Tåg från Umeå till Älvsbyn med Tågkompaniet Norrtåg

fre 23 okt.
+ Lägg till returresa
Tågkompaniet Norrtåg
SJ
Oresundstag
Malartag
VR
2 000 + resebolag
Tågkompaniet Norrtåg
SJ
Oresundstag
Malartag
VR
2 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste tågen från Umeå till Älvsbyn

Visar tider, priser och bokningsbara biljetter för 23 okt.

Lägsta pris den 23 okt.

317 kr

Genomsnittligt biljettpris den 23 okt.

372 kr

Snabbaste resa den 23 okt.

2 tim. 56 m

Genomsnittlig restid den 23 okt.

3 tim. 3 m

Tåg den 23 okt.

4

Distans

208 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Umeå till Älvsbyn kostar omkring 372 kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 317 kr.

Snabba tåg

Den fre 23 okt. hittade vi 4 tåg från Umeå till Älvsbyn, varav 4 är direktförbindelser.

Den fre 23 okt. kör direkttågen sträckan på 208 km på i genomsnitt 3 tim. 3 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa tåg ta dig dit på bara 2 tim. 56 m .

De långsammaste tågen tar 3 tim. 10 m och resan omfattar vanligtvis ett eller två byten, men du kan spara några kronor på dem om du har en snäv budget.

  • SJ
    0:103tim.03
    Umeå
    3:13Älvsbyn
    317 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Tågkompaniet Norrtåg
    16:323tim.10
    Umeå
    19:42Älvsbyn
    322 kr1Enkelresa
    0 byten
  • SJ
    1:103tim.03
    Umeå
    4:13Älvsbyn
    417 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Tågkompaniet Norrtåg
    6:132tim.56
    Umeå
    9:09Älvsbyn
    432 kr1Enkelresa
    0 byten

Reseinformation

Översikt: Tåg från Umeå till Älvsbyn

SverigeSverige
SverigeSverige
Icon of train

Tåg från Umeå till Älvsbyn avgår i genomsnitt 5 gånger per dag och tar cirka 3h 5m. Billiga tågbiljetter för den här resan kostar från 376 kr om du bokar i förväg.

Det finns 5 tåg per dag. Tidigaste tåg avgår 00:04, och senaste 22:50. Snabbaste tåg täcker distansen 208 km på 2h 53m.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Sträcka
208 km
Genomsnittlig restid med tåg
3h 5m
Lägsta biljettpris
376 kr
Tåg per dag
5
Direkttåg
5
Snabbaste tåg
2h 53m
Första tåg
0:04
Sista tåg
22:50
Billigaste månaden
juni
Billigaste dagen
tis
Högsäsong
juli - sep.
Lågsäsong
apr. - juni
Mest trafikerade dag
fre
Minst trafikerade dag
tis
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation

Aktuella avgångar

Tågtider Umeå–Älvsbyn

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor från Umeå till Älvsbyn tåg imorgon, fredag 23 oktober. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med tåg.

Senast uppdaterad kl.
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
SJ0:10 Umeå
3tim.03
3:13 Älvsbyn0 bytendirekt
SJ1:10 Umeå
3tim.03
4:13 Älvsbyn0 bytendirekt
Tågkompaniet Norrtåg6:13 Umeå
2tim.56
9:09 Älvsbyn0 bytendirekt
Tågkompaniet Norrtåg16:32 Umeå
3tim.10
19:42 Älvsbyn0 bytendirekt

Detta är det sista tåget för dagen.

Finn alla datum och tider för denna resa

Tågbolag: Tågkompaniet Norrtåg, SJ tåg från Umeå till ÄlvsbynTågkompaniet Norrtåg, SJ tåg tar dig mellan Umeå och Älvsbyn från 376 kr. Med över 1000 reseföretag på Omio kan du hitta de bästa tågtiderna och biljetterna för din resa.

