De billigaste och snabbaste bussarna från Manchester Airport till Newcastle
Lägsta priset
20kr
Genomsnittspris
30kr
Snabbaste resan
4 tim. 10 m
Genomsnittlig restid
4 tim. 40 m
Bussar per dag
9
Distans
184 km
Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.
En genomsnittlig biljett från Manchester Airport till Newcastle kostar omkring 30kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 20kr.
Av 9 bussar som avgår från Manchester Airport till Newcastle dagligen så är 6 direktbussar, så det är ganska enkelt att undvika resor där du måste byta på vägen.
Den tors 30 juli kör direktbussarna sträckan på 184 km på i genomsnitt 4 tim. 40 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa bussar ta dig dit på bara 4 tim. 10 m .
De långsammaste bussarna tar 4 tim. 55 m och innebär vanligtvis ett byte eller två längs vägen, men du kanske kan spara några slantar om du är på en budget.
FlixBus7:354tim.40Manchester, Airport12:15Newcastle upon Tyne, John Dobson Street20 kr1Enkelresa0 byten
FlixBus · FlixBus22:556tim.10Manchester, Airport5:05Newcastle upon Tyne, John Dobson Street22 kr1Enkelresa1 byte
NX170 · NX59111:004tim.50Manchester, Airport15:50Newcastle upon Tyne, Coach Station26 kr1Enkelresa1 byte
NX170 · NX4269:055tim.10Manchester, Airport14:15Newcastle upon Tyne, Coach Station29 kr1Enkelresa1 byte
NX17223:404tim.45Manchester, Airport4:25Newcastle upon Tyne, Coach Station34 kr1Enkelresa0 byten
NX17218:504tim.10Manchester, Airport23:00Newcastle upon Tyne, Coach Station34 kr1Enkelresa0 byten
FlixBus7:354tim.40Manchester, Airport12:15Newcastle upon Tyne, John Dobson Street20 kr1Enkelresa0 byten
NX17223:404tim.45Manchester, Airport4:25Newcastle upon Tyne, Coach Station34 kr1Enkelresa0 byten
NX170 · NX59111:004tim.50Manchester, Airport15:50Newcastle upon Tyne, Coach Station26 kr1Enkelresa1 byte
NX17210:554tim.55Manchester, Airport15:50Newcastle upon Tyne, Coach Station34 kr1Enkelresa0 byten
Reseinformation
Jämför buss, tåg och flyg för Manchester Airport till Newcastle
Omio rekommenderar att boka med buss, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Manchester Airport till Newcastle. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 5kr. Ni som har ont om tid kan boka med tåg, vilket tar er fram på 3h 27m. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 5kr och för flyg är det129kr.
Sträcka: 184 km
Jämför bus med
Populärast Buss | Tåg | Flyg |
|---|---|---|
22kr Genomsnittspris Billigast | 53kr Genomsnittspris | 319kr Genomsnittspris |
4h 44m Genomsnittlig restid 4h 14m Ombord + 30m Extra tid* | 3h 57m Genomsnittlig restid Snabbast 3h 27m Ombord + 30m Extra tid* | 9h 15m Genomsnittlig restid 6h 15m Ombord + 3h 0m Extra tid* |
Direkta resor | Direkta resor | Direkta resor |
Aktuella avgångar
Busstider Manchester Airport–Newcastle
Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånManchester Airport till Newcastle bussar idag, onsdag 29 juli. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med buss.
| Leverantör | Avgår | Restid | Anländer | Byten | Biljetter |
|---|---|---|---|---|---|
NX172 | 15:05 Manchester, Airport | 5tim.05 | 20:10 Newcastle upon Tyne, Coach Station | 0 bytendirekt | |
NX172 | 18:50 Manchester, Airport | 4tim.10 | 23:00 Newcastle upon Tyne, Coach Station | 0 bytendirekt | |
FlixBus · FlixBus | 22:55 Manchester, Airport | 6tim.10 | 5:05 Newcastle upon Tyne, John Dobson Street | 1 byte | |
NX172 | 23:40 Manchester, Airport | 4tim.45 | 4:25 Newcastle upon Tyne, Coach Station | 0 bytendirekt | |
| torsdag 30 juli | |||||
NX172 | 6:20 Manchester, Airport | 4tim.55 | 11:15 Newcastle upon Tyne, Coach Station | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 7:35 Manchester, Airport | 4tim.40 | 12:15 Newcastle upon Tyne, John Dobson Street | 0 bytendirekt | |
NX170 · NX426 | 9:05 Manchester, Airport | 5tim.10 | 14:15 Newcastle upon Tyne, Coach Station | 1 byte | |
NX172 | 10:55 Manchester, Airport | 4tim.55 | 15:50 Newcastle upon Tyne, Coach Station | 0 bytendirekt | |
NX170 · NX591 | 11:00 Manchester, Airport | 4tim.50 | 15:50 Newcastle upon Tyne, Coach Station | 1 byte | |
Detta är den sista bussen för dagen. | |||||
Finn alla datum och tider för denna resa
JÄMFÖR Priser för olika transportsätt
Jämför priser för buss, tåg och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.
