FlixBus även nattbussar på utvalda europeiska rutter. Standardfaciliteter inkluderar gratis Wi-Fi, eluttag för att ladda enheter, extra benutrymme, bagageutrymme och toaletter ombord, med snacks och drycker tillgängliga för köp. FlixBus erbjuder en enda standardbiljett för alla rutter, som inkluderar en handbagage och en incheckad väska per passagerare. Ytterligare avgifter tillkommer för extra bagage och för att reservera specifika platser, såsom Extra Seats, Table Seats eller Panorama Seats. Denna kombination av prisvärdhet, komfort och bred täckning gör FlixBus till ett populärt val för budgetmedvetna resenärer.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig FlixBus-varaktighet
18h 55m
Billigaste FlixBus-pris
628 kr
FlixBus frekvens
2 per dag
Bagage ingår
En handbagage upp till 7 kg (42x30x18 cm) och en incheckad väska upp till 20 kg (80x50x30 cm).
Extra bagage
Extra bagage kan köpas till mot avgift.
Avbokningspolicy
Du kan avboka din biljett upp till 15 minuter före avgång och få en kupong för framtida resor. Begäran om återbetalning för förseningar över 120 minuter är möjliga.
Bekvämligheter ombord på bussen
Wifi
Mat ombord
Platsbokning
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Bistånd; Prioriterad ombordstigning; Rullstolsanpassade bussar.
Cyklar
Cyklar är tillåtna mot en avgift; måste bokas.
Husdjur
Små husdjur i vagnar tillåtna; Ledarhundar reser gratis.

Bilman Bus

Information
Bilman Bus är ett spanskt bussföretag som är känt för att driva ett betydande antal rutter över hela Spanien, inklusive populära förbindelser som Teruel till Bilbao, Alicante till Pamplona och Valencia till San Sebastián. Företaget betonar pålitlighet, punktlighet och högkvalitativ service, med fokus på regelbundet fordonsunderhåll och passagerartillfredsställelse. Många nyare Bilman Bus-fordon erbjuder ombord Wi-Fi, och längre intercity-rutter inkluderar vanligtvis pauser. Förutom passagerartransport erbjuder Bilman Bus även bussuthyrningstjänster.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig Bilman Bus-varaktighet
9h 30m
Billigaste Bilman Bus-pris
616 kr
Bilman Bus frekvens
2 per dag
Bagage ingår
En handbagage upp till 10 kg och en incheckad väska upp till 25 kg.
Extra bagage
10 € per extra påse upp till 25 kg.
Avbokningspolicy
Du kan avboka din biljett upp till 24 timmar före avgång för full återbetalning. Ingen återbetalning för avbokningar inom 24 timmar.
Bekvämligheter ombord på bussen
Wifi
Mat ombord
Platsbokning
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Bistånd; Prioriterad ombordstigning; Tillgängliga sittplatser.
Cyklar
Cyklar är tillåtna; Begränsat utrymme tillgängligt.
Husdjur
Små husdjur tillåtna i bärare; Ledarhundar reser gratis.

TRANSPORTES DE VIAJEROS ZARAGOZA TERUEL S.L

Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig TRANSPORTES DE VIAJEROS ZARAGOZA TERUEL S.L-varaktighet
10h 50m
Billigaste TRANSPORTES DE VIAJEROS ZARAGOZA TERUEL S.L-pris
116 kr
TRANSPORTES DE VIAJEROS ZARAGOZA TERUEL S.L frekvens
3 per dag

Bolag, biljetter och bekvämligheter ombord mellan San Sebastián och Alicante

Gå igenom detaljerna bakom din bokning, från operatörer och biljettregler till bagage, bekvämligheter ombord, tillgänglighet och ruttspecifika resevillkor.

När du tar en buss från San Sebastián till Alicante, kan du räkna med Bilman Bus, FlixBus, TRANSPORTES DE VIAJEROS ZARAGOZA TERUEL S.L för det bästa sättet att ta dig till Alicante. Du kan också kolla alla möjliga bussbolag som trafikerar sträckan mellan San Sebastián och Alicante och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en bussbiljett.
Ja, följande tillgänglighetsalternativ finns när du reser med buss från San Sebastián till Alicante:
  • Bilman Bus
    • Bistånd
    • Prioriterad ombordstigning
    • Tillgängliga sittplatser.
  • FlixBus
    • Bistånd
    • Prioriterad ombordstigning
    • Rullstolsanpassade bussar.
Ja, det finns toaletter ombord på bussar från San Sebastián till Alicante som trafikeras av Bilman Bus, FlixBus.
Huruvida du kan avboka din bussbiljett från San Sebastián till Alicante beror på bussbolaget:
  • Bilman Bus
    • Du kan avboka din biljett upp till 24 timmar före avgång för full återbetalning. Ingen återbetalning för avbokningar inom 24 timmar.
  • FlixBus
    • Du kan avboka din biljett upp till 15 minuter före avgång och få en kupong för framtida resor. Begäran om återbetalning för förseningar över 120 minuter är möjliga.
Ja, cyklar är tillåtna ombord på bussar som trafikeras av {providersWithBike}.
Nej, det går inte att köpa mat ombord på bussar från San Sebastián till Alicante.
Ja, följande bagagealternativ ingår när du bokar en bussbiljett från San Sebastián till Alicante:
  • Bilman Bus
    • En handbagage upp till 10 kg och en incheckad väska upp till 25 kg.
  • FlixBus
    • En handbagage upp till 7 kg (42x30x18 cm) och en incheckad väska upp till 20 kg (80x50x30 cm).
Ja, följande extra bagagealternativ är tillgängliga när du bokar en bussbiljett från San Sebastián till Alicante:
  • Bilman Bus
    • 10 € per extra påse upp till 25 kg.
  • FlixBus
    • Extra bagage kan köpas till mot avgift.
Ja, du kan ta med ditt husdjur på bussar från San Sebastián till Alicante. Följande villkor gäller:
  • Bilman Bus
    • Små husdjur tillåtna i bärare
    • Ledarhundar reser gratis.
  • FlixBus
    • Små husdjur i vagnar tillåtna
    • Ledarhundar reser gratis.
Du kan reservera din sittplats på bussar från San Sebastián till Alicante med följande bussbolag: Bilman Bus, FlixBus
Ja, det finns USB-uttag ombord på bussar från San Sebastián till Alicante som trafikeras av följande bussbolag: Bilman Bus, FlixBus.
Ja, det finns WiFi ombord på bussar från San Sebastián till Alicante som trafikeras av följande bussbolag: Bilman Bus, FlixBus.

