De billigaste och snabbaste bussarna från Paris-Charles de Gaulle flygplats till Angers Saint-Laud
Lägsta priset
411kr
Genomsnittspris
538kr
Snabbaste resan
4 tim. 35 m
Genomsnittlig restid
4 tim. 54 m
Bussar per dag
6
Distans
288 km
Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.
En genomsnittlig biljett från Paris-Charles de Gaulle flygplats till Angers Saint-Laud kostar omkring 538kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 411kr.
Av 6 bussar som avgår från Paris-Charles de Gaulle flygplats till Angers Saint-Laud dagligen så är 4 direktbussar, så det är ganska enkelt att undvika resor där du måste byta på vägen.
Den mån 03 aug. kör direktbussarna sträckan på 288 km på i genomsnitt 4 tim. 54 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa bussar ta dig dit på bara 4 tim. 35 m .
De långsammaste bussarna tar 5 tim. 10 m och innebär vanligtvis ett byte eller två längs vägen, men du kanske kan spara några slantar om du är på en budget.
870817:306tim.05Paris, Aéroport Charles de Gaulle13:35Angers, Gare Routiere411 kr1Enkelresa0 byten
FlixBus1:354tim.35Paris, Aéroport Charles de Gaulle6:10Angers, Gare Routiere469 kr1Enkelresa0 byten
FlixBus12:304tim.35Paris, Aéroport Charles de Gaulle17:05Angers, Gare Routiere481 kr1Enkelresa0 byten
FlixBus22:005tim.10Paris, Aéroport Charles de Gaulle3:10Angers, Gare Routiere587 kr1Enkelresa0 byten
FlixBus · FlixBus11:155tim.10Paris, Aéroport Charles de Gaulle16:25Angers, Gare Routiere592 kr1Enkelresa1 byte
FlixBus12:304tim.35Paris, Aéroport Charles de Gaulle17:05Angers, Gare Routiere481 kr1Enkelresa0 byten
FlixBus1:354tim.35Paris, Aéroport Charles de Gaulle6:10Angers, Gare Routiere469 kr1Enkelresa0 byten
FlixBus · FlixBus14:155tim.00Paris, Aéroport Charles de Gaulle19:15Angers, Gare Routiere686 kr1Enkelresa1 byte
FlixBus · FlixBus11:155tim.10Paris, Aéroport Charles de Gaulle16:25Angers, Gare Routiere592 kr1Enkelresa1 byte
FlixBus22:005tim.10Paris, Aéroport Charles de Gaulle3:10Angers, Gare Routiere587 kr1Enkelresa0 byten
Reseinformation
Jämför tåg, buss och flyg för Paris-Charles de Gaulle flygplats till Angers Saint-Laud
Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Paris-Charles de Gaulle flygplats till Angers Saint-Laud. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 183kr. Ni som har ont om tid kan boka med flyg, vilket tar er fram på 1h 5m. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 183kr och för flyg är det912kr.
Sträcka: 288 km
Jämför bus med
| Buss | Populärast Tåg | Flyg |
|---|---|---|
313kr Genomsnittspris Billigast | 722kr Genomsnittspris | 1562kr Genomsnittspris |
5h 1m Genomsnittlig restid 4h 31m Ombord + 30m Extra tid* | 3h 2m Genomsnittlig restid 2h 32m Ombord + 30m Extra tid* | 4h 5m Genomsnittlig restid Snabbast 1h 5m Ombord + 3h 0m Extra tid* |
![]() Mest populära bussbolaget | ![]() Mest populära tågbolaget | ![]() Mest populära flygbolaget |
Direkta resor | Direkta resor | Direkta resor |
Aktuella avgångar
Busstider Paris-Charles de Gaulle flygplats–Angers Saint-Laud
Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor från Paris-Charles de Gaulle flygplats till Angers Saint-Laud bussar imorgon, måndag 3 augusti. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med buss.
| Leverantör | Avgår | Restid | Anländer | Byten | Biljetter |
|---|---|---|---|---|---|
FlixBus | 1:35 Paris, Aéroport Charles de Gaulle | 4tim.35 | 6:10 Angers, Gare Routiere | 0 bytendirekt | |
87081 | 7:30 Paris, Aéroport Charles de Gaulle | 6tim.05 | 13:35 Angers, Gare Routiere | 0 bytendirekt | |
FlixBus · FlixBus | 11:15 Paris, Aéroport Charles de Gaulle | 5tim.10 | 16:25 Angers, Gare Routiere | 1 byte | |
FlixBus | 12:30 Paris, Aéroport Charles de Gaulle | 4tim.35 | 17:05 Angers, Gare Routiere | 0 bytendirekt | |
FlixBus · FlixBus | 14:15 Paris, Aéroport Charles de Gaulle | 5tim.00 | 19:15 Angers, Gare Routiere | 1 byte | |
FlixBus | 22:00 Paris, Aéroport Charles de Gaulle | 5tim.10 | 3:10 Angers, Gare Routiere | 0 bytendirekt | |
Detta är den sista bussen för dagen. | |||||
Finn alla datum och tider för denna resa
JÄMFÖR Priser för olika transportsätt
Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.