30 juli
31 juli
01 aug.
02 aug.
03 aug.
04 aug.
05 aug.
Varför ska man boka från Manchester Airport till Newcastle bussar med Omio?
Varför ska man boka med Omio istället för National Express?
- Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du inte bara köpa biljetter till National Express, utan också jämföra biljetter till exempelvis Megabus eller FlixBus för att hitta det bästa alternativet för din resa från Manchester Airport till Newcastle.
- Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
- Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra National Express med alla tillgängliga resealternativ, som är bus, train och flight för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från Manchester Airport till Newcastle.
Varför bör man boka med Omio istället för Wanderu eller Trainline?
- Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du också jämföra biljetter från exempelvis Megabus eller FlixBus för att hitta det bästa alternativet för din resa från Manchester Airport till Newcastle.
- Flera transportmedel: Omio låter dig jämföra resealternativ, inklusive bus, train och flight, för att hitta det perfekta resealternativet från Manchester Airport till Newcastle.
Reseinformation
Översikt: Buss från Manchester Airport till Newcastle
Bussar från Manchester Airport till Newcastle avgår i genomsnitt 11 gånger per dag och tar cirka 4h 14m. Billiga bussbiljetter för den här resan kostar från 5kr om du bokar i förväg.
Det finns 5 bussar per dag. Tidigaste buss avgår 06:35, och senaste 23:25. Snabbaste buss täcker distansen 184 km på 4h 20m.
Sträcka 184 km |
Genomsnittlig restid med buss 4h 14m |
Lägsta biljettpris 5kr |
Bussar per dag 11 |
Direktbussar 5 |
Snabbaste buss 4h 20m |
Första buss 6:35 |
Sista buss 23:25 |
Billigaste månaden apr. |
Billigaste dagen tis |
Högsäsong okt. - dec. |
Lågsäsong apr. - juni |
Mest trafikerade dag sön |
Minst trafikerade dag tors |
Bussbolag: National Express, Megabus, FlixBus från Manchester Airport till NewcastleDu kan resa med buss mellan Manchester Airport och Newcastle med National Express, Megabus, FlixBus från så lite som 5kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.
FlixBus
National Express
Megabus
Restips: Bussar från Manchester Airport till Newcastle
Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Manchester Airport till Newcastle med buss. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste buss, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Newcastle.

- Megabus
- Megabus är ADA-kompatibel och erbjuder hjälp till kunder med funktionsnedsättningar, inklusive de som använder rullstolar eller mobilitetsscootrar, samt de med servicehundar.
- National Express
- Bistånd
- Prioriterade sittplatser
- Tillgängliga toaletter.
- FlixBus
- Bistånd
- Prioriterad ombordstigning
- Rullstolsanpassade bussar.
- Megabus
- Megabus-bokningar kan inte avbokas eller återbetalas, men de kan bytas mot en annan resa upp till 3 timmar före din ursprungliga planerade avresa mot en avgift.
- National Express
- Du kan avboka din biljett upp till 24 timmar före avgång för återbetalning minus avbokningsavgift. Ändringar kan göras fram till 24 timmar före avgång mot en avgift.
- FlixBus
- Du kan avboka din biljett upp till 15 minuter före avgång och få en kupong för framtida resor. Begäran om återbetalning för förseningar över 120 minuter är möjliga.
- Megabus
- En resväska ingår per passagerarreservation. Som vägledning får en resväska inte överstiga 62 tum (längd + bredd + höjd) och får inte väga mer än 50 pund (23 kg).
- National Express
- Två medelstora resväskor upp till 20 kg vardera och en liten bit handbagage.
- FlixBus
- En handbagage upp till 7 kg (42x30x18 cm) och en incheckad väska upp till 20 kg (80x50x30 cm).
- Megabus
- Ytterligare bagage kan köpas genom att köpa en extra resekort i förväg eller genom att lägga till upp till två extra väskor vid bokning mot en avgift.
- National Express
- 10 € per extra påse.
- FlixBus
- Extra bagage kan köpas till mot avgift.
- FlixBus
- Små husdjur i vagnar tillåtna
- Ledarhundar reser gratis.
populära busstationer
Viktiga stationer och flygplatser för denna resa
De flesta bussar från Manchester Airport till Newcastle avgår från Manchester, Coach Station och ankommer till Newcastle upon Tyne, Coach Station, medan vissa avgångar istället kommer till Newcastle upon Tyne, John Dobson Street. I den här guiden kan du jämföra busstationerna i Manchester Airport och Newcastle, läsa mer om transportmöjligheter till och från stadskärnorna samt hitta praktisk information om stationernas faciliteter och service.
Bussar från Manchester Airport till Newcastle: relaterad information
Här är några andra källor som kanske har den information du behöver