Tågkompaniet Norrtåg

Information
Tågkompaniet Norrtåg är ett svenskt tågbolag som verkar över hela landet. Det erbjuder ett brett utbud av tjänster, inklusive regionala, intercity- och express-tåg. De regionala tågen är de mest frekventa, som går varje timme och stannar vid alla stationer längs rutten. Intercity-tågen är något snabbare, går varannan timme och stannar vid färre stationer. Express-tågen är de snabbaste, går var tredje timme och stannar endast vid större stationer. Tågkompaniet Norrtåg erbjuder en mängd olika biljettyper, inklusive enkelbiljetter, dagbiljetter och säsongsbiljetter. Ombordfaciliteter inkluderar bekväma sittplatser, gratis Wi-Fi och en cafévagn. De mest populära rutterna för Tågkompaniet Norrtåg är mellan Stockholm och Göteborg, Stockholm och Malmö, samt Stockholm och Uppsala.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig Tågkompaniet Norrtåg-varaktighet
2h 53m
Billigaste Tågkompaniet Norrtåg-pris
430 kr
Tågkompaniet Norrtåg frekvens
4 per dag
Bagage ingår
En bit handbagage och en större bit ingår.
Bagageförvaring
Överliggande hyllor och avsedda bagageområden
Avbokningspolicy
Avbokning möjlig enligt biljettvillkor
Återbetalningar
Full återbetalning för inställda tåg
Bekvämligheter ombord på tåget
Wifi
Mat ombord
Caféservice med snacks och drycker
Platsbokning
Sittplatsreservation rekommenderas, extra avgift tillkommer
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Rullstolsplatser och tillgängliga toaletter finns tillgängliga
Husdjur
Små husdjur i burar reser gratis, större hundar kräver biljett.
Tyst zon

SJ

Information
SJ är ett svenskt tågbolag som erbjuder ett brett utbud av tjänster till sina passagerare. Det driver höghastighetståg, regionaltåg och nattåg, som alla är bekväma och pålitliga. Höghastighetstågen, X2000, är det snabbaste sättet att resa mellan städer, medan regionaltågen, Pågatåg, är perfekta för kortare resor. Nattågen, SJ Nattåg, erbjuder ett bekvämt sätt att resa över natten. SJ erbjuder en mängd olika biljettyper, inklusive enkelbiljetter, tur-och-retur biljetter och SJ Prio-biljetter, som ger rabatter för frekventa resenärer. Ombordfaciliteter inkluderar gratis Wi-Fi, eluttag och en cafévagn. De mest populära rutterna för SJ är mellan Stockholm och Göteborg, Stockholm och Malmö, samt Stockholm och Uppsala.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig SJ-varaktighet
3h 3m
Billigaste SJ-pris
376 kr
SJ frekvens
1 per dag
Bagage ingår
2 stycken handbagage ingår i biljettpriset
Bagageförvaring
Överliggande hyllor, under säten och avsedda bagageområden i ändarna av vagnarna
Avbokningspolicy
Avbokning möjlig enligt biljettvillkor
Återbetalningar
Full återbetalning ges för inställda tåg
Bekvämligheter ombord på tåget
Wifi
Mat ombord
Restaurangvagn på långdistans tåg, bistrovagn med snacks och drycker, service vid plats i första klass
Platsbokning
Valfri platsreservation mot en extra avgift i andra klass, inkluderad i biljetten för första klass.
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Rullstolsplatser, tillgängliga toaletter och assistansservice finns tillgänglig
Husdjur
Små husdjur gratis i bur, större hundar kräver betald biljett, ledarhundar reser gratis
Tyst zon

Bolag, biljetter och bekvämligheter ombord mellan Umeå och Älvsbyn

Gå igenom detaljerna bakom din bokning, från operatörer och biljettregler till bagage, bekvämligheter ombord, tillgänglighet och ruttspecifika resevillkor.

När du tar ett tåg från Umeå till Älvsbyn, kan du räkna med Tågkompaniet Norrtåg, SJ för det bästa sättet att ta dig till Älvsbyn. Du kan också kolla alla möjliga tågbolag som trafikerar sträckan mellan Umeå och Älvsbyn och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en tågbiljett.