Restips: Bussar från San Sebastián till Alicante

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från San Sebastián till Alicante med buss. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste buss, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Alicante.

FAQs
Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 3 sätt att resa mellan San Sebastián och Alicante inklusive att resa med tåg, buss och flyg.
Biljetter är ofta billigare när du bokar tidigt. Att resa under lågtrafik eller på vardagar kan hjälpa dig att spara pengar. Sortera resultaten efter pris för att snabbt hitta de mest prisvärda alternativen. Kolla efter erbjudanden eller rabatter på vår webbplats och i vår app.

populära busstationer

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

De flesta bussar från San Sebastián till Alicante avgår från Donostia-San Sebastian, Estación de Autobuses och ankommer till Alicante, Estación de Autobuses. I den här guiden kan du jämföra busstationerna i San Sebastián och Alicante, läsa mer om transportmöjligheter till och från stadskärnorna samt hitta praktisk information om stationernas faciliteter och service.

Busstationer för avgång i San Sebastián
Busstationer för ankomst i Alicante

Vilken busstation i San Sebastián avgår bussarna till Alicante från?

Bussar från San Sebastián till Alicante avgår från Donostia-San Sebastian, Estación de Autobuses. Hållplatsen ligger från San Sebastián centrum, på Paseo de Francia, 22, 20012 Donostia-San Sebastian, Spanien.
Donostia-San Sebastian, Estación de AutobusesPaseo de Francia, 22, 20012 Donostia-San Sebastian, SpanienWifiParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettBiljettkontor
Transport till och från centrum

Att ta sig till Donostia-San Sebastian, Estación de Autobuses från San Sebastián centrum

Buss9, 37, B3, 42 · 10m · 24 kr · var ~14 min

Faciliteter och service på Donostia-San Sebastian, Estación de Autobuses busstation

På Donostia-San Sebastian, Estación de Autobuses finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett och Biljettkontor.

Mat och dryck

Matalternativ inkluderar: Café de la Estación (på stationen), Snabbmatsexpress (på stationen), Restaurante Aitzgorri (0.5 km).

Wi-Fi och bankomater

Gratis Wi-Fi. Bankomater är ligger nära huvudentrén

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Donostia-San Sebastian, Estación de Autobuses.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Donostia-San Sebastian, Estación de Autobuses: Parkering, Taxi, Toalett.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsfaciliteter finns tillgängliga på Donostia-San Sebastian, Estación de Autobuses: Hissar, ramper.

Irún, Estación de AutobusesIrun estación, 20301 Irun, Guipúzcoa, SpainWifiParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettDuschBiljettkontor
Transport till och från centrum

Att ta sig till Irún, Estación de Autobuses från San Sebastián centrum

TågC1 · 35m · 24 kr · var ~3 min
E2 · 41m · 36 kr · var ~13 min
BussE26, E27, E77 · 42m · var ~4 min
E26, E27, E77 · 45m · var ~4 min

Faciliteter och service på Irún, Estación de Autobuses busstation

På Irún, Estación de Autobuses finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Dusch och Biljettkontor.

Mat och dryck

Matalternativ inkluderar: Kafé och automatmaskiner finns tillgängliga.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Irún, Estación de Autobuses. Bankomater är bankomat finns nära huvudentrén

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Irún, Estación de Autobuses.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Irún, Estación de Autobuses: Parkering, Taxi, Toalett.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsfaciliteter finns tillgängliga på Irún, Estación de Autobuses: Rullstolsanpassad med ramper och hissar.

Busstationer för San Sebastián till Alicante

Kontrollera information om busstationerna i San Sebastián och Alicante, inklusive var bussarna avgår och anländer på den här rutten.

När du reser från San Sebastián finns det olika busstationer du kan åka ifrån, inklusive Donostia-San Sebastian, Estación de Autobuses, Irún, Estación de Autobuses. När du kommer fram till Alicante kan du hoppa av på stationer som Alicante, Estación de Autobuses. Flest passagerare hoppar på bussen på Donostia-San Sebastian, Estación de Autobuses som ligger cirka från stadskärnan, och flest hoppar av på Alicante, Estación de Autobuses, som ligger cirka 1 från stadskärnan.

Bussar från San Sebastián till Alicante: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemBussarBussar i SpanienBussar AlicanteBussar San Sebastián Alicante

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone