De billigaste och snabbaste bussarna från Liverpool till London-Gatwick flygplats
Lägsta priset
339kr
Genomsnittspris
369kr
Snabbaste resan
8 tim. 5 m
Genomsnittlig restid
8 tim. 23 m
Bussar per dag
3
Distans
314 km
Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.
En genomsnittlig biljett från Liverpool till London-Gatwick flygplats kostar omkring 369kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 339kr.
Av 3 bussar som avgår från Liverpool till London-Gatwick flygplats dagligen så är 3 direktbussar, så det är ganska enkelt att undvika resor där du måste byta på vägen.
Den ons 04 feb. kör direktbussarna sträckan på 314 km på i genomsnitt 8 tim. 23 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa bussar ta dig dit på bara 8 tim. 5 m .
De långsammaste bussarna tar 9 tim. och innebär vanligtvis ett byte eller två längs vägen, men du kanske kan spara några slantar om du är på en budget.






Reseinformation
Jämför tåg och buss för Liverpool till London-Gatwick flygplats
Omio rekommenderar att boka med buss, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Liverpool till London-Gatwick flygplats. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 191kr. Ni som har ont om tid kan boka med tåg, vilket tar er fram på 4h 1m. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 191kr och för tåg är det171kr.
Sträcka: 314 km
Jämför bus med
Populärast Buss | Tåg |
|---|---|
341kr Genomsnittspris Billigast | 862kr Genomsnittspris |
7h 40m Genomsnittlig restid 7h 10m Ombord + 30m Extra tid* | 4h 31m Genomsnittlig restid Snabbast 4h 1m Ombord + 30m Extra tid* |
![]() Mest populära bussbolaget | ![]() Mest populära tågbolaget |
Direkta resor | Direkta resor |
Aktuella avgångar
Busstider Liverpool–London-Gatwick flygplats
Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånLiverpool till London-Gatwick flygplats bussar idag, tisdag 3 februari. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med buss.
| Leverantör | Avgår | Restid | Anländer | Byten | Biljetter |
|---|---|---|---|---|---|
FlixBus · FlixBus | 23:45 Liverpool, Liverpool One | 7tim.50 | 07:35 Horley, Gatwick Airport (North Terminal) | 1 byte | |
FlixBus · FlixBus | 23:45 Liverpool, Liverpool One | 8tim.00 | 07:45 London, Gatwick Airport Terminal South | 1 byte | |
| onsdag 4 februari | |||||
![]() | 09:40 Liverpool | 9tim.00 | 18:40 London-Gatwick flygplats | 0 bytendirekt | |
Detta är den sista bussen för dagen. | |||||
Finn alla datum och tider för denna resa
JÄMFÖR Priser för olika transportsätt
Jämför priser för tåg och buss under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.
04 feb.
05 feb.
06 feb.
07 feb.
08 feb.
09 feb.
10 feb.
Reseinformation
Översikt: Buss från Liverpool till London-Gatwick flygplats
Bussar från Liverpool till London-Gatwick flygplats avgår i genomsnitt 25 gånger per dag och tar cirka 7h 10m. Billiga bussbiljetter för den här resan kostar från 191kr men du kan resa för endast 171kr och uppåt med tåg.
Tidigaste buss avgår 04:40, och senaste 23:40. Snabbaste buss täcker distansen 314 km på 7h 20m.
Sträcka 314 km |
Genomsnittlig restid med buss 7h 10m |
Lägsta biljettpris 191kr |
Bussar per dag 25 |
Snabbaste buss 7h 20m |
Första buss 04:40 |
Sista buss 23:40 |
Bussbolag: National Express, FlixBus, Megabus från Liverpool till London-Gatwick flygplatsDu kan resa med buss mellan Liverpool och London-Gatwick flygplats med National Express, FlixBus, Megabus från så lite som 171kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.
FlixBus
National Express
Megabus
Restips: Bussar från Liverpool till London-Gatwick flygplats
Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Liverpool till London-Gatwick flygplats med buss. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste buss, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till London-Gatwick flygplats.

- Megabus
- Megabus är ADA-kompatibel och erbjuder hjälp till kunder med funktionsnedsättningar, inklusive de som använder rullstolar eller mobilitetsscootrar, samt de med servicehundar.
- National Express
- Bistånd
- Prioriterade sittplatser
- Tillgängliga toaletter.
- FlixBus
- Bistånd
- Prioriterad ombordstigning
- Rullstolsanpassade bussar.
- Megabus
- Megabus-bokningar kan inte avbokas eller återbetalas, men de kan bytas mot en annan resa upp till 3 timmar före din ursprungliga planerade avresa mot en avgift.
- National Express
- Du kan avboka din biljett upp till 24 timmar före avgång för återbetalning minus avbokningsavgift. Ändringar kan göras fram till 24 timmar före avgång mot en avgift.
- FlixBus
- Du kan avboka din biljett upp till 15 minuter före avgång och få en kupong för framtida resor. Begäran om återbetalning för förseningar över 120 minuter är möjliga.
- Megabus
- En resväska ingår per passagerarreservation. Som vägledning får en resväska inte överstiga 62 tum (längd + bredd + höjd) och får inte väga mer än 50 pund (23 kg).
- National Express
- Två medelstora resväskor upp till 20 kg vardera och en liten bit handbagage.
- FlixBus
- En handbagage upp till 7 kg (42x30x18 cm) och en incheckad väska upp till 20 kg (80x50x30 cm).
- Megabus
- Ytterligare bagage kan köpas genom att köpa en extra resekort i förväg eller genom att lägga till upp till två extra väskor vid bokning mot en avgift.
- National Express
- 10 € per extra påse.
- FlixBus
- Extra bagage kan köpas till mot avgift.
- FlixBus
- Små husdjur i vagnar tillåtna
- Ledarhundar reser gratis.
populära busstationer
Viktiga stationer och flygplatser för denna resa
- 06.00-23.00
- Gratis Wi-Fi
- Café i Stationen (i stationen)
- Fast Food Outlet (i stationen).
- Finns utanför huvudentrén.
- Hissar, ramper
- Finns på stationen.
- Buss: 10, 10A, 14, 14A, 18, 79, 82 Tåg: Merseyrail
- 06.00-23.00
- Gratis Wi-Fi
- Pret A Manger (på stationen)
- Costa Coffee (på stationen).
- Finns utanför huvudentrén.
- Hissar, ramper
- Finns på stationen.
- Buss: 10, 10A, 14, 14A, 82, 86A Tåg: Merseyrail
- Buss: 699, 86C, 86A Tåg: Liverpool Lime Street
Bussar från Liverpool till London-Gatwick flygplats: relaterad information
Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