SJ biljettklasser från Umeå till Älvsbyn

Kontrollera och jämför tågalternativ, biljettklasser och bekvämligheter från Umeå till Älvsbyn med SJ

SJ

Första klass
  • Wi-Fi
  • Eluttag vid sätet
  • Justerbar fåtölj
  • Extra benutrymme
  • Enskilda säten tillgängliga
  • Uppfällbart bord
  • Två säten på rad
  • Sätesreservation inkluderad
  • Måste tas isär och placeras i en påse eller vara en hopfällbar cykel som är komplett stängd*
  • Husdjur tillåts
  • Snacks ingår
  • Frukost ingår
  • Servering av mat vid sätet
  • Område för barnfamiljer
  • Utrymme för barnvagnar
  • Ungdomspriser finns tillgängliga
  • Inget tyst område/zon
  • Bagagebegränsning*
  • Luftkonditionering
  • Dedikerade tillgänglighetssäten
  • Tillgänglighetstjänst
  • Tillgång till lounge

SJ

Andra klass Lugn
  • Wi-Fi
  • Eluttag vid sätet
  • Justerbar fåtölj
  • Extra benutrymme
  • Enskilda säten tillgängliga
  • Uppfällbart bord
  • Två säten på rad
  • Sätesreservation inkluderad
  • Måste tas isär och placeras i en påse eller vara en hopfällbar cykel som är komplett stängd*
  • Husdjur tillåts
  • Snacks ingår
  • Servering av mat vid sätet
  • Område för barnfamiljer
  • Utrymme för barnvagnar
  • Ungdomspriser finns tillgängliga
  • Inget tyst område/zon
  • Bagagebegränsning*
  • Luftkonditionering
  • Dedikerade tillgänglighetssäten
  • Tillgänglighetstjänst
  • Tillgång till lounge

SJ

Andra klass
  • Wi-Fi
  • Eluttag vid sätet
  • Justerbar fåtölj
  • Extra benutrymme
  • Enskilda säten tillgängliga
  • Uppfällbart bord
  • Två säten på rad
  • Sätesreservation inkluderad
  • Måste tas isär och placeras i en påse eller vara en hopfällbar cykel som är komplett stängd*
  • Husdjur tillåts
  • Servering av mat vid baren
  • Område för barnfamiljer
  • Utrymme för barnvagnar
  • Ungdomspriser finns tillgängliga
  • Inget tyst område/zon
  • Bagagebegränsning*
  • Luftkonditionering
  • Dedikerade tillgänglighetssäten
  • Tillgänglighetstjänst
  • Tillgång till lounge

Restips: Tåg från Umeå till Älvsbyn

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Umeå till Älvsbyn med tåg. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste tåg, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Älvsbyn.

FAQs
Billiga tågbiljetter från Umeå till Älvsbyn kan kosta från så lite som 376 kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga tågbiljettpriset för Umeå till Älvsbyn är 472 kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
I genomsnitt tar det 2h 53m att resa från Umeå till Älvsbyn med tåg, för den 208 km långa rutten, men restiden kan variera om du reser på helger och helgdagar.
Det tidigaste tåget från Umeå till Älvsbyn avgår klockan 0:04.
Det senaste tåget från Umeå till Älvsbyn avgår klockan 22:50.
Ja, det går 5 direkttåg om dagen från Umeå till Älvsbyn med Tågkompaniet Norrtåg, SJ. Tidtabeller kan variera på helgdagar eller helger med färre direkttåg.
En resa till Älvsbyn från Umeå är värd att göra men inte som en dagsutflykt med en restid på 2h 53m åt varje håll. Kolla i Omio-appen för det bästa sättet att resa.
Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 2 sätt att resa mellan Umeå och Älvsbyn inklusive att resa med tåg och buss.

populära tågstationer

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

De flesta tåg från Umeå till Älvsbyn avgår från Umeå, Centralstation och ankommer till Älvsbyn tågstation, medan vissa avgångar istället kommer till Älvsbyn, Kommunhuset. I den här guiden kan du jämföra tågstationerna i Umeå och Älvsbyn, läsa mer om transportmöjligheter till och från stadskärnorna samt hitta praktisk information om stationernas faciliteter och service.