03 aug.
04 aug.
05 aug.
06 aug.
07 aug.
08 aug.
09 aug.
Varför ska man boka från Paris-Charles de Gaulle flygplats till Angers Saint-Laud bussar med Omio?
Varför ska man boka med Omio istället för FlixBus?
- Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du inte bara köpa biljetter till FlixBus, utan också jämföra biljetter till exempelvis BlaBlaCar Bus för att hitta det bästa alternativet för din resa från Paris-Charles de Gaulle flygplats till Angers Saint-Laud.
- Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
- Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra FlixBus med alla tillgängliga resealternativ, som är train, bus och flight för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från Paris-Charles de Gaulle flygplats till Angers Saint-Laud.
Varför bör man boka med Omio istället för Wanderu, Trainline eller Checkmybus?
- Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du också jämföra biljetter från exempelvis BlaBlaCar Bus för att hitta det bästa alternativet för din resa från Paris-Charles de Gaulle flygplats till Angers Saint-Laud.
- Flera transportmedel: Omio låter dig jämföra resealternativ, inklusive train, bus och flight, för att hitta det perfekta resealternativet från Paris-Charles de Gaulle flygplats till Angers Saint-Laud.
Reseinformation
Översikt: Buss från Paris-Charles de Gaulle flygplats till Angers Saint-Laud
Bussar från Paris-Charles de Gaulle flygplats till Angers Saint-Laud avgår i genomsnitt 6 gånger per dag och tar cirka 4h 31m. Billiga bussbiljetter för den här resan kostar från 183kr om du bokar i förväg.
Det finns 6 bussar per dag. Tidigaste buss avgår 00:35, och senaste 23:35. Snabbaste buss täcker distansen 288 km på 4h 35m.
Sträcka 288 km |
Genomsnittlig restid med buss 4h 31m |
Lägsta biljettpris 183kr |
Bussar per dag 6 |
Direktbussar 6 |
Snabbaste buss 4h 35m |
Första buss 0:35 |
Sista buss 23:35 |
Billigaste månaden okt. |
Billigaste dagen ons |
Högsäsong juli - sep. |
Lågsäsong apr. - juni |
Mest trafikerade dag tis |
Minst trafikerade dag lör |
Bussbolag: FlixBus, BlaBlaCar Bus, BlaBlaCar från Paris-Charles de Gaulle flygplats till Angers Saint-LaudDu kan resa med buss mellan Paris-Charles de Gaulle flygplats och Angers Saint-Laud med FlixBus, BlaBlaCar Bus, BlaBlaCar från så lite som 183kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.
FlixBus
BlaBlaCar Bus
BlaBlaCar
Restips: Bussar från Paris-Charles de Gaulle flygplats till Angers Saint-Laud
Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Paris-Charles de Gaulle flygplats till Angers Saint-Laud med buss. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste buss, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Angers Saint-Laud.

- BlaBlaCar Bus
- Bistånd
- Prioriterad ombordstigning
- Tillgängliga sittplatser.
- FlixBus
- Bistånd
- Prioriterad ombordstigning
- Rullstolsanpassade bussar.
- BlaBlaCar Bus
- Du kan avboka din biljett upp till 30 minuter före avgång för återbetalning i form av en kupong.
- FlixBus
- Du kan avboka din biljett upp till 15 minuter före avgång och få en kupong för framtida resor. Begäran om återbetalning för förseningar över 120 minuter är möjliga.
- BlaBlaCar Bus
- En handbagage upp till 7 kg och en incheckad väska upp till 20 kg.
- FlixBus
- En handbagage upp till 7 kg (42x30x18 cm) och en incheckad väska upp till 20 kg (80x50x30 cm).
- BlaBlaCar Bus
- Extra bagage kan köpas till mot avgift.
- FlixBus
- Extra bagage kan köpas till mot avgift.
- FlixBus
- Små husdjur i vagnar tillåtna
- Ledarhundar reser gratis.
Bussar från Paris-Charles de Gaulle flygplats till Angers Saint-Laud: relaterad information
Här är några andra källor som kanske har den information du behöver