Tågstationer för avgång i Umeå
Tågstationer för ankomst i Älvsbyn

Vilken station i Umeå avgår tågen till Älvsbyn från?

Tåg från Umeå till Älvsbyn avgår från Umeå, Centralstation. Stationen ligger från Umeå centrum, på Järnvägsallén 11, 903 28 Umeå, Sweden.
Umeå, CentralstationJärnvägsallén 11, 903 28 Umeå, Sweden+46 771 75 75 75WifiSkåpParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettHotellHittegodskontorBiljettkontorCykelparkeringBilarInformationsdiskBagagevagnar
Transport till och från centrum

Att ta sig till Umeå, Centralstation från Umeå centrum

BusSeveral lines available
Local buses connect to various parts of the city.

Faciliteter och service på Umeå, Centralstation tågstation

På Umeå, Centralstation finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Skåp, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Hotell, Hittegodskontor, Biljettkontor, Cykelparkering, Bilar, Informationsdisk och Bagagevagnar.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Umeå, Centralstation.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Umeå, Centralstation. Bankomater finns på Umeå, Centralstation.

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Umeå, Centralstation. Det finns en informationsdisk på Umeå, Centralstation.

Bagage och hittegods

Bagageförvaring finns tillgänglig på Umeå, Centralstation. Hittegods finns tillgängligt på stationen.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Umeå, Centralstation: Parkering, Taxi, Toalett.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Umeå, Centralstation: Cykelparkering, Bilar.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Umeå, Centralstation.

Umeå, UniversitetssjukhusetUmeå Universitetssjukhuset, 907 37 Umeå, SwedenWifiParkeringBankomatTaxiTillgänglighetToalettDuschBiljettkontor
Transport till och från centrum

Att ta sig till Umeå, Universitetssjukhuset från Umeå centrum

Umeå, Universitetssjukhuset ligger 2 km från centrala Umeå. Du kan bland annat resa dit med:

TRUE

Faciliteter och service på Umeå, Universitetssjukhuset tågstation

På Umeå, Universitetssjukhuset finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Parkering, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Dusch och Biljettkontor.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Umeå, Universitetssjukhuset. Bankomater finns på Umeå, Universitetssjukhuset.

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Umeå, Universitetssjukhuset.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Umeå, Universitetssjukhuset: Parkering, Taxi, Toalett.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsfaciliteter finns tillgängliga på Umeå, Universitetssjukhuset: Stationen är rullstolsvänlig.

Umeå östra stationUmeå Östra, 903 37 Umeå, Sweden+46 771 75 75 75WifiSkåpParkeringMatsalTaxiTillgänglighetToalettHotellHittegodskontorBiljettkontorCykelparkeringCykeluthyrningInformationsdiskBagagevagnar
Transport till och från centrum

Att ta sig till Umeå östra station från Umeå centrum

Umeå östra station ligger 2 km från centrala Umeå. Du kan bland annat resa dit med:

Tåg91 · 7m · 12 kr
Buss47109, 57463, 57461, 47463, 57441 · 10m · 12 kr
1, 5, 8 · 14m · var ~23 min

Faciliteter och service på Umeå östra station tågstation

På Umeå östra station finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Skåp, Parkering, Matsal, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Hotell, Hittegodskontor, Biljettkontor, Cykelparkering, Cykeluthyrning, Informationsdisk och Bagagevagnar.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Umeå östra station.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Umeå östra station.

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Umeå östra station. Det finns en informationsdisk på Umeå östra station.

Bagage och hittegods

Bagageförvaring finns tillgänglig på Umeå östra station. Hittegods finns tillgängligt på stationen.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Umeå östra station: Parkering, Taxi, Toalett.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Umeå östra station: Cykelparkering, Cykeluthyrning.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Umeå östra station.

HemTågTåg i SverigeTåg ÄlvsbynTåg från Umeå till Älvsbyn

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone